Su Saatinin Vanası Ne Tarafa Açılır

anadolu tesisat (Şirket Çalışanı)
Bu çalışana soru sor

Bazen hiç önemsemediğimiz ya da ilgilenmediğimiz konular birden bire önümüze büyük bir bilgi olarak çıkar. Ya da zamanında ilgilenmemiz gereken bakım ve tadilatlar ertelendiğinde, bizim için ciddi problemler oluşturabilir. Örneğin elektrikler kesildiğinde ya da sular kesildiğinde elektrik düğmesi açık mı, kapalı mı, diye düşünürüz. Ya da sular geldiğinde evde olmayacaksak; su saati vanası ne tarafa açılır, ya da su saati vanası ne tarafa kapanır, diye düşünürüz.Ama bu sorunun cevabının çok daha hayati olduğu bir durum vardır ki o zaman bunu bilmemek bizler için büyük bir kayıptır. Bu çoğunlukla evde tesisatta bir boru patladığında yaşanır. Su borusu patladığı zaman musluktan müdahale edemeyeceğiniz için, en kestirme ve etkili çözüm su vanasını kapatmaktır. Çünkü zamanında suyu kesememek; hem maddi külfet, hem de fazladan iş yükü demektir. Su borusu patladığında ne yapmak gerekir desek, herkes aynı cevabı verecektir; su vanasını kapatmak. Peki o telaşla vana hangi tarafa açılır ya da kapanır diye düşünmeye vaktiniz var mı? Elbette yok ve o sebeple su saati vanasının hangi tarafa kapandığını anlatalım.

Aslında temel prensip sağ tarafa yani saat yönünde kapanmasıdır. Su vanasını açmak için de saat yönünün tersine yani sola çevrilir. Eğer saat yönünü o an kestiremiyorsanız, farklı bir yöntemden bahsedelim; sağ el kuralı. Bu kural çok daha basittir; sağ elinizi (ama sakın unutmayın sağ el sol el ile yapılırsa yanlış yönü bulursunuz) vananın üzerine koyun vanayı sıkacakmış gibi baş parmağınızın olduğu taraf daima açılma yönü, diğer taraf da kapanma yönüdür. Yani vanayı kapatmak istiyorsanız; serçe parmağınızın tarafına, açmak istiyorsanız baş parmağınızın tarafına çevirmeniz yeterli.

Sizinde su borularınızda bir patlak oluştuğu zaman hemen su vanasını kapatıp bizi arayabilirsiniz.
Su vanası bozuk ise ve kapanmıyorsa bunu müşteri hizmetleri personelimizle görüşürken bildirmenizde fayda vardır

Hemen Arayın! 0216 383 36 33      Hemen Arayın! 0212 645 33 33

Sıkışan Su Vanasını Nasıl Açarım?

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle su vanasını açamıyorsanız sıkışmış ya da bozulmuş olabilir. Bozulan su vanasını nasıl açarım, sorusunun cevabı olarak size birkaç yöntem anlatacağız. Çok fazla kullanılmayan su vanası zamanla sıkışma yapabilir. Böyle bir durumda özellikle de su patlağı durumu söz konusuysa vanadan suyu kesmek gerekse de sıkışmış su vanası söz konusuysa durum oldukça ciddidir. Binanın su vanası nasıl açılır konusuna gelirsek;

 • Su vanalarını belirli periyodlarda kontrol edilirse sıkışma ihtimali azalır.
 • Su vanası damlatıyorsa mutlaka tamir edilmelidir.
 • Sıkışan su vanasının üst kısmını değiştirmek açılmasını sağlayacaktır.
 • Küresel vanalar kolay açılıp kapandığından bunlardan kullanabilirsiniz.

Anadolu Tesisat, su vanası değiştirme, saatin vana tamiri, sıkışan su vanasını açma gibi hizmetler verdiği gibi su patlağı durumunda su kaçağı tamir servisi de vermektedir. Bizi arayabilir servis kaydı açtırabilirsiniz.

İçeriği faydalı buldunuz mu?
1 puan2 puan3 puan4 puan5 puan (30 oy, ortalama puan: 4,33. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Soru ve görüşler (2)

Su Saatinin Vanası Ne Tarafa Açılır hakkında yorumlar
 • 6 ay önce

  Su vanasını kapatmıştım vanalar iki taneydi ikisini de sola çevirdim ama su çok az akıyor

  Yanıtla -
  1. İYİ GÜNLER GÜL HANIM SU SAATLERİNDE BULUNAN AÇMA KAPAMA VANALARI ZAMAN İÇERSİN DE MEYDANA GELEN ARIZALARDAN DOLAYI TAM ACILIP KAPANAMAMAKTA.
   BU DURUMLARDA VANALARIN DEĞİŞİMİ SAĞLANMALIDIR

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin

  Ara