Basınç Düşürücü Vana Montajı ve Basınç Ayarı

anadolu tesisat (Şirket Çalışanı)
Bu çalışana soru sor

Su tesisatları ile ilgili bir malzeme olan basınç düşürücü vana ihtiyaç olmadığı zaman pek bilinen bir malzeme değildir. Genelde su tesisatındaki yüksek su basıncı ile beraber evde ortaya çıkan sorunlar nedeniyle bu malzemeye ihtiyaç duyarız. Son yıllarda yüksek basınçtan dolayı tesisat patlamaları ve suyla çalışan cihazlarda arızalar daha sık görülmektedir.

Basınç düşürücü vana ne işe yarar ?

Su basıncı bazı bölgelerde normalde olması gerektiğinden daha yüksektir. Evlerimizdeki su ile çalışan bazı cihazlar standart basıncın üzerindeki kuvvete dayanamaz ve su sızmaları, arızalanmalar meydana gelir. Bu aynı zamanda su tesisat borularında patlamaya da neden olur. Basınç düşürücü vananın görevi bu basıncı normal seviyeye indirerek, su tesisatında ve su ile çalışan cihazlarda arıza oluşmasını engellemektir.

 • Basınç düşürücü vana nerelere takılır ?

Basınç düşürücü vana montajı genellikle daire girişinde bulunan su saatlerinin yanına yapılır. Daireye giren suyun tamamı oradan geçtiği için, basınç düşürüldüğünde bütün daire tesisat emniyete alınmış olunur. Fakat bazı servisler, bozulan cihazlarını emniyete almak için cihaz girişine basınç düşürücü vana taktırırlar. Örneğin kombi ve termosifon girişlerine genelde basınç düşürücü takılır. Yine de basınç düşürücü vananın takılacağı en uygun yer, su saatinin yanıdır.

 • Basınç düşürücü vana montajı nasıl yapılır ?
 • Montaja başlamadan önce tesisat içerisindeki suyu komple boşaltılmalıdır. Tesisat içerisindeki taş, kum, tortu ve kireç gibi maddelerin basınç düşürücü vananın çalışmasına engel olmamalıdır.
 • Bağlantı yapılırken sökülüp takılabilmesi için rekorlu bağlantı yapılması daha uygundur.
 • Montaj yapılırken sökme, sıkma işleri anahtar tutma yerlerinden yapılmalıdır. Basınç düşürücünün göbeğinden tutulması halinde zarar görebilir. Suyun akış yönüne çok dikkat edilerek takılmalıdır. Aksi takdirde su girişi olmaz daireye su gelmez.
 • Vanayı söküp, basınç düşürücü vanayı araya sıkacağımız için parçaların eski sökülenler ile aynı boyutta olmasına özen gösterin.
 • Basınç düşürücü vana ayarı nasıl yapılır ?

Normal şartlarda şebeke suyu basıncı, 3 bar ile 5 bar arasında olmalıdır. Basınç düşürücü vanalar da fabrika çıkışında bu değerlere ayarlanmış şekildedir. Eğer basınç yüksek veya düşükse, vananın üzerindeki kapak açılarak alyan anahtarı ile çevrilen yuvadan basınç ayarlanabilir. Genelde bu alyanlar 5 numara alyandır. Bir kişi çevirirken, diğer kişi içeriden musluktan akan suyun basıncına bakar. Eğer basınç düşürücü manometreli ise oradan da basıncı takip edebilirsiniz. Manometre yoksa, manometre alıp basınç düşürücü üzerindeki kapağı sökerek, oraya manometre de takabiliriz. Manometre olmadan ayarlamak için, içeriden suyun basıncını takip eden kişi göz kararı su basıncını ayarlamalıdır. Firma olarak manometreli basınç düşürücü vanaları tavsiye ediyoruz.

 • Basınç düşürücü vana kullanmanın yararları

Eğer basınç düşürücü vana kullanılırsa, su tesisatlarınızın patlama ihtimalini önemli oranda azaltmış olursunuz. Tesisatı zayıf olan bazı konutlarda, sürekli su borusunun patlaması ile su kaçağı oluşur. Bu durumun önüne geçmek istiyorsak, kesinlikle basınç düşürücü taktırmak gerekir. Aynı sorun evde suyla çalışan kombi, termosifon, rezervuarlar ve çamaşır bulaşık makineleri içinde geçerlidir. Basınç fazla gelirse çeşitli patlamalar, sızdırmalar ve arızalar yaşanır. Ancak basınç düşürücü vana olursa, limitleri zorlamadan makinelerin çalışmasına olanak sağlanacaktır.

Basınç düşürücü vana fiyatları markasına göre değişiklik göstermektedir. Manometreli basınç düşürücü vana fiyatı da aynı şekilde markasıyla ilintilidir. Bazen su basıncının yüksek olduğu bölgelerde bina girişine basınç düşürücü vana taktırarak binadaki tüm dairelerin su basıncı kontrol altına alınmaktadır. Ancak bina girişine takılan basınç düşürücü vanalar tüm binadaki suyun basıncını kontrol etse de tüm daireler aynı basıncı uygulayamamaktadır. Bu nedenle en alt kattaki dairenin su basıncıyla en üst kattaki dairenin basıncı aynı olmaz. Bu yüzden her dairenin kendine özel basınç düşürücü taktırması gerekmektedir. Herkes kendi su saatine basınç düşürücü taktırırsa, basınçtan dolayı ortaya çıkacak şikayetlerin önüne geçilmiş olur. Anadolu Tesisat basınç düşürücü montajı yapmaktadır. Basınçtan dolayı su borusu patlaması yaşayan mekanlarda su kaçağı tespiti yapıldıktan ve arıza giderildikten sonra suyun basıncını düşüren vana takılmasını öneriyoruz.

İçeriği faydalı buldunuz mu?
1 puan2 puan3 puan4 puan5 puan (35 oy, ortalama puan: 4,57. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Soru ve görüşler (8)

Basınç Düşürücü Vana Montajı ve Basınç Ayarı hakkında yorumlar
 • 2 hafta önce

  Su basınç cihazı takılı olduğu halde yine yüksek basınçlı gelmeye devam ediyor ve tesisat borulari patliyor..sorun ne olabilir? Ana boru vana-su saati -su basinc cihazi sıralamada değişiklik olması farkeder mi? Sıralama nasıl olmalı.? Tesekkurler

  Yanıtla -
  1. İyi günler Mustafa Bey. Sıralamanızda herhangi bir yanlışlık yok efendim. Ama takılan basınç saati bozuk olabilir. Bazen nadirde olsa böyle bir problem ortaya çıkabiliyor. Çünkü basınç düşürücü çalışsa böyle bir şey devam etmez. Sürekli tesisatta patlama yaşamazsınız efendim. Basınç düşürücüyü değiştirin ve öyle deneyin. Probleminiz çözülecektir. Ya da basınç düşürücüyü yeterli seviyeye düşürmediğiniz için böyle bir sorunla karşı karşıya kalıyor olabilirsiniz. Bunun dışında zaten pekte bir ihtimal kalmıyor. Hala patlamaya devam ediyorsa tesisatınız bitmiş ddemektir ve komple değişim gerekmektedir.

   Yanıtla -
 • 3 ay önce

  Manometreli basınç düşürücü vana (eca) montaj dahil fiyat verir misiniz ? Birde hangi modeli takıyorsunuz ?
  Istanbul bahcelıevler de oturuyorum

  Yanıtla -
  1. Fiyat ve marka bilgilerini merkezimizi arayarak öğrenebilirsiniz. Çünkü marka isteğine göre fiyat değişir bu bilgileri buradan paylaşamıyoruz.

   Yanıtla -
 • 5 ay önce

  Basınç dusurucuyu zemin kata takip 4 bar a ayarladık. Ama dairemiz zemin dahil 3 . katta . Basinc sanki az gibi dusdayken mutfak muslugu acilirsa azaliyor. Daire 3 kat olunca acaba 4.5 yada 5 e mi ayarlamak gerekiyor.
  Şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla -
  1. Basınç düşürücü vanayı her daire için ayrı ayrı takmak gerekiyor. Şu an sizin yaptığınız uygulama yanlış. Çünkü eğer basıncı yükseltirseniz o zamanda giriş kattaki komşunuza çok basnçlı su gider. Bu nedenle her daire kendi su sayacının yanına basınç düşürücü taktırmalı.

   Yanıtla -
   1. 3 ay önce

    Soruyu anlamamışınız şebeke su saati zeminde girişteymiş kullanılan su 3 katta Bu şekilde basıncı nasıl ayarlanmalı benimde merak ettiğim buydu aslında soru çok iyi denk gelmiş

    Yanıtla -
    1. Buradan konuya açıklık getiremeyeceğiz anlaşılan, çok zorlamayalım isterseniz ofisimizi arayın yardımcı olalım.

     Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin

  Ara