Tuvalet Kokusu Nasıl Bulunur? Koku Tespiti

Evlerdeki lağım kokusu için çözüm aranırken internetin yaygınlaşması ile birlikte bilinen çözümler bu ortamda milyonlarca kişiye aktarılmıştır. Evde yapılan yemeklerin kokusu nasıl giderilir veya sürekli bir koku varsa ne yapmalıyım soruları internet ortamı sayesinde doğru cevaplar bulmanızı sağlar. Bu işin bizi ilgilendiren kısmı ise evdeki tuvalet kokuları neden olur ve nasıl kurtulabiliriz? Özellikle yazın havanın sıcak olması ile daha çok kokunun ortaya çıkması sorunumuzu daha da büyütür. Bazı evler komple kokudan etkilenir, bazen de sadece tuvalet içinde koku oluşur. Eğer binanın en alt katında iseniz, koku rögardan gelen bir koku olabilir. Sizi rahatsız eden bu durum, çoğu zaman çözülemediğinden kokuyu çekmeye devam edersiniz. Her şeyin teknoloji sayesinde çözüldüğü çağımızda, koku içinde gider borularına bakabileceğimiz kamera sistemleri bulunuyor. Bu sayede giderde kırık, tıkanma ya da çökme var mı görebiliyoruz. Bir giderin çöktüğünü anlamak için muhakkak kamera sistemi ile bakılması gerekiyor. Hatta bazen su pis olduğundan hiç bir şey görülmeyebilir de. Bu gibi durumlarda ustanın tecrübesi sayesinde, çökme olayı anlaşılır. Yani kullanılan cihazlar kadar personelin tecrübesi de çok önemlidir.

Atık Su Tesisatının Döşenmesinde Dikkat Edilecek Hususlar

Yeni projelerde atık su tesisatlarında koku problemine daha fazla rastlanıyor. Nedeni daha fazla konut inşaatı mı, yoksa herkesin tesisatçılık yapması mı, bilinmez. Bilinen bir şey var; o da evdeki kötü kokular. Kokular oluştuktan sonrada bazı önlemler alınabiliyor tabi ama en mantıklısı tesisatı döşerken koku oluşturmayacak şekilde döşemektir. Aslında çok zor bir konu değil, belli başlı bir kaç yöntemle koku oluşması engellenir. İlk olarak çatıya kadar uzatılması gereken havalık pimaşı içeride kokuyu engelleyecek en büyük etkendir. Bunun dışında tuvalet, lavabo, duş ve süzgeç giderlerinde es olması kokunun içeriye geçmesini engeller.

[ek-video id=”fWyTda6hk1U” title=”kanalizasyon kokusu nasıl bulunur” description=”Kanalizasyon koku probleminin nereden kaynaklandığını bulmak için yapılan tespit çalışmalarını görmek için videoyu izleyin.”]

Alaturka Tuvalet Taşında Koku Problemi

İnternet üzerinde en çok aranan koku problemi tuvalet kokusu nasıl önlenir olmuştur. O yüzden bu konu üzerinde yoğunlaşıyoruz. Aslında tuvaletlerde kokuyu engellemek için wc taşı altına es dediğimiz, içinde su kalan bir parça konuluyor. Yani kokunun suyu geçemediğini düşünürsek nasıl koku oluyor deriz. Evet es varken kokmaması lazım. Ancak esin doğru konulması gerekir, hatta bazı yerlerde es hiç konmaz. Eğer es konmamışsa koku kesinlikle olur. Fakat es konulduğu halde başka bir sıkıntı yokken koku oluyorsa ya havalandırmada koku yayan bir pislik vardır ya da bir dairenin tuvaleti sızdırıyor ve havalandırmada rutubet ve pis su kokuyordur.

atik-su-kolonu-havalik-borusu

Kokuyu Engellemek İçin Atık Su Havalık Borusunun Çekilmesi

Klozetlerde Koku Problemi

klozette-koku-sorunu

Klozette kendinden es bulunur.

Wc deki kokunun sebebi klozetlerde de farklı olabiliyor. Bir klozetin duvardaki veya yerdeki tesisata bağlanırken ara parçaları birbirine sıkı geçmezse, aradan hava alan kısımdan koku gelir. Pis su tesisatındaki tüm bağlantılar bu şekildedir. Mutfak giderinden koku geliyorsa orada da giderlerin bağlantıları kontrol edilmelidir. Çamaşır makinesi hortumları adaptör contaya geçerken sıkı geçmez, eğer bu bağlantıdan hava alıyorsa üzerine bir naylon veya bant sararak geçiş sağlamlaştırılır. Bu sayede kokuyu engellemiş oluruz. Giderin içindeki pisliklerin birikmesi kokuyu artırır. Tüm bunların dışında binanın en alt kısmında, rögara çıkışta es olması ve çatıdan 1 metre yükseğe havalık pimaşı çıkarılması da çok önemlidir. Kötü koku rögardan binaya giriş yapmamalı, bina içindeki koku da evlere dolmadan çatıya kadar uzatılan boş ağızdan dışarı atılmalıdır.

dairede-kokuya-neden-olabilecek-yerler

Dairede kokuya neden olabilecek giderler.

Tüm bunların yanı sıra giderlerde oluşan tuvalet tıkanması ve geri tepmesi gibi sorunlarda kokunun başlıca sebeplerindendir. Özellikle yaz aylarında koku, sıcak hava nedeniyle daha fazla olur. Mikrop oluşumunu ve yayılmasını da hızlandıran hava şartları nedeniyle, yaz aylarında daha dikkatli olunmalıdır. Kötü koku olan yerde kesinlikle mikrop da barınır. Lavabo tıkanıklığı koku oluşumuna neden olur ve sonrasında da gider tıkanır. Aslında giderdeki koku giderin tıkanmasının habercisidir . Tıkanıklık açma makineleri ile gider açılabilir ve basınçlı su jeti ile yıkanır. Pimaş yıkama sayesinde gider borusunun içinde pislik kalmayacağı için, koku oluşma olasılığı çok az olur. Belirttiğimiz konulara dikkat edildiğinde koku probleminiz ortadan kalkacaktır.

Dairenizde ve ya iş yerlerinizde oluşan bu kötü kokunun kaynağının bulunup gerekli görülen işlemlerin yapılması halinde en kısa sürede sizi bu rahatsız edici durumdan kurtarıyoruz. Konusunda deneyimli personelimiz kokunun kaynağını kısa sürede bulup size gerekli bilgiyi vermektedir. Anadolu tesisat olarak Kokunun nedenini araştırıp sebebini bulduktan sonra onarım işlerini de yapmaktadır.

Koku Tespiti Yapan Firmalar

Aslında koku tespiti, gider borularında kokuya neyin sebep olduğunu bulmak demektir. Bunun için de kanal görüntüleme kameraları kullanılarak kötü kokunun kaynağı tespit edilir. Günümüzde bu işi yapan firmalar mevcut olsa da tüm tesisat firmalarında bu cihazlar bulunmadığından kokunun nedenini bulamazlar. Anadolu Tesisat, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden bir tesisat firması olduğundan, koku tespit eden makineler de dahil olmak üzere tüm tesisatçı cihazlarına sahiptir. Bu sayede, her türlü kötü kokunun kaynağını bulmak bizim için çok kısa sürmektedir. Sahile yakın kesimlerde yaşanan, özellikle lodos estiğinde yoğunlaşan kötü kokuların kaynağı lodusun esmesidir. Ancak sürekli var olan bir kötü koku mevcutsa koku tespiti yapan tesisatçı çağırmak gerekmektedir. Kokunun kaynağını bulan ustalarımız size, kokuya neden olan şeyin kaynağını bulmanın yanı sıra lağım kokusunu önlemek için ne yapılması gerektiğini söyleyecektir.

57 Comments

 1. Reply

  İyi günler ben üst katta oturuyorum ancak tuvalete 2 ay yakındır kötü kokular geliyor yıkamam günlük 2,3 ama fayda etmiyor bir de es nedir acaba? bizim yapanilcegimiz bir şey var mı ekipten önce şimdiden tşk…

  • Reply

   Malesef sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Es kokuyu engellemek için “U” şeklinde bir borudur. Servis danışmanı arkadaşlarımızdan bu iş için fiyat teklifi alabilirsiniz.

 2. Reply

  Merhaba bizim tuvalette çoğunlukla gece11 12 gibi gaz kokusu gibi pis koku oluşuyor.Nadirde olsa bazen olmuyor ama.Kokunun nerden geldiğini bulamadım tuvaletten mi lavabodan mı duşakabinden mi zemindeki gideri tıkadım lavaboya tıkaç aldım duşakabinin giderini kapatıyorum kokuyor yinede başka ne yapabilirim???

  • Reply

   Firmamızdaki kamera sistemi ile boruların içerisine baktırmayı deneyebilirsiniz. Genellikle ustalarımız böyle sorunları kamera sistemi ve koku tespit cihazı ile çözerler.

 3. Reply

  Mrb ben orta katta oturuyorum üst kattan şu dokuldugunde Evimin her yerini çok pis bi şekilde lağım kokusu sarıyor neden olabilir havalandirdigimda geçiyor ama hep böyle olması çok kotu

 4. Reply

  bende en üst katta oturuyorum daire yeni tadilat oldu banyolar tualet ama banyo giderlerinden ve küçük tualetten pis kokular geliyor ne yapabilirim su döksemde geçmiyor

 5. Reply

  Merhabalar ben tuvalete yeni taş koydurttum ve tesisatçı wc giderine es koymamış leş gibi lağım kokusu geliyor bunu gidermenin bi yöntemi varmıdır ? Kırmak mı gerekmektedir?

  • Reply

   Tabii ki es olmayan giderde koku olur. Çözüm o tuvaletin kırılarak altına es konarak tekrar yapılmasıdır.

 6. Reply

  Merhaba ;
  Ben 3 aylık evliyim en üst katta oturuyorum . Mutfak lavabosundan ve tuvaletten aşırı derecede pis bir koku geliyor. Binada kimsenin ki kokmuyor ve binanın içi yeni yapıldı sebebi nedir. acaba ?

  • Reply

   Koku tespit cihazlarımız ve kameralarla bu durumu tespit ederiz. Borunun yanlış döşenmesi veya içerisinde atık kalmasından dolayı kokuda yapabilir.

 7. Reply

  Merhaba,
  Ben 25 yıllık, 5 katlı bir apartmanın 4. katında oturuyorum…Banyo ve tuvalet bir…Yağmurlu ve rüzgarlı havalarda klozet giderinden, Duşluğun su giderinden ve lavobo su giderinden inanılmaz derecede kötü koku geliyor…inanın bir çok şey denedim ama sorunu çözemedim…tavsiyeniz nedir?

  • Reply

   Koku sorunu kendi başınıza çözebileceğiniz bir sorun değildir. Sadece lavabo altında ve tuvalet hatlarında esleri kontrol edebilirsiniz. Gözle yapılan kontrolde bir sonuç elde edilemez, cihazlarla net olarak kokunun kaynağı bulunmalı ve tamiratı yapılmalıdır.

 8. Reply

  iyi gunler.1.katta oturuyorum.balkon cam balkon.ama acik duruyor.bir penceresi.bazen sarimsak kokusu gibi bi koku oluyo.sadece balkonda ama salonu ve odalari etkiliyo.acip her tarafi havalandiriyorum.1.2saatte geciyo.su sira sik oluyo.nerden kaynaklanabilir acaba.tesekkurler.gaz servisini bile aradim.bi kere gazla ilgili degilmis.tesekkurler

  • Reply

   Çok farklı sebeplerden dolayı bu koku oluşabilir. Öncelikle kokunun evle alakalı olup olmadığı kesin olarak belirlenmelidir. Eğer evden kaynaklanıyorsa gider borularına kamera sistemi ile bakılır ve kokuyu tespit eden cihazla tam olarak tespit yapılır.

 9. Reply

  merhaba, öncelikle böyle bir Web sayfası yapıp bu hizmeti sağladığınız için teşekkürler. Biz girişin alt katında oturuyoruz. Evimizi ara ara (özellikle lodoslu ve yağmurlu havalarda daha sık olmak üzere) bir Lağım kokusu basıyor. Bu koku genelde 3-5 dakika yoğun bir şekilde yayılıyor evi havalandırınca gidiyor ama son zamanlarda çok sık olmaya başladı. Bu kokunun çözümü için sizinle nasıl bir çalışma yapabiliriz servis ücretleriniz nedir bu konuda bilgi rica ediyoruz, tekrar teşekkürler.

  • Reply

   Koku tespiti yapabilen cihazlarımız ve gider borusunun içini görüntüleyen kamera sistemi ile ustalarımız gelip kokunun neden olduğunu bulabilirler. Ancak yapılacak işlemlerle ilşgili fiyat bilgisi alabilmek için firmamızı aramanız gerekmektedir.

 10. Reply

  iyi gunler biz giris katinda oturuyoruz buraya 1 ay oldu tasinali evinde her yerini saran tuvalet kokusu vardi havalandirmadan geldigini tahmin ederek derzle havalandirma penceresini kapattik zaten eski bina oldugu icin camlari bile yoktu biz karton yapistirdik silikonla falanda kapattik ama hala sarimsak gibi mide bulandirici bir koku geliyor evin icini kapliyor nasil bir onlem daha alabiliriz kaynagi sizce nedir??

  • Reply

   Koku probleminin bir çok nedeni olabilir. Rögar dolu olabilir veya wc hatları tıkalı olabilir. Tesisatınız sağlıklı yapılmamış olabilir. Evde kokuyu kesebilmek için bu kokunun kaynağının bulunması ve düzeltilmesi gerekir. Siz kokunun kaynağını bulamadığınız sürece kartonla yada silikonla kokuyu engelleyemzsiniz. Her yer beton olsa dahi koku yine içeri siner. Kokunun kaynağını bulan cihazlar ile servis hizmeti veriyoruz. İsterseniz arayıp servis yazdırabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>