Su Sayacı Neden Sürekli Dönüyor

Anadolu Tesisat (Şirket Çalışanı)
Bu çalışana soru sor

Su sayaçları, evlerimize şebeke suyunu temin eden ve şebeke suyunu istediğimiz ayarlarda almamızı sağlayan cihazlardır. Su tesisatının girişine bağlanan su sayaçları, basınçlı suyu musluklarımıza borular sayesinde aktarmaktadır. Su sayacı neden sürekli dönüyor sorusu sık sık siz değerli ziyaretçilerimiz tarafından sorulmaktadır. Su sayacının sürekli dönmesinin nedeni bir çok nedene bağlanabilir. Su tesisatındaki su kaçakları, su sayacının bozulmuş olması, açık unutulan musluklar veya klozetin vanalarının tam kapatılmaması su sayacının hızlı dönmesinin nedenleri arasında gösterilebilir. Su sayacınızın neden sürekli döndüğünü, aşağıda detaylı bir şekilde ele aldık.

Bozuk Su Sayacı Nasıl Anlaşılır ?

Zaman içerisinde arızalanan su sayaçları, yüksek faturalara sebep olabilmektedir. Duvarında veya evininin çevresinde rutubet gören çoğu ev sahibi, evinde su kaçağı olduğundan şüphelenerek bizleri aramaktadır. Makine ile su kaçağı tespitini yapan usta ve ekiplerimiz, çoğu zaman borulardaki terleme sebebi ile sızdırma veya rutubet oluşumuna rastlamaktadır. Evin içinde bulunan tesisatı komple kırmadan kaçak tespiti yapan cihazlarımız ile su kaçağı tespiti yaparak ya da daire içinde patlayan bir borunun olup olmadığını kontrol ederek, sayacın bozuk olup olmadığını anlamaktayız.

Örneğin su kaçağı şüphesi ile gittiğimiz bir evde öncelikli olarak tesisat ölçümü yaparız. Makine ile su tesisatının ölçümünde, şebeke suyunda ya da sıcak su borularında bir arıza olup olmadığını anlamak oldukça kolaydır. Tesisat ölçümünde herhangi bir kaçağa rastlanmasa bile, tespit aşamamız burada sonlanmamıştır. Akustik cihazlar ve kameralı aletlerle bozuk su sayacını tespit eden ustalar sayesinde  tesisatın geçtiği noktaları kontrol ederiz. Su saati arızasını cihazla kontrol eden servis ve ekibimiz yapılan bu işlemler sonucunda kaçağa rastlamamış ise başka bir test yöntemini tercih eder. Sonraki aşama olarak vanaları kapatıp, su sayacında bir arıza olup olmadığını test ederiz. Su kaçağının tespiti için gerekli olan tüm aşamaları gerçekleştirdiğimiz halde kaçak yoksa ve su sayacı dönüyorsa, tespit işlemini tamamlamış oluruz. Bozuk su sayacı da yukarıda belirttiğimiz bütün aşamaların tamamlanmasının ardından böylelikle tespit edilmiş olur.

Su Sayacı Çok Hızlı Dönüyor

Su sayaçlarında oluşabilecek arızaların tespiti için öncelikle su tesisatının incelenmesi ve test edilmesi gerektiğini anlatmıştık. Su sayaçlarının gereğinden fazla dönmesi, kapalı haldeyken bile çok hızlı dönmesi sorun teşkil etmektedir. Bu durum evde bulunan bir su kaçağını işaret etmektedir. Teknik ekibimizin ekipmanları sayesinde, su kaçağının yerinin tespitini yaparak, su sayaçlarında arıza olup olmadığını tespit edebilmekteyiz. Tüm vanalar kapalı olduğunda bile su sayacı çok hızlı dönüyor ise, bu durum tesisatta su kaçağı olduğu anlamına gelmektedir. Su sayacı arızalarının tespiti için gerekli ölçümlerin yapılmasının ardından, makine ile su sayacını hızlı dönmesinin nedenini tespit eden tesisatçı ve ekibimiz doğru müdahaleleri yapacaktır. Su sayaçlarının çok hızlı dönmesi, su kaçağının olması halinde meydana gelebilen bir durumken, su saatinin arızalanmasında da oluşabilecek bir durumdur. Su sayacının bozuk olup olmadığını anlayabilmek için mutlaka profesyonel bir ekipten destek almanız gerekmektedir. Aksi takdirde sorunu tespit edememeniz, sorunun daha çok büyümesine neden olacaktır.

Su Saati Arızası Nereye Bildirilir

Su saati arızası tıpkı su kaçağında olduğu gibi belirtilerini vermektedir. Su tesisatı firması olarak, bu zamana kadar gitmiş olduğumuz ev ve iş yerlerinde su saati arızası ile defalarca kez karşılaşmış bulunmaktayız. Gerekli ekipmanları bünyesinde barındıran firmamız, makineler yardımıyla su saati arızasının tespitini yapan usta ve personellerimiz; size her konuda yardımcı olmaya hazırdır. Güvenilir olmayan veya yeterli donanıma sahip olmayan tesisat firmalarından yardım talep etmeniz, birçok masraf yapmanıza yol açabilir. Örneğin söz konusu olan bir su saati arızası için, borulardaki su kaçağını oda oda arayacak ve her yeri kıracak bir tesisatçı; hem tesisat bedeli hem de kırılan alanlar için malzeme ve işçilik bedeli alarak bütçenizi oldukça fazla zorlayacaktır. Bu nedenden dolayı evinizde su kaçağından ya da su saati arızasından şüphe ediyorsanız, mutlaka alanında uzman tesisat firmaları ile çalışmaya özen göstermelisiniz.

Anadolu Tesisat, siz değerli müşterilerin fazla masraf olmasına engel olacak bir şekilde çalışmayı prensip edinmiştir. Firmamızdan alacağınız tespit veya tamirat işlemlerinde ilk olarak kaçağın olup olmadığını kontrol ederiz. Sonrasında kaçağın kaynağını belirleriz.Tesisat ölçümlerini tespit ederken bu aşamayı ilk olarak gerçekleştirerek; kırmadan, size ek masraflar çıkartmadan su saati arızanızı tespit edebiliriz. Su saati arızasının tespitinden sonra yapmanız gereken tek şey, bulunduğunuz ildeki su saati ile ilgilenen firmaya müracaat etmek olacaktır. Mesela İzmir’de müracaat edeceğiniz yer İZSU iken, İstanbul’da İSKİ bu durum ile ilgili olarak olarak hizmet vermektedir. Bulunduğunuz ilin sular idaresine su saati arızası bildirimi yapmalısınız. Su saati arızası nereye bildirilir konusu müşterilerimiz ve değerli ziyaretçilerimiz tarafından sık sık sorulan bir soru olduğu için, konuyu detaylı olarak irdelemiş bulunmaktayız. Unutmadan belirtelim, su saati arızasını bildirirken yanınızda bulunduracağınız, sorununuzu anlatan bir dilekçe olmasına ise muhakkak dikkat ediniz.

Su saatinin sürekli dönmesinin sebebi su kaçağından kaynaklanıyorsa ve en alt katta oturuyorsanız bunu anlamanız mümkün olmayabilir. Çünkü alt katta başka bir daire olmadığı için suyun alt kata damlama gibi bir olayı olmayacaktır ve var olan suyu toprak çekecektir. Bu durumda su kaçağı durumunu anlamanın tek yolu tesisata baktırmak olacaktır. Anadolu tesisat firması gerekli tüm testleri yapabilir ve size kaçak olup olmadığını rapor halinde sunabilir.

Su sayacı düzenleme esasları nelerdir?

Yazımızı sonlandırmadan önce, tesisat firmalarının dikkatle üzerinde durduğu bir noktadan daha bahsedeceğiz. Öncelikle bütün müdahaleler yönetmelikler doğrultusunda, su sayacı düzenleme esasları kapsamında gerçekleştirilmektedir. Su sayacı arızalarının meydana gelişinde pek çok neden olabilmektedir. Bahsetmekte olduğumuz esasların temel amacı, bu sorunlara meydan vermemektir. Su sayacı binanın girişinde bulunacak bir biçimde konumlanmalı ve göz mesafesinde rahatlıkla okunacak şekilde bulunmalıdır. Ayrıca su sayaçları arızalarının çözülebilmesi için yine, tamir işleminin rahatça gerçekleştirilebileceği yerlerde yer seçimi yapmış olmalıdır.

Sayaç tanımı ve özelliklerini, düzenleme esasları hükümlerine göre bilen tesisat ustalarımız; su sayacınızı tamir etmelerinin ardından muayenesini gerçekleştirerek güvenilirlikten asla ödün vermemektedir!

İçeriği faydalı buldunuz mu?
1 puan2 puan3 puan4 puan5 puan (3 oy, ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Soru ve görüşler (8)

Su Sayacı Neden Sürekli Dönüyor hakkında yorumlar
 • 1 ay önce

  Bütün çeşme ve vanalar kapalı ama su sayacı dönmeye devam ediyor 200 lira fatura geldi sebebi ne olabilir

  Yanıtla -
  1. Merhaba, tesisatınız da bir kaçak olabilir. Veya göremediğiniz bir yerde klozete yada gidere bir su akışı vardır. En son ihtimal olarakta su sayacı bozuk olabilir.

   Yanıtla -
 • 4 ay önce

  Evimde kacak yok ve heryer de kapaliyken saatde donmuyor ama yinede 3aydir faturam 250 den asagi gelmiyor 3 aylik faturam 850 lira neden yuksek geliyor yardimci olur musunuz

  Yanıtla -
  1. 3 ay önce

   İyi günler Metin Bey Vananızı kapattığınız halde saat dönüyorsa vanalar tam kapanmıyordur arızalıdır. Bu yüzden önce yeni bir vana taktırıp öyle kontrol ettirin. Sonrasında su saatinizi kontrol ettirin iskiye. Sorun çözülmezse dairenizde bir kaçak ya da su sızdıran bir yer vardır mutlaka. Bunların kontrolünü yapabiliriz isterseniz efendim.

   Yanıtla -
 • 4 ay önce

  Dairenin vanasini kapattık ama sayaç hâlâ dönüyor fakat binanın vanasini kapattığımızda sayaç duruyor. Ayrıca çok yüksek fatura geldi endeksler çok hızlı yükseliyor. Bunun sebebi nedir ? Ve gelen faturadan mesul kimdir ?

  Yanıtla -
  1. İyi günler su saatinizin hızlı bir şekilde dönmesi ya bir yerden musluk açık bir şey kaçırıyor ya da evinizde bir kaçak var bunu farketmemişsiniz. Siz vanayı kapattığınızda hala dönüyorsa çok yüksek ihtimalle vananız tutmuyordur boşa dönüyordur siz de kapattığınızı sanıyorsunuz. Yapmanız gereken yeni bir vana taktırıp cihazlar ile evinizde saatinizin dönmesine sebep olan kaçağı bulmanız gerekiyor. Bunları yaptıktan sonra bir probleminiz kalmayacaktır.

   Yanıtla -
 • 5 ay önce

  Evde şu vanaları ve tesisatta hiç bir şu sızdırma olmadığı halde su saati bazen kendi,kendine yavaş dönüyor. Bunun sebebi ne olabilir.teşekkürler

  Yanıtla -
  1. Merhaba, bazı binalarda su tesisatın yapısından ve binaya giren su basıncından dolayı bu gibi durumlar yaşanabilir. Eğer bir yerde sızan bir su görmüyorsanız ıslaklık yoksa korkulacak birşey yok demektir.

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin

  Ara