Su Sayacı Neden Sürekli Dönüyor

Su sayaçları, evlerimize şebeke suyunu temin eden ve şebeke suyunu istediğimiz ayarlarda almamızı sağlayan cihazlardır. Su tesisatının girişine bağlanan su sayaçları, basınçlı suyu musluklarımıza borular sayesinde aktarmaktadır. Su sayacı neden sürekli dönüyor sorusu sık sık siz değerli ziyaretçilerimiz tarafından sorulmaktadır. Su sayacının sürekli dönmesinin nedeni bir çok nedene bağlanabilir. Su tesisatındaki su kaçakları, su sayacının bozulmuş olması, açık unutulan musluklar veya klozetin vanalarının tam kapatılmaması su sayacının hızlı dönmesinin nedenleri arasında gösterilebilir. Su sayacınızın neden sürekli döndüğünü, aşağıda detaylı bir şekilde ele aldık.

Bozuk Su Sayacı Nasıl Anlaşılır ?

Zaman içerisinde arızalanan su sayaçları, yüksek faturalara sebep olabilmektedir. Duvarında veya evininin çevresinde rutubet gören çoğu ev sahibi, evinde su kaçağı olduğundan şüphelenerek bizleri aramaktadır. Makine ile su kaçağı tespitini yapan usta ve ekiplerimiz, çoğu zaman borulardaki terleme sebebi ile sızdırma veya rutubet oluşumuna rastlamaktadır. Evin içinde bulunan tesisatı komple kırmadan kaçak tespiti yapan cihazlarımız ile su kaçağı tespiti yaparak ya da daire içinde patlayan bir borunun olup olmadığını kontrol ederek, sayacın bozuk olup olmadığını anlamaktayız.

Örneğin su kaçağı şüphesi ile gittiğimiz bir evde öncelikli olarak tesisat ölçümü yaparız. Makine ile su tesisatının ölçümünde, şebeke suyunda ya da sıcak su borularında bir arıza olup olmadığını anlamak oldukça kolaydır. Tesisat ölçümünde herhangi bir kaçağa rastlanmasa bile, tespit aşamamız burada sonlanmamıştır. Akustik cihazlar ve kameralı aletlerle bozuk su sayacını tespit eden ustalar sayesinde  tesisatın geçtiği noktaları kontrol ederiz. Su saati arızasını cihazla kontrol eden servis ve ekibimiz yapılan bu işlemler sonucunda kaçağa rastlamamış ise başka bir test yöntemini tercih eder. Sonraki aşama olarak vanaları kapatıp, su sayacında bir arıza olup olmadığını test ederiz. Su kaçağının tespiti için gerekli olan tüm aşamaları gerçekleştirdiğimiz halde kaçak yoksa ve su sayacı dönüyorsa, tespit işlemini tamamlamış oluruz. Bozuk su sayacı da yukarıda belirttiğimiz bütün aşamaların tamamlanmasının ardından böylelikle tespit edilmiş olur.

Su Sayacı Çok Hızlı Dönüyor

Su sayaçlarında oluşabilecek arızaların tespiti için öncelikle su tesisatının incelenmesi ve test edilmesi gerektiğini anlatmıştık. Su sayaçlarının gereğinden fazla dönmesi, kapalı haldeyken bile çok hızlı dönmesi sorun teşkil etmektedir. Bu durum evde bulunan bir su kaçağını işaret etmektedir. Teknik ekibimizin ekipmanları sayesinde, su kaçağının yerinin tespitini yaparak, su sayaçlarında arıza olup olmadığını tespit edebilmekteyiz. Tüm vanalar kapalı olduğunda bile su sayacı çok hızlı dönüyor ise, bu durum tesisatta su kaçağı olduğu anlamına gelmektedir. Su sayacı arızalarının tespiti için gerekli ölçümlerin yapılmasının ardından, makine ile su sayacını hızlı dönmesinin nedenini tespit eden tesisatçı ve ekibimiz doğru müdahaleleri yapacaktır. Su sayaçlarının çok hızlı dönmesi, su kaçağının olması halinde meydana gelebilen bir durumken, su saatinin arızalanmasında da oluşabilecek bir durumdur. Su sayacının bozuk olup olmadığını anlayabilmek için mutlaka profesyonel bir ekipten destek almanız gerekmektedir. Aksi takdirde sorunu tespit edememeniz, sorunun daha çok büyümesine neden olacaktır.

Su Saati Arızası Nereye Bildirilir

Su saati arızası tıpkı su kaçağında olduğu gibi belirtilerini vermektedir. Su tesisatı firması olarak, bu zamana kadar gitmiş olduğumuz ev ve iş yerlerinde su saati arızası ile defalarca kez karşılaşmış bulunmaktayız. Gerekli ekipmanları bünyesinde barındıran firmamız, makineler yardımıyla su saati arızasının tespitini yapan usta ve personellerimiz; size her konuda yardımcı olmaya hazırdır. Güvenilir olmayan veya yeterli donanıma sahip olmayan tesisat firmalarından yardım talep etmeniz, birçok masraf yapmanıza yol açabilir. Örneğin söz konusu olan bir su saati arızası için, borulardaki su kaçağını oda oda arayacak ve her yeri kıracak bir tesisatçı; hem tesisat bedeli hem de kırılan alanlar için malzeme ve işçilik bedeli alarak bütçenizi oldukça fazla zorlayacaktır. Bu nedenden dolayı evinizde su kaçağından ya da su saati arızasından şüphe ediyorsanız, mutlaka alanında uzman tesisat firmaları ile çalışmaya özen göstermelisiniz.

Anadolu Tesisat, siz değerli müşterilerin fazla masraf olmasına engel olacak bir şekilde çalışmayı prensip edinmiştir. Firmamızdan alacağınız tespit veya tamirat işlemlerinde ilk olarak kaçağın olup olmadığını kontrol ederiz. Sonrasında kaçağın kaynağını belirleriz.Tesisat ölçümlerini tespit ederken bu aşamayı ilk olarak gerçekleştirerek; kırmadan, size ek masraflar çıkartmadan su saati arızanızı tespit edebiliriz. Su saati arızasının tespitinden sonra yapmanız gereken tek şey, bulunduğunuz ildeki su saati ile ilgilenen firmaya müracaat etmek olacaktır. Mesela İzmir’de müracaat edeceğiniz yer İZSU iken, İstanbul’da İSKİ bu durum ile ilgili olarak olarak hizmet vermektedir. Bulunduğunuz ilin sular idaresine su saati arızası bildirimi yapmalısınız. Su saati arızası nereye bildirilir konusu müşterilerimiz ve değerli ziyaretçilerimiz tarafından sık sık sorulan bir soru olduğu için, konuyu detaylı olarak irdelemiş bulunmaktayız. Unutmadan belirtelim, su saati arızasını bildirirken yanınızda bulunduracağınız, sorununuzu anlatan bir dilekçe olmasına ise muhakkak dikkat ediniz.

Su saatinin sürekli dönmesinin sebebi su kaçağından kaynaklanıyorsa ve en alt katta oturuyorsanız bunu anlamanız mümkün olmayabilir. Çünkü alt katta başka bir daire olmadığı için suyun alt kata damlama gibi bir olayı olmayacaktır ve var olan suyu toprak çekecektir. Bu durumda su kaçağı durumunu anlamanın tek yolu tesisata baktırmak olacaktır. Anadolu tesisat firması gerekli tüm testleri yapabilir ve size kaçak olup olmadığını rapor halinde sunabilir.

Su sayacı düzenleme esasları nelerdir?

Yazımızı sonlandırmadan önce, tesisat firmalarının dikkatle üzerinde durduğu bir noktadan daha bahsedeceğiz. Öncelikle bütün müdahaleler yönetmelikler doğrultusunda, su sayacı düzenleme esasları kapsamında gerçekleştirilmektedir. Su sayacı arızalarının meydana gelişinde pek çok neden olabilmektedir. Bahsetmekte olduğumuz esasların temel amacı, bu sorunlara meydan vermemektir. Su sayacı binanın girişinde bulunacak bir biçimde konumlanmalı ve göz mesafesinde rahatlıkla okunacak şekilde bulunmalıdır. Ayrıca su sayaçları arızalarının çözülebilmesi için yine, tamir işleminin rahatça gerçekleştirilebileceği yerlerde yer seçimi yapmış olmalıdır.

Sayaç tanımı ve özelliklerini, düzenleme esasları hükümlerine göre bilen tesisat ustalarımız; su sayacınızı tamir etmelerinin ardından muayenesini gerçekleştirerek güvenilirlikten asla ödün vermemektedir!

28 Comments

 1. Reply

  Baylan marka su sayacimda aniden beliren tak tak tak diye ses ve bu ses sürekli oluyor bazen yavaşlıyor bazen evin içine helikopter inercesine takliyor ama su geliyor saat normal dönüyor nedendir acaba

  • Reply

   Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. SU saati ile ilgili sorunlar için bulunduğunuz şehrin sular idaresini arayıp sayaç arıza kaydı açtırabilirsiniz. Su sayaçlarıyla ilgili arızalara onlar bakmaktadır. SAYGILARIMIZLA.

 2. Reply

  merhaba; su saati musluklar kapalıyken bazen dönüyor bazen dönmüyordu. Saat değişti, fakat şimdi de yeni saat sürekli dönüyor. Vanayı kapatınca dönmüyor. Az su açınca da saat inanılmaz hızlı dönüyor. Su kacağı olsaydı önceki saat de sürekli dönmez miydi ? Bu durum nasıl açıklanabilir? giriş katta oturuyorum. altımda bir daire ve dairenin altında da bir sığınak var. Teşekkür ederim

  • Reply

   İyi günler Orhan Bey. Bu tarz problemlerle zaman zaman karşılaşıyoruz. Klozetin yavaş yavaş iç takım bozulduğu için su kaçırıyor olabilir. Sürekli su tamamladığı için su saatiniz dönme ihtimali var. Ya da evde su için arıtma cihazı kullanıyorsanız arıtma tesisatında bir arıza olduğun boşa su verir ve su saatinin dönmesine sebep olur. Bunun dışında kaçak olsa bir yere mutlaka su verecektir.Profesyonel bir yardım almanız gerekebilir.

 3. Reply

  Merhabalar evdeki ana vanayı kapattığım halde saat yavaş yavaş dönüyor. Evin içinde fark tetiğim bir sızıntı yok alt komşu su sızıntısının olmadığını söylüyor. Maski saati kontrol etti bozuk olmadığını söylüyor ancak normal yüklediğimden çok daha hızlı su tükeniyor. Ben bir sorun olduğunu düşünüyorum. Ne yapabilirim.

  • Reply

   Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Su saatinize yüklediğiniz kontör normalden fazla gidiyor ise daire içinde bir sıkıntı var demektir. Daire içindeki musluklarınızı kontrol ederseniz sorunu muhtemelen çözeceksiniz. Ya sifonda bir sıkıntı vardır yada musluğun birinde kaçırma su saati sağlamsa başka bir ihtimal kalmamaktadır. SAYGILARIMIZLA

 4. Reply

  İyi gunler sicak su saatinin camında buharlasma ve su kabarciklari var ne yapmam gerekir acaba bunu engellemek icin cunku degerleri okumakta zorlaniyorum

  • Reply

   iyi günler efendim yaşamış oldugunuz problemi sayaç firmaları ile görüşmeniz durumunda daha sağlıklı ve net bir çözüme ulaştırabilirsiniz

 5. Reply

  Merhaba.Müstakil evde oturuyorum.Evin bütün muslukları kapalı.Dışardan eve gelen vanayı da kapattığım halde saat hala dönüyor.Her ay 8-10 m3 olan harcama bu ay 22 geldi ve üzerinden 10 günü geçmeden bu seviyeyi gördük bile.İSKİ saatte arıza yok diyor.Ama saati söküp ölçmeye götürmediler.Bu işin ücreti nedir ayrıca?

  • Reply

   Merhaba. Eğer su saatiniz devamlı dönüyorsa daire içindeki tesisatlarınızda kaçak var demektir. eğer en alt katta iseniz bu kaçağı görme şansınız yoktur. Bunun için profosyonel bir yardım almanız gerekmektedir. Su kaçağı tespit ücretimiz normal dairede 150 dublex dairede 200 tl dir.0532 283 64 40 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. SAYGILARIMLA

 6. Reply

  iyi günler. iş yerimizde her ay tüketilen tonaj 2 normalde ama bu ay bu rakam 13 e çıktı. tüm vanalar kapalı saat DÖNMÜYOR gözle görülen bi kaçak yok nasıl oluyor bu yükselme bi fikriniz var mı nereye başvurmam gerek

  • Reply

   Merhaba. Saatiniz her yer kapalı olduğu halde sürekli dönüyorsa hattınızın bir yerin de kaçak var demektir. Bu kaçak zeminin altında olduğu için gözle görülmeyebilir. Bunu su kaçak cihazı ile tespit edebiliriz. Bunun için bize başvurabilirsiniz. 0532 283 64 40 SAYGILARIMLA

 7. Reply

  Bütün çeşme ve vanalar kapalı ama su sayacı dönmeye devam ediyor 200 lira fatura geldi sebebi ne olabilir

  • Reply

   Merhaba, tesisatınız da bir kaçak olabilir. Veya göremediğiniz bir yerde klozete yada gidere bir su akışı vardır. En son ihtimal olarakta su sayacı bozuk olabilir.

 8. Reply

  Evimde kacak yok ve heryer de kapaliyken saatde donmuyor ama yinede 3aydir faturam 250 den asagi gelmiyor 3 aylik faturam 850 lira neden yuksek geliyor yardimci olur musunuz

  • Reply

   İyi günler Metin Bey Vananızı kapattığınız halde saat dönüyorsa vanalar tam kapanmıyordur arızalıdır. Bu yüzden önce yeni bir vana taktırıp öyle kontrol ettirin. Sonrasında su saatinizi kontrol ettirin iskiye. Sorun çözülmezse dairenizde bir kaçak ya da su sızdıran bir yer vardır mutlaka. Bunların kontrolünü yapabiliriz isterseniz efendim.

 9. Reply

  Dairenin vanasini kapattık ama sayaç hâlâ dönüyor fakat binanın vanasini kapattığımızda sayaç duruyor. Ayrıca çok yüksek fatura geldi endeksler çok hızlı yükseliyor. Bunun sebebi nedir ? Ve gelen faturadan mesul kimdir ?

  • Reply

   İyi günler su saatinizin hızlı bir şekilde dönmesi ya bir yerden musluk açık bir şey kaçırıyor ya da evinizde bir kaçak var bunu farketmemişsiniz. Siz vanayı kapattığınızda hala dönüyorsa çok yüksek ihtimalle vananız tutmuyordur boşa dönüyordur siz de kapattığınızı sanıyorsunuz. Yapmanız gereken yeni bir vana taktırıp cihazlar ile evinizde saatinizin dönmesine sebep olan kaçağı bulmanız gerekiyor. Bunları yaptıktan sonra bir probleminiz kalmayacaktır.

 10. Reply

  Evde şu vanaları ve tesisatta hiç bir şu sızdırma olmadığı halde su saati bazen kendi,kendine yavaş dönüyor. Bunun sebebi ne olabilir.teşekkürler

  • Reply

   Merhaba, bazı binalarda su tesisatın yapısından ve binaya giren su basıncından dolayı bu gibi durumlar yaşanabilir. Eğer bir yerde sızan bir su görmüyorsanız ıslaklık yoksa korkulacak birşey yok demektir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>