Banyodan Su Kaçıyor

Konutunuzda ve iş yerinizde ortaya çıkan sudan kaynaklı sıkıntılar genelde tuvaletlerden ya da banyolardan ötürü oluşurlar. Genelde banyodan su kaçıyor şikayeti ile tesisatçılara başvurulur. Çünkü su tesisatının büyük bir kısmı bu bölümde olur. Bir de gider boruları gizlensin diye düşük döşeme adı verilen havuz gibi bir boşluk vardır. Banyonuzda fayansların aralarında zamanla boşluk oluşması ile dökülen sular düşük döşeme içindeki dolgu molozunu ıslatır ve nemlenme ile birlikte aşağı katın tavanında ıslanma başlar. Lekelenme ile su sızıntısının başladığını anlarız. Müdahale edilmediğinde, su gittikçe çoğalır. Banyo tavanından su akması olayın daha da büyüdüğünü gösterir. Kaçak çok fazla zarara yol açmadan önlenmelidir. Kaçak olan katta ve aşağı katta betona iyice işleyen su, betonu zayıflatabilir. Beton içerisindeki demire de zarar vererek, çürümeye neden olur. Alçıların çürümesi, sıvaların dökülmesi de cabası. En mantıklısı eninde sonunda yaptırmak zorunda kalacağınız su arızasını, baştan yaptırmaktır.

Banyo tavanlarında oluşan su kabarcıkları renk değişimleri ve ıslaklıklar su kaçağı olduğunu gösterir. Sizden komşunuza su aktığı zaman zararı siz çektiğinizi düşünürsünüz ama aslında alt kattaki komşunuz hem akan suyun altında yaşıyor hemde tadilattan sonra yeniden tavanını boya yaptırmak zorunda kalıyor. Bazen benim dairemde bir sorun yok desek de gerçeği ancak cihazlarla bakıp anlamak mümkündür. Anadolu tesisat firması dairenizin temiz su ve pis su giderlerinin tümüne bakmaktadır. Tüm sıhhi tesisat problemlerinize çözüm üretmektedir.

Banyodan Neden Su Kaçar?

Su kaçağı arızası ikiye ayrılır. Biri şebeke suyu dediğimiz temiz su tesisatında oluşan kaçaklardır. Diğeri ise pis su giderlerinde ki sızıntılardır. Temiz su tesisatında, tesisat yapımı sırasında kaçak olmasa da sonradan patlama ihtimali vardır. Geceleri su tesisatında basıncın yükselmesi ve aniden darbe yapması su kaçağına neden olur. Su tesisatı döşenirken ustanın kaynağı çok sıcak yapması veya soğuk yapması ileride patlamaya neden olabilir. Boru inşaat aşamasında darbe aldığında da sonradan basınca dayanamayıp patlayabilir. Pis su tesisatlarında ise pimaş contaları takarken sıyrılabilir veya ek yerleri tam geçmemiş olabilir. Böyle durumlarda pimaş içinden geçen su banyodan alt kata su sızması yapabilir. Gider borularında suyun gitmemesi, yani tıkalı olması ve eğimsiz olması durumunda, su ek yerlerinden sızmaya başlayacaktır. Su kaçakları kendiliğinden olmaz, mutlaka bir etki ile meydana gelirler. Mesela bazen yeni alınan bir mutfak dolabı duş kabini vb. bir malzemenin montajı yapılırken delinen borular su kaçırmaz. Aradan bir kaç yıl geçtikten sonra vida çürüyünce oluşan boşluktan su sızdırmaya başlar.

Banyodan Alt Kata Akan Su

Banyolarda özellikle yeni moda duvara asmalı ayaksız banyo dolaplarında borular daha çok delinir. Montaj esnasında su kaçağına neden olmamak için çok dikkatli olunmalıdır. Hatta banyo dolabı montajı için su borularının nereden geçtiğini bilen birinin hazır bulundurulması bile gerekir. Aksi takdirde boru delinmesi ile birlikte hem bir sürü iş ortaya çıkar hemde aşağı komşunuza rahatsızlık vermiş olursunuz. Alt komşunuz size şikayet için geldiğinde su kaçağı nedenini bilmediğiniz için ona anlayış gösteremezsiniz. Çünkü sizin gördüğünüz herhangi bir belirti yoktur. Ancak alt komşunuza hak vermelisiniz. Aynı duruma kendinizi koyun ve öyle değerlendirin. Sorunun çözülmesi her iki taraf için de stresin bitmesi demektir. Böyle anormal bir sorunu da normal bir su tesisatçısının çözmesini beklemeyin. Çünkü bu iş tecrübe  ve yeterli teknoloji gerektiriyor. Görünürde olmayan bir su kaçağını bulmak herkesin harcı değildir. Çok iyi bir tesisat ustasının bile kaçağı az hasarla kısa sürede bulabilmesi için ciddi anlamda bir şansa sahip olması gerekir. Çünkü usta hem tam olarak boruların yerini bulamaz, hem de yer altında döşenmiş boruları göremediği için net bir yargıya varamaz. Sadece varsayım ve tahminler üzerine hareket eder ki bu ev sahibi için kabus demektir. Çünkü her tahmin yeni bir yerin kırılıp, eşelenmesi anlamına gelir. Aslında bunun tam karşılığı yüksek maliyetli bir tadilat ve sizi bekleyen yorucu bir maratondur. Banyoda su kaçağı var şikayeti ile başvuran bir çok kişinin hiç tahmin edemeyeceği tarzda kaçaklar yada sızıntılar ile karşılaştık. Ve bunların göz ile ya da tahmin ile bulunması çok zor. Çünkü modern teknolojinin yardımı tüm sorunlara yetişiyor. Ne saatlerce kaçağın yerini nede sebebini aramanız gerekmiyor.  İşi uzmanına verin ve arkanıza yaslanıp seyredin.

Banyodaki Su Akıntısına Bakan Firma

Banyolarda oluşan su akıntılarına neyin neden olduğunu ve tamiri için çözüm arıyorsanız doğru yerdesiniz. Anadolu Tesisat, banyodan akan suyun nedenini bulan firma olarak hizmet vermektedir. Firmamız su kaçağı bulan firma olarak Türkiye’nin bir çok ilinde hizmet verdiğinden sayısız banyoda su kaçak problemiyle yüzleşmiştir. Sadece banyodaki su sızıntısını bulmakla kalmıyor, tamirini de tek elden yapıyoruz. Banyodan su kaçıyor diye sakın evinizi kırdırmayın. Kırmadan banyodaki su kaçaklarını bulan tesisatçı usta ekibimiz, sorununuzu kısa sürede tadilata gerek kalmadan çözer. Siz de firmamızın garantili çözümlerinden faydalanmak için bizi arayın.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>