Su Kaçağı Neden Olur?

İstanbul’un tüm ilçelerinde kamera ile su kaçağına bakan usta personeliyle hizmet veren firma arayışındaysanız doğru yerdesiniz. Anadolu tesisat firması sürekli olarak kendini yenileyen su kaçağını noktasal olarak tespit eden firmaların öncüsüdür. Alanındaki başarısıyla İstanbul ilinde kendini tanıtmayı başarmış ve müşterilerinin memnuniyetini kazanmıştır. Üstelik sadece tespit işini yapmakla kalmayıp isteğiniz doğrultusunda onarım işlemleri de 1 yıl firma garantisi altında yapılmaktadır.

Su sızıntıları nasıl tespit edilir ?

 • Su sızıntıları kabarma,duvarlarda ıslaklık olarak ortaya çıkmakta ve etrafa kötü koku yaymakla kendini belli etmektedir. Dairelerde veye iş yerlerinde oluşan su kaçak probleminin temiz sudan olduğunu anlamanın yolu sürekli olarak akan bir su var ise muhtemelen bu temiz su tesisatında borunun bir yerde patladığına işaret etmektedir. Cihazla su kaçağını bulan usta personellerimizle bu problemi sadece 1 saat gibi kısa bir süre içerisinde çözmekteyiz.
 • Pis su kaçağını kamera ile tespit eden usta ve ekiplerimizle tüm atık su borularının içerisine kamera göndererek sorunun hangi giderde olduğunu tespit etmekteyiz. Pis su kaçağını makine ile bulan ustalarımız size tadilat için en uygun günün belirleyip onarım ekibimizle  de işlemi tamamlamaktayız.

Su kaçağı problemi tesisat boruları ve işçilik hatasından kaynaklanabildiği gibi borulara giren suyun ani basıncından dolayıda borunun patlaması muhtemeldir. Sebebi her ne olursa olsun bu sorunla karşılaştığınız durumda teleşa kapılmamalı ve cihazlı su tesisatçı firmalarından yardım almalısınız. Tam bu noktada Anadolu Tesisat firması probleminizi kökünden çözecek teknik personele ve son çıkan tüm cihazların hepsine sahip bir firmadır.

Su kaçağı oluşmasının nedenleri ve çözüm yolları nelerdir

Yaşamımızı sürdürdüğümüz yapılarda zamanla birçok teknik arızalarla karşılaşmamız mümkündür. Bir evde gelebilecek en önemli arızaların başında hiç kuşkusuz su kaçağı gelmektedir. Su kaçağını iki farklı sebep meydana getirir. Sorunsuz bir evde oturmak istiyorsanız dairenin dış görünümünden çok alt yapısına önem vermelisiniz. Çünkü bir dairede oluşacak arızaların %90`ı alt yapı yapımında yapılan hatalardan meydana gelmektedir. Bu hataları en alt seviyeye indirmemiz mümkündür. Su kaçağının nedenlerinden birincisi evin yapım aşamasında kullanılan malzemelerden kaynaklanabiliyor. Kullanılan malzemenin TSE uygun olmayıp sıradan bir malzeme kullanılırsa ilerde hiç ummadığımız sorunlarla karşılaşmamız mümkün olabilir. Malzeme mukavemet değerleri az olan bir malzeme kullanılmamalıdır. Alt yapı aşamasında su tesisatı için kullandığımız malzemelerin dış ve iç çapına, et kalınlığına ve basınç değerine dikkat etmeliyiz.

Zemine döşenen bu borular şebekeden gelen yüksek basınçlara maruz kalarak zamanla en zayıf noktada probleme yol açacaktır. Oluşan su kaçağından dolayı alt kata sızma veya damlama yapacaktır. Özen gösterdiğiniz fayanslarınız veya dolaplarınız zarar görecektir su kaçağına nedenlerden diğeri ise yine alt yapı yapımı esnasında malzemeleri sisteme uygulayan ustalardan kaynaklanan işçilik hatalarıdır. Piyasa da istemediğiniz kadar su tesisatı yapan ustayla karşılaşabilirsiniz. Teknoloji ilerledikçe de yapılan işçilikler daha da basitleşmektedir. Su tesisatı için üretilen malzemeler ve makineler sayesinde çok kısa zaman da iş teslimi mümkün olmakta. Bilindiği gibi 20-30 yıl önce su tesisatında demir boru kullanılıyordu. Bu demir borunun ömrü de yaklaşık otuz yıl kadardı. Zamanla oksitlenip çürümeye başlayıp su kaçağına sebep olmaktaydı. Artık günümüzde demir boru yerini plastik boru ve malzemelere bırakmıştır. Plastik borunun yapımı oldukça basit ve risklidir. Bu yüzden son zamanlarda tesisat ustası artmaktadır. Su tesisatı alt yapıda olduğu için ustanızı iyi seçmelisiniz. Dairenize sistemi kurarken kaynakla iki ek parçayı sabitlerken yanlış bir kaynakla bir müddet sonra su sızdırmaya yol açacaktır. Sonuç olarak evinizde su kaçağına birincisi kullanılan malzeme ve ikincisi işçiliği yapan ustadan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Alt yapı hazırlığında bunlara özen gösterilirse su kaçağı problemi yaşamazsınız.

4 Comments

 1. Reply

  Merhaba size çok önemli bi sorum var cevaplarsanız çok sevinirim.alt kata su sızdırması oldu banyodan ben banyoyu çok fazla yıkadım nerdeyse her gün bundan dolayı olmuş olabilit mi bir de fiyat vermek zor biliyorım ama en fazla ne kadar tutar tamir. Bir de su sızıntısı tam duşa kabinin olduğu yere denk geliyo.şimdiden Allah razı olsun

  • Reply

   İyi günler Ayşenur Hanım. Öncelikle şöyle söylemeliyim banyoyu her gün yıkıyorsanız derz dolgular zayıfsa banyonuzda bu yüzden alt kata su sızıntısı başlamış olabilir. Derz dolgularda bir sorun yoksa muhtemelen yer süzgecinizin pimaşında ya da kendisinde bir problem var. O yüzden kamera ile banyodaki bu giderlerin kontrolünün yapılması gerekiyor. Bunun kontrolü için 150 TL tespit ücreti alınıyor. Tamiratı için buradan bir şey söylemem mümkün değil maalesef çünkü arızanın kaynağı bile daha belli değil.

 2. Reply

  Biz 25 yillik dublex 120 metrekare bir ev almayi dusunuyoruz.bu evin su tesisatini degistirmelimiyiz? Su tesisatinin omru kac yildir ve ortalama maliyeto hakkinda bilgi verebilir misiniz ?

  • Reply

   Demir su tesisat borularının ortalama ömrü 25 ile 30 yıl arasında değişir. Dubleks bir dairenin sıcak su ve soğuk su değişim maliyeti 1800 tl dir. Tabi bu rakamlar 2 adet banyo ve bir adet mutfak için çıkarılmıştır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>