Musluktan sıcak su az akıyor

Binamızın su problemleri eskimeye başladığında ortaya çıkmaya başlar. Bir tesisat ne kadar yaşlı ise o kadar sık sorun yaşarsınız. Binada oluşan pis su ve temiz tıkanmaları, su kaçağı olayları komşular arasında sürekli anlaşmazlığa neden olmuştur. Çünkü su aktıkça bir yerlere sürekli zarar verir.

Su sızıntısının yerini bulmakta öyle çok kolay değildir. Su çok acayiptir ki akmayınca da ayrı bir problem olur. Musluktan su çok az geliyor şikâyetini hemen her yerde duyabilirsiniz. Suyun bir yerlere sızması gibi akmaması da birçok sıkıntıyı beraberinde getiriyor. Birçok makine ve sıcak su sistemi dahi su basıncı az olduğunda çalışmıyor. Tüm makineler suyun basıncına göre zarar görmemesi için otomatik olarak çalışmasını durdurur. Kombilerde su basıncı az olunca içinden geçen suda az olacağı için sıcak suyu açtığımızda su basıncı istenilen seviyede değilse kombi ateşleme yapmaz. Nedeni ise kombi içinde az su varken gaz yakıp ta su deposunu ısıdan dolayı delememektir. Diğer makinelerde buna benzer önlemler almıştır. Yani anlayacağınız suyun az olması çağımızın makineleri için tamamen durma ve temizliğe engel olma anlamına geliyor. Sıcak su az akıyor diyorsanız bir kere soğuk suyun az olması direk sıcak suyunda az olması demektir. Ortada başka bir sorun aramaya gerek kalmaz. Ama soğuk su gayet normal basınçlı akıyor sıcak su akmıyor diye bir şikâyetiniz varsa tabiî ki başka sebepleri de var.

Tesisatlarımız da 2 tip boru bulunmaktadır. Bunlardan biri demir borulardır. Demir boru zamanla oksitlendiği ve çürüdüğü için daralmalar oluşması muhtemeldir ve demir borunun makineyle açılması neredeyse imkansızdır. Ama plastik borularda kaynak yapılırken bir hata olmadığı durumlarda neredeyse %100 açılma şansı vardır. Daha detaylı bilgi almak için bizi arayabilir servis kaydı oluşturabilirsiniz.

Öncelikle suyun nereye kadar normal basınçta geldiğini anlamalıyız. Sıcak su tesisata kombiden verilmeye başlar. Kombi mutfakta ise en yakın musluktan banyo tarafındaysa da yine kombiye en yakın olan musluktan su basıncını kontrol ederiz. Eğer muslukta normalse muhtemelen kombiye kadar da normal gidiyordur. Kombi altındaki soğuk su üzerinde bulunan filtreye bakılır. İçi temizlenen filtre daha sonra yerine sıkılır ve tekrar sıcak su basıncı kontrol edilir. Problemimiz devam ediyorsa kombiye giriş yapan soğuk su borusu sökülür ucuna bir hortum takılarak bir kovaya akıtılır. Eğer basınç yine normalse demek ki sorun soğuk suda değil kombi içinde ya da kombiden çıkışındadır. Kombi içine oluşabilecek sıkıntı kireçlenme olabilir ya da kombi içine kaçmış bir conta olabilir. Herhangi bir sebeple içeride bir parça tıkanmış olabilir. Buna kombici çağırıp baktırmak gerekir. Yapılan araştırmalar sonucunda kombide herhangi bir sıkıntı çıkmazsa devam edip tesisattaki tıkanmayı bulmak gerekir. Bu iş boruları takip edip sıcak suyun az geldiği musluğa kadar bu şekilde gider. Ama az akan musluk yakınında başka bir sıcak su musluğu normal şekilde akıyorsa oraya kadar takibe gerek kalmaz normal akan musluktan sonra o az akan kısma kadar yaparız.

Sıcak su borusunda neden tıkanma olur?

Borular döşenirken kaynak yapan ustanın boruyu fazla ısıtması ve bastırması ile birlikte borunun ağzı büzüşebilir. Buda suyun dar olan noktadan geçememesinden dolayı musluktan az akmasına sebep olur. Veya boru içine kaçırılan herhangi bir cisimden, contadan, inşaat atığından kaynaklanır. Bu durumda da aynı şekilde musluktan su az akıyor olacaktır. Musluk açıldığı anda su çok geliyor sonradan azalıyorsa da bu sebeptendir. Firmamız içerisine bir cisim kaçmış olan tesisatların sorununu kırmadan halleder. Ancak kaynak işlemi sırasında boru daraldıysa o kısım kırılıp boru onarılmadan sorun çözülmez. Fakat nerede kaynak hatası olduğunu bulmamız çok zordur. Su kaçağı tespit cihazı ile tıkanan boruyu bulma işlemini yapan firmamız arızalı noktayı da kırmadan bulabilir. Bu sayede bir sürü fayans kırıp tıkalı boru aramak zorunda kalmazsınız. İşiniz tek fayansta ya da iki fayansta çözülür. Sıcak su az akıyorsa kırmadan önce bir kez daha düşünün.

18 Comments

 1. Reply

  kombiden musluğa su gelmiyor

  • Reply

   Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Daha önceden böyle bir sıkıntınız yoksa hattınızda hattınızda veya kombinizde bir tıkanıklık oluşmuştur. Bu gibi sorunları cihazların yardımıyla rahatlıkla halledebilmekteyiz. Yanlız dairenizin tesisatı demir boru ise işlem yapılırken hattın tamamen tıkanma ihtimalide vardır. Bu durumda da hattınızı komple değiştirmekteyiz. SAYGILARIMIZLA

 2. Reply

  Sıcak su gayet basıncında akıyordu taki vanaları açıp kapatana dek şuan tüm vanalar açık olmasına rağmen sıcak su serçe parmağı kadar akıyor soğuk su normal basıncında akıyor sebebi nedir acaba?

  • Reply

   Vanayı kapattığınızda kireç ve su taşları yerinden oynamış. Bu sebeple ileride dirsek gibi bağlantı malzemelerine takılıp sıcak suyun taziğini düşürür. Su çok az akmaya başlar.

 3. Reply

  2 sene önce dışardaki ana borudan evlere kadar borularımız değişti.benim o günden bugüne kadar lavabodaki soğuk su borosu çok az akmaktadır.sıcak su normal akıyor.demir galvanizli boru.bu olay için çözüm bulabilirmiyiz.

  • Reply

   İyi günler Savaş Bey. Maalesef demir galveniz borular zamanla daralıp paslandığı için bunların açılması mümkün olmuyor. Ayrıca yakın zamanda evinizde su kaçakları başlayacaktır. Çünkü artık borunun değişim zamanı çoktan gelmiş. Yapmanız gereken tesisatınızı plastik boruyla tamamen değiştirmek.

 4. Reply

  Sicak su vanasini actigimda suyun basıncı az geliyor. Bazen sicak su geliyor bazen gelmiyor. Nasil bir yol izlemem lazim. Saygilarimla

  • Reply

   İyi günler Tolga Bey. Sıcak su vanasını açmanıza rağmen su az akıyorsa tesisatınızda bir tıkanıklık var demektir. Tesisatının şayet demir değil ise bunu basınç yaparak açma imkanımız var. Ama tesisatınız demir ise işimiz biraz daha zor. Çünkü demir boru zamanla içeride paslanarak tortulaşır ve bu pislikler borunun içine dolar. Boru paslanıp oksitlendiği için gerekli basınçta boruya yapılamayacağından tesisatınızı değiştirmeniz gerekebilir. Bazen de kombinin altındaki sıcak su rekori oksitleniyor ve daralıyor. Daraldığı zaman su geçişi olmayacağından suyunuz az gelir. Kontrol edilmesi gereken durumlar bu kadar. Firmamızdan daha detaylı bir yardım almak için iletişime geçebilirsiniz.

 5. Reply

  Merhaba kombi kullanıyorum sıcak su gayet iyi basınçlı fakat suyu ayarlamaya çalıştığımda çok sıcak olduğundan soğuk suya geçtiğim andan itibaren su çok az akmaya başlıyor ve suyun akışı oldukça zayıflıyor ve sonuçta ayarlanamıyor su ılık hale bir türlü gelmiyor sıkıntı nedir acaba.tesekkür ederim şimdiden.

  • Reply

   Ceren hanım bahsettiğiniz konu tesisatla ilgili olmadığı için bu konunun uzmanı bir kombici ile görüşmeniz gerekmektedir.

 6. Reply

  Merhaba bi konuda yardiminizi rica ediyorum ben sicak suyu aciyorum ilk once su gayat basincli geliyor 1.2 saniye sonra suyun basinci cok dusuyor bu mutfak lavabo banyoda hepsinde ayni sekilde ama soguk suda basincda dusme yok bana bunla ilgili yol gosterebilirmisiniz

  • Reply

   İyi günler Musa Bey. Öncelikle suyunuz ilk baştan 1 saniye basınçlı akması gayet normal. Bunun nedeni suyu kullanmadığınızda tesisatın içine su dolmuş vaziyette oluyor. Sonra o dolan su 1 saniye içinde boşaldığı için tazyik kalmıyor. Bunun sonucunda suyunuzun tazyiki düşmüş oluyor. Muhtemelen ya kombi altında ya da tesisatın içinizde bir tıkanıklık meydana gelmiş. Basınç verilerek bu tıkanıklığın açılması için bir çalışma yapılması gerekiyor.

 7. Reply

  Merhaba.
  Ben Ankara’da oturuyorum.

  Evim 5.katta binamız 35 yıllık mutfakta hem sıcak hemde soğuk su debisi yüksek ancak banyoda soğuk su debisi yüksek ancak sıcak su debisi düşük.

  Servis ücreti ve hizmetleriniz hakkında beni ararmısınız.?

  • Reply

   Merhabalar Öncelikle Dairenizdeki Temiz Su Boruları Demir Borumu ?
   Tesisatınızdaki Sıkıntı Ne Zamandır Var ?
   Ankara Ofisimizi Arayıp Sorununuzu Detaylı Anlatmanız Durumunda Size Yardımcı Olabiriz

 8. Reply

  merhabalar. mayıs ayında taşındığım evde, banyodaki boruları da değiştirerek tadilat yaptırdım. eski tip demir ya da galvaniz, bilmiyorum, boruya kaynak yapılarak, plastik borulardan tesisatı döşediler.
  banyodan sıcak su tazyikli akmıyor. mutfaktan akan sıcak suda bir sorun yaşamıyoruz. konu ile ilgili, 3-4 ay önce bir tesisatçı çağırdım, 250 tl ücret verdim. basınçlı makinelerle boruların içini temizlediler. banyodaki boruların içinde derz vs. taş çıktı, borular temizlendi. ancak sıcak su tazyiği hala az.
  acaba, borularda yine tıkanma mı oldu?
  acaba bina içi iski vanasından olabilir mi? bunu değiştirebilir miyiz?
  soğuk su tazyikli şekilde akıyor, sadece banyodaki sıcak su az akıyor.
  vailllant kombi, kullanıyorum, yine 4-5 ay önce, yetkili servisi çağırıp kombinin genel bakımını da yaptırdım, ancak sorun yine de çözülmedi.
  ne yapılabilir?
  teşekkürler.

 9. Reply

  Suyu açıyoruz kombi devreye giriyor fakat akan su sürekli bir kaç sn sıcak bir kaç sn soğuk akıyor bu hep böyle ılıklaşma yok ya sıcak ya soğuk olarak sürekli halde akmaya devam ediyor, sebep ne olabilir?

  • Reply

   Bizim uzmanlık alanımız olmadığı için yardımcı olamıyoruz. Kombi servisini aramanız gerekiyor.

  • Reply

   Size gelen soğuk su basıncının azlığından dolayı yaşıyorsunuz o sorunu
   Bende yeni kombi taktırdım ve 8 katlı binanın 8.katında oturuyorum ve apartmanda hidrofor yok soğuk su basıncı az.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>