En İyi Petek Modeli Hangisi? Radyatör Kalori Hesaplama

Günümüzde hepimiz dikkati bir tüketici olmak için elimizden geleni yapmaktayız. Hal böyle olunca da, alışveriş yapılacak ürünün fiyatından ziyade malzeme ve kalitesine dikkat ediyoruz. Söz konusu ürünün fiyatı uygun da olsa iyice araştırıp, enine boyuna incelemeden kesinlikle adım atmıyoruz. Elbette ki bu alışkanlığımız bilinçli tüketici olmanın gerekliliklerinden birisidir. Evlere ısıtma tesisatı yapılacağı zaman da aynı şekilde ince eleyip sık dokuruz. Kombinin özellikleri, radyatör peteklerin ısıtma ve yakıt performansı, peteklerde kullanılacak vanaların kalitesi gibi pek çok özelliğe dikkat etmekteyiz. Tüm bunların yanı sıra aradığımız özellikleri bünyesinde toplayan ürünü tespit ettiğimiz zaman, piyasa geneline bakmaktayız. Çünkü fiyat performans değerlendirmesi, alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Bu yazımızda başlıktan da anlaşılacağı gibi fiyat performans ilişkisi açısından en iyi radyatör petek modeli hangisi konusuna değineceğiz.

Radyatör Nedir? Ne İşe Yarar?

Radyatör petekler, ısıtma tesisatlarında sıcak suyun evin içinde dolaşarak ısı yayması için kullanılan tesisat ekipmanları arasındadır. Kombi ya da kazanın pompaladığı sıcak su, ısıtma tesisatındaki boruların içinde ilerleyerek radyatörlere ulaşır. Radyatörler sıcak sudaki ısıyı ortama yayarak ısıtma sağlar.

Radyatör Petek Modelleri

Radyatör petekler kullanım alanlarına ve malzemelerine göre çeşitlilik gösterir. Aşağıda radyatör petek modellerini bulabilirsiniz.

 • Döküm Petek Radyatör
 • Alüminyum Panel Petek Radyatör
 • Dekoratif Panel Petek Radyatör
 • Yerden Isıtmalı Petekler
 • Sac Panel Petek Radyatör
 • Havlupan


Radyatörde yer alan konvektör tasarımı ile ısı performansının artması sağlanmış,Dünyada ve Türkiye’de ilk kez Notarad tarafından 55 eksen olarak üretilmiş döküm alüminyum radyatördür.

ModellerYükseklikEksenlerDerinlikGenişlikSu
Kapasitesi
AğırlıkÇalışma
Basıncı
∆t (50º C)
EN 442
mmmmmmmmlitre/dilimkg/ dilimbarwatt/dilimkcal/dilim
 NR2 55063055080800,501,256120103

Radyatör Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Radyatör alırken sadece fiyat performans ilişkisine bakılmaması size verebileceğimiz öneriler arasındadır. Bir radyatörde olması gereken özellikler nelerdir diye soracak olursanız;

 • Alınacak olan radyatörün fiyatı uygun olmalıdır.
 • Radyatörün ısı yalıtımın iyi olması, yani dışarıya ısıyı iyi vermesi gereklidir.
 • Radyatörün garantili olmasına dikkat edilmelidir.
 • Radyatör ile ilgili sorun yaşandığında karşınızda muhatap olarak bir servisi olmalıdır.

Panel Radyatör ve Döküm Radyatör Arasındaki Fark Nedir?

Isı performansı: Panel radyatör sac ve alüminyum gibi malzemelerden yapıldıklarından, ısıyı ortama düküm radyatörlerden daha hızlı yayarlar.

Yakıt: Panel radyatörler ısı iletkenliği sayesinde yakıt tasarrufu sağlayacağından çok daha az fatura ödemenizi sağlayacaktır.

Kurulum: Panel radyatör, dökümlere göre çok daha hafif olduğundan kurulumu da nakliyesi çok kolay yapılmaktadır.

Temizlik ve Bakım: Döküm radyatörler devir daimi yavaş olduğundan panel radyatörlere göre çok daha çabuk kirlenir. Sık sık radyatör petek temizliği yaptırmak gerekir.

Görünüm: Panel radyatörler dekoratif görünümleri sayesinde evinize hoş bir hava katar.

 

Hangi Radyatör Petek Modelini Almalıyım?

Anadolu Tesisat olarak her ne kadar birçok farklı marka ve modelde radyatör petek bulunsa da biz en iyi radyatör modeli olarak alüminyum döküm radyatörleri tavsiye ediyoruz. Daha önce de değindiğimiz gibi alüminyum radyatör petekler çok daha fazla ısı verimi, yakıt tasarrufu sağladığı gibi döküm radyatörlere oranla montajı ve bakımı daha kolay olan radyatör modelidir. Elbetteki alüminyum radyatör petek fiyatları performanslarıyla orantılı olarak biraz daha pahalı. Daha ucuz radyatör petek modeli arıyorsanız Demirdöküm Plus modelinin 2300kcal/h olanını almanızı tavsiye ederiz. Bunların dışında Ferroli ve ECA marka radyatörler de tavsiye ettiğimiz radyatör peteklerdir.

Radyatör Petek Kalori Hesabı, Odayı Kaç Petekle Isıtabilirim ?

Isıtma tesisatının kurulumu sırasında bilinmesi gereken en önemli nokta odanın ne kadar kalorideki petekle ısınacağıdır. Isıtılacak mekanın büyüklüğünün, peteğin boyutu ve kaç Kcal ürettiğinin yanı sıra hangi cepheye de baktığı ve bodrum ya da çatı katı olması da önemli bir noktadır. İlk bakışta radyatörlerin hepsi birbirinin aynı olsa da biraz inceleme ve hesapla size uygun peteği seçmeniz mümkün.
Metre Bazında Kalori Hesabı: Ortalama 10-15 m² bir alanın ısınması için 1 metre genişliğinde ve 60 cm yüksekliğinde bir radyatör petek kullanılması yeterlidir. Böyle bir petek yaklaşık olarak 1800 Kcal ısı vermektedir.
Metreküp Bazında Kalori Hesabı: Metreküp bazında hesaplama yapıldığında yaklaşık 1 m³ başına 45 Kcal/saat ısı elde edilmektedir.
Unutulmaması gerekir ki bu hesaplamalar teoriktir. Bahsettiğimiz boyuttaki bir alanda verimli ısınma sağlanmak isteniyorsa 1 metreye 60 cm büyüklükteki bir petek yerine 1 metre 20 cm genişlik 60 cm yükseklikte bir petek tercih edilmelidir.

Radyatör Petek Garantisi ve Bakımı

Radyatör peteklerin 10 15 yıl gibi ömürleri olsa da bakımları ve temizliği yapılmadığı takdirde ısı performansı zamanla düşerek radyatör petek değiştirme ihtiyacı doğurabilir. 2 yıl garantisi olan radyatörlerin ömrünü uzatmak için, her iki yılda bir petek temizliği yaptırılması gerekmektedir. Anadolu Tesisat, makineyle radyatör petek temizliği yapmaktadır. Detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

8 Comments

 1. Reply

  merhabalar evimi yeni tadilata soktum komple yenilendi ve mobil sistem tesisatlarımı döşettirdim suanda peteklerimi almayı planlıyorum fakat hangi marka almayılım bir türlü ona karar veremedim yardımlarınız ıcın tesekkurler… 😉

  • Reply

   Merhaba. Peteklerde eca ve demirdöküm şu an piyasada bulunan en kaliteli markalardır. Termoteknik ve Sanica da alternatif seçeneklerdir. SAYGILARIMIZLA

 2. Reply

  Merhabalar…ısı yalıtımı olmayan ve güneş az gören 12 m2 bir odaya radyatör almayı düşünüyoruz hangi ebatlarda ve ne marka olmalı fikrinizi paylaşırsanız sevinirim teşekkürler…

  • Reply

   1 metre ebatında olabilir. Tavsiye edebileceğimiz marka olarak E.C.A olabilir.

 3. Reply

  Ustam hayırlı işerin olsun,kolay gelsin. Dış duvarları 30 cm ama yalıtım,köpük olmaksızın ,iç ve dış sıvaları yapılmış,pencereler pvc ve ısı camlı 130 metre bodrum kat güney , batı ve kuzey cephe bir daire var. Bodrum kat olunca biraz toleranslı petek koymak için mobil sistem boruları çektik. 11,90 metre tül radyatör peteği olacak. Kalde-Demirdöküm-Vailant ve Emtaş radyatör arasında bir seçim yapamadık.Fiyatlar arsında da afaki rakamlar var. Neyi tavsiye edersiniz.Selamlar..

  • Reply

   iyi günler teyfik bey Kalde-Demirdöküm-Vailant ve Emtaş olarak yazmıs oldugunuz radyatörler ısıtma sistemlerinde gayet iyi verim veren radyatörlerdir.
   tercihiniz öncelikli olarak kalorisi yüksek petek olmalıdır

 4. Reply

  Merhabalar.
  14 metrekare odaya, müteahhit 60 cm x 90 cm ölçüsünde petek takmış. Oda güneş almıyor. Petek odayı ısıtmada yeterli olamıyor ve peteği büyütme imkanım yok. Çünkü peteğin solunda pencere, sağında yan duvar var. Bu peteği 90 cm x 90 cm bir petekle değiştirsem ısıtmada fark olur mu, ısıtma gücü artar mı?
  Teşekkürler, kolay gelsin.

  • Reply

   Merhaba, tabi ki petek boyutu büyüdükçe odaya vereceği ısı artar.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>