Kalorifer Peteklerinin Altı Soğuk

Kalorifer sisteminde alt tarafı ısınmayan petekler odanızı ısıtamaz. İç mekanlarda ısıtma problemlerinin oluşması insanları çözüm arayışına iter. Çünkü ısınma zaruri bir ihtiyaçtır. Hele bir de bu mekan ailenin yaşadığı bir yerse, ısıtma sorunu daha da büyük bir sorun haline gelir. Çocuklar ve yaşlıların olduğu bir evde ısı problemi olması komple ailece hastaneye taşınmakla eş değerdir. Isıtmadan kısılan paranın 2 katı, hastane masraflarına harcanır. Fakat hiç bir zaman insanlar bunu düşünmez. Kar edildiğini sanan birey, soğuk ortam nedeniyle hasta olunca hem sağlığından, hem parasından olur. Her kış aynı şeyler tartışılır, televizyon kanallarında ekonomik ısınma nasıl olur haberleri yapılır. Kimileri 24 saat aralıksız kısık derecede çalışan kombi daha ekonomik ısınma sağlar derken, kimi de sadece evde olduğumuz anlarda yakılan kombi daha ekonomik olur der. Gerçeğe ışık tutmak için bu yazıyı sizinle paylaşıyoruz. Isınma şeklinin doğru olanı, kişinin kullanımına göre değişir. Eğer sabahtan akşama kadar boş kalan bir evdeyseniz, akşam siz eve gelmeden önce çalışabilen kombiler ve bu kombilere uyumlu kumanda sistemleri vardır. Bu şekilde sadece akşam siz evdeyken ısıtma sistemi çalışır ve daha ekonomik bir kullanım olur.

Doğal gaz tasarrufu için ne yapılır?

petekler-nasil-baglanmali

Ekonomik ısıtmayı sağlayabilmek için sadece kombinin nasıl çalıştırılacağını öğrenmek yeterli değildir. Kalorifer peteğinin bağlantı şekli ve yönleri de çok önemlidir. Peteğin bağlantıları iki taraftan girerse devir daim daha iyi olur. Çünkü suyun peteğin her yerine yayılması daha kolay olur. Bir taraftan giren su, diğer taraftan çıkabilmek için mecburen peteği altlarını da dolaşır. Yukarıdaki resme bakarsanız daha net anlayabilirsiniz. Petek kalorifer sisteminin tamamı ısınırsa daha ekonomik kullanım elde edilmiş olunur. Yerden ısıtma sistemlerinde ya da kalorifer petekli ısıtmalarda, sistemin yarısı ısınıyorsa ve tamamından verim alamıyorsanız bu size ekonomik olarak zarardır. Çünkü ısıtma sistemindeki su ne kadar zor ısınırsa, o kadar çok gaz harcanır. Fazla gaz da yüksek fatura demektir. Suyun ısınan kombiden çıkıp sistemi dolaşıp tekrar dönene kadar mümkün olduğunca az soğuması gerekir. Bunu sağlamak için de tesisatın döşenmesi gereken istikamet, kullanılan petekler ve bu kalorifer peteklerinin bağlantıları çok önemlidir. Suyun sistemdeki dolaşımı ne kadar hızlandırılırsa, o kadar az maliyetle devir daimi tamamlamış oluruz. Sonradan oluşabilecek kirlenmelerle birlikte bu devir daim hızı daha da düşer, hatta bazen durma noktasına gelir ve kombiler arıza verirler. Bu durumda petek ve kalorifer temizliği yapılmalıdır. Petek temizleme işlemi yapılmazsa peteklerin altı soğuk kalabilir.

Kalorifer peteklerinin altı soğuk ise ne yapılır?

peteğin alt tarafları soğuk üst tarafları sıcak

Peteklerin altı ısınmıyor

Öncelikle kalorifer peteklerinin alt kısmının neden ısınmadığını inceleyelim. Bu sorunun üç temel nedeni vardır;

 • En büyük ihtimal sistemin kirlenmiş olmasıdır, genelde tesisat ve petek temizliği işleminden sonra sorun çözülür. Kombi ve pompa yeterli devir daim yapamıyordur veya ateşleme sisteminde arıza olduğu için kalorifer suyunu tam ısıtmadan ateşleme kesiliyor demektir.
 • Bir diğer sorun ise döşenmiş olan tesisatın peteklerin ve kombinin ters bağlanması ihtimalidir. Bu şekilde ters bağlanmış yıllarca çalışan, boşuna doğalgaz tüketen bir çok sistem tespit edilmiştir. Tüm bu problemler firmamız tarafından kolayca çözülür çünkü işi bilene, zor görünen iş de kolaydır. Bizi arayın ısınma sorununuzu çözelim.
 • Genelde peteklerin ısınmama problemlerinin ana sebebi sisteme fazla sayıda radyatör takılmasından kaynaklanır. Normal bir dairenin kombisi ortalama 5 metre ile 6 metre peteği ısıtabilir.

Siz bu kombiye 7 metre petek bağlarsanız, en son peteğin alt tarafları ısınmaz. Sistemin size verebileceği ısı bellidir. Daha fazlasını yakmaya çalıştığınızda bir işe yaramaz ancak mevcut ısı dengesi bozulur. Mobil sistem, yani her peteğe ayrı hortum boru şeklinde yapılmış bir tesisat için 1 metre fazla petek çok fark etmez. Ama Türkiye’de yapılan kalorifer tesisat borularının çoğu zemin altından çekilmiş plastik boruya çıkış verilerek yapılmıştır. Evinizde 6 metreden fazla petek var ise 3 yıl sonra en son peteğiniz doğru düzgün ısınmaz. Bu sorunun çözümü iki şekilde yapılabilir. Birincisi maliyetli ve zahmetli olan kalorifer borularının çapını en son peteğe kadar 1 parmak kalınlığında çekmek. İkincisi kolay ve az maliyetle yapılacak olan kombinin hemen altına ek bir pompa bağlamaktır. Denge kabı ile birlikte ek pompa bağlanmazsa, sistemde iki pompanın birbirine uyumu sağlanmayacağı için sistem sürekli hava yapacaktır. İlave bir pompa kombinin hemen altına takıldığında bütün petekler aynı anda ısınmaya başlar, kalorifer peteklerinin alt tarafları sıcak olur.

Kalorifer Peteklerinin Altını Nasıl Isıtırım?

Peteğin altı ısınmıyor ne yapmalıyım diyorsanız, size tavsiyemiz ilk olarak petek temizliği yaptırmaktır. Peteklerin içinde kalan tortulardan dolayı ısınmama sorunu yaşıyorsa en kolay ve ucuz çözüm bu olacaktır. Altı ısınmayan peteğe çözüm getiren temizlik, sistemin daha verimli çalışmasını sağlar. Verimli çalışma, daha iyi ısı ve yakıt tasarrufu anlamına gelirken, kombi ve tesisatın ömrünü de uzatmasını sağlamaktadır. Altı ısınmayan peteği temizleyen firma Anadolu Tesisat, firmamıza özel makineler ve kimyasalla ısınmayan petek sorununa çözüm getirmektedir. Makineyle kalorifer petek temizliği yaptırmak kalorifer peteklerinin içindeki tortuları temizleyerek, suyun daha kolay devir daim yapmasını sağlar. Detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

     

27 Comments

 1. Reply

  selam benim sorunum kombiden sonra 2 ci petek üst kısmı ısnımaya başlıyor petek uzunluğunca 15 .20 dakka çalıştıktan sonra alt tarafıda yani petegin her tarafı ısınıyor 2 usta baktı anlayamadılar bu arada 6 petek var evde uzaktakılerde ısınıyor petek temız yenı ev saygılarımla..

  • Reply

   iyi günler ali bey yaşadıgınız problem radyatörlerin fabrikada üretim aşamasında oluşan bir üretim hatası olabilir su geçiş kanallarının dar olması nedeni ile su sirkülasyonu yetersiz olmasından dolayı ısıtma problemi yaşayabilirsiniz

 2. Reply

  Mrb kolay gelsin ben kat kaloriferli evde oturuyorum kömürle isiniyor petekler tokikin evleri benim petegimin sicak su girisi sağ ústten cikis borusu sanirsam oda sol alttan hava cikisi sol ustten birde sag altta normal bir yer var acinca su akiyor havasini aldim olmadi sag alttaki yeri actim suyu bosalttim isinana kadar hepsi isindi ama simdi alttan beri tekrar soguma ya basladi napabilirim yardimci olirmusuniz

  • Reply

   En üst katta oturuyorsanız peteğin içine sürekli hava doluyor olabilir. Otomatik hava purjörü taktırmak sorunu çözebilir.

 3. Reply

  Merhabalar benim sorum elimde kompak ventil radyatörler vardı bunları kendi dairem de borular duvardan çıktığı için sağ üst ve sol alttan çıkış ile bağladım peteklerin altı ısınmıyor neden acaba şimdiden teşekürler

  • Reply

   Kombiye en yakın radyatörlerin vanasını kısın kombiden uzaklaştıkça biraz daha fazla açarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

 4. Reply

  Mrb iyi günler sıfır evde oturuyoruz peteklerimizi açtık ama 12 saattir petekler hiç ısınmadı sadece su dolar gibi bi ses geliyor birde aralarda bi kaç ğeteği kapattım bundan olabilirmi birde en az kaç petek açık olmalı cevaplar için şimdiden teşekkürler

  • Reply

   En az 2 petek açık olmalı bu şekilde normal çalışması gerekir. Ancak petek çalışmıyorsa yada sadece üstü ısınıyor altı hiç ısınmıyorsa içi tıkanmış olabilir, yada tesisat yanlış döşenmiş olabilir. Bu duruma bir çözüm üretmek için petek temizliği yaptırmak gerekiyor. Temizlikten kaynaklı bir sorunsa zaten düzelecektir. Eğer sorun tesisatta ise ustalarımız tespit edebilir ve çözümü size söylerler.

 5. Reply

  MERHABA ,

  SON İKİ PETEĞİMDE SICAK SU GİRİŞİ SAĞ ALTTAN , ÇIKIŞ İSE SOL ÜSTTEN DİR. VE İKİ PETEKTE DE ALT TARAF SOĞUKTUR SOĞUK OLMASININ SEBEBİ TERS BAĞLANTI MIDIR ?

  • Reply

   merhabalar termal kameralı cihazlarla ters baglantı ve petek sıcaklık ölçümü yapmaktayız

 6. Reply

  merhaba ben koridorumda hic petek yok ilave etmek istiyorum verim.alabilirmiyim

  • Reply

   Genelde sonradan ilave yapılan peteklerde randıman alınamaz. Bunun nedenleri arasında;

  • Peteği ısıtmak için gelen su bağlantısının nereden yapıldığı
  • Sistemin bu yoğunluğu taşıyabilecek kapasitede olabilimesi
 • Reply

  Yeni kalorifer petek tesisatı yapıldı giriş ve çıkışlar sıcak olduğu halde petek ilk sıcak girişin alt kısımları soğuk oluyor neden acaba?

  • Reply

   merhabalar kalorifer tesisatlarında zamanla meydana gelen dökülme kir ve tortulardan dolayı peteklerinizin iç kısmında bulunan ince kanallarda tıkanma mevcut efendim
   bu şikayetiniz ve fiyatlandırma için lütfen web sitemizdeki iletişim adreslerinde bize ulaşın

 • Reply

  Merhaba peteklerimin altında ısınma sorunu vardı. Bir firmadan gelip temizlediler. Fakat tesisatın ters bağlanmış olduğu söylendi. Bu durum kombi yenilenirken ters bağlantı yapılmış olabilir mi? Yoksa kalorifer tesisati döşenip bağlantı yapilirken mi yanlış yapılmış? Sorunum nasıl çözülür. Kırılıp tesisat yenileneckse mümkün değil. Bilgi verirseniz çok sevinirim

  • Reply

   merhabalar ters bağlantı genellikle peteklerin giriş ve çıkışlarının yanlış bağlanmasından meydana gelmektedir giriş ve cıkışların yerinin değişmesi sıkıntınızı çözecektir

 • Reply

  İyi günler, evimde mobil sistem tesisat var. Peteklerin vanaları alttan bağlanmış. Standart yön tıkacı olmayan petekler. Boyları 1.5m den iki tane, 1.8m den bir tane peteğim var. Bu peteklerin büyük bir kısmı ısınmıyor. Vanalardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Çapraz mı bağlanması gerekiyor. Ücreti ne kadar olur yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Reply

   İki musluk biri sağ alttan diğeri sol alttan bağlıysa iyi ısınması gerekir aslında. Ancak bir sebeple tıkanmış olabilir yıkamayı denemenizi öneririm.

 • Reply

  Evimde 1 adet 180 cm 1 adet 60 cm 2 adet 40cm toplam 320cm petek var peteklerinalt tarafi ısınmıyor petek temizliği yapılması gerekiyor ücret hakkında bilgi istiyorum

 • Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

  You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>