Damlayan Musluk Nasıl Tamir Edilir?

anadolu tesisat (Şirket Çalışanı)
Bu çalışana soru sor

Evimizde iki tip batarya vardır. Birisi evye(lavabo) bataryası bir diğeri ise duş bataryasıdır. Günümüzde bataryalarda arızalar sık sık karşımıza çıkabiliyor. Bunun sonucunda musluk su kaçırıyor ve suyumuz boşa akıyor. Ya da o bataryayı kapatıyoruz kullanamıyoruz. Peki bu bataryalar neden arıza yapar ve damlayan musluklar nasıl tamir edilir? Evimizde bataryalar haricinde musluklarda su kaçırabilir arıza yapabilir bu nasıl olur ve biz bunu nasıl anlarız? Evimizdeki tekli musluklar sürekli aç kapa yapıldığı için göbeğinde sorunlar çıkabiliyor. Göbek gevşiyor ya da yalama oluyor. Bunun çözümü için musluğun göbeğini değiştirerek sorunu çözebilirsiniz. Ama göbeği değiştirmek yerine musluğu tamamen değiştirmek daha mantıklı ve daha garanti bir çözüm. Musluğunuzu tamamen değiştirdikten sonra bu sorunla uzunca bir süre daha kolay kolay karşılaşmazsınız. Tabi bu arada alacağınız muslukta kaliteli ve garantili olmasına dikkat edin.

Musluk tamiri yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Musluk tamiri için gerekli aletleriniz varsa eliniz böyle şeylere yatkınsa kendinizde değiştirebilirsiniz. Eğer bu işlerden fazla anlamıyorsanız bu işi profesyoneline bırakın ve hiç daha fazla iş çıkarmadan kolayca halledilsin. Böylece musluk su kaçırıyor gibi şikayetleriniz kalmayacaktır. Bataryalarımızda da karşılaşabileceğimiz problemler benzer sıkıntılar. Ama tabi ki bataryanın göbeği arıza yaptığında değiştirmek pek mümkün değil. Komple değişimi daha kolay daha mümkün. Musluk damlatıyor olsa da bu illaki bataryayla alakalı bir problem olmak zorunda değil. Bataryalara bağlı onlara su gelmesini sağlayan iki adet ya da bir adet spiral vardır. Bu spiraller patlayabilir contası su sızdırabilir. Bunun sonucunda az ya da çok musluğunuz su sızdırmaya başlayacaktır. Bunun çözümü için spirallerin contası aşınmışsa conta değişimi yapılabilir. Problem spiralin kendisindeyse patlamış ya da delinmişse değişimi yapılması gerekir. Damlayan musluk tamiri için gördüğünüz gibi birden çok tamir için yöntem vardır. Bunları kendinizde uygulayabilirsiniz. Ama çoğu zaman bunlar için profesyonel desteğe ihtiyaç duyarız. Çünkü bunları onarmak uzman bir tesisatçı işidir. Daha büyük problemler çıkarmamak için daha büyük sorunlara yol açmamak için profesyonel bir kişiden yardım isteyin. Burada anlattığımız çözümlerin uygulanmasıyla bütün problemlerinizi çözebilirsiniz.

İçeriği faydalı buldunuz mu?
1 puan2 puan3 puan4 puan5 puan (35 oy, ortalama puan: 3,94. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Soru ve görüşler (13)

Damlayan Musluk Nasıl Tamir Edilir? hakkında yorumlar
 • 6 ay önce

  Merhaba benim banyodaki çamaşır makinasının bağlı olduğu musluk açıkken üstten musluğun çevirme yerinden su akıtıyor çevirmen yerini çıkarıp bakalım dedik göbeğin tepesinden sızdırıyor göbekmi değişmesi gerekir yoksa komple bataryayımı değiştirelim?? birde su yeterince çok çok gelmiyor bu sızmadanmı kaynaklı acaba yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla -
  1. İyi günler. Suyun az gelmesi basınçla alakalıdır üstten su kaçırmasıyla bir ilgisi yoktur. Göbeğini değiştirmeniz çok sağlıklı olmaz. Bataryayı komple değiştirmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.

   Yanıtla -
 • 9 ay önce

  merhaba ben muslukun kartosunu degisdim.Amma yine hafifden akitiyor.Sorun ne sizce?iyi baglamamismiyim sizce?

  Yanıtla -
  1. İYİ GÜNLER ALİ BEY KARTUŞ DEĞİŞİMİNDE YENİ ALINAN KARTUŞLAR YAN SANAYİ OLMASI DURUMUNDA MEVCUT BATARYALARDA AKITMA YAPABİLMEKTEDİR

   Yanıtla -
 • 11 ay önce

  iyi günler, dün gece mutfak musluğu kendi kendine hararetli bi şekilde akmaya başladı, kapattığımdan emindim sese gittim ve baktım akıyordu ben de tekrar kapattım, damlama falan yapmıyor normalde düzgün bi şekilde kapanıyor daha önce de hiç olmamıştı. bunun nedeni nedir acaba? yani kapatılmış musluktan gevşeme ya da başka bir sebeple birden çokca su akar mı? bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  Yanıtla -
  1. İyi günler efendim. Öncelikle normal koşullar altında böyle bir durumun yaşanması söz konusu değil. Musluğu açık tutmadıysanız eğer mümkün değil böyle bir durum. Ya da musluğunuzun göbeği bozulmuştur kapattığınız halde damlama yapabilir. Problemin kaynağı yüksek ihtimalle musluğun göbeğiyle alakalı efendim.

   Yanıtla -
 • 1 sene önce

  İyi günler, banyoda ki şofbenli musluktan su akıyor.(damlama değil) Şofben tarafına alınca oradan musluk tarafına alınca da oradan akıyor. Sorunu nasıl çözebiliriz?

  Yanıtla -
  1. İyi günler efendim. Sorununuz muhtemelen batarya ile ilgili efendim. Bataryanın aç kapa göbeği bozulmuş olabilir. Bunun sonucunda kapatsanızda su akması devam ediyor. Şofbene bağlı bataryayı değiştirirseniz sorununuz çözülecektir efendim.

   Yanıtla -
 • 1 sene önce

  Merhabalar klozetin taharet musluğu sıkı kapatmamıza rağmen geceleri gevşeyip su akıtıyo ne yapmalıyız

  Yanıtla -
  1. Murat bey eğer musluk göbeğini değiştirebilirseniz nalburlarda satılır, musluğun başlığını çıkarıp içindeki göbeği sökebilirsiniz. Yeni bir göbeği oraya sıkarsanız musluk yenilenmiş olur. Bu sorunuza çözüm olacaktır.

   Yanıtla -
 • 2 sene önce

  Selamün aleyküm ustam ben bonyo batarya sında ki musluğun göbeğini değiştirdim yine akıtıyor ne yapabilirim batarya yı mı değiştirmem gerekiyor

  Yanıtla -
  1. merhabalar armetürü değiştirmenizde fayda var efendim

   Yanıtla -
  2. 2 sene önce

   Radyan çek.

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin

  Ara