Banyonun Tavanında Sarı Lekeler Oluşmasının Sebebi Nedir?

Banyolarla ilgili en can sıkıcı durumlardan biridir sarı lekeler! Silseniz işe yaramaz, boyasanız yeniden belirir… Peki, “Banyonun Tavanında Sarı Lekeler Oluşmasının Sebebi Nedir?” Bu yazımızda hep birlikte banyo tavanlarında oluşan sarı lekelere, oluşma sebeplerine ve nasıl giderileceğine bakacağız.

İşte,  “Banyonun Tavanında Sarı Lekeler Oluşmasının Sebebi Nedir?” sorusunun cevabı;

Banyo tavanında sarı lekeler var ve bu durumdan dolayı canınız mı sıkılıyor? Banyo tavanının sararmasının nedenini bir türlü bulamadınız mı? Banyo tavanında oluşan sarı lekeler hakkında araştırma yaparken, su kaçağı ile ilgili bilgilere rastlamış olabilirsiniz. Evet, banyo tavanında oluşan sarı sarı lekeler su kaçağı şüphesi taşıyan belirtilerdir. Cihazla banyo tavanındaki su kaçağını tespit eden tesisatçı usta ekibimiz sayesinde, banyo tavanının sararmasının su kaçağına bağlı olup olmadığını sadece 5 dakika içerisinde hiçbir alanı kırmadan tespit edebiliriz.

Patlak Su Borusunu Kamerayla Bulan Tesisatçı Servisi – Banyo Tavanında Oluşan Sarı Lekelerin Olası Sebepleri

Banyo tavanında oluşan sarı lekelerin olası sebepleri araştırılınca karşımıza ilk çıkan bulgu su kaçağıdır. Banyo tavanın üstünde ve alt zemininde, su tesisatı boruları vardır. Su kaçağı olduğunda genellikle, banyo ve çevresindeki bölgelerde damlamalar, kabarmalar ve sarı lekeler görülmeye başlanır. Banyo tavanında oluşabilecek her hangi bir kaçak, alt kata veya diğer dairelere betonun içerisindeki çatlaklardan veya elektrik hattı gibi noktalardan ilerleyerek geçebilir. Banyo veya tuvaletin duvarlarının kabarması, koridor tavanından damlayan sular ve elbette banyo tavanındaki sarı lekeler oluşmasının açıklanabilir sebepleri vardır. Evinize gelen tesisatçı, sarı lekelerin oluşmasını durduramadı diye, bu sorun çözümsüz değildir. Su sızdıran yeri termal kamerayla kontrol eden usta tesisatçı ekibimiz, banyo tavanında oluşan sarı lekelerin nedenlerini sizler için yazdı. İşte, patlak su borusunu kamerayla bulan tesisatçı servisi ekibinin konuya dair görüşleri;

 • Sıcak su kaçakları: Banyo zemininden geçen sıcak su borularında olası bir su kaçağı probleminde; sızan sular, ya birikir ya da belirli noktalardan başka alanlara sızar. Bu nedenle; biriken sular zaman içerisinde bölgeyi aşındırarak küflenme, rutubetlenme ve sarı leke oluşumuna neden olur. Bu sebeple sıcak su kaçakları önemsenmesi gereken ciddi arızalardır.
 • Pis su kaçakları: Banyo tavanında sarı lekelerin habercisi pis su kaçakları da olabilir. Biriken pis sular, bölgede renk değişimi yaparak, su kaçağının ilerlemesini ve rutubetten daha ağır bir koku yaratmasını sağlar.
 • Temiz su kaçakları: Sıcak ya da soğuk su tesisatındaki delinmelere bağlı olarak sürekli biriken sular, bölgede tahribat yapar. Bu tahribatın ana sebebi temiz su kaçakları da olabilir.

Anadolu Tesisat olarak su kaçağı tespit işlemlerinde gelişen yeni teknolojiyi yakından takip ederek sürekli olarak cihazlarımızı yenilemekteyiz. Profesyonel hizmet almak için bizi arayabilir servis kaydı bırakabilirsiniz.

Banyo Tavanındaki Su Kaçağını Makineyle Tespit Eden Tesisat Firması – Tavanda Sarı Sarı Lekeler Oluştu Diyorsanız Yapmanız Gerekenler

Banyo tavanındaki su kaçağını makineyle tespit eden tesisat firması olarak, tavanda oluşan sarı lekelerin tavanda ya çevresinde oluşan bir sorunun habercisi olduğunu belirtmeliyiz. Banyo tavanında daha önce boya badana yapıldı ise, bunun kalitesiz oluşu da sarı lekelerin oluşmasına neden olur. Su kaçağını boya problemlerinden ayırmak için, öncelikle yapmanız gereken bir kaç şey var. İşte, tavanda sarı sarı lekeler oluştu diyorsanız yapmanız gerekenler;

 • Öncelikle su vanalarını kapatın ve su sayacınızı kontrol edin. Sayacınız hızlı bir şekilde dönüyor ise, su kaçağının dairenizde olduğunu belirtir.
 • Üst kattan oluşan su kaçakları için de, üst komşunuzun vanasını kapatmasını isteyin ve su sayacını yine kontrol edin.

Su kaçağının hangi tesisattan olduğunu anlamaksa, kullanıma göre belirlenecek kolay bir işlemdir. Ancak, sarı lekeleri takiben damlama yoksa net bir tespit için muhakkak cihazlı tesisatçı çağırmalısınız. Su kaçakları, gözle görülemeyen noktalarda başlayan ve birden fazla noktada var olabilen su tesisatı arızalarıdır. Bu nedenle, tam sorunun çözümü için kameralı tesisatçılara başvurmalı, işinizi garanti altına almalısınız.

Sıcak Su Borusunda Su Kaçağını Tespit Eden Kameralı Tesisatçı – Tavanda Sarı Lekeler Oluştu Çözüm Yolları

Sıcak su borusunda su kaçağını tespit eden tesisatçı çağırdıktan sonra, su kaçağı dairenizde ya da üst dairede bulunursa yapılacak tek şey su kaçağını yapan tesisatın ya da borunun onarılmasıdır. Cihazla su kaçıran borunun tamiratını yapan Anadolu Tesisat şirketi olarak bizler; son teknolojik ekipman ve kaliteli malzemeler ile hizmet vermekteyiz. Gerek su kaçağı tespitinde gerekse de tamiratında özenle çalışıyor ve olası sorunda ücret almadan aynı hizmeti yeniden veriyoruz. Tavanda sarı lekeler oluştu çözüm yolları nelerdir diye düşünerek zaman kaybetmektense bir telefon ile bize ulaşabilir ve kesin çözüm alabilirsiniz.

Patlak su borusunu tamir eden makineli tesisat servisi olan Anadolu Tesisat, İstanbul’un her semtinde servis hizmeti vererek, kaliteli hizmeti ve uygun fiyatları ile siz değerli ziyaretçilerimizin tesisat problemlerini çözüyor.

2 Comments

 1. Reply

  Mutfakta duvarım hafif sararma olmuş mutfak duvarının olduğu yerin arkasında balkon Çeşme’si var ondan olabilir mi

  • Reply

   İyi günler Sıtkı Bey. Balkonun çeşmesine giden borularda bir kaçak meydana gelmiş olabilir. Ya da musluğunuzu duvardaki bağlantısına sıkarken ketenden teflondan akıtıp duvarın içine veriyor olabilir. Ya da balkondaki fayansların derz boşluğundan su alıp duvarlara veriyor olabilir. Bunun birçok sebebi var hepsine bakılması gerekiyor cihazlar bunun kontrolünüde yapmam mümkün.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>