En Ekonomik Isıtma Sistemi Hangisi

En Ekonomik Isıtma Sistemi Hangisi

Soğuk havaların gelmesi ile birlikte belirli dönemlerde herkes kar yağışını bekler. Özellikle çocuklar, kışın ve kar yağışının keyfini en çok onlar yaşarlar. Ancak kışın ekonomik olarak kötü bir tarafı vardır ki geliri az olan aileleri çok zor durumlara sokar. Asgari ücretle geçinmeye çalışan bir aile, ısınmak için gereken maliyeti karşılamakta çok zorlanır. En ekonomik ısıtma sistemi hangisi denecek olursa bunlar duruma göre değişir tabi. Ancak genel olarak bir gruplandırma yapabiliriz.

Kömür Sobası

soba-ile-isinma

Kömür sobası sayesinde sadece kömür değil yanacak her cisim sayesinde ısınma sağlanabilir. Zaten odun kömür parasını vermeyi düşünen biri doğalgazın aynı fiyata geldiğini bilmeli. Özellikle de mutfak için oldukça önemli oranda tasarruf sağlar bir mutfak tüpünün maliyeti düşünüldüğünde, bu çok zor bir hesap olmaz. Sadece mutfak değil banyoda yakıt giderleri arasında yer alır aslında. Çünkü suyu ısıtmak için yine bir yakıt kullanmak gerekir. Belki bir çoğunuz ısınma ve yemek soba ile de çözülür diye düşünebilirsiniz. Ancak yazın ve ilk baharda soba yanmadığını da hesaba katarsak, banyo ve mutfak için tüp ya da kullanılan elektrik çok daha fazla olacaktır. Fakat günümüzde kömür sobası kullananların para vermeden odun, karton, tekstil atölyelerinden bez parçalarını yakarak ısınmaya çalıştıkları için avantajlı olabilir belki. Yakacak için para harcamadan veya çok az odun kömür alarak kışı atlatabiliriz. En ucuza ısınmanın yolları denirse soba belki bir parça uygun denebilir.

Petek ve kombili ısıtma sistemi

kombi-ve-petekle-isinma

Kaloriferin bir daireye ait olarak kombi ile çalıştığı bu sistem, sadece kendi daireniz için ısı sağlar. Kombi sisteminde, evde olduğunuzda çalıştırıp, evde yokken çalıştırmazsanız bu sayede tasarruf etmiş olursunuz. Fakat doğru ısınma şekli olarak kombiyi sürekli açık tutup kısık derecede çalıştırmak gerektiği de sıkça söylenir. Ve aslında bu düşüncenin doğru olduğunun çok bariz ve basit bir ispatı vardır. Kombi neden sürekli çalıştırılmalı derseniz, sanırım yanıtımız sizi ikna için yeterli olacaktır. Isınmış bir evi belli bir sıcaklıkta tutmak kolay ve ucuzudur. Oysa kombiyi kapattığınızda ev soğur ve en son olarak duvarlar da soğur. İşte bu durumda kombiyi her çalıştırdığınızda uzun bir süre ev ısınmaz. Petekler önce duvarları ısıtır ve bu gereksiz yakıt kullanımı anlamına gelir. Belirli sürelerle petek temizliği ve bakımını yaptırmak size gaz tasarrufu sağlayabilir. Evde kullanmadığınız alanlarında peteklerini kapatarak ekonomik ısınma tekniklerinden faydalanabilirsiniz.

Klima

klima-ile-isinma

Klima yazın ve kışın kullanılabilen sistemdir. Asıl amacı yaz sıcağında serinlemedir. Tabi bunun yanı sıra kışın ısınmak içinde tercih ediliyor. Kalorifer sistemine göre ısıtması daha zayıf ve anlıktır. İşin aslına bakarsak çok da sağlıklı olduğu söylenemez. Klimalar elektrikle çalışır ve sarfiyat fazla olduğundan kışın çok tercih edilmez. Belki de ısınmak için en pahalı yoldur diyebiliriz.

Elektrikli ve doğal gazlı yerden ısıtma

elektrikle-yerden-isitma

Yerden ısıtma sistemini hepimiz duymuşuzdur. Genelde ülkemizde yaygın olmayan bu sistemde döşeme altından geçen borular, tüm zemini dolaşarak ısıtır. Burada borular içerisinden geçen su ısıtılarak zeminin ısınması sağlanır. Suyun neyle ısınacağına gelince; doğalgaz kombi sistemi ile veya elektrikle bu su ısıtılabilir. Ancak kombili yerden ısıtma elektrikliye göre çok daha fazla tercih edilmektedir. Çünkü elektrikli yerden ısıtma sisteminde doğalgazlı olan sistemden daha fazla fatura ödersiniz.

Duvardan ısıtma

Duvardan ısıtma denilen sistem, tıpkı yerden ısıtma gibidir. İçinde su dolaşan borular yere değil de duvara döşenir. Çok nadir rastlanan bu sistemin her hangi bir avantajı yoktur. Sadece yere delinecek bir deliğin sisteme zarar vermesini önlemiş oluruz. Fakat aynı delik duvara delinirse, bu da aynı hesaba gelecektir. Sarfiyat olarak yerden ısıtma ile aynıdır. Ekonomik bir ısınma sistemi olduğu söylenemez.

Radyant ısıtma

radyant-isitma-sistemi

Radyant sistemi açık alanlarda, fabrikalar, statlar ve restoranlarda tercih edilen ısıtma sistemleridir. Isının ve ışığın direk olarak teması ile dış mekanda ısıtma sağlayan radyantlar, gaz sarfiyatı açısından tabi ki petekli sistemden çok yakar. Nedeni zaten açık havada ısınmanın zor olduğu koşullarda çalışmasıdır. Kullanım itibari ile ekonomik bir durum düşünülemez.

Doğalgaz ile ısıtma

Doğal gaz ile ısıtma denince sistemlerin yarısından fazlası bu gruba girer. Kombi petek sistemi, yerden ısıtma, radyant sistemi, merkezi sistem ısıtma hepsinde doğal gazla çözüm üretilebiliyor. Aynı şekilde bu sistemlerin çoğu elektrikle de çalışabilir ancak maliyet elektrikle daha fazla olur. Isı tasarrufu nasıl yapılır derseniz kullandığınız sistemin bakımlarını düzenli yaptırmak ve nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz gerekiyor. Doğalgaz şu an için dünyada ısınmak için en temiz ve ekonomik ısınma yöntemidir.

Doğalgaz Faturasından Nasıl Tasarruf Edilir?

Isıtma giderlerini düşürmek için ne yapılması gerekiyor kısaca bundan bahsetmek istiyoruz. Kış geldiğinde yakıt giderlerinden tasarruf etmek için yöntemler aramaya başlarız. Aslında yakıt tasarrufu etmenin en iyi yolu, kullanılan sistemlerin bakım ve temizliklerinin yaptırılması gerektiğidir. Örnek vermek gerekirse, klima ile ısıtılan bir evde, haftada bir filtrelerin tozlardan arınması gerekir. Eğer bu yapılmazsa hava delikleri dolduğundan üfleme performansı düşer. Ayrıca klimaların yıllık olarak temizliklerinin yapılması da ısıtma verimliliğini arttırmaktadır. Doğalgaz faturasından tasarruf etme yöntemleri nedir diyecek olursanız, petek temizliği ve tesisat bakımı diye cevap veririz. Anadolu Tesisat, petek temizlik hizmeti hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

3 Comments

 1. Reply

  cevap
  ısınmanın daha temiz daha sağlıklı olan hidrojen ,le çalışan kombimiz var doğalgaza göre daha tasarruflu olup hiç atığı olmayan baca ihtiyacı olmayan bir sistemdir tavsiye ederim lotus hidrojen ısı sistemleri

  • Reply

   Bu hidrojenle çalışan kombi ne kadar ankarada nerden bulabiliriz

 2. Reply

  klimalar konusundaki fikirleriniz eksik şöyleki: cop değeri 4 olan bir invertör klimada 1 birim enerji harcarsınız 4 birim verim alırsınız bu durum elektrikle ısınmada başka hiçbir cihazda yoktur. ancak dış ısının eksilerde seyrettiği günler için bu cop değeri düşer ve verim azalır yoksa dış ısısı eksilere çok düşmeyen ılıman yerler için en ekonomik ve en temiz ısınma klimadır diyebilirim.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>