Banyo giderlerinden gelen kötü koku problemi, Çözüm Yolları?

Evimizin en önemli bölümlerinden birisi olan banyo bölümünün daima tertemiz kokmasını isteriz. Banyo giderlerinden gelen kötü kokular, yapılan tüm müdahalelere rağmen sonuçsuz kalabilmektedir. Detaylı temizlemenize rağmen ve parfüm ile gidermeye çalıştığınız bu kokular, hem ev halkını hem de misafirleri oldukça rahatsız eder. Banyodaki kanalizasyon kokusuna son verecek çözümler olan banyoya parfüm sıkmak, sürekli domestos dökmek veya giderleri hep ilaçlamak gibi geçici çözümler ve deterjanları kullanmak sorunu çözmeyebilir. Banyodaki kötü kokunun sebebini ancak o kokunun nereden geldiğini bularak, çözümleyebilirsiniz. Eskiden, banyodaki kötü kokuları ile savaşan ev hanımları ne yaparsa yapsın, o kötü kokudan bir türlü kurtulamazdı. Banyoyu kırarak kötü kokuyu bulmak ise çok eskide kalan bir yöntem. Teknolojinin günümüzde her sektörde faal olması ile banyolar kırılmadan, kameralı cihazla lağım kokusunu tespit eden firmalar ile kötü kokulardan kolayca kurtulmak artık mümkün. Robot ile banyodaki kötü kokunun kaynağını bulmak ise, günümüzdeki teknolojiler ile sadece dakikalar içerisinde sonuçlanıyor. Banyodaki kötü kokuyu, tüm çabalarınıza rağmen gidermek mümkün olmadıysa, çözüm artık kameralı sistemle kanalizasyon kokusunun nereden geldiğini bulan tesisat şirketi ile çok basit bir işlem. Gereksiz masrafa girmeden, ve zaman kaybetmeden alanında uzmanlaşmış ve gerekli ekipmana sahip tesisat firmalarından yardım alabilirsiniz. Görüntülü makine ile banyodaki kötü kokuların kaynağını tespit eden firmalar sayesinde, uzun uğraşlar sonucunda bir türlü çözüm getiremediğiniz lağım kokusunu banyo bölümden geri dönmemek üzere uzaklaştırabilirsiniz.

Kötü kokular tuvaletlerden gelebileceği gibi mutfak lavabolarından da gelebilir. Bu pis kokular nereden fırsat bulursa oradan dışarı atar kendini. Tabi ki bu pis havanın tümü de kanalizasyondan gelmektedir. Borularda tesisat döşenirken yapılan hatalar kötü koku oluşmasına sebep olmaktadır. Problemin ana kaynağını bulabilmek için koku tespit uzmanlarının kameralı cihazlarla tesisata bakması gerekmektedir. Anadolu tesisat firması uzman personeli ve son teknoloji cihazlarıyla size koku tespiti hizmeti vermektedir.”

Su Giderleri ve Borulardaki Tıkanıklıklar

Banyodaki kötü kokuların sebepleri için banyolar detaylı bir şekilde incelendiğinde yaygın olarak, banyoya giden borular ve tesisat kaynaklı problemler karşımıza çıkmaktadır. Klozet veya su giderlerine ulaşan boruların tıkalı olması ya da pislik birikmesi ve tesisat borularının eğilimli olmayışından tutun da tesisatın hatalı döşenmesine bağlı olarak; kötü kokular ile karşılaşabilirsiniz.

Tıkanıklık Kaynaklı Kötü Kokan Banyolar İçin Çözüm Önerileri

* Banyodaki kanalizasyon kokusunu gidermek için, ilk olarak atıklarınızı doğru bir alana attığınızdan emin olmanızda fayda var. Klozete atılacak ped, tuvalet kağıtları, jiletler vb. gibi erimeyen maddeler elbette boruları tıkayacak ve bir süre sonra orada koku yaymaya başlayacaktır. Atıkları, çöp kutusunda biriktirmeye başlayarak, kötü kokuları bir nebze olsun hafifletebilirsiniz. Eğer suyu açtığınızda, su geç gidiyor ya da gitmiyor ise, muhakkak bir tıkanma söz konusudur. Giderlerden gelen kötü kokular, ilk olarak var olan bir tıkanıklığa işaret eder. Lavabo pompası ile tıkanıklığı gidermeyi deneyebilirsiniz.

*Kireç sökücü, klorak vb. gibi temizlik maddeleri ile düzenli temizlenmeyen giderler ve borular bir süre sonra çamurlaşma, tortu birikmesi sebebi ile baş gösterir. Temizlik ile, kötü kokuların oluşmasına neden olacak atık kalıntılarını, giderlerde ve borularda birikmeden banyo bölümünüzden uzaklaştırabilirsiniz.

*İlerleyen tıkanıklıklar için bir diğer çözüm önerisi ise elbette lavabo tıkanıklığı giderme yöntemleridir. Marketlerde ya da bakkallarda dahi kolayca bulabileceğiniz bu kimyasal çözücü ile kısa sürede tıkanıklık ve elbette kötü kokular son bulacaktır.

*Lavabo açıcıları, lavabo telleri ve lavabo pompalarına rağmen, banyolardaki tıkanıklık ve kötü kokuları gideremiyor iseniz, tesisatta bir sorun olabileceği ihtimaller doğrultusundadır. Tesisattaki sorunu bulmak için, duvarların kırılması ise ev sahiplerinin korkulu rüyası. Ancak, teknolojinin gelişmesi ile artık tesisattaki sorunu bulmak için duvarları kırmak ya da tesisatı sökmeye gerek yok. Banyodaki kötü kokunun kaynağını bulma konusunda, görüntülü cihazla kanalizasyon kokusunun nereden geldiğini tespit eden firma ile veya tesisatçılar sayesinde, duvarlarınızı kırdırmadan sorunun nereden geldiğini dakikalar içerisinde tespit etmek mümkün olmaktadır.

Atık Su Borusu ve Ek Parçaların Banyo Tesisatında Bulunmaması Konusunda Çözüm Önerileri

Sebep 1: Dirsekli boru, deve boynu ve es boru gibi farklı isimler ile adlandırılmış olan banyo tesisatı parçaları, kötü kokunun gelmesinde aktif olarak rol oynamaktadır. Bu parçaların arasında biriken su ile gazlar ve kötü kokuların engellenmesi amaçlanır. Ancak tesisat içerisinde koku kesicilerin ve bu parçaların kullanılmamış olması sebebi ile banyodaki kötü kokular zamanla gün yüzüne çıkabilir. Bu durum tıpkı tesisat borusundaki sorunların gün yüzüne ulaşmasıdır.

*Pis su giderlerinde oluşabilecek tıkanmalar ve kötü kokuların engellenmesi için, tesisatın yenilenmesi gerekebilir. Pis su giderlerinde eksik olan parçaların eklenmesi ile bazen sorun giderilse bile yaygın olarak tesisatın yeniden değişmesi gereklidir. Bu durum sorunun tekrarlanmaması için gerekmektedir.

Sebep 2: Yer süzgeçleri de tesisat alanındaki problemler arasında gösterilebilir. Banyo zeminlerinde konumlandırılmış olan yer süzgeçleri zamanla kullanılmaz ise, su haznesinde su bulunmamasına bağlı olarak, kötü kokuları giderlerden yukarıda iletebilir.

*Yer süzgecinin aktif olarak kullanılıp, kullanılmadığının kontrolü sağlanmalıdır. Çatlak ya da eski olup olmamasının tespitinden sonra, gerekli ise değişim yapılarak sorun giderilebilmektedir.

Banyodaki Kötü Kokuların Diğer Sebepleri

*Klozet ile gider arasındaki boşluk, kötü kokulara neden olabilir. Boşluk var ise, klozet ile gidere bağlandığı yerlerin kapatılması gerekmektedir. Aynı şekilde, çamaşır makinesinin çıkışındaki boşluklar mutlaka silikon ile giderilmelidir.

*Havalandırmanın olup olmaması, kötü kokuların sebeplerinden birisidir. Apartmanda bulunan atık su borularının çatıya bir çıkışı yoksa, ya da kısa ise banyoda kötü kokular hissedilebilir.

*Lağım borularının ya da tesisat boruların çatlak olması veya sızıntı yapması zamanla banyoda kötü kokuya neden olur.

* Bina rögarının hava alıp almadığı kontrol edilmeli, var olan kötü kokuların sebebi olup olmadığı dikkatle incelenmelidir.

Banyodaki Kötü Koku Sebepleri

Eskiden, banyodaki kötü kokuları ile savaşan ev hanımları ne yaparsa yapsın, o kötü kokudan bir türlü kurtulamazdı. Banyoyu kırarak kötü kokuyu bulmak ise çok eskide kalan bir yöntem. Teknolojinin günümüzde her sektörde faal olması ile banyolar kırılmadan, kameralı cihazla lağım kokusunu tespit eden firmalar ile kötü kokulardan kolayca kurtulmak artık mümkün. Robot ile banyodaki kötü kokunun kaynağını bulmak ise, günümüzdeki teknolojiler ile sadece dakikalar içerisinde sonuçlanıyor. Banyodaki kötü kokuyu, tüm çabalarınıza rağmen gidermek mümkün olmadıysa, çözüm artık kameralı sistemle kanalizasyon kokusunun nereden geldiğini bulan tesisat şirketi ile çok basit bir işlemdir. Gereksiz masrafa girmeden, ve zaman kaybetmeden alanında uzmanlaşmış ve gerekli ekipmana sahip tesisat firmalarından yardım alabilirsiniz. Görüntülü makine ile banyodaki kötü kokuların kaynağını tespit eden firmalar sayesinde, uzun uğraşlar sonucunda bir türlü çözüm getiremediğiniz lağım kokusunu banyolardan geri dönmemek üzere uzaklaştırabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>