Tuvalet Açıcı

 

Pis su Tesisatlarındaki tıkanmaların, evlerde insanların kendi çabaları ile açılabilmesi için yapılan çalışmalar sonucu bir takım tuvalet açıcı ve lavabo açlar üretilmiştir. Atık su borularında dökülen atıkların, borunun akıntısına oranla dibinde birikme yaptığı görülür. Özellikle mutfak giderlerinde daha sık rastlanılan yağlanma durumu, bu birikmelere en iyi örnektir. Pimaş döşenirken hesap edilmesi gereken akıntı durumu, yapının temelinden itibaren hesaplanması gereken tesisat olayıdır. Bina havalandırma kısmına bakan tuvalet ve banyolar, oradan geçen ana gider borusuna en kısa mesafede bağlanmalıdır. Çünkü dikey olarak aşağı inen pimaş tıkanmaz ve bu pimaşa bağlanacak olan daire içi gider boruları da yatayda ne kadar az döşenirse, o kadar az tıkanır. Ayarlama yapılırken mutfaklar ve banyo giderleri rögara yakın ayarlanmalıdır. Temel içine döşenen borular da buna göre tıkanmayacak şekilde dirsek konulmadan akıntısı verilmiş halde döşenir. Anlattıklarımızın dışında bir uygulama yapıldığında, borularda akıntı olmaması halinde boru dibine çöken pislikler zamanla donarak tıkanmaya sebep olacaktır.

Tuvalet Açıcı Nasıl Kullanılır?

Tıkanan giderleri kimyasalla açma fikri, herkesin aklına gelir tabi ki ancak her tıkanıklıkta kimyasalla açılamaz. Mutfak pimaşlarında oluşan yağlanma bile, pimaşı tamamen doldurursa açılması mümkün olmayacaktır. Gidere dökülen lavabo açlar ancak giderin bir kısmı açıkken oradan geçerek biriken pisliği çözer. Pimaş tıkalıyken dökeceğiniz açıcı, tıkalı bölgeye ulaşmadan etki edemediğinden, bir işe yaramayacaktır. Wc giderleri için kullanılan kimyasal olan kostikler, gidere kaçan şeyin cinsine göre iş görür. Örneğin tuvalete kaçan bir bezin kostikle eriyip açılması imkansızdır. Ancak çamur veya yumuşak kireç tabakasını eritebilir. Tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır deyince hemen akla gelen kostik, aslında pimaş ek yerlerindeki contaları da yakar. Conta çok eskimiş ise su sızdırabilir, conta yeniyse yıpranmasını çok hızlandırır. Bu sebeple bodrum katlar dışında kostik tercih edilmemelidir. Üst katlarda contaya verilecek en ufak hasar, alt komşunuzun tavanını mahveder. Zamanla sararmalar ve boya dökülmeleri görülür. Birçok insanın evinde görmeye dayanmadığı bu manzara yüzünden çok ciddi tartışmaların yaşandığı görülmüştür.

Tuvalet açma yöntemleri değerlendirilirken, size verebileceği en az maddi ve manevi hasarı hesaplayarak karar vermelisiniz. Tuvalet tıkanıklığı açma makinesi gidere ve size zarar vermeden pimaşı açar. Üstüne üstlük bir de tuvalet açıcı ürünler gibi 2 gün sonra tıkanmaz. Firmamız tıkanıklık açma işlerine garanti vererek işe başlar.

Mutfak lavabo giderlerinde ilk açım denemesini kendiniz yapabilirsiniz. Lavabo açlarla açım denenebilir,açılmazsa veya açıldıktan sonra tekrar tıkanırsa gider borusunda sandığınızdan daha büyük bir problem var demektir. Robotla lavabo açma yönteminde kimyasal kullanılmadığı için borularda ezilme,büzüşme,ve delinme gibi bir sorunla karşılaşmazsınız. Robot makine boruları kırmadan açabilmektedir. Ayrıca açıldıktan sonra kamera ile hattın içerisine bakılarak tıkanıklığın neden oluştuğunu anlamak mümkündür. Cihazlı lavabo açma yöntemi diğer yöntemlerde oluşabilecek maddi zararlara sebep olmamaktadır.

Tuvalet Açıcı Yöntemler

Tıkanan tuvalet giderini açıcı yöntemler nelerdir derseniz, tıkanmaya neyin neden olduğunu bilmek faydalı olacaktır.

 • Tuvalet açan kimyasal kullanmak, eğer tıkanıklık bir bez ya da cisim değilse işe yarayabilen bir yöntemdir. Ancak tuvalet açıcı asit kullanmak gider borularına zarar verebilmektedir.
 • Tuvalet açıcı aletler askı, spiral ve benzeri aletlerle giderin içinde tıkanıklığı açmaya yararlar ancak tuvalet esini geçen cismi bu yöntemle almak imkansızdır.
 • Tuvalet açıcı makineler, robotla tıkanıklık açma firmalarında bulunan bu cihazlarla tuvalet tıkanıklığı açılması en garantili yöntemdir.

Anadolu Tesisat, tuvalet açıcı tesisat firmasıdır. Firmamızın bünyesinde bulunan teknolojik tıkanıklık açma makineleri sayesinde, kırmadan, gider borularına zarar vermeden kısa sürede tuvalet tıkanmasını açmaktadır.

19 Comments

 1. Reply

  Merhaba usta wc taşı sdirsek girişi kireç gibi tabakadan kapanmak uzere ne yapmamızı önerirsiniz

  • Reply

   Merhaba. Tuvalet taşının es ve dirsek kısmı belli bir süre sonra ister istemez kireç bağlamaktadır. Bunun tek çözümü taş kırılıp altında bulunan es ve dirseğin değişmesidir. Bunun için bizden destek alabilirsiniz. 0212 645 33 33 SAYGILARIMIZLA

 2. Reply

  ustam merhaba bizim banyo gideri tıkandı bunu ıkı senedır 3-4 ay aralıklarla yapıyo 2 sene içinde en fazla 4 kere yasadım annem hortum salıp 2 kere açtı ancak son 2 seferdir buda işe yaramayınca çalıştığım kimyasa firmasından boncuk kostik alıp çözümü o şeklide sağladım bu sefer 3 ay gectu yıne aynı sorun var ve banyo gderı tuvalet gıderıne bağlanmakta tekrar aynı çözümle ilerlemem sağlıklımı bılmıyorum aşındırıcı etkısı cok olduğundan da korkmuyor degılım destegınız rıca ederım

  • Reply

   Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Yaşamış olduğunuz sıkıntı sıkça başımıza gelen bir olaydır. Bunun çözümü içinde dairenizin pimaş hatları kamera ile kontrol edilip sıkıntının ne olduğu siğze söylenir. Pimaş hattınada asit dökmek çok mantıklı bir çözüm değildir. İçerisindeki asit pimaşı ve pimaşta sızdırmazlık özelliği olan contaları yakmaktadır. Buda belirli bir zaman sonra akıntıya sebeb olmaktadır. Pimaş görüntüleme işlemi için bizden yardım talep edebilirsiniz. 0212 645 33 33

 3. Reply

  Merhaba lar
  Tuvaletimiz tıkalı herhangi bi cisimden dolayı değil ama bazen su dökerek uğraşıyorum açılıyor gibi oluyor ama birkaç gün sonra tekrar eski haline donuyo.
  Çözüm nedir acaba?
  İçinde ki esin değişmeden halledilebilir mi

  • Reply

   Merhaba kamera sistemi ile gider borusunun içerisine bakılarak kırmadan çözüm düşünülebilir. Eğer kırmadan olamayacak gibiyse wc taşının ve esinin değişimi konusunda da sizlere yardımcı olabiliriz.

 4. Reply

  İyi çalışmalar. Benim sorunum alafranga tuvaletin gider deliği çok ufalmış ve dışkı tıkıyor. Sert bir cisimle iteklendiği zaman açılıyor. Normal zamanda tıkanma yok nasıl bir işlem uygulanırsa delik genişler. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Reply

   Malesef o deliğin genişleme şansı pek yok. Sorundan kurtulmanın yolu taşı ve es bağlantısını değiştirmektir.

 5. Reply

  durduğumuz binanın 2 inci kat tuvalet gideri (ustanın tespiti ) kismi bir eğim azliğı nedeniyle 100 lük boru içinin yarıya yakın dolu ve sertleşmiş kireç bağladığını bise söyledi borunun değişmesi binanın zor yerin de ve dirsekli olduğu için olmuyor sitenizi okudum bize ne yapmamızı önerirsiniz yardımcı olduğunuz için şimdiden çok teşekkür eder selam ve saygılar sunarız

  • Reply

   İlaç dökerek şansınızı deneyebilirsiniz. Çünkü borudaki en zor şey kireçtir. Kireç kolay kolay çözülmez hatta imkansız gibi bir şey. Boruda beton gibi olduğu için kolayca sökemezsiniz bunu. O yüzden en köklü ve en etkili çözüm boruyu değiştirmek olacaktır fazla sürpriz aramanıza gerek yok

 6. Reply

  Selamlar ustam. Bizim ankarada pasaj içinde bir esnafız. Kullanmakta olduğumuz pasaj tuvaletinin içine şahış veya şahıslar beton dökmüş. E Haliyle tabi tuvalet tıkalı bunu nasıl eskisi gibi çalışır hale getiririz. Teşekkür ediyorum saygılarımla.

  • Reply

   Malesef beton dökülen hatlar kırmadan açılamaz. Bir tadilat işleri yapan bir tesisatçı bulup yeniden yaptırmanız gerekiyor.

 7. Reply

  Tuvalet deliklerinden hamam böcekleri çıkıyor binamız yeni fakat İstanbula yakın zamanlarda yoğun bir yağmur yağması sebebiyle mahalle göl oldu sanırım bu yüzden böcek geliyor sorum şu ki giderleri temizleterek sorun ortadan kalkar mı?

  • Reply

   Tabi ki giderlerinizi temizletirseniz böyle bir probleminiz kalmaz. ayrıca temizlettikten sonra giderlerden ilaç dökülebilir. En sonda rögarı açtırıp ilaçlattırma yaptırabilirsiniz. Bunların yanında genelde süzgeçten çıktıkları için süzgeç yanlarına böcek ilaçlarından koyabilirsiniz

 8. Reply

  Alafrangaya yer bezi yani atlet kaçtı tıkanır mı

  • Reply

   Tıkanmadıysa rögara gitmiştir. 1 – 2 gün takipte olun 2 gün sona birşey olmazsa artık tehlike geçmiş demektir.

 9. Reply

  Merhaba bizim ve komşumuzun lağım borusu tıkandı etrafa su çıkıyor bu kostik denilen ürünü kullanmamızı önerir misiniz buralar da o boruları açacak kimse yok maalesef

  • Reply

   Bulunduğunuz bölgedeki belediyeden yardım istemeniz gerekiyor, Kostik daire içindeki giderlerde denenebilir ancak çözüm olurmu denemeden bilinemez malesef.

 10. Reply

  orta okulda kız Alaturka tuvaletlerimiz tıkalı baya kötü koku yapıyor belediye ile irtibata geçtik itfaiye çağırdık su bastık olmadı en son çare olarak kırdırmak geldi ama nette sizi gördüm birde size sorayım (tıkanma nedeni kız öğrencilerimiz tuvaletlerin için kadın bağı gibi bezler atması sonucu tıkandığını düşünüyoruz )

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>