Su borusu neden ses yapıyor?

Su borusu neden ses yapıyor gelin birlikte inceleyelim. Yapılan inşaatların birçoğunda bu durum söz konusu olmuştur. Musluktan ses geliyor diye şikâyet edilir. Bu ses gündüz olduğunda çok fark edilmez aslında ama saat gecenin üçünde uykunun en tatlı zamanında komşudan açılan bir muslukla beraber öyle bir ses çıkar ki sanki matkap çalışıyormuş gibi. Gecenin sessizliğinde ufacık bir ses bile sizi rahatsız etmeye yeter. Ses çıkmasına neden olan birkaç sebep vardır, şimdi bu yazıda sırasıyla açıklayacağımız bu nedenler en çok bilinen ve görülenlerdir.

 • Birincisi daire girişinde bulunan vanalardan kaynaklanmaktadır. Şiber vana olarak bilinen halk arasında çevirmeli vanada denilen su saatinin iki yanındaki vanalar zamanla bozulabilir ve göbeklerindeki suyu kesen kısım aşağı sarkar suyun geçişini daraltır. Suda dışardan içeri basınçlı geldiği için dar olan kısımdaki sürtünme ile birlikte geçiş esnasında ses yapar. Bu olay vananın göbeği düşüncede olur veya su basıncı az olsun diye daire girişindeki vanalar kısılır burada da yine suyun geçişini daralttığımız için aynı ses olacaktır. Bu vanadan kaynaklı ses sorununu çözmek için vana değişmelidir veya kısıksa açılmalıdır böylece sorun çözülmüş olur.
 • İkinci sebep ise daire içerisinde ya da su saatinden sonra herhangi bir noktada borunun daralmış olması içine yapım esnasında bir pislik gitmesidir. Plastik borulara kaynak yapılırken makine çok ısıtıyorsa usta hatasından dolayı kaynak daralmış olabilir. Dar olan bu borudan su geçerken yine sürtünmeden kaynaklı ses oluşur. Su borusu döşendiği sırada içine kaçan herhangi bir cisimde borudan geçen suyu böler ve sese neden olur. Buda su sesinin bir başka nedenidir.
 • Geldik üçüncü su sesi nedenine, buda musluklardan kaynaklanan seslerdir. Tesisatınızda vanalarınızda hiçbir sorun olmadığı halde ses geliyorsa musluklarınızdaki problemlerden kaynaklanır. Özellikle taharet musluklarında sıkça yaşanan su sesi problemi her zamanki gibi yine suyu geçtiği alanın dar olmasıyla alakalıdır. Musluk içlerinde suyun şiddetini ayarlayan musluk göbeği bulunur. Biz musluğu çevirdikçe göbek aşağı yukarı hareket ederek suyun azalmasını veya çoğalmasını sağlar. İki yönde hareket eden bu mekanizma zamanla bozulur ve açılıp kapanmamaya başlar. Musluğu açtığınızda ufak bir aralık kalır, bu aradan sürtünerek geçen su yine ses yapar. Birde klozetlerin içindeki şamandıralar ses yapar. Klozet suyunu doldururken bazen araba kornası gibi öttüğüne şahit olabilirsiniz. Bunun nedeni klozet içindeki suyun akmasını ve durmasını sağlayan şamandıranın bozulmasıdır. Şamandıra suyu otomatik keser, içerisinde bulunan conta zamanla bozulur ve su daha yavaş akmaya başlar. Şebeke basıncı ile su hızlı gelir şamandıra içindeki ani durma ile geçtiği o noktada sese neden olur. Bazı şamandıralardaki mekanizmada suyu ortadan böldüğünden ıslık sesi gibi bir ses çıkarır. Su borusu neden ses yapıyor diyorsanız en çok yaşanan sorunlar bunlardır. Bunların dışındakiler çok özel arızalardır detaylı bir inceleme olmadan çözülemez.

139 Comments

 1. Reply

  Merhaba, en alt zemin katta oturmaktayım evi yeni aldım ve tuvalet ile banyo arasında bir duvar var, bu duvarın içinden su borusundan olduğunu tahmin ettiğim, 1 saniyede bir belki de daha sıklıkla ve son günlerde iyice artan bir pat pat vurma gürültüsü geliyor. İyice şiddetli hale geldi uyutmuyor. Sebebi ne olabilir acaba kafayı yemek üzereyiz tüm hane halkı.

  • Reply

   bende aynı dertten sikayetciyim ancak sebebini bir türlü bulamadık.siz bulabildiniz mi?her sabah duvara pat pat vurma sesi,önce komşular spor yapıyor sandık ama değil. her sabah yarım saat sürüyor

   • Reply

    bizde giriş katta oturuyoruz. Tuvaletlerde sifon yerine kullanılan kollu bir su musluğu var ise dairelerde bunu açınca binanın ana su girişinde bir dirsekte vuv vuv diye aşırı bir ses çıkıyordu. Belediye Su işlerini aradım geldiler dirsek kısmını kesip içindeki pası temizlediler. Şimdi çok şükür kollu musluğuda açsak ses yapmıyor.

 2. Reply

  Kombinin hemen altındaki borudan kaloriferleri acınca catır cutur ses geliyo devamlı olarak . Ne yapabilirim

 3. Reply

  Ev içinde herhangi bir çeşme açılınca elektrikli sohben baglantı borusundan bir anlık ses geliyor.

 4. Reply

  Klozetin stopvalfini açınca su bir anda sert ve basınçlı geliyor kapatırken ve açarken matkap sesi gibi ses yapıyor nedeni ne olabilir acil yardım edin lütfen

 5. Reply

  Merhaba.evde en son notadaki musluguda acsam, eve giris tesisatin yaninda ki 2 adet musluguda acsam, 2 musluk ayni anda acildiginda inanılmaz bir sekilde basinc düşüyor, 20 lik boru kullanilmis.sayac vanasi sonuna kadar acik.eve giris vanasini az acsamda yarim acsamda tam acsam da ayni ve vananin bulundugu yerden sea geliyor.görüşlerinizi istiyorum

 6. Reply

  Merhabalar
  Yaşadığımız şehirdeki ana borulardan biri patlamış ve tüm şehirde su kesilmişti. Su geldiğinden beri apartmanda (7 katlı) her yerinden duyulabilen (özellikle apartman boşluğunda) garip bir uğultu ya da matkap sesi gibi bir ses var. Acaba tesisattan geliyor olabilir mi ya da ne yapmak gerekir ?

 7. Reply

  Ust kat dus alirken sanki su bizim banyoya soluyor akiyor gibi ses geliyor yani o kadar rahatsiz ediyor su sesi bizi. Sebebi ne olabilir maliyet yuksek mi olur?

  • Reply

   Sebebi gider borularının ince olması veya sıvaya çok yakın olması olabilir. Asma tavan varsa yukarıdan dökülen su pimaşa çarptığında ses yapar ve arada sesi engelleyecek bir beton yoksa bu ses rahatsız edici boyutlarda olabilir. Çözüme gelince tüm pimaşları beton içine gömmek ve kalın pimaş kullanmak gerek oda sonradan yapılması çok zor olan bir iştir.

 8. Reply

  Mutfak lavabosunda rüzgarlı havalarda sürekli bir ses oluyor. Bu sirada Lavabonun giderindeki su aşagi yukarı hareket ediyor. Nasıl düzeltebiliriz?

 9. Reply

  Su tesisatın da sürekli su akma sesi var 24 saat su akıyor gibi ama ne bir yerde kacak var ne sızıntı ne kullanım eski demir boru tesisat

  • Reply

   Bahsettiğiniz problem gider borusuna sızan bir suda olabilir yada bir rezervuar kendi kendine doluyor olabilir. Ancak detaylı incelemenden fikir vermek çok zor.

 10. Reply

  merhabalar..
  üst katın klozetinde aşırı bi ses geliyor. öyle ki ne zaman kullanıldığını çok net bi şekilde duyabiliyoruz…Bu durumun nasıl çözebiliriz??Yardımcı olursanız sevinirim..

  • Reply

   Ses geçirmeyen pimaş kullanılabilir veya döşenen gider borusunun şeklinden dolayı su keskin bir dönüşte çarparak ses yapıyordur. Tesisatın yeniden döşenmesi sorununuzu çözebilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>