İstanbul Petek Temizleme Servisi

Petek temizliği yüksek gelen doğalgaz faturalarını düşürmek anlamına gelmez, ısı verimini artırmak için yapılan çalışmaların tamamıdır. Geçen süre sonunda her sene bir önceki yıla göre peteklerin ısı performansı düşüş gösterdiğinde ısıtma tesisatına temizlik yaptırmanız gerekir. Piyasada genel olarak uygulamada olan temizlik modeli üstünde bir bidon altında bir motor bulunan makineyle yapılıyor. Su haznesinin içine bir litre ilaç atılarak tesisatın içerisinde dolaştırılıyor. Böyle bir temizlik pek fazla işe yaramaz sebebi ise ilacın sıcak su ile reaksiyona girmesidir. Normalde ilacın kombinin içerisine atılıp dolaştırılması gerekirken uygulamayı bilmeyen arkadaşlar temizliği soğuk su ile yapmaktadır. Kullandığımız kimyasal ilacın asit oranı minimum seviyelerde olduğu için etkisini ortalama 3 gün içerisinde göstermektedir.  Temizlik bittikten sonra kombinin içine atılan ilaç kombinin bütün bakır aksamlarını pompayı ve kazanın içini temizleyerek tortuları mikro parçaları ayırır. Bu ilaç sistemde dolaşan yabancı maddelerin birleşmesini engellediği için tıkanmaya engel olur.

Peki en iyi temizleme modeli hangisi?

Şunu bilmenizi isterim ki en iyi petekleri temizleme modeli ustanın içine sinerek temizlediği şekildir. Firmamız kombinin altından hava ve suyu birbirine karıştıran makineyi bağlayarak temizliğe başlar. Böyle yapılan temizlik şekillerinde makineyi bağladığınız nokta çok önemlidir. Temiz suyu gönderip pis suyu geri alacağınız nokta bütün tesisata hakim bir yer olması gerekir. Daha sonra kombinin filtresi sökülerek temizlenip yerine takılır. Altı ısınmayan peteklere bu işlemi daha uzun bir süre tatbik etmek faydalı olacaktır. Son olarak kimyasal sıvıyı tesisatın herhangi bir noktasından içeriye atarak kombinin suyu tamamlanıp çalıştırılmaya başlanır. İlaç atılan peteğin havası ısı verimi açısından bir kaç defa kontrol edilmelidir.

Kalorifer tesisatlarında petek temizliği 2 yılda bir yapılması şarttır. Her geçen yıl kendi geliştirdiği makinelerle petekleri temizlemeye çalışan ekiplerimiz kalorifer tesisatı için en uygun kimyasal ve makinelerle çalışmaktadır. İlaçlı petek temizliği ve yerden ısıtma temizliği bizim işimiz. Kalorifer sisteminde kombi peteklerden daha yüksek bir yerde bulunduğu için sirkülasyon sırasında suyun içerisinde yoğun bir şekilde bulunan kireç tortu parçacıkları peteklerin alt taraflarında birikmeye başlar. Belirli bir süre sonunda peteklerin alt taraflarında üst tarafa kıyasla ısı kaybı hissetmeye başlarsınız. Petek temizliği dikkat edilmesi gereken bir konudur. Eğer petekler dengeli ısı vermiyorsa bir uzmana başvurmak gerekir. Gereken işlemler yapıldıktan sonra hem ısınma problemi ortadan kalkar hem de yakıt tasarrufu sağlanır.

Halk arasında yapılan işlem peteklerin havasının alınmasıdır. Bu yöntem çok küçük sorunlarda işe yarayabilir. Zaman içerisinde peteklerin içinde kalın kir tabakaları oluşur. Bu kirler peteklerin düzenli çalışmasını engeller. Bunun yanı sıra borularda ve kombi içinde paslanma ve kireçlenme oluşur. Bu da peteklerin içerisinde bulunan suyun rahatça hareket edememesine yol açar ve ısınmama sorunu oluşur.

Peteklerin temizleme işlemi şu şekilde gerçekleşir. Uzman tesisatçı kalorifer sistemine temizleyici kimyasal maddeler ekler. Bu maddeler su ile karışır ve belli bir sıcaklığa getirilir. Pompa basıncı uygulanır ardından kimyasal madde bütün sistemde dolaşır. Bu sayede pis sular ve kireç birikintileri temizlenmiş olur.

Kalorifer sistemindeki kirlenme arızaya neden olur mu?

Kalorifer peteklerinin içinde zamanla oluşan kirlenme ısıtma kalitesini ve kombinin doğru çalışmasını etkiler. Genellikle kombi arızaları sistemde oluşan kireç ve tortunun pompaya gitmesiyle olur. Bu pislikler kombinin içinden gelen bazı seslerinde nedenidir aslında. Kalorifer petekleri temizlik yaptırmak size her yönden faydalı olacaktır. Isınma maliyetleri düşer ve kombi arızası olmayacağı için herhangi bir sorun yaşamadan uzun yıllar boyunca rahatlıkla sisteminizi kullanabilirsiniz.

Ayrıca, petek temizleme işleminde kesinlikle petekler sökülüp tekrar takılmamalıdır. Genel olarak tazyikli su ile peteklerin içerisi temizlenmeye çalışılır. Ama petek üreticileri verdikleri garantide peteklerin yeniden sökülmemesi şartını koydukları için uygun olmayan bir yöntemdir. Zaten bu yöntemle sadece petek temizliği yapılmış olur, boruların içi kirli kalır. Kalıcı bir çözüm için tesisatın da temizlenmesi gerekir.

Firmamız kimyasal ve makine kullanarak radyatörleri sökmeden temizlik işlemini gerçekleştirir. Kalorifer tesisatı eski performansına kavuşur. Firma olarak her tip kalorifer peteği ve ısıtma sistemlerinin temizliğini profesyonel şekilde yapıyoruz. Aşağıda kalorifer peteği çeşitlerini sizin için sıraladık.

 • Alurad marka petek temizliği
 • Panel radyatör temizliği
 • Döküm radyatör temizliği
 • Yerden ısıtma sistemi temizliği
 • Merkezi ısıtma temizliği
 • Bakımı ve temizliği yapılmayan petekler bir süre sonra ısıyı çok az iletmeye başlar. Bunun nedeni peteklerin ve petek borularının içinde biriken çamurlaşmış pislikler ve toz yumakları ısı iletimini yavaşlatır ve evin ısısını ayarlayamazsınız. Ustalarımız son derece dikkatli ve titiz çalışarak özel solüsyon ve petek temizleme makinesi yardımıyla petekleri temizlerler.

  Kalorifer peteğinin altı soğuksa ne yapılır?

  Peteklerde dibe çöken tortunun neden olduğu soğuma sık karşılaşılan bir durumdur. Yukarıda resimde gördüğünüz gibi siyah olarak gösterilen pislik peteğin alt kısmına su girişini engeller ve bu nedenle o kısım ısınmaz. Petek bağlantılarının ikisi de alttan olursa bu sorunu daha az yaşarız. Tesisatın temizliğini yaptırırsak bu sorun çözülür. Kaloriferin altının soğuk olması kadar olması üst kısmın soğuk olduğundan şikayet edenlerde çıkar. Peteklerde üstün soğuması bu kısımda hava kalması ile olur. Resimde mavi renkte görülen bölgelerde hava kaldığından ısınma olmaz. Hava alma tapasın dan boşaltıldığında üst kısım yanmaya başlayacaktır.

  Doğal gaz sistemi hemen hemen Türkiye’nin genelinde kullanılmaktadır. Genellikle ısınma sisteminde kullandığımız doğal gaz petekleri ısınmamıza yardımcı olurken zamanla boruların içinde biriken kireçler, tortular, çamurlaşmış maddeler, kalorifer tesisatında tıkanmalara yol açarak ısınmanızı engelleyebilir. Firmamızın ilk olarak başlattığı ve giderek yayılan ilaçlı petek bakımı ile kalorifer tesisatı temizliği yaptırabilirsiniz.

  Önceden insanların çoğu kömür sobası kullanırdı ve sürekli temizleme sorunu ile uğraşırlardı. Çağımıza ayak uydurarak doğal gaz sistemine geçiş yapalı yıllar oldu fakat kömür sobası gibi olmasa da petek tesisatının kendine özgü bakımı ve temizliği yapılmalıdır. Bir süre sonra siz farkında olmadan radyatörlerin içinde biriken tortular, çamurlaşmış maddeler, bakteriler ve buna benzer pislikler petek tesisatını ve boruları tıkayarak ısı döngüsünü engelleyecektir. Siz kombinin ayarını çok yüksek bile tutsanız kalorifer tesisatı bakımını yaptırmadığınız sürece evinizin ısısını ayarlayamazsınız. Değişen tek faktör yüksek gelen faturalar olur. Kombi kalorifer tesisat sisteminizi petekleri yerinden sökmeden özel kimyasal solüsyon ve radyatör temizleme makinesi ile yeniden eski performansında çalışır düzeye yükseltilir. . Ustalarımız makineyle petek temizliği yaptığından dolayı evinizde sizi tekrar temizlik derdiyle uğraştırmazlar. Tesisat borularında aşırı kireç biriktirmeden petek temizliği yaptırarak önleminizi alın.

  Yerden ısıtma temizliğini petek temizleme işlemini temel alarak makineyle yerden ısıtma tesisat borusunun içinde bulunan kireç, tortular, çamurlaşmış pisliklerden arındırıyoruz. Böylece alttan ısıtma sisteminiz ilk günkü çalışma gücüne ulaşarak yakıttan da kar etmenizi sağlayacaktır.

  Petek tesisat sistemi temizliğini havalar çok soğumadan yaptırmanızı öneriyoruz. Ustalarımız petek borularını ve petekleri kimyasal solüsyon ve petek temizleme makinesi yardımıyla evinize hiçbir zarar vermeden temizlemektedir. Böylece temizliği ve bakımı yapılan radyatörler ilk günkü ısıtma gücüne kavuşmuş olur.

  Petek tesisat sisteminiz uzun süreli kullanımdan sonra giderek ısı iletimini yavaşlatmaya başlar. Radyatörlerinizin alt kısmı ısınıp üst kısmı ısınmıyor ise petek temizlik ve bakım zamanı gelmiş demektir. Isıtma sistemi bakım servisimiz petekleri yerinden sökmeden kimyasal solüsyon kullanarak ve petek temizleme makinesi yardımıyla tüm kalorifer tesisat temizliğini yaparak petek borularında ve peteklerde biriken çamurlaşmış maddeleri, toz yumaklarını bakterileri temizleyerek peteklerden ilk günkü gibi verim almanızı sağlarlar.

  Makineyle petek temizliği yapan ustalarımız evinize zarar ziyan vermeden ve yerinden oynatmadan radyatör bakımını yapmaktadırlar. Kalorifer tesisat sistemi temizliği uygulandıktan sonra kombinin eski ayarda olasına rağmen bakım yapıldıktan sonra daha etkili ısı iletimi olduğunu fark edebilirsiniz. Diğer türlü ertelenen kalorifer iç tesisat temizliği kombi ayarı çok yüksek bile olsa kalorifer borularında belli belirsiz yerlerde tıkanmalar olduğu için etkili bir ısınma meydana gelmemektedir. Bu durum faturalara da yansıyarak canınızı sıkabilir. Bu nedenle kış yüzünü iyice göstermeden sizde firmamızdan bir uzman yardımı alarak cihaz yardımı ve özel olarak yurt dışından ithal etmiş olduğumuz kimyasal solüsyon ile radyatör petek bakımını ve tesisat temizliğini yapmaktayız. Bu işe ilk girişim yapan firma olarak kullanılan cihazları sürekli takip edip günümüze en uygun olarak makinelerle servis hizmeti sunmaktayız. Aynı şekilde kullanılan kimyasal maddeler konusunda da hassas davranarak en uygun kimyasal solüsyonu kullanmaktayız.

  34 Comments

  1. Reply

   Merhabalar 6 petek temiliği için fiyat alabilirmiyim yer bayrampaşa

  2. Reply

   Neredeyse kışın çoğunu yarı soğukta geçirdim internette gezinirken tesadüfen istanbul tesisatı buldum arasam ne kaybederim dedim şimdi kendime kızı yorum neden daha önce aramamışım diye ölü gibi yana kaloriferlere şimdi el dokunmuyor allah istanbul tesisatın bütün çalışanlarıdan razı olsun iyiki varsınız.

  3. Reply

   Ankara Bugün evimdeki kalorifer petekletini firmaniza temizlettim ve evime gelen personellerinizden çok memnun kaldım islerini profesyonellik içerisinde ve uzmanca yaptilar firmaniza ve ömer beye tesekkur ederim çevremdeki herkese sizin firmanızı met edeceğim iyi çalışmalar

  4. Reply

   Aradığınız adam akıllı ve makul bir tesisat firması ise hiç düşünmeden telefon açın… 06.11.2012 tarihinde internette ararken tanıştığım, öncesinde en az 5 tesisatçının kontrol edip gerekli gereksiz yorumlar yaptıktan sonra “ olmaz bu iş tesisatı yenilemeniz lazım ”” diyip kaybolduğu kalorifer tesisatımız ile ilgili görüştüğüm Avrupa yakası yetkilisi Hüseyin bey, telefon görüşmemiz sonrası tesisatımıza petek temizliği önerdi. ve ertesi gün yaptılar. Daha önce gelen ustaların “ bi işe yaramaz ” dediği petek temizleme işini sakın hafife almayın… Gayet başarılı oldu ve peteklerimiz güzel güzel ısınıyor… Teşekkürler İstanbul Tesisat…

  5. Reply

   Net 100 metrekarelik ev için Bosch kombi ve yerden ısıtmanın temizlik+bakım ücreti nedir?

   • Reply

    100 metre kare yerden ısıtma temizliği fiyatımız 150 tl dir. Ayrıca temizlikten sonra tesisatın içerisine atılan koruyucu solüsyon hediyemizdir.

  6. Reply

   Iyi gunler
   6 panel radyatorlu bir evin temizligini kaca yapiyorsunuz ogreneblirmiyim lutfen

   • Reply

    150 tl ye makine ve kimyasal kullanarak temizliyoruz.

  7. Reply

   dairemdeki döküm petekleri bugun havanın soğumasıyla actım ve yanmadığını gördüm anadolu tesisattan petek temizleme servisi için randevu aldım ve 1 saat içinde gelip peteklerimi temizlediler
   petekleri ısıtııp gittiler tesekkür ederim

  8. Reply

   iyi günler petek temizliğine acıkcası anadolu tesisata yaptırtana kadar pek inanmıyordum ama peteklerim artık hiç ısıtmamaya başladıgından ve faturamın kabarık gelmesinden dolayı internetten araştırma yaparak anadolu tesisatın petek temizliği ile ilgili olan makalesini okudum ve daha da arastırmadan servis talebinde bulundum ve gün içinde servis elemanları gelip dairemdeki petekleri etrafı ve petekleri sokmeden özel petek temizleme makinası ile temizlediler ve peteklerin içine koruyucu dedikleri sıvıyı takviye edip kjombimdeki kalorifer filtresini söktüklerinde tesisatımın gercdekten ne kdar pis oldugu gördüm filtreyi temizleyip sistemi actıklarında daha daireden cıkmadan ısınmayan petekler büyük ölcüde ısınmaya basladı 1 saat sonra evimdeki bütün petekler ısınıp yanmayan peteklerim ısınmaya başladıgı gördüm ve kombimden önceden gelen seslerin kesildiğini gördüm teşekkür ederim

  9. Reply

   4 daireli bir binanın katı yakıtlı kalorifer sistemini yeni yaptırdım. Deneme maksatlı iki gündür kazanı çalıştırıyorum. Gün içinde yakıyorum, akşamları kapatıyorum. Ertesi gün gittiğimde kazan basıncının düştüğünü görüyorum. Çalışırken hiç bir basınç değişimi olmazken (12 saat aralıksız çalıştı) ertesi gün kazan suyunun azalması (basıncın düşmesinin sebebi ne olabilir? Bir de kazanı 70 dereceye ayarladım otomatik yüklemeli olduğu için ayarlarını da güncel kullanımdan daha yoğun bir ayara getirdim. 8 saniye kömür alıyor, 150 saniye bekliyor. pompa sürekli çalışıyor ve kazan ısısı 59 derecenin üzerine çıkmıyor. bu sorunları kafamızda netleştiremediğimiz için evimize de taşınamıyoruz. yardımcı olursanız sevinirim.

   • Reply

    Bir kazan servisi çağırıp baktırmanız gerekiyor. Sorun kazandamı tesisattamı önce onun belirlenmesi gerek. Eğer sorun kazanda ise bizi arayıp kaçakla ilgili yardım alabilirsiniz.

  10. Reply

   evimde 8 adet peteğim var ve bunların 6’sı iyi bir şekilde ısınıyor ama 2 tanesi sonradan böyle üstleri sıcak ama altları iyice soğumaya başladı. havalarını aldık ama yinede çözüm olmadı. kombi servisini çağırdık peteklerin makineyle temizlenmesi gerektiğni söyledi bunu için ne kadar bir ücretiniz var?

  Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

  You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>