Yerden Isıtma Temizliği Nasıl Yapılır?

Yerden ısıtma tesisat temizliği ortalama 2 ile 3 yıl arasında boruların içerisinde biriken çamurlaşmayı yok etmek için yapılır. Kollektör sistemine bağlı hortum borularda zaman içerisinde dolaşan su sirkülasyon sonucunda çamur biriktirmeye başlar. Biriken çamur boru çeperine tamamen yapışmadan sisteminizi temizliğini yaptırmak gereklidir.

Yerden ısıtma sistemi diğer ısınma sistemlerine göre daha fazla özen ve bakım gerektirmektedir.
Zamanla kirlenen suda oluşan kireçler kendini borunun altında bırakarak alt kısmında yığılma yapacaktır. Buda suyun geçişini engelleyeceği için ısı veriminde düşüş olur. Hatta bazı bölgeler hiç ısınmaz. Bunun önüne geçebilmek için sistemin temizlik ve kontrollerinin düzenli olarak 2 yılda bir yapılması öneriliyor. Anadolu tesisat firması son teknoloji cihazlarla yerden ısıtma sistemlerinin temizliğini yapmaktadır. Su ve hava basan bu makineyle temizlik yapıldığında boruların içerisinde hiç bir tortu ve pislik kalmaz. Ayrıca en son sisteme koruyucu sıvı dahil edilip sistem 2 yıl boyunca koruma altına alınmış oluyor. Firmamız hiç bir şekilde ucuz kimyasal kullanmamaktadır. Piyasada çok fazla ucuz zararlı kimyasal ürün bulunmaktadır. Bizim kullandığımız koruyucu kimyasalın hiç bir zararı yoktur ve sistemi korumak için üretilmiş kaliteli bir üründür.

Oluşan çamur ve kireç birleşip boru çeperine tamamen yapışırsa sisteminizi tamamen değiştirmeniz gerekebilir.

Yerden ısıtma sisteminde yaşanan problemler ve çözüm yolları

Alttan ısınma sistemleri veya zeminden ısınma (sulu sistem) oldukça basit bir yapıya sahip bir giriş ve bir çıkış hortumundan meydana gelmektedir. Kollektöre bağlı bu hortumlar içinden geçen sıcak su önce zemini ısıtıp sonra ısıyı yukarı vermeye başlar. Kombi tarafından ısınan su kombi pompası yardımıyla tesisat ana borularından geçerek kollektöre iletilir. Kollektörün görevi her odaya eşit şekilde ısıyı dağıtmaktır. Hatta kollektör üzerinde her odanın ayrı ayrı vanaları bulunmaktadır. Bu vanalar sayesinde çalışmasını istemediğiniz odanın vanasını kapattıktan sonra diğer odalarda daha verimli ısınma sağlayabilirsiniz.
Bazı odalarda bölgesel ısınma problemleri yaşıyorum, sebebi ne olabilir?
Yukarıdaki yazımızda yerden ısıtma sisteminin nasıl çalıştığı hakkında kısa bir bilgi verdik. O kadar karmaşık boru arasında kısacası su bir taraftan girip diğer taraftan geri dönüş yapar. Bölgesel ısınmamanın 3 sebebi olabilir. Birincisi kombinizin çeşitli arızları sebebi su sirkülasyonu rahat çalışmayabilir. bunlardan en önemlisi pompanın çalışıyor gibi görünüp vazifesinin tam anlamıyla yapmayabilir. Ayrıca tesisata bağlı ek pompanın kontrol edilmesinde yarar var. Pompaların çarkları kırılmış olabilir veya kireç tortu dönüşü zorluyor olabilir. Diğer bir problem boru ve kollektör sistemindeki kirli suyun kollektör vanalarından yavaş geçmesini sağlar ve su dönüşü yavaşlar. Kollektör geçişlerinde daralmalar meydana gelirse su en rahat yerden dönüş yapacağı için tıkalı olan yerlerden daha yavaş geçer. Tıkalı vananın bağlı olduğu odanın ısısında düşüş meydana gelir. Bunu anlamanız için öncelikle temizlik yaptırmanız gerekir. Sonrasında sistemi temizlik yaparak kurtarabilirsiniz veya en kötüsü kollektörlerin her ikisinide değiştirmeniz gerekir.

2 Comments

 1. Reply

  50m2 bir collektor 4 vana
  3 katli ev giris kati
  Temizlik fiyati nedir ?
  Kollektor hava bolumunden su gelmiyor

  Ic

  • Reply

   Temizlik işlerinizi yapıyoruz ancak fiyat bilgisi almak için merkezimizi aramanız gerekiyor.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>