Mutfak Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Lavabo tıkandığı zaman genelde kendimiz açmayı deneriz. Fakat her tıkanıklık öyle kendi başımıza açabileceğimiz türden olmaz. Biraz uğraşır ve açamazsak, artık iş benden çıktı der ve hemen çağımızın kurtarıcısı internete başvururuz. Lavabo tıkanıklığı nasıl açılır, yazarak internetten bilgilerini arattırır ve oradan edindiğimiz bilgilerle tıkanıklığı açmaya çalışırız. Bugün o bilgilere yenilerini ekleyeceğiz. Tıkanan lavabolar ikiye ayrılır, bunlar mutfak lavaboları ve banyo lavabolarıdır.

Giderin tıkanmaması için ne yapmalı?

Mutfak lavabosunu açmak için önce neden tıkandığını bilmek gerekir. Mutfak giderleri genelde yağlanmadan ve yemek artığından tıkanır. Peki bu sorun kimyasal maddelerle çözülür mü? Eğer tıkanıklık çok ilerlemiş ise, kimyasal maddeyle de çözemeyiz. Sorun yeni başlamışsa, daireniz çok eski değilse ve mutfak hattı da çok eğimsiz değilse güçlü kimyasallarla bu yemek artığı ve yağlanmalardan kurtulabilirsiniz. Aslında olması gereken mutfakta daha dikkatli kullanım ve o yağın, yemek artığının orada birikmesini engellemektir. Yani düzenli olarak belirli aralıklarla yağ çözücü kullanmak size uzun yıllar sorun yaşamamanızda yardımcı olacaktır. Bazı hanımlar buna çok dikkat ettiğinden mutfak giderleri yıllarca hiç tıkanmamaktadır.

Bu işte bu kadar yoğun stres üstüne bir de bu ruhsal çöküntüye uğramak istemiyorsanız, gider borularınızı kullanırken belirli hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin bayanların kullanımındaki mutfak giderlerinde,  meyve sebze yıkarken gideri tıkayabilecek toprak vb şeylere dikkat edilmelidir. Yemeklerden sonra bulaşık yıkarken, tabaklardaki yemek artıkları bu tıkanmalarda çok etkili olur. Giderlere dökülen yemek yağları, mutfak giderlerinde en çok tıkanmaya sebep olan etkenlerin başında gelir. Özellikle gider borusu eğimsiz ise, içine dökülen her şey borunun dibine çökerek, orada sertleşip zamanla çoğalarak boruyu tamamen çimento dökülmüş gibi kapatacaktır. Bu tıkanmadan sonra o boruya ne yapılırsa yapılsın, açılmayacaktır. Çünkü bu bahsettiğimiz etkenler çimento etkisi yapar ve çok sert bir yığılmadır. Herhangi bir kimyasalla çözülemez. Tamamen tıkalı olduğu için, çözülen pislik borudan akıp gidemez. Dolayısıyla tekrar olduğu yerde donar.

      

Mutfak lavabosu nasıl açılır?

Bu durumda o tıkanıklığı açmak için matkap etkisi yapacak o sertleşmiş tabakayı parçalayacak bir sistem gerekmektedir. Bu sistemde gider açma makinesi dediğimiz, toplumda robot diye adlandırılan makinelerdir. Bu makinelerin helezon yayları ve ucundaki açma aparatları gidere salınarak, makinenin bu yayı ve ucundaki ucu çevirerek ileri doğru itmesi ile oradaki sert tabakayı delip parçalayarak, giderin açılmasını sağlar. Tüm bu çalışmalar esnasında müşterilerimizin aklına gelen iki soru olur. Birincisi tekrar tıkanma olur mu? İkincisi makine boruya zarar verir mi? Birincisine cevap vererek başlayalım; Tekrar tıkanma olmaması için kamera sistemi ile boru içerisini görüntüleme yaparak, aldığımız görüntüyü size de gösteriyoruz. Bu sayede boruda ne var, ne yok, tam açılmış mı, kendi gözlerinizle görüyorsunuz.

Ayrıca burada bilinmesi gereken bir durum daha var. Kamera sistemi… Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, robotla lavabo açmanın yanı sıra, kameralı tıkanıklık açma sistemi de çok önemlidir. Herhangi bir işleme başlamadan önce, ilk olarak bilinmesi gereken giderin neden tıkandığıdır. Tıkalı mutfak lavabosu, evet belki siz sorunun böyle olduğunu düşünürsünüz ama bazen farklı ve enteresan durumlar da ortaya çıkabilir. İşte tam da bu karmaşanın ve belirsizliğin çözümünde kameralı gider görüntüleme sistemimiz devereye girecek ve sizi bu yükten kurtaracaktır. Bu sadece tıkanmanın çeşidini değil, tam olarak nereden tıkandığını da bir rehber misali tesisatçıya gösterecektir. Çünkü tam olarak bu noktanın bilinmemesi de ayrı bir sorundur. Usta da kendi gözleri ile giderin dolduğu kısmı ve nedeni kendi gözleri ile görerek, ona uygun bir çözüm geliştirecektir. Bu esnada tesisat borularında farklı sorunlar ya da deformasyonlar varsa, bunlar da görüntülenerek gerekirse müdahale edilebilecektir.

Mutfak lavabosunun tıkanmalarının en büyük nedeni kullanıma bağlı oluşmaktadır. Çünkü içerisine çay, kahve artığı yemek artığı ve yağları gelişi güzel döküyoruz. Zamanla bu parçalar birleşerek gider borusunun önünü kapatıyor ve böylece boru tıkanmış oluyor. Bir diğer sorun da tesisat döşenirken yapılan hatalar ucuz boru ve malzeme kullanımı da tıkanıklığa davetiye çıkartıyor. Tıkanıklığın nedeni anlayabilmek için önce hattın robotla açılması gerekiyor. Ardından da kamerayla borunun içerisine bakıp sorunun kaynağını bulmak gerekir.

Mutfak Lavabosu Açan Tesisatçı

Mutfak lavabosu tıkandığında bizi arayarak mutfak lavabosu açan servis talep edebilirsiniz. Anadolu Tesisat firması garantili mutfak lavabosu açan firma olarak hizmet vermektedir. Firmamızda çalışan tesisatçı ustalar, on yılın üzerindeki deneyimleriyle makineyle mutfak gideri açmaya özel yöntemler uygulamaktadırlar. Firmamızdaki mutfak giderini açmak için kullanılan aletler;

  • Tıkanıklık açma robotu
  • Kanal görüntüleme kamerası
  • Jet yıkama robotu

Yaptığımız tüm çalışmalar sürekli tıkanan mutfak lavabolarının yağlanma sonucunda tıkandıklarını göstermektedir. Bundan yola çıkarak mutfak lavabo giderini yıkama işlemi yaptığımızdan, sık sık tıkanan mutfak lavabosu sorunun çözüyoruz. Evinizde yaşadığınız her türlü tıkanıklık probleminde bizi arayabilir, robotla mutfak lavabosu açma hizmeti alabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>