Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır? Robotla Lavabo Açan Firma

Tıkanan lavabo tüm hanımların korkulu rüyasıdır. Sadece evlerde değil, iş yerlerinde ve özelikle yemek işi yapan restoranlarda tıkanan lavabolar daha büyük bir sorun haline gelir. Çünkü bu tıkanıklık aynı zamanda kötü koku anlamına da gelmektedir. Peki, “Tıkanan lavabo nasıl açılır?”, “Lavabo tıkanmasını nasıl önleyebiliriz?” Şimdi hep birlikte bu soruların cevaplarına bakacağız.

Lavabo tıkanması ile karşılaştığınız anda aklınıza hemen tesisatçı gelir. Fakat tesisatçının gelmesi en az 30 dakika sürer. Tabi bu süre de size yakın boşta bir tesisatçı bulursanız geçerlidir. Genelde 1 saatten önce tesisatçı gelmesi mucizedir ve tesisatçı gelene kadar acil müdahale etmek gerekebilir. Eğer büyük bir sorun yoksa tıkanıklığı kendiniz bile açabilirsiniz.

Lavabo tıkanıklığı neden oluşur? Lavabo tıkanmasını nasıl önleyebiliriz?

Lavabo tıkanıklığı genellikle kullanımla alakalı hatalardan oluşsa da bazen atık su tesisatının hatalı yapımından kaynaklı tıkanmalar da yaşanabilir. Kullanım esnasında gidere yemek artıkları, çay posası, sebze ve meyvelerdeki toprakları dökmek başlıca tıkanıklık sebepleridir. Buna bir de saç ve ip gibi atıkların kolayca yapışacağı şeyler eklenince tıkanıklık düşünülenden de kötü bir hal alır. Bu saydıklarımıza dikkat ederseniz, lavabo tıkanıklığı yaşamaz, gider borunuz hiçbir şekilde atık tutmaz!

Gider borularındaki yapım hatalarında ise en önemli nokta, gider borusuna verilmesi gereken eğimdir. Lavabo tıkanıklığı nedenleri arasında en sık rastlanan sorun gider borusu eğim problemidir. Tesisat döşenirken gider borusuna dikkat edilirse, yaşanacak tıkanmaların önüne de geçilebilir. “Lavabo tıkanıklığı neden oluşur?” sorusun cevabının hemen ardından, “Lavabo tıkanmasını nasıl önleyebiliriz?” sorumuzun cevabına geçelim.

Şimdi, kendi imkanlarınızla “Tıkanan lavabo nasıl açılır?” hep birlikte öğreneceğiz. İşte, tıkanan lavaboları açma yöntemleri;

 • Pompayla lavabo tıkanıklığı açma

Pompayla lavabo tıkanıklığı açma için pompayı gider deliğinin kenarlarından boşluk kalmayacak şekilde oturtun. Sert bir şekilde art arda bastırarak gider borusunda biriken atıkların yerinden oynamasını sağlayın. Pompalama işlemini yaparken aşırı derecede sert olmamaya özen gösterin. Çünkü lavabonuz eskiyse, sert darbeler yerinden düşmesini sağlayabilir.

 • Elbise askısıyla lavabo tıkanıklığı açma

Elbise askısıyla lavabo tıkanıklığı açma için eski bir tel elbise askısını düzeltip lavabo deliğinden gider borusuna sokarak biriken atıkları yerinden oynatabilirsiniz. Ama askı yerine nalburlarda satılan sustalar bu iş için daha uygundur. Aynı şekilde susta da gidere sokulur ve ileri geri itilerek tıkanan lavabo açılır.

 • Gider açıcı kimyasallar ile lavabo tıkanıklığı açma

Gider açıcı kimyasallar ile lavabo tıkanıklığı açma için nalburlarda ve büyük marketlerde, yemek artıklarından kaynaklanan tıkanmaları çözmek için kullanılan kimyasalları kullanabilirsiniz. Sıvı ve katı halde satılan değişik markalardaki kimyasal çözücüler, kullanma talimatlarına göre dikkatli bir şekilde kullanılınca genelde çözüm sağlarlar. Bu kimyasallar özellikle yağ ve yemek artıklarından dolayı oluşan tıkanıklıklara gayet iyi gelir.

 • Sirke ve karbonatla lavabo tıkanıklığını açma

Sirke ve karbonatla lavabo tıkanıklığını açma için öncelikle gider içerisindeki deliğin üstüne 1 veya 2 su bardağı karbonat dökün. Daha sonra üzerine 1 litre sirkeyi yavaşça boşaltın. Bu sırada iki elementin tepkimesiyle köpürme ve kaynama meydana gelecektir, korkmayın. Biraz bekledikten sonra tıkanıklık yemek artığından kaynaklı ise hemen açıldığını göreceksiniz. Yalnız bu işlemi yaparken kesinlikle eldiven, gözlük ve maske kullanmayı unutmayın.

 • Su hortumu ile lavabo tıkanıklığını açma

Su hortumu ile lavabo tıkanıklığını açma için tıkanmış olan gideri duvara bağlantı noktasından sökün. Musluğa bağlı hortumu giderin içine vererek, kenarlarına sıkıca bez tıkayın ve suyu açın. Çok büyük bir sıkıntı yoksa suyun basıncı ile tıkanıklığın açıldığını göreceksiniz.

Bu yöntemlerin tamamını denediğiniz halde sonuç alamadıysanız, anlayın ki yaşadığınız sorun ciddi ve profesyonel bir tesisatçının çözebileceği lavabo tıkanıklığı sorunudur. Böyle bir durumda bizi arayın, en kısa sürede gider açma makineleri ve kamera sistemi ile gelip sorunu çözelim.

Lavabo tıkanmasını önlemek için neler yapılmalıdır?

Lavabo tıkanıklığını engellemek, tıkanan lavaboları açmaktan çok daha kolay ve önemlidir. Peki, “Lavabo tıkanmasını önlemek için neler yapılmalıdır?

 • Lavabo içerisine büyük parçaların kaçmaması için ekstra süzgeç koyun.
 • Lavabonuza 15 günde bir kaynar su ve yağ çözücü dökün, çünkü yağlar zamanla birikir ve donarak büyük bir sıkıntı haline gelir.
 • Mutfak musluğunu su tasarrufu olsun diye kısmayın, eğer kısarsanız su yeterli olmadığı için giderdeki yağlar ve atıklar birikip tıkanmaya sebep olacaktır.
 • Mutfak evyesi içerisinde patates soğan vb. kabuklu sebzeleri soymayın çünkü ne kadar dikkatli de olsanız bu atıklar gider tıkanmalarına neden olacaktır.

Lavabo tıkanmalarına ilk etapta kendiniz müdahale edebilirsiniz, ama açılmayan lavaboları zorlamanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü çok fazla zorlanan gider borusu kırılabilir, aşırı derecede kimyasal dökülürse de boruda erimeler, delinmeler meydana gelebilir. Açılmayan gider borularınızı biz robotla kırmadan müdahale ederek açıyoruz. Ardından gider borusunu kamera ile görüntülüyoruz. Borularda yağlanma, yanlış döşenmiş bir tesisat vb. durumları kamera görüntülemesinde çok net bir şekilde tespit ediyoruz. Böylece sorunun ana kaynağına ulaşıyoruz.

Aletle Lavabo Tıkanıklığını Açan Firma

Güvenilir bir şekilde lavabo açan firma olan Anadolu Tesisat, aletle lavabo tıkanıklığını açan firma olarak işini uzman ekibiyle yapar. Firmamızda çalışan cihazlı tesisatçı ekibimiz, yanlarında taşıdıkları lavabo açan alet sayesinde hızlı hizmet verirler. Evlerde yaşadığınız lavabo tıkanıklığı durumunda kendi başınıza uyguladığınız çözümler bazen yeterli gelmez. Sürekli tıkanan lavabonun kalıcı olarak açılması için kameralı lavabo tıkanıklığı açan tesisatçıya ihtiyaç duyarsınız. Firmamız garantili çözümleri sayesinde sizi tıkanan lavabonun taşması sorunundan, sık sık tıkanan lavabo gideri probleminden robot cihazla lavabo tıkanıklığı açma servisiyle kurtarır.

Unutmayın ki, lavabonun tıkanmaması için uygulanacak yöntemleri takip ederek lavabo tıkanıklığının önüne geçmeniz mümkün. Oldu ki bu makaleyi yeni okudunuz, lavabo tıkanması açan servis çağırmadan önce doğal lavabo açma yöntemlerini uygularsanız başarılı olma ihtimaliniz de var. Ancak usta hatasından kaynaklanan lavabo tıkanması yaşıyorsanız, makineyle lavabo tıkanıklığı açan servis çağırmanız gerekir.

Lavabodan Gelen Kötü Kokular hakkında bilgi almak için tıklayın.

10 Comments

 1. Reply

  ayda bir lavabodan sular geri geliyor bu durum canımızı sıkmaya başladı yokmu bunun kalıcı bir çözümü 3 yıllık yeni ama sanki 50 senedir kullanılan yer gibi tıkanma yapıyor

  • Reply

   Efendim iyi günler. Şunu belirteyim önce yeni binaysa eğer sık sık tıkanması hiç normal bir durum değil. Üzerinden en az 7 8 sene geçmesi lazım tıkanması için. Yapımı iyiyse ve kullanımda normal bir şekilde yapıldıysa bu süre zarfı dahada uzar gider. Öncelikle hattınızda bir sorun olduğu açık. Bu sorunun kaynağını bulmak için kamera ile lavabo giderinizi kontrol ettirmeniz gerekiyor. Problemin ana kaynağını bulup ne olduğunu öğrenmemiz gerekiyor. Böylelikle daha az masrafla her yeri kırmadan bölgesel olarak sorununuzu çözebiliriz.

 2. Reply

  slm ben Pendik güzelyalidan oktay 2 hafta öncesine kadar mutfağimizda bir tikaniklik sorunu vardi hayatimiz kabusa dönmüştü 5 gtane tesisatçi çağirdik hepsi kendi çapinda gideri açti gttti yada bizi yaniltmak amaçli bazi düzenlemeler yaptilar ben pek anlamadiğim için bu işlerden teşekkkur edip ücretlerini verip gönderiyodum ama artik bu sorun bizi bi hali germişti cunki tikanikliğimiz devamli tekrarliyodu açilmamişti ve siteden istanbul tesisati gördüm aradim randevu aldim dedikleri satte gelip tikanikliğimizi 1 saat gibi bir sürede açtilar malik bey ve yaninda çalişan elemanlarina çok teşekkkur ediyorum gerçekten işinin ehli, bir insan titizlikle ve özenle işimizi halllettti ve bizi bu sorundan kurtardi herkese iii çalişmalar!!!

 3. Reply

  Mutfaktaki giderden su geri tepmeye başladı. Evimiz müstakil bir ev. Evin müstakil olduğunu gören daha tıkanıklığı incelemeden astronomik fiyatlar istiyorlar. Evimiz Büyükçekmece Güzelce mahallesinde. Söz konusu tıkanıklığın ne olduğu belli değil. Muhtemelen yağdan dolayı borular tıkandı. Böyle bir hizmet için ne kadar ücret istiyorsunuz?

  • Reply

   Önce kamera sistemi ile tıkanıklık neden kaynaklanıyor ona bakmamız gerekiyor. Eğer yağlanma ise makine ile açılabilir firmamızı ararsanız net bilgi alabilirsiniz.

 4. Reply

  tıkalı olan lavabo giderini döktüğümüz kiyasallarında bi işe yaramadıgı için anadolu tesisattan yardım talebinde bulundum ve servis ekibini iş yerimize yonlendirdiler
  gelen servis elemanları tıkalı olan lavabo giderini robotla actıktan sonra görüntülemesini yapıp sıkıntı olamdıgını ve tıkalı olan lavabolarda kimyasalın tıkalı olan lavaboyu acmadıgını ve tehlikeli oldugunu söyleyip bilgisini vererek iş yerimizden ayrıldı

 5. Reply

  10 yıılık dairemin gecen gün ilk defa lavabosu tıkandı ve su dışarı tasmaya başladı tavsiye üzerin anadolu tesisatı aradım ve servis teknisyenlerini olabildiğince kısa sürede daireme göndererek tıkalı olan lavaboyu kısa sürede acarak kamera ile kontrolunu yaptılar lavabonun tekrar tıkanmaması için yapamamız gerekenleri bize söyleyip dairemden ayrıldılar ve bu işlemler yarım saat gibi kısa sürede oldu gercekten işi bilmek bildiğin işi yapmak başka

 6. Reply

  30 yıılık binamızın gecen gün ilk defa lavabosu tıkandı ve tavsiye üzerin anadolu tesisatı aradım ve servis ekibini olabildiğince kısa sürede daireme göndererek tıkalı olan lavaboyu kısa sürede acarak kamera ile kontrolunu yaptılar lavabonun tekrar tıkanmaması için yapamamız gerekenleri bize söyleyip dairemden ayrıldılar ve bu işlemler yarım saat gibi kısa sürede oldu gercekten işi bilmek bildiğin işi yapmak başka

 7. Reply

  Öğleden sonra misafirlerim geleceği için mutfakta yemek yapmam gerekliydi. Lavabo tıkandı ne yapacağımı şaşırıp site yönetiminden aldığım numarayı arayıp acil bir servis istedim. Zamanında gelip tıkanıklığa müdahale ettiğiniz için teşk ederim

 8. Reply

  Yaşadığımız evin sorunları hiç bitmiyor üstüne bide lavabo tıkanınca eyvah dedik yine borular kırılıp değişecek sağolsun firmanızın yardımı ile bu sorundan kısa sürede kurtulduk. Hizmetlerinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>