Komşunun Banyosundan Su Damlıyor

Su kaçağı neden oluşur ?

  • Su kaçağının oluşmasının nedenleri birden fazladır. En basit olanı zamanla eskiyen borular deformasyona uğradığı için boru bir yerden sızdırmaya başlar. Ani gelen su basınçları da su kaçağı oluşmasında oldukça etkilidir. Tesisat kurulumunda ucuz malzeme kullanımı ve kalitesiz işçilikte su kaçağı oluşmasına sebep olabilir.
  • Atık su giderindeki kaçakları kamera ile bulan usta ekiplerimiz sayesinde pis su kaçaklarıda bizim kontrolümüz altındadır. Pis su kaçakları genellikle kullanım olduğu zamanlarda alt kata akıtma yapacaktır. Pimaş kaçakları eskiyen boruların artık eski işlevini yerine getiremeyişinden alt kata sızdırma yapması muhtemeldir Tabi pis su kaçaklarının oluşmasında da tesisat döşenirken yapılan hatalar ve kalitesiz malzeme de sebep olabilmektedir.

Su kaçağı nasıl tespit edilir ?

  • Temiz su kaçaklarını akustik dinleme yöntemiyle noktasal olarak yerini tespit edebilmekteyiz. Tesisata su basılıp manometre cihazı da bağlanarak her hangi bir düşme varmı onun tespitini bu cihazla yapıp hiç bir yeri kırmadan kaçağın noktasını bulmuş oluruz.
  • Pis su kaçaklarını ise kameralı cihazlarımızla atık su tesisatına bakarak kırık çatlak vs bir durum varmı tespitini yapmaktayız.
  • Anadolu tesisat firması olarak yeni nesil akıllı cihazları yakından takip ederek teminini sağlamaktayız. Tüm servis araçlarımızda bu ekipmanların hepsi mevcuttur.

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde hiç bir yerde kırım yapmadan su kaçağı tespit edilebilir olmuştur. Tabi önemli olan bir diğer noktada cihaz kadar ustanın da su kaçak tespiti konusunda yeterli eğitim almış olması gerekmektedir. Aksi takdirde daire veya iş yerinizde fazladan kırım yapılarak ekstra masraf çıkmasına yok açacaktır.

Komşuluk büyük şehirlerde unutulmaya yüz tutmuş ve eskilerden kalma bir gelenek gibi artık, büyük şehirlerde insanlar çoğu zaman apartmanında oturan kişileri bile tanımaz hale gelmişler. Bunun nedeni insanlarımıza televizyon programları aracılığı ile yapılan kültür katliamıdır.Fakat son yıllarda komşuluk özellikle büyük şehirlerin kalabalık ve genelde lüks semtlerinde hiç kalmadı denebilir. Buna rağmen hala ülkemizin geriye kalanında yani büyük çoğunluğunda hala komşuluk ilişkileri çok iyidir. Bir binada her türlü sorun oluşabilir. Neticede bunlar eskiyen ve insanın yaptığı yapılardır. Bir malzemenin belirli bir ömrü vardır ya da herhangi bir hata sonucu bir yerlerde bir şeyler arızalanabilir. Önemli olan oluşan arızayı hemen kimseyi rahatsız etmeden zarara mal olmadan anlayışla karşılıklı hoşgörüyle halletmektir. Örneğin su arızası da binanızda oluşabilecek ve etkileri çok zarar verici, adeta kanser gibi her yere yayılabilen bir arızadır.Komşunun banyosundan su damlıyorsa eğer bu komşunuzda bir sorun var anlamına gelebilir, ancak su yayıldığı için bir başka yerden sızıp oraya da gelmiş olabilir. Bunu net olarak bilemediğimizden kimseyi peşinen suçlamamalıyız. Tavandan su damlıyor diye bu kaçağın üst dairede olduğu anlamına gelmez. Su kaçağı öyle bir şeydir ki hiçbir şey kesin değildir. Cihazlarla dairelere girilip kontrol yapılmadığı sürece kimse net bir şey söyleyemez. Bu gibi durumlarda mühim olan anlayışlı olmak olayları sağduyu ile karşılamak ve kişilerin birbirine hoşgörü göstermesidir. Aksi takdirde ne sorunu çözebilirsiniz nede sakin huzurlu kalabilirsiniz. Sadece tavandan su damlaması değil yan daireye bitişik olan duvarınızdan da kabarma olabilir. Buda kaçağın nereden olduğu hakkında size bilgi veremez, çünkü su yol bulup hiç aklınıza gelmeyecek yerlerden çıkabilir. Ama tabiî ki önce nereye denk geliyorsa oraya bakmak gerekir. Islanmanın denk geldiği dairede kaçak yoksa daha sonra diğer dairelerde kaçak aramaya başlanır. Binanıza çağırmış olduğunuz tesisatçılara yeterli çalışma imkânı sağlanmalıdır. İmkân derken kastettiğimiz şey sürekli bir şeylere karışmamak ve ustanın bakmak istediği dairelere ya da şüphelendiği yerlere bakmasını sağlamaktır. Rahat çalışma imkânı verilmezse ve sürekli müdahale edilirse keşif için yapması gereken şeyleri yapamazsa size de verimli olamaz. Eğer bir işi yapması için evinizi bir usta çağırıyorsanız yapacağı çalışma sonunda size garanti veren bir firma çağırın çünkü garantili çalışmayan biri yapacağı işe karışmazsanız işini tam yapmaz, işine karışsanız bu sefer işimi rahat yapamadım olmadı der bir bahane bulur. En iyisi garantili çalışan kurumsal bir firmayla çalışmak ve yaptığı işlerin raporunu yazarak bir nüshasını size verip iş sonunda netice alamazsanız istediğiniz gibi hesap sormaktır. Komşudan akan suyu bulma konusunda bize güvenin size garanti ediyoruz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>