Su Kaçağı Kontrolü Nasıl Yapılır?

Mekanik sistemler üzerinde çalışan dünya ulusları hayatı kolaylaştırmak için yıllardır süregelen icatlar ile birbirleri ile yarışır haldedir. Hem insanlığa hem de o ülkeye yararlı olan icatlar aynı zamanda ülke ekonomisini kalkındıran en büyük katkıyı sağlayan öğelerdendir. Yapılan her mekanik sistemin belirli gereksinimleri vardır. Konumuz olan su tesisatlarını kontrol etmek için cihazlar üretilmiş ve bu ürünü ilk icat eden ülke ile dünya toplumuna fayda sağlanmıştır. Peki, su kaçağı kontrol cihazı neden üretilmiştir? Nedeni yapılan su tesisat sistemindeki arızaların yeri bulunamadığı için komple değişim ya da büyük onarımlara girilmesidir. Bir tesisatta arıza çıktığında fazla zarar vermeden patlayan boruyu bulmak için su kaçak makinesi geliştirilmiştir. Gördüğümüz gibi insan hayatını kolaylaştırmak için üretilen her sistemin bir açığı çıkıyor ve o açığı kapatmak içinde başka bir sistem üretiliyor. Genelde sistemlerin temeli ve ilham kaynağı insan bedenidir.

İstanbul’ da cihazla su kaçağının yerini tespit eden ustalarımız ve son teknoloji cihazlarımızla patlak borunun noktasını tespit etmekteyiz. Su kaçaklarını tespit etme konusunda uzman bir kadroyla İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet vermekteyiz.

Su tesisatlarına bakılınca temiz su girişi ve atık su çıkışını görebilirsiniz. Bir daireye temiz su girer kullanılır, kirlenir ve atık su tesisatı vasıtasıyla dışarı atılır. Tıpkı insanda olduğu gibi bir sistem kurulmuştur ancak fark insan vücudu kendini yeniler, insan eliyle yapılan sistemlerse kendiliğinden yenilenemez ve sürekli değişmek, onarılmak zorunda kalır. Bu durumun böyle dünyanın sonuna kadar sürüp gidecek olmasından dolayı değişmesi gereken parçayı bulmak işimizi kolaylaştırır bu nedenle de su kaçağı tespit cihazı üretilmiştir. Belli bir çalışmanın sonunda kurulan su tesisat sistemleri yapıldıktan hemen sonra pompalarla su basarak ya da basınçlı hava ile kontrol edilmelidir. Eğer bu testler yapılmazsa ileride üst yapı tamamlandıktan sonra döşeme altında kalan borularda kaçak çıkar ve size inanılmaz zahmet verir. Olmasını kimse istemez tabiî ki ama tedbir alınmadığı takdirde bu kaçınılmaz olur. Evde su kaçağı kontrolünü gerektirecek bir durum olursa dikkat etmeniz gereken hususlar yapılan çalışmanın neyle yapıldığı ve bu çalışmayı yapan firmanın size kaçak bulma garantisi verebiliyor olmasıdır. Bazı termal kameralarla kaçağın yerini görüyoruz diye sizi kandırmaya çalışan insanlara itibar etmeyiniz. Aslında su kaçağı bulma için üretilen sistemler iki tanedir. Temiz su kaçağını bulan cihaz ile pis su pimaşlarında görüntüleme yapan kameradır. Temiz su kaçağı arama cihazı akustik dinleme yapan ve ekranında frekans değerleri olan kaçağa yaklaştıkça artan bir makinedir. Bu temiz su borularında ki kaçağı bulur. Kamera sistemi ile de atık su borusunun içi görülerek kırık, çatlak, tam geçmemiş pimaş ve ters eğim görülür. Bunun dışındaki tüm aletler, cihazlar başka işler için kullanılan değişik kulvarların cihazlarıdır.

Örneğin termal kameralar sadece nemli olan bölgeyi gösterir ya da sıcaklığa bakarak belirli bir bölgeyi daha koyu gösterir ancak size lazım olan borunun patladığı noktadır. Bu tip aletler asla boru patlağını bulamaz. Ustanın tecrübesine göre nemli olan bölgede boru ek yeri tahmin edilmeye çalışılır. Fakat akustik su kaçağı arama cihazında patlağın olduğu noktadan en fazla 10 cm sapabilir, çoğu zaman hiç sapma olmaz tam noktası bulunur. Su kaçağı kontrol etmek öyle göründüğü gibi kolay bir iş değildir. Makine sadece ustaya yardımcı olan bir unsurdur. Etkisini soracak olursanız tabiî ki çok etkili bir unsur. Firmamız durumun farkında olduğundan hem cihazlar hem de personel seçimine çok dikkat eder. Su kaçağı kontrol cihazı ile size dertsiz tasasız çözümler sunar.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>