Alt Kata Su Sızması | Su Damlayan Yeri Cihazla Tespit Etme

Alt kata su sızması çok rastlanmayan arızalardandır. Buna rağmen genele bakınca her evde 1 kere su sızması yaşanmıştır. Yani su kaçağı eninde sonunda her evde, bir kere mutlaka olacaktır. Bunun gibi durumlarda müdahale etmek için teknolojik aletler gereklidir. Su kaçağını bulan makine ile su sızan bölge taranır ve bu sayede alt kata akan suyu bulma yapılarak sorununuzdan kurtulursunuz.

Alt kata su kaçması komşunuzu da rahatsız ettiği için bir an önce çözülmelidir. Genellikle akıntı fark edildiğinde en yakın çözüm olarak telefondan veya internetten yardım alma yoluna gidilir. Çünkü bu devirde oturduğumuz yerden bütün işleri halletme imkanımız bulunuyor. Elimizde böyle bir imkan varken hiç birimiz üst kattan su akması olduğunda dışarı çıkıp usta aramaz. Çağımızda buna uygun internet üzerinden çalışan alt kata sızan suyu bulan servisler hizmet vermekte. Biz de bunu su tesisat alanında neden olmasın diyerek gerçekleştirdik. Mobil araçlarla İstanbul’un her yerine ulaşıp, bu müthiş kırmadan su kaçağı bulma hizmetini ayağınıza getirdik.

Su tesisat borularında sızıntı bizi çok yanıltabilmektedir. Banyoda oluşan kaçaktan sızan su, aşağı katın salonundan çıkabilir ya da üst katın mutfağından sızan su, sizin banyonuzdan damlayabilir. Suyun her zaman bulduğu en kolay yolu izlediğini düşünürsek, yukarıdan damlayan suyun alt katta aynı yerden çıkmayabileceğini de anlayabiliriz. Peki su patlağı olan bölgeden nasıl iz bırakmadan başka bir yere su gider, hiç merak ettiniz mi? Tabi ki bunu merak ediyorsunuz hemen anlatalım. Bir katın betonun içinde inşaat esnasında kılcal damarlar şeklinde suyun gidebileceği çatlaklar oluşur. Bu çatlaklar gözle görülmese de suya yön verip, başka bir yere taşımaya yeter de artar bile. Betonda çatlak olmasa da su aşağı sızar, sadece yön değiştirmez. Bunun yanı sıra şap içindeki elektrik boruları, duvarlardaki elektrik borularının da içine su girerek, çok farklı noktalardan çıkmasına sebep olur. Su sızdıran bölgeden suyun taşınmasına, başka bir yerden aşağı akmasına neden olan şeyler bunlardır. Elimizdeki kameralı su kaçağı bulan aletler bize doğru teşhis imkanı sağlar. Borudan su sızıntısı olan bölgeyi, elimizle koymuş gibi buluruz. Böylelikle sizi hem maddi, hem de manevi sıkıntıdan kurtarabiliriz. Tüm işlerinde garanti imkanı sunan firmamızı tercih ederseniz üzülmezsiniz.

Dairelerde veya iş yerlerindeki su kaçakları genelde alt katlardan gelen şikayetlerden anlaşılır. Üst kattan patlayan borular alt kata sızmaya başlamasıyla kaçak kendini belli eder. Zemin katlarda da ise yerden su çıkmasıyla ve yüksek fatura gelmesiyle su kaçağı olduğunu anlarız. İlk farkettiğimiz anda çok sıkıntılı bir durum olduğu için canımızı hayli sıkar. Aslında çok da korkulacak bir durum değildir çünkü gelişen teknolojiler sayesinde bu sıkıntıdan çok kısa bir sürede kurtulmamız mümkündür. Sadece yarım ila bir saat gibi kısa sürede kaçağın noktasını tespit etmek mümkündür. Temiz su kaçaklarında az bir bölüm kırılarak tamiri yapılıp problem çözülmüş olur.

Üst kattan bir alt kata su kaçırıyor

Bir gün önce başlayan su sızıntısı alt kat dairenin banyosunun tavanından damlalar halinde aşağı akmaya başlar. Bu kaçak bulunmazsa bir gün sonra bu damlalar yayılmaya başlar ve alt katınızdaki dairenin birden fazla noktasından su damlamaya başlar. Bu kaçak gözünüzü korkutmasın, boru bir kaç yerden patlamamıştır. Borunun su kaçıran yerinden çıkan su, çok fazla alana yayıldığı için mümkün olan birkaç yerden kendini bir alt katınızdaki dairenin tavanından aşağı bırakır. Islak zemin alanlarında yaşanan su kaçakları banyonun tavanında damlalar halinde alt kata akıtır. Yakın zamanda meydana gelen boru patlakları, zemine daha fazla yayılmadan tamir ettirmek gerekir. Kaçak daha fazla ilerleyip, mutfağın tavanından dolaplara akabilir. Bu durum mutfak dolaplarının şişmesine ve kabarmasına yol açar. Alt katta oturan komşunuzu mutlaka düşünün ve bir an önce kaçağı tamir ettirin. Alt kat komşunuz sizi mahkemeye verdiğinde verdiğiniz zararı sizden geri isteme hakkına sahiptir. Bu durumu göz önünde bulundurun ki alt katınızda bir de sigortalı bir iş yeri olduğunu düşünürsek, verilen zararı karşılamak çok mümkün olmayabilir.

Alt Katın Tavanında Oluşan Su Damlaları

Bir sabah komşunuz kapınızı çalarak banyonun tavanından su akıyor diyebilir. Böyle bir durumda ne yaparsınız? Elbette sabahın köründe böyle bir durumla karşılaşmak canınızı sıkacaktır. Bir de komşunuzu düşünün. Temiz mi, pis mi olduğu belli olmayan bir kaç damla su başına düşerek, sabahını zehir etmiştir. Kendinizi onun yerine koyarak hemen alt kata damlayan suyu bulan tesisatçı çağırmanız komşuluk ilişkileriniz açısından en sağlıklı olanıdır.

Anadolu Tesisat, böyle bir durumda makineyle su kaçaklarını kontrol eden servis ekibinden birini göndererek, arızanın nedenini ve nasıl giderilebileceğini size söyleyecektir.  Garantili su tesisat hizmetleri veren firmamız, müşteri memnuniyetini daima ön planda tutmaktadır. Alt kata sızan suyu kırmadan bulma hizmetimizin başlıca nedeni de budur. Siz de bizi arayın, aletle alt kata neden su sızıyor bulalım.

54 Comments

 1. Reply

  İyi akşamlar .. Telefondan ulaşamadım acaba İstanbul ili dışında destek alabileceğimiz hizmetiniz var mı ? Ben Çorum’da ikamet ediyorum evim dubleks ve üst katta bulun banyondan alt kattaki tuvaletin lambasının altından duş aldıktan sonra sürekli bir alıntı var .. Usta çağırsam her yeri kırıp dökecek sizin desteğinizi sabırsızlıkla bekliyorum.. Saygılar

  • Reply

   Malesef orada servisimiz yok efendim.

 2. Reply

  Bizim apartmanın bodrumunda belli başlı noktalarda , perde duvarı, kolon diblerinde sulanmalar mevcut. Hatta bir kolonun dibindeki demir dışardaydı şimdilik üstten kapattım. Binanın dibinde,yanında bir kaynak suyu çıkıntısı yada ufak kapatılmış bir derenin buna neden olabileceğini düşünüyorum. Mümkünse bu kaçağı tespit için RİZE merkeze çağırsam gelebilirmisiniz. Sorunun tespitini bulursanız gerisi için belediyeden veya kendi imkanlarımızdan çözüm üreteceğim. Binamız rize fener mahallesinde BİM karşısındadır. bana maille yada telefonla ulaşırsanız sevinirim.

 3. Reply

  Merhaba banyomdan alt kata su akmakta baktığımızda klozetin olduğu bölümden geliyormuş gibi görünmekte fakat yeni yapıldı banyom tekrar kırdırmak istemiyorum ne yapabilirim ve ne kadara mal olur bana yardımcı olursanız sevinirim kartal da ikamet etmekteyim. teşk.

  • Reply

   Cihazlarımızla gerekli testleri yapıp su sızıntısının yerini buluruz. Sadece su sızan yer kırılır. Su kaçağı tespit fiyatımız normal apartman dairelerinde 150 tl dir.

 4. Reply

  Merhaba bizim de banyomuzdan aşağı kata su damlıyormuş daha önce birkaç kez yaptırmamıza rağmen aynı sorunu yaşıyoruz acaba sorun ne ve bu gibi durumlarda eve ekspertiz gelir mi bilginiz varsa yardımcı olur musunuz lütfen

 5. Reply

  mrbgece komşu geldi tuvalet damlıyor dedi.kafayı yedim.daha 3 senelik yeni ev..gecen sedenede bana damlıyordu.düzelttiler ne yaptılar bilmiyom.baktım benim tuvalet muslugunun duvarından benim tuvalete akıyor.bişekildede aşagı akıyormuş..bu işlem nedri neler yapılıyor.ben biraztakıntılı bi insanım usta çagırmadan yapabileciğim bir durum varmıdır
  muslukta akan yok duvardan sızıyor.acaba muslugu değiştirsek düzelirmi akşamdan beri uyuyamadım.eşimde şehir dışında öylece kala kaldım.
  stres altındayım.yardımcı olurmusunuz

  • Reply

   Malesef kendi yapabileceğiniz bir şey yok. Bu konuda kameralı bir uzman ekip size yardımcı olabilir.

  • Reply

   Hemen yardımcı olurum. İrtibat için tlf numarası bırakırsanız size geri dönüş yaparım ve gerekli müdahaleyi yapar sorununuzu çözerim.

 6. Reply

  Banyomuza üst kattan su damlıyor üst katın fayansları kırılıp tesisata bakıldı fakat bişi yok dedıler borularda ama su damlamaya devam etti.
  İşin garip yani su damlaması arada damlayıp sonra damlamıyor haftalarca .Neyse yan apartmandaki daire ile görüştük ev sahibi tabi fayanslarını kırdırmadı tesisata bakılmadı pna göre su catıdan geliyormuş. Ne olcak yardım edın bize yılan hikayesine döndü bu durum.

 7. Reply

  alt kata su damlıyor ne zaman cihazla bakabilirsiniz

 8. Reply

  Merhabalar. Evimizden alt kata su damlıyor.üç tane tesisatçı geldiği halde, kaçağı bulamıyorlar. Mutfak dolabını ve tezgahını kaldırıp borulara bakacaklarını söylüyorlar. Yazın kuruyor su kıılın çok oluyor. Bunu kameralı aletlerle mutfak tezgahımı çıkarttırmadan bulup yapmaları mümkünmü.?

  • Reply

   eğer kaçak dolabın altında çıkarsa tamir için yine dolabın sökülmesi gerekecektir.

  • Reply

   Mutfak tezgahı sökülmeden önce elimizdeki cihazlarla gelip kaçağın yerini bulmak gerekir. Kaçağın yeri bulunduktan sonra zemini kıracağımız için üzerinde dolap v.s. ne varsa sökülmesi gerekir.

 9. Reply

  Üst katta bana su akıyor tuvalette akıntı var

 10. Reply

  Selam benım tuvaletim aşaga akıyormuş kime yaptırabılırım

  • Reply

   Öncelikle suyun nereden aktığını ve nerenin değişmesi gerektiğini tespit ettirmeniz gerekmektedir. Su kaçağı tespit cihazlarımızla size bu hizmeti sunabiliriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>