Petek Temizliği Ve Yıkama

Ev ve iş yerlerinizde bulunan petekleriniz ekiplerimiz yardımıyla petek temizleme ve yıkama işlemini bir nokta seçilerek petek temizleme makinesi içine konulan kimyasal ilacın salınmasıyla petek temizleme ve yıkama işlemi yapılır.
Petek temizleme ve yıkama işleminin zamanı geldiğinde yapılması gerekmektedir. Petek temizleme ve yıkama yapılmadığı takdirde; petek ve peteklere bağlı borularda zamanla oluşan pislik, pas, tortu ve kireç gibi etkenler çoğalır ve buda zamanla petek sisteminizin düzenli ısınmamasına neden olur. Kış aylarına yaklaştığımız şu günlerde evinizin düzenli ısıda ısınmasını ve paranızın boşa gitmesini istemiyorsanız petek temizliği ve yıkamasını daha fazla geç kalmadan yapmalısınız. Petek Temizliği ve Yıkama 2-3 yılda bir yapmalısınız. Bu aralıklar sistemin cinsine ve ne kadar kullanıldığına bağlı olarak değişebilir.

Petek temizliği olarak adlandırılan işlemin açılımı şu şekildedir. Petek temizliği tesisat temizliği anlamına gelmektedir bir bakıma. Çünkü sadece peteklerin içerisi temizlenmez bu esnada tesisatın içerisindeki pislikler tortularda temizlenmektedir. Yapılan işlemi su değiştirmek olarak düşünmek yanlıştır elbette. Su ve hava basan bir makine ile bu işlemi yaptırdığınızda peteklerin içerisi ilk günkü gibi tertemiz olacaktır. Suyun akımı ilk zamanlardaki gibi boruların içerisinde dolaşmaya başlayacaktır. Sistemde rahat dolaşmaya başlayan su hemen soğumayacak ve peteklere gereken ısıyı verecektir.

Petek temizleme işleminden sonra sisteme koruyucu kimyasal ilave ediyoruz. Bu koruyucunun amacı petek tesisatının içinde oluşan pislik, kireç, pas ve kışır gibi etkenlerin oluşmasını önlemek ve petek ömrünü uzatmaktadır. Sisteminiz sürekli temiz olursa böylelikle kombiniz de korunmuş olur ve daha az gaz tüketerek daha fazla ısınmış olursunuz. Merkezi sistemler ve kat kaloriferlerinde tesisat temizliği belirli periyotlarla yapılmalıdır. Tesisat ilk yapıldığı zaman yaklaşık 5-6 yıl kirlenmeden dolayı sorun yaşatmaz. Ancak bu süre geçtikten sonra sistem içindeki kirlenme suyun devir daim olmasını engellemeye başlar. Isı kaybı işte tam bu noktada yaşanır. Su ısındığı zaman kombiden veya kazandan çıkar. Sistemde dolaşır ve tekrar geri kombiye gelir. Her turda ısınır tekrar gider gelir. Buna devir daim denir ısınan suyun ısısının neredeyse yarısı ortama dağılır böylece ısınma sağlanmış olur. Suyun devir daimi ne kadar yavaşlarsa o kadar ısı kaybımız olur. Tesisat ve petek yıkaması işte bu sebeplerden dolayı yapılır.
Ev ve işyerinizde bulunan peteklerinizin temizliği için İstanbul tesisat petek temizleme ve yıkama servisimizi arayarak hizmet alabilirsiniz. Üstelik yapacağımız her işe servis formu keserek size güven duyabileceğiniz hakkınızı arayabilecek bir raporda bırakıyoruz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>