Donan Kombi Nasıl Açılır

Soğuk kış aylarında ısıtma tesisatlarını bekleyen tehlikelerden birisi de kombinin donması durumudur. Görevleri ısıtmak olan kombiler, nasıl oluyor da donma sorunu yaşıyor gerçekten de şaşırtıcı bir konudur. Kombiler yapıları gereği yanmış gazların dışarı atılabilmesi açısından, dışarıyla bağlantısı olan bölgelere konumlanmak zorundadır. Bu sebeple çoğunlukla balkonlara monte edilen kombi, kış aylarında soğuk havalarla yüzleşmek zorundadır. Kombiler çalışır durumdayken bir sorun yaşanmasa da, kapatıldığı zaman kombi donma sorunu yaşayabilir. Yazımızda vereceğimiz ufak ipuçları sayesinde sizde kombinin donmasına engel olabilirsiniz!

Kombi Çeşitleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte, kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik tasarlanan kombi sistemleri bulunmaktadır. Kombi sistemi eskisinden daha farklı donanımlara sahip olmakla birlikte, piyasada özeliklerine göre sınıflandırılmıştır. Kombi çeşitleri arasında en çok bilinenler olarak; yoğuşmalı kombi ve hermetik kombiyi örnek verebiliriz. Bunun dışında kombiler çeşitli ateşleme özelliklerine göre de ayrılmaktadır. Mesela pilot alevli, elektronik ateşli gibi kombileri; kapasite ve dayanım güçlerine göre ayırmak mümkündür.

Kombiyi Nasıl Tasarruflu Kullanabilirsiniz?

Yazımızda bu başlığın altında vereceğimiz ufak tüyolar sayesinde, kombinizi doğru kullanıp yüksek tasarruf elde edebilirsiniz!

 • Kombi çeşitlerinden bahsetmiştik. Yoğuşmalı kombinin bir avantajına değinecek olursak; bu kombi türünde ısı bacadan geri kazanılmaktadır. Bu sayede enerji tasarrufu elde edilebilir.
 • Oda termostatı üzerinde yer alan vanaları(termostatik) kullanarak, oda ideal sıcaklığına geldiğinde tasarruf sağlayabilirsiniz.
 • Soğuk kış aylarından önce kombi bakımını gerçekleştirmeniz, yaşayacağınız sorunların önüne geçmenize yardımcı olacaktır.
 • Oda içerisinde ısı yalıtımının yapılması, ısının muhafaza edilmesini sağlayarak bütçenizi koruyacaktır.
 • Isı yalıtımı yalnızca duvarlar için değil, pencereler için de düşünülmesi gereken bir detaydır.
 • Radyatörlerin üzerini kapatmamalı, tam tersine hep açık bırakmalısınız.
 • En önemli püf noktalardan birisi ise, kombiyi açıp kapatmaktır. Sıcaklığı kontrol etmek için yapmış olduğunuz bir işlem de olsa, kombi sistemi ateşleme yaparken daha fazla gaz harcamaktadır. Bu durum ise elbette elektrik faturasına yansıyacaktır.
 • Kombinin bakımını yalnızca kış aylarından önce değil, belirli periyotlarla yıl içerisinde de yaptırmalısınız.

Kombi Neden Donar?

Açık balkonlara monte edilmiş kombiler, havaların aşırı soğuması nedeniyle donma yaparlar. Böyle durumlarda soğuktan etkilenen kombi çalışmaz ya da arıza verir. Elbette ki kombinin donmasını engellemek için alınabilecek bir takım önlemler mevcuttur. Kombinin donduğu nasıl anlaşılır, diye soracak olursanız; günümüzde mevcut olan kombi modellerinde donma yaşandığında ekranda herhangi bir arıza kodu belirmediğini söylemek gerekir. Ancak kombinin donduğunu anlamak için, açık balkonlarda dolap olsa dahi hava sıcaklığı – derecelere düşmüşse kombi donmuş demektir.

Kombi Donduğunda Ne Yapmalı?

Kullanılan kombi tesisatlarında yaşanan donmalarda, donan sadece kombi değil tesisatlar da olabilir. Kombi açık balkonda ise donma riski çok daha yüksektir. Ancak kapalı balkonda bulunan kombilerde tesisat boruları donma yapmış olabilir. Böyle bir durumda aşağıda saydığımız aşamalar kontrol edilerek, duruma uygun çözüm uygulanmalıdır.

 • Kombi kullanırken musluklardan sıcak ve soğuk su hiç akmıyorsa sular kesik olabilir, su saati donmuş olabilir veya su boruları donma yapmış olabilir. Bu durumda bir tesisatçıdan yardım istemeniz gerekmektedir.
 • Kombi kullanımı sırasında soğuk su çeşmesinden su gelmesine rağmen, sıcak su çeşmelerinden su akmıyorsa kombinin soğuk su giriş borusu donmuş olabilir. Bu durumda bir tesisatçıdan yardım isteyebilirsiniz.
 • Kombi kullanımı sırasında musluklardan soğuk su gelmesine rağmen sıcak su akmıyor ya da petek tesisatı ısıtmıyorsa; buna ek olarak kombi açık bir biçimde monte edilmişse kombi tesisatı donmuş olabilir.

donmus-kombi-isinarak-acilir

Kombinin Donması Nasıl Engellenir?

Montaj sırasında kombi balkona monte edildiyse, montaj ekipleri sizi kombi donma sorunu hakkında bilgilendirecektir. Bu uyarılara uymamak ya da dikkate almamak sonucu kombi donar. Ortaya çıkabilecek sorunları bertaraf etmek için alabileceğiniz önlemler mevcuttur.

Kombinin donmaması için;

 • Kombiyi dolap içinde kullanarak riskleri bertaraf edebilirsiniz. Bu iş için plastik malzemeden yapılan dolaplar önerilir.
 • Kombiyi açık balkonda kullanmamaya özen gösterin. Balkonunuz açık ise kapatmanız donma sorununun önüne geçecektir.
 • Kombinin dışarısında bulunan tesisat borularına izolasyon yaptırmak, kombinin donmasına engel olacaktır.
 • Kış gelmeden kombin bakım ve kontrollerini bir uzmana yaptırmak, tesisatta oluşabilecek her türlü sorunun önüne geçecektir.
 • Kombi kısa süreli olarak kullanılmayacaksa kombinin ve kalorifer tesisatının donmasını önlemek için, elektrik beslemesi ve gaz vanası açık tutulmalıdır. Aksi halde donmaya karşı emniyet sistemi devreye girmeyecektir.
 • Kombi uzun süreli kullanılmayacaksa elektrik beslemesi ve gaz vanası mutlaka kapatılmalıdır. Bu gibi durumlarda kombi tesisat suyunun boşaltılması gerekmektedir.

Kombi Donduğunda Kimi Aramalıyım?

Anadolu Tesisat, donan kalorifer tesisatını çözme işinde yardım isteyebileceğiniz bir tesisat firmasıdır. Kombi dondu nasıl çözeceğim diye boş yere düşünmeyin, ısıtma tesisatlarında donma olayı sadece kombide gerçekleşecek diye bir şey yok. Kombi kalorifer tesisatına giren boruların soğuk havalarda donması sık rastlanan bir durum olsa da alınabilecek önlemler elbette var. Yukarıda saydığımız bu önlemleri almak kalorifer kombi tesisatının donmasının önüne geçebilecektir. Unutmayın ki kombi garantili dahi olsa donan kombi garanti kapsamına girmemektedir. Bu sebeple tesisat sağlığı için kış gelmeden evvel gerekli önlemleri almanız firmamız tarafından tavsiye edilmektedir. Soğuk kış günlerinde kombisiz kalmamak için önerilerimizi dikkate almanızı kesinlikle önermekteyiz.

 

4 Comments

 1. Reply

  kombı calışıyor ama musluklardan sıcak su gelmıyor ne yapmalıyım

  • Reply

   merhabalar kombi sıcak su ısıtma sisteminde arızadan kaynaklı bir problem yaşamaktasınız kombi servisini çağırmanızı tavsiye ederiz

 2. Reply

  Merhaba. Kombimiz çalışmıyor. Kombi regülatöre bağlı. Bu sabah uyandığımızda ne regulatörde, ne de kombide ışık yanıyordu. Açık balkonda duruyor, üzerinde plastik dolap var. Sıcak ve soğuk su çeşmelerinden su geliyor.
  Ne olabilir sorun?

  • Reply

   merhabalar kombinizde elektirik ile alakalı bir problem meydana gelmiş olabilir bundan kaynaklı çalışmıyor olabilir elektirik kesintisi veya yüksek voltajdan kaynaklı bir arıza meydana gelmiş olabilir

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>