Lavabo Tıkanıklığı Açma Teknikleri

En beklenmedik anlarda başınıza gelen lavabo tıkanıklıkları, acil müdahale bekler. Hele bir de yukarıdaki komşunuzun döktüğü sular sizin dairenizden çıkıyorsa, durumun önemi daha da artar. Böyle anlarda hemen telefona sarılıp bir tesisatçı bulunmaya çalışılsa da en erken gelebilecek ekip, 30 dakikadan önce sizde olamaz. Bu sebeple ilk müdahaleyi sizin yapmanız gerekir. Tıpkı trafik kazalarında olduğu gibi. Lavabo tıkanması deyip geçmeyin, ilk müdahale burada da hayati öneme sahiptir. Aksi takdirde eve dolan su, parkenizi ve tüm evinizi ıslatabilir. Lavabo tıkanıklığı açma teknikleri ve tıkanmayı önlemenin yollarını öğrenmek en kesin çözüm olacaktır.

Evimizde ve iş yerinizde kullandığınız tüm giderleri hassas kullanmalıyız. Bu hassasiyet bizim için yararlıdır, zaten dikkatli kullanıldığında bir gider kolay kolay tıkanmaz. Lavabo gideri kullanımında dikkat edilecek hususlar şöyledir;

  • Mutfak giderlerinde kesinlikle, evye içinde çamurlu meyve sebze yıkanmamalıdır. Çünkü çamurun içinde iri taş parçaları da gidere kaçarak zamanla birikme yapar ve çok kuvvetli bir tıkanmaya yol açarlar.
  • Bunun yanı sıra mutfak evyesine yemek artığı kesinlikle dökülmemelidir. Yemek artıkları içerisinde katı maddeler hem boruda kalıcı yağlanma oluşturur hem de katı atıklar donarak boruyu daraltırlar. Bu birikmeler ilerlediğinde adeta kireçle kaplanmış bir boru ile karşı karşıya kalırsınız. Pimaş daraldığı için fazla su kullanıldığında boru taşımaz ve geri tepme ihtimali yüksektir. Ancak gidere dökülen atıklara dikkat edersek bunların oluşumu engellenmiş olur, böyle sıkıntılarla karşılaşmayız.
  • Önlem almak için yapabileceğimiz bir kaç iş de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi yağ çözücü veya lavabo açıcı kullanmaktır. Giderdeki yemek artıkları ile yağ kalıntılarının oluşmasına önlem olarak bu kimyasallar kullanılabilir. Bir çok markette ve nalburda sıvı lavabo aç bulunur. Ancak alırken dikkat edilmesi gereken nokta cilde zarar verebilecek aşırı asitli bir kimyasal almamaktır. Çünkü tıkalı olan bir gidere bu kimyasalları boşalttığımızda ani bir tepkime olabilir ve bunun sonucunda patlamalar yaşanabilir. Bunun örnekleri ülkemizde çokça yaşanmış ve ciddi yaralanmalar ve yanıklarla sonuçlanmıştır.
Sizde aynı duruma düşmemek için çok dikkatli olarak bilindik markaların lavabo açıcı ürünlerini tercih etmelisiniz. Hatta önce susta denilen demir yayları gidere sokarak açmayı denemek daha iyi olacaktır. Belki kimyasaldan alamayacağınız sonucu bile alabilirsiniz.

Lavabo tıkanmaları daha fazla sıklıkla restaurant gibi yerlerde yaşanmaktadır. Çünkü bu giderlerden daha fazla yağ ve yemek artığı geçmektedir. Zamanla bu parçalar birleşerek tıkanıklığı oluşturur. Normal dairelerde de aynı bu şekilde oluşan tıkanıklıklar kullanımla alakalıdır. Robotla bu tıkanıklıklar açılır borular suyu rahat çekmeye başlar. Ama bazı durumlarda tıkanıklık açılsa da tekrar tıkanma ihtimali çok yüksektir. Bunun sebebi kalıplaşmış yağlar borunun içerisine yapışarak hattın tamamen açılmasına engel olmaktadır. Böyle durumlarda yıkama makinelerini devreye sokarak hattın yağdan tamamen arındırılması işlemi gerçekleştirilmektedir.

Lavabo Gideri Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Lavabo gideri tıkanmasını yukarıda söylediğimiz yöntemlerle açamamış olabilirsiniz. Bunun birçok farklı sebebi vardır ama en sık rastlanılanı eğimsiz döşenmiş gider borularıdır. Tesisatın yapımı sırasında eğim verilmemesi ya da yetersiz verilmesi durumunda sık sık tıkanan lavabo gideri nasıl açılır, ya da açılmayan lavabo tıkanması nasıl açılır, sorularıyla karşı karşıya kalmanız mümkün.

Bu gibi durumlarda makineyle lavabo açan firmalardan yardım almanız gerekmektedir. Aletle lavabo açan ustalar, evinize gelerek lavabo giderinin için kamerayla görüntüleyip tıkanmanın nedenini size söyleyebilecektir. Böyle sorunlu lavabo giderlerini açmak için lavabo açan robot makineler kullanan Anadolu Tesisat, uzun yıllardır sektörde hizmet vermenin sağladığı deneyimle tıkalı lavabo borusu açma da garanti vermektedir. Lavabo açma yöntemlerinin en etkilisi olan kameralı robotla lavabo gideri açma hizmeti hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>