Büyükçekmece Petek Temizliği

Kışın en çok şikayet kaloriferlerden olmaktadır. İnsan üşüyünce başka sorunlar, kolay kolay akla gelmez. Son yıllarda artan kalorifer temizliği şirketleri sayesinde, hemen her bölgede bu iş yapılmaktadır. Büyükçekmece petek temizliği işinin, sık yapıldığı ilçelerdendir. En sık sorulan sorulardan biri de petek bakımı ne kadar sıklıkla yapılmalıdır. En az 2 yılda bir kombi ve tesisatlarda bakım gerekir. Sistemin şekline göre kullanılan borular, kombi, petek ve ısı derecesine göre bakım süresi değişir. Örneğin Yerden ısıtma tesisatında temizlik her yıl gerekirken, petekli kat kaloriferinde 2 yılda bir temizlik işlemi yapılması yeterlidir. Isıtma tesisatları yapı itibari ile birbirinden farklı çalıştığı için, bakım süreleri değişir. Yerden ısıtma sisteminde petek olmadığından, boru içerisinde oluşan çamur ve tortu sistemdeki kollektörü tıkar. Bu şekilde daha fazla verimli çalışamayacağı için de bir an önce temizlenmelidir. Ancak petekli ısıtma tesisatında sistem kirlense de oluşan çamur, peteklerin dibinde kaldığından ısıtmayı engellemez. Ancak çok kirlenirse ısıtmayı etkileyecektir.
Büyükçekmece yerden ısıtma temizliği konusunda yoğun değildir, çünkü yerden ısıtma temizliği yeni yeni yaygınlaşmaya başlamıştır. Büyükçekmece de eski yerleşim yeri olduğundan, genellikle kalorifer peteği ile ısınan merkezi sistem ısıtmalar görülür. Eskiden doğalgaz ve kombi olmadığı için kullanılan merkezi sistemler, binaya bir kazan koyularak ısıtılırdı. Kömür kazanı ve fuel oil kazanları ile su ısıtılır ve devir daim pompaları ile tüm binada dolaştırılırdı. Bu sistem kirlendiğinde de daha önceki yıllara göre çalışma performansı düşecektir. Merkezi ısıtmalarda tesisat ve petek bakımı kazan dairesinden yapılır. Sistemde bulunan kazan ya da kombilerin suları boşaltılarak, tesisatın tamamındaki suda boşaltılır. Sisteme belirlenen miktarda, kireç ve pas çözücü özelliğe sahip olan koruyucu kimyasallardan koyulur. Bu işlemler yapılırken, tüm binadaki petekler ve borular açık olmalıdır. Tesisat yıkama işi sona erdiğinde, sistemdeki otomatik hava purjörleri havayı atar. Eğer otomatik purjör yoksa, peteklerin yanındaki hava purjörlerinden, elle hava boşaltılmalıdır. Böylelikle sistemdeki kirden ve havadan kurtulmuş oluruz.

Bakımları aksatmamak çok önemlidir. Zira kazanda ve pompalarda çıkan arızaların birçoğu, bakımları yapılmadığından oluşmaktadır. Komşularınızdan veya akrabalarınızdan peteklerinde ısınma sorunu olduğunu ya da yüksek maliyetli yakıt giderlerine rağmen ısınmadığını söyleyenlerin sayısı hiç de az değildir. Özellikle kömür ile merkezi sistemin bulunduğu yerlerde, ısınmada bunun çok daha fazla olduğu görülebilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kullanılan yakıt sebebi ile peteklerde ve tüm ısınma sisteminde kirlenme meydana gelir. Tabi tek sebebi yakıt değildir. Suyun içerisindeki kireç ve tortu da elbette önemli bir etkendir. İşte duyduğunuz ısınma harcamaları ile ilgili aslında bir çok şikayetin sebebi temizlenmeyen kaloriferler ya da ısıtma sistemidir. Çünkü uzun yıllar bakımın yapılmamış olması, su akışını yavaşlatır ya da petek içerisinde tıkanmalara sebep olur. Bu da aynı zamanda yeni arızalara ve sorunlara yol açar. Bu sebeple özellikle kömürle ve merkezi sistem ile ısınan yerleşim birimlerinde, bu temizlik ve bakımların düzenli olarak ve düzgün bir şekilde yapılması gerekir. Büyükçekmece kalorifer bakımı denince, çözüm bizden sorulur. Her türlü ısıtma sisteminin temizliğini yaparız, yeter ki bize güvenin.

Büyükçekmece Petek Temizlik Firması

Büyükçekmece makineyle petek temizliği yapan firma arıyorsanız doğru yerdesiniz. Anadolu Tesisat, özel makineler ve sisteme zararı olmadığı kanıtlanmış özel kimyasallar ve firmamıza özel yöntemlerle Büyükçekmece kimyasalla petek temizliği yapmaktadır. Makineyle yapılan petek temizliğinin farkı, kombinin pompasının tesisatın içindeki tüm tortu ve kirleri temizleyecek basıncı oluşturamamaktadır. Bu nedenle tesisatın içinde kalan tortu ve kireç kısa sürede tekrar birleşerek peteklerin yeterli derecede ısıtmamasına neden olacaktır. Büyükçekmece petek temizliği yapan ustalarımız, sırasıyla aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmektedir.

  • Açılan servis talebine istinaden en yakın Büyükçekmece petek temizlik servisimiz size yönlendirilir.
  • Servisimiz petekleri sökmeden temizlik yaptığından, banyodaki havlupana makine bağlanır.
  • Sistemdeki su boşaldıktan sonra yıkama yapılır.
  • Sistemin içine kimyasal ekleyerek sistemde dolaştırılır.

Büyükçekmece radyatör petek temizlik servisi hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Panel peteklerin temizliği yapılırken peteklerin tek tek sökülmesine gerek yoktur. Makine tek petekten bağlanıp tüm sisteme basınçlı su verilerek peteklerin ve tesisatın temizliği yapılmış olur.Alurad peteklerde durum biraz daha farklıdır.  Aluradların içerisinde taşlaşma oluştuğu için tek tek sökülüp temizlenmesi gerekmektedir. Aksi halde yapılan temizliğin hiç bir faydasının göremezsiniz. Firmamız petek temizliğini büyük bir titizlikle yapmaktadır. Profesyonel kadromuzla her daim size hizmet vermekteyiz. Yerden ısıtma temizliği ve merkezi sistem temizliklerini de yapmaktayız

1 Comment

  1. Reply

    Petek başına ücret nedir

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>