Kombi Tıkanması

Kalorifer tesisatları ısınmamız için üretilmiş olup, bizleri soba derdinden kurtarmıştır. Eskiden odun kömür sobaları ile uğraşıp, kışın başında kömür taşıyarak, odun kırarak, zaman kaybedip zahmet çekiyorduk. Kalorifer tesisatı ülkemizin çok az bir kısmında vardı. Ancak doğalgazın yaygınlaşması ile birlikte, özellikle büyük şehirlerde sobalı ev kalmadı diyecek kadar azaldı. Soba gazlarından çıkan dumandan dolayı zehirlenen havamız da artık çok daha temiz. Çevreye olan yararının yanında, bize 24 saat sıcak ve ısınma için zahmet gerektirmeden, tek düğmeyle ısınma imkanı sağlıyor. Tabi bunun yapılması için doğalgazı yakıp, kalorifer sistemindeki suyu dolaştıran ve ısıtan bir makine var. Buna da kombi denmektedir. Merkezi sistemlerde kazan dairelerde ise kombi kullanılıyor.

Kombi Tıkanması Nasıl Önlenir?

Kombilerde sık karşılaşmasak da bir arıza var ki tamamen temizlenmeyen bir sistemde sürekli sorun yaşatıyor. Kombi tıkanması evet bahsettiğimiz arıza bu. Peki ama kombi tıkanması ne demek? Kalorifer tesisatında içinde dolaşan suyun zamanla kirlenmesi ve kireç, pas oluşumu ile çamurlaşmaya başlaması sonucunda, oluşan tortunun kombiden geçerken herhangi bir yeri tıkamasıdır. Genellikle kombiyi korumak için filtre konulur ve bu filtre tıkanır. Kombinin hemen alt kısmında tesisatta bulunan bu filtre, delikli süzgeç gibidir. Suyun geçişine izin verir ancak pislikleri tutar. Eğer bir filtre yoksa veya delikleri çok genişse, kombiyi tıkayacak kadar büyük kireç parçaları pompaya girer ve çarkın sıkışmasına neden olur. Fakat böyle bir kombi pompa sıkışması çok nadir yaşanır. Daha çok filtre tıkanması sonucu pompa sıkışması olur. Filtrenin deliklerini tamamen tıkayan çamurumsu tortu, suyun dönmesini engellediği için pompa suyu itemez ve bu pisliklerle dolup görevini yapamaz hale gelir. Devir daim kesilince bu sefer ısı da olmaz. Zaten kombi devir daim olmayınca ateşlemeyi otomatik olarak keser. Eğer kombim arıza veriyor diyorsanız, saydığımız bu nedenlerden olması çok yüksek ihtimaldir.

Yanmayan kombi için servis çağırdığınızda, saydığımız problemleri kontrol eder ve hangisinden kaynaklanıyorsa size söyler. Pompa elektronik bir nedenden dolayı çalışmıyorsa, o tamiri servis yapar. Ancak sistemin kirli olmasından kaynaklanan pompa arızası için kombi temizleme işini yaptırmanız söylenir. Kombi temizliği derken tüm tesisat, petekler ve borular temizlenmesidir. Kombi filtresi tıkanıyor ise petek temizliği ve tesisat temizliği yapılmadan sorundan kurtulamazsınız.
Anadolu Tesisat ustaları, kombinin tıkanmasını önlemek için en az 2 yılda bir kalorifer tesisatının temizletilmesini öneriyor. Tesisatın içinde oluşan kireç ve tortuları sistemden dışarı almak için temizliğin tüm tesisatta ve makineyle yapılması gerekmektedir. Kombinin tıkanmasını ne açar derseniz makineli petek temizliği cevabını verebiliriz. Tıkanmış kombiyi açmak ve tesisatın sağlığını korumak için yaptıracağınız kalorifer tesisatı temizliği, kombinin ve tesisatın ömrünü uzatırken, yakıt tasarrufu da sağlar. Tıkanan kombi filtresi sorunundan kurtulmak için tesisatınızın bakımlarını ihmal etmeyin. Firmamız makine ve kimyasalla tesisat temizliği konusunda geniş referans ağına sahiptir. Detaylar hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kombide bir problem oluştuğu zaman hemen kombi servisini arayıp yardım almak isteriz. Aslında kombi tek başına değil bir sistem dahilinde çalışıyor. Sistemdeki bir sorun da kombinin çalışmasını engelliyor. Kombi bakımları düzenli olarak yaptırılmalıdır ama tesisatta kombiler gibi bakım istemektedir. Beynimize kazınmış olan kombi çalışıyorsa başka sorun yoktur olayından çıkmamız gerekiyor. Kombi kalorifer sisteminin beynidir.Sistem düzgün çalışmadığı zaman kombide bundan etkilenmektedir. Sistemin düzgün çalışabilmesi ve işlevlerini doğru şekilde yerine getirmesi gerekmektedir.  Bir yerde bir sorun olduğu zaman tüm sistem bundan etkilenir. Tesisatlarda ve kombide sorunlar yaşamamak için düzenli olarak 2 yılda bir tesisat bakımlarını yaptırmalıyız.

9 Comments

 1. Reply

  Bizim kombimiz Bosch marks yogusmalidir kombimiz calisiyor ama yogusma gideri tikali yogusmadan disari Su atamiyor tesisat tikali diyorlar Baska yöntemi varmidir acaba Nasil acabiliriz

  • Reply

   Başka bir yöntemi malesef yok efendim. Tıkanıklık açma makinesi ile yoğuşmanın giderini açıp suyun rahat bir şekilde akmasını sağlayacağız. Diğer çözüm ise kırıp o hattı değiştirmek o da sizin için daha masraflı ve daha uğraştırıcı olacaktır.

 2. Reply

  Merhaba 150 tl ücret ödeyerek petek temizliğini mahallemiz esnafına yaptırdım. Ancak şu anda ki petek hiç ısınmıyor. Bana peteklerin tıkalı olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi. Temizleme işlemini makine ile yapmadı. Havlupanın tıpasını açtı suyu boşalttı, ilaç verdi, durulama yaptırdı, havasını aldı. Şimdi ben ne yapacağımı bilmiyorum. tekrar ücret ödeyecek dermanım yok. petekler ısınmıyor, 5 yıllık petek, bu petekler gerçekten bozuk mudur sizce, ne yapmam gerekir bilgi verir misiniz?

  • Reply

   İyi günler Erol Bey. Öncelikle bu petekleriniz daha önceden ısınıyorsa temizlikten sonra yeniden ısınması gerekiyor. Hatların ya da kaloriferlerin tıkalı olup olmadığını anlamak için makine ile temizlik gerekiyor. Peteğin bozulma gibi bir durumu çok zor. Hat güzelce temizlenebilirse sorun çözülür. Filtreninde temizliğinin yapılması gerekiyor. Ayrıca sisteme atacağımız 1 litrelik koruyucu kimyasalı da hattın içini iyice temizler. Kireçlenmeleri söker varsa tıkanıklıkları açar. Kombide bir sorunda olabilir daha önce kombinize hiç baktırdınız mı? Sorun tamamı ile kombiyle alakalı da olabilir. Detaylı bir araştırma gerekiyor efendim petekleriniz için.

  • Reply

   merhaba Erol Bey, aynı sorunu bizde yaşadık, bizimkini çağırdığımız usta makine ile temizledi, şu anda kombi 2 de açıkken petekler nerdeyse hiç ısınmıyor, sizin sorununuz çözüldü mü? nasıl çözdünüz acaba?

 3. Reply

  Kombi devreye girerken bazen 2-3 saniyelik bir ötme sesi oluşuyor. Bu bir arıza sinyalimidir? Sorun nasıl giderilebilir?

  • Reply

   Kombi arızaları uzmanlık alanımız olmadığı için malesef size yardımcı olamıyoruz efendim. Bir kombi servisine telefondan danışıp yardım alabilirsiniz.

 4. Reply

  Proterm marka kombim var kombiyi kış konumuna aldigimda belli bir süre petekleri ısıtıp kapanıyor bir muddet sonra tekrar devreye giriyor ve yaklasik bir dakika yandıktan sonra tekrar kapanıyor bir müddet bekledikten sonra tekrar açılıyor 1 dakikaya alıp tekrar kapanıyor bu sekilde devam ediyor arizasi ne olabilir simdiden tesekkur ederim

  • Reply

   İyi günler Mehmet Bey. Normal koşullar altında kombiler hakkında detaylı bir bilgimiz yok yetkili servisiyle görüşmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Ama genelde sık karşılaşılan arızalardan olduğu için ufak bir paylaşımda bulunalım sizin için. Petekleriniz içindeki pislikten dolayı filtreniz tıkanmış olabilir ve bu nedenle kombi devir daim işlemini yapamadığı için peteklerinizin ısındığını düşünüp ateşlemeyi otomatik kesiyor. Kombi servisiylede görüşüp peteklerinizi temizletmenizde fayda var.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>