Doğalgaz Tesisatı ve Kombi Güvenliği

Doğalgaz tesisat ve kombi güvenliği yapılabilmesi için öncelikle doğalgaz tesisatı döşenmelidir. Fakat tesisatın döşenebilmesi için bazı hususlara dikkat edilmelidir. Tesisatın döşeneceği şehrin gaz dağıtım şirketinden veya kullanımdan sorumlu güvenlik kurumunda sorumlu kişilerden onay alınmalıdır. Böylelikle tesisatın döşenmesi sırasında istenen standartların yakalanması mümkün olacaktır. Gaz tesisatı istenilen şartlarda yapıldıktan sonra, aynı şekilde kombi ya da doğalgaz sobası monte edilmelidir. Monte işlemi ise mutlaka yetkili bir kişi tarafından yapılmalıdır. Doğalgaz konusu ihmale gelmeyecek çok ciddi bir konudur. Zaten ülkemizde işi konusunda en hassas davranarak işini en doğru şekilde yapan kurumlardan başta İGDAŞ gelmektedir. Elbette İGDAŞ gibi başka gaz dağıtım şirketleri de bulunmaktadır. Söz konusu gaz dağıtımı olduğunda, bazı konularda acemilik yaşasak bile doğalgaz konusunda yapılan çalışmalar hata kabul etmemektedir. Bu yüzden İGDAŞ gibi önde gelen dağıtım firmaları işlerini hatasız yürütmektedir. Doğalgaz tesisatı ve kombi güvenliği bazı önemli hususların bilinmesi ile mümkün olur. Sadece kurumların alacağı tedbirler ile olası kazaların önüne geçilememektedir. Her konuda olduğu gibi  doğalgaz emniyetinde de üzerimize düşen görevleri yapmamız ve tehlikeli durumlarda nasıl davranılacağını bilmemiz gereklidir. Bu konuda söyleyebileceğimiz en güzel tavsiye, yeni alacağınız kombinizi veya sobanızı kesinlikle İGDAŞ onayı olmadan taktırmamak olacaktır. Çünkü gerekli yetkisi olan bir kurum, konuyla ilgili bütün bilgileri kendi bünyesinde bulundurur. Herhangi bir sorun çıkmasını engelleyecek biçimde davranarak, can güvenliğinizi korumak ilk vazifeleri olacaktır. Siz siz olun, söz konusu işlemlerin maddiyatı ne kadar olursa olsun bu konuda yetkililere güvenin.

İGDAŞ yetkili firma yazarak internet üzerinden firmanızı aratabilirsiniz. Ek olarak, bacalı kombilerde çelik baca satın alınması gerektiğini belirtmek isteriz. Bacalı kombiden hermetik kombiye geçiş ise proje değişikliği gerektirmektedir. Kombinizi yetkisiz firmaların takması ve gaz açması mümkün değildir. İGDAŞ eğitiminden geçmiş yetkili ustalar, size en güvenli kombi montaj ve kombi bakımını garanti etmektedir.

Doğalgaz Tesisatı ve Kombi Güvenliği İçin Neler Yapılmalıdır?Kombi montajınızı İGDAŞ yetkililerinden talep ediniz.

 • Mutlaka İGDAŞ yetkili bir firma tarafından montaj yaptırınız.
 • Unutmayınız, İstanbul’da İGDAŞ yetkilisi dışında yapılan tüm montajlar kanunen uygunsuzdur.
 • Tesisat güvenliğinizi hafife almayınız. Ayrıca gaz kaçaklarında İGDAŞ 187 numaralı telefonu arayarak mutlaka durumu yetkili kişilere bildiriniz.
 • Tesisat firmanız, güvenliğiniz için tesisatı test etmiş olabilir. Ancak borularda gevşeme; boru ek yerlerinde, fırın gibi bağlantı yerlerinde, fırının arkasını temizlemek için ileri geri çektiğiniz sırada bağlantı yerlerinde gevşeme olur. Bu gevşemeler oldukça tehlikeli durumları ortaya çıkarabilir.

  Güvenli ve Verimli Doğalgaz Tesisatı

  Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi kombi montajınızı İGDAŞ yetkili bayisine yaptırmanız gerekmektedir. Söz konusu hassasiyeti göstermeniz  kalorifer tesisatının güvenliği ve verimi için de oldukça yararlı olacaktır. “Kombi montajı yapıldıktan sonra güvenliğini nasıl sağlarım?” diyorsanız, kalorifer tesisatının bakımını mutlaka yaptırmanız gerekmektedir. Kombi arıza verdiğinde durumu dikkate alıp servis çağırdığınız gibi tesisat sisteminin güvenliği için de bakım yaptırmanız şarttır. Tesisat bakımı sadece güvenliği sağlamakla kalmayıp, verimli bir ısınma ve yakıt tasarrufu da sağlar.

  Son olarak Anadolu Tesisat, kalorifer tesisatının güvenliği için yetkili bayilerle çalışmanın yanı sıra kombi kalorifer tesisatı temizlik ve bakımlarını yaptırmanızı önermektedir.

  Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

  You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>