Yanmayan Peteklerin Nedenleri ve Sebepleri

Aslında elinizle kontrol ettiğinizde peteklerin üstünün ısınıp altının ısınmadığını fark edebilirsiniz. Isıtma sisteminin yanlış bir şekilde montaj yapılması sonucu peteğin üstü sıcak altı soğuk bir şekilde çalıştığını anlayabilirsiniz. Eğer bu durumun tam tersi yani peteklerin altı soğuk üstü sıcak ise temizlikten kaynaklanan bir problem olmuş olabilir. Bize telefonla ulaşan müşterilerimizin bir çoğu peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmıyor gibi şikayetlerle başvuru yapıyorlar. Tesisat boruları her ne kadar yeni döşenmiş olsa da bilinçli ve boru çap hesabı yapılmadan rastgele yapılan ısıtma sistemlerinde peteklerin alt kısımları ısınmaz.

Kalorifer petekleri ısınmıyor ne yapmalıyım?

Kullandığımız her sistem yada makinelerin periyodik bakımları olduğu gibi kalorifer sisteminin de bir bakımı vardır. Aklınıza ilk gelen ben her yıl kombiye bakım yaptırıyorum zaten? Firmamız 2009 yılında piyasaya petek temizliği sektörü ortaya çıkana kadar bütün herkes arızaların kombiden kaynaklandığını düşünüyordu. Eskiden beri var olan problemin yani peteklerin yarıdan aşağısı ısınmıyor şikayetini yeni yeni farkına varmaya başladık. Alt tarafları soğuk peteklerin makineyle temizliği yapıldıktan sonra kombinin içerisine atılan kimyasal ilaçla bu problemin %90 ortadan kalkıyor. Daha detaylı bilgi almak için petek temizliği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kalorifer tesisat bakımını konusunda tecrübeli ustalarımızla birlikte yapmaktayız. Tesisat temizliği yaptığımız tüm daire ve iş yerlerinde gerekli kontrolleri yapıyoruz. Çoğu tesisatçının anlamadığı sorunları temizlik esnasında anlıyoruz. Profesyonel ekiplerimizle tüm tesisat problemlerinize çözüm buluyoruz. Anadolu tesisat firması yerden ısıtma,petek temizliği ve merkezi sistem gibi büyük yerlerinde bakım ve temizliklerini yapmaktadır. Pislikten dolayı su gitmeyen kalorifer borularındaki tıkanıklıklar temizlik esnasında açılıyor. Temizlikle alakalı olan bu ısınmama problemleri düzeliyor. 2 yılda bir yapılması gereken kalorifer temizliklerini aksatmadan yaptırmanızı öneriyoruz.

Kalorifer tesisatlarındaki sorunları inceleyeceğimiz bu yazıda sizlere yıllardır çözemediğiniz yanmayan peteklerin nedenlerini anlatacağız. Öncelikle kalorifer sistemi ile ısınmanın sürekliliğini sağlamak amacıyla belirli aralıklarla sisteme yapılması gereken bazı bakımlar vardır. Sürekli petek temizleme ve kombi bakımı yaptırılan bir sistemde herhangi bir sorun olmaz. Oluşabilecek tüm sorunlar yapılan bakımlar esnasında görülerek önceden tedbir alınır. Bunun gibi durumlarda zaten işler yolunda olduğundan müdahaleye gerek kalmaz. Fakat bir eve yeni taşınılmış ve petekler iyi yanmıyorsa öncesini de bilmek gerekir. Çünkü kalorifer sistemi sonradan veriminin düşmesi ile ilk günden beri verimsiz olmasının nedenleri başkadır. Tesisat yapıldıktan sonra ilk çalıştıran sizseniz yanmayan peteklerin bir derdi vardır. Genellikle bağlantılarının ters olması peteklerde yanmamaya sebep olurlar. Kombinin takılırken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir noktası vardır. Bu konu gidiş ve dönüş hatlarının doğru bağlanmasıdır. Tesisatı döşeyen usta kombiye göre döşemez ise  veya kombiyi takan kişi hatları kontrol etmezse yanlış bağlanma ihtimali yüksek olur. Ters bağlantı yapıldığı zaman peteklerin üstü ısınır fakat altları soğuk kalır. Bunun sebebi ise sıcak suyun kalorifer peteğine ters girdiğinde petek içinde dolaşmamasıdır. Hal böyle olunca sıcak su direk yukarıda kalır sizde petek neden ısınmıyor diyerek kombiden şüphelenirsiniz, acaba içimi kirli dersiniz ve daha birçok neden ararsınız. İşin ilginç tarafı birçok kombi servisi ve tesisatçı da bu durumu çözemez. Bu yüzden firmamız birçok konuda rakiplerinden bir adım öndedir. Yıllardır yaptığımız petek yıkama işlemleri sırasında birebir görerek kazandığımız tecrübeyle yanmayan peteklere çözüm buluyoruz. Örneğin kombinizi yada peteklerinizi ters bağlamışlar evi de ilk kez siz kullanacaksınız. Dairenize taşındınız, kombiyi açtınız birde baktınız ki petekler evi ısıtmıyor. Peteklerin üstü sıcak altı soğuk demek ki böyle çalışıyor deyip yıllar boyunca 2 kat fazla doğalgaz faturası ödemek zorunda kalırsınız. Böyle şey olur mu kim boşuna o kadar gaz harcar, illaki ters bağlantı fark edilir demeyin çünkü biz bu durumu defalarca yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Hatta kombi çalışmıyor diyerek kombiyi sıfırlayan, petekleri komple değiştiren o kadar masraf ettikten sonra bir tek tesisat kaldı onu da değiştirelim deyip binlerce lira para harcadıktan sonra sorunun çözümünü öğrenen müşterilerimizde var. Siz sakın bizi arayıp servis almadan böyle bir şey yaptırmayın. Bize yaptırmış olacağınız petek temizliğinin sonucunda tesisatınız da ters bağlantı varsa ortaya çıkar, ne değişmesi gerekiyorsa onu da rapor halinde size sunarız. Doğru hizmet almak istiyorsanız param cebimde kalsın diyorsanız bizi arayın. Tesisat borularının bakımlarını düzenli olarak yaptırın kalorifer peteği altı ısınmıyor şikayetiyle karşı karşıya kalmayın.
iletişim bilgilerimiz;

İstanbul Anadolu 0216 340 55 55

İstanbul Avrupa 0212 645 33 33

121 Comments

 1. Reply

  Merhaba Evimde bulunan peteklerde 40-45 derece arasında yakmama rağmen kombiyi alt taraflar ılık üst daha sıcak oluyo ve bu sebepten ısınmakta zorlanıyoruz.. Nasıl yardımcı olabilirsiniz bu konuda

 2. Reply

  Devir daim pompası çalışıyor görünüyor kapatıp denesek olur mu? Sisitemi petekten boşlatım doldurdum temizlenmedi galiba sistemi nasıl iyice temizlerim

  • Reply

   Kendi çabalarınızla ancak su boşlatma ve doldurma işlemi yapabilirsiniz. Gerçek temizlik bir makine olmadan yapılamaz.

 3. Reply

  Merhabalar Çalıştığım kurumda doğalgazı yakmakla ilgileniyorum yaklaşık 30 petek var hepsi yanıyor ama 5 petek yanmıyor havasını alıyoruz. hatta petek don yapmıştır dediler petekleri ufo ile ısıttık çok az anlaşılabilir bşir ısı geliyor ama hemen soğuyor sebep nedir.

  • Reply

   sistem kirlenmiş olabilir veya devir daim pompası arızalı olabilir.

 4. Reply

  Merhaba,

  Evimde kaloriferlerim yeteri kadar ısınmıyo. Üst taraflar ısınıyor biraz ama alt taraflar soğuk kalıyor. Bina 0 evime de ilk giren benim. İlk defa ben kullanıyorum tesisatı. 3 ay oldu taşınalı ama bahsetmiş olduğum sıkıntı var. İnternetten araştırdım 2 sebep çıktı.

  Kombi iticisi
  Kalorifer temizleme (ilk defa kullanılmaya başlandı kirli olmayabilir)
  Ters Bağlantı.

  Sizce nedir ?

  • Reply

   Yaşadığınız sorunun çözümü kademeli olarak eleye eleye bulunabilir.Öce kombi servisi çağırın çözülmezse petek temizleme ekibi tesisatçı çağırın ne olduğu ortaya çıkar.

 5. Reply

  Kombiyi 40 derecede çalıştırıyorum 5 petek var 4 tanesi ısınıyor teki hiç isinmiyor Kombiyi kapatıp açtıktan sonra böyle oldu. Nasıl düzeltebilirim

  • Reply

   Radyatör vanalarını kontrol edin ve petek temizletmeyi deneyin. Uzun süredir temizlenmemiş bir sistem kirlendiği için de böyle sıkıntılar çıkarabilir.

 6. Reply

  merhaba katı yakıtlı otomatik kazan kullanıyoruz benimde sorunum aynı fakat 2 adet yeni petek takıldı onlarda ısınma sorunu yok eski peteklerin üstleri ısınıyor alt kısımları ısınmıyor. Bağlantının peteklerin karşılıklı alt kısımlarından yapılması gerekiyormuş(yine masraf demek) yaptırmalımıyız sizce

 7. Reply

  Kusura bakmayın ben istanbulda yaşamiyorum ama kalorifer peteğiyle ilgili bizim de aynı şekilde bir sıkıntımız var… 6 daireli bir apartman dairesinde yaşıyorum.. bizim kaloriferimiz kömür ile çalışıyor. Ben en alttaki daireden bir tanesinde kalıyorum. Yukardaki petekler tamamen isiniyorken benim ve kapı komşumun dairesindeki peteklerler sadece üstten ısınıyor alt taraf ise soğuk kalıyor. Bu konuda bir yol gösterirseniz çok sevinirim…

 8. Reply

  Buderus tam yoguşmalı kombi aldım bu sene dogalgaza geçiş yaptık 9 adet petegim var ama cocuk odası banyo ısınmıyor yatak odamız ise az ısınıyor bütün petekleri kapattım ısınmayan odaları geri açtım kombiyide 55 derecede yaktım petekler ısındı ne yapacagımı bilemiyorum yardımcı olurmusunuz

 9. Reply

  Merhaba,

  Bayrampaşa’da oturuyorum. Bizim dairede ve alt katta oğlumun oturduğu dairede yaklaşık on yıl önce tadilat yaptırmıştık ve tadilat esnasında kalorifer borularını döşemenin altına aldırmıştık ve daha önce gayet güzel ısınan daireler iyi ısınmamaya başladı. Kombiye yakın olan mutfak, banyo ve yatak odası iyi ısınırken salon ve oturma odasındaki petekler iyi ısıtmıyor (üst kısımlar ısınıp altlar soğuk kalıyor). Bu hafta alt kattaki daireye ilaçlı petek temizliği yaptırdık ama yine peteklerin üst kısmı ısınıp alt kısımları soğuk kalıyor. Petek temizliği yapan usta büyük ihtimalle ters bağlantı yapılmış olduğunu iyi bir tesisatçı bularak bağlantıları değiştirtmemiz gerektiğini söyledi. Toplam 5 petek var. Bağlantıların değişmesi yaklaşık ne kadara mal olur?

 10. Reply

  Merhabalar kolay gelsin.ayni sikintilar benim evimdede mevcut.55 m2 bir dairede oturuyorum kombi arcelik marka dereceli en az 30 en cok 85 devamli 35 40da yandiginda 400lira fatura odedim gecen sene kisin.ayni tutari odim yanliz isinim evde battaniye ile oturuyoruz.peteklerin alt kismi yaridan sonra isinmiyor ust kismida ilik zaten nasil yardimci olabilirsiniz.

  • Reply

   35 derecede yakılan bir kombi ile ülkemizde yapıların ısı yalıtımı baz alındığında bir çok evi ısıtmak neredeyse imkansızdır. Yinede şüpheleriniz varsa petek temizliği yaptırarak sorundan kurtulmayı deneyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>