Su Tesisatında Kaçak Var

Su tesisatında kaçak mı var ? arızanın bulunması, su kaçağına neden olan şeyler, su kaçak arızası ile ilgili çözümleri bu yazıda görebilirsiniz. Öncelikle bir tesisatta su kaçağı olduğunu nasıl anlarız? Çoğu dairede küflenme tavanlarda boya kabarmaları ve buna benzer lekeler olabilir. Bunların hepsi su borusunda kaçak var olarak yorumlanmamalıdır.

Piyasada çoğu firma su kaçağı tespitinde sadece temiz suyu test edip daireden ayrılmaktadır. Oysaki Anadolu Tesisat firması olarak bizler temiz su ve atık su tesisatına tek servis bedeli karşılığında hizmet vermekteyiz. Cihazla su kaçağı tespiti fiyatları olarak normal dairelerde 150 tl servis ücretimiz vardır. İstanbul’un tüm ilçelerinde aynı fiyata hizmet vermekteyiz. Ayrıca aradığınız aynı gün içerisinde hizmet alabilmektesiniz.

Su kaçağı tespiti yapan firmalar – Evimizde su kaçağı olduğunu nasıl anlarız ?

Evin tesisatında bir kaçak varsa herhangi bir duvar ya da alt katın tavanında kesinlikle ıslanma olması gerekir. Zaten temiz su tesisatında kaçak olduğu zaman aşağı kata hiç durmadan su akıntısı olur. Altına kovalar koyacak kadar çok su akar. Birden bire başlayan bu kaçağın cinsini kolayca anlayabilirsiniz. Fakat bazen gider borusunda kaçak varmış gibi bir izlenim verip temiz su kaçağı olduğu da anlaşılabilir. Borunun kaynak yerinden açılması ile çok küçük miktarda bir sızıntı başlar ama sürekli sızıntı olmuyordur. Geceleri damlayan su sabah kesiliyordur. Duruma bakınca sürekli akmayan bir su olduğundan biz buna pis su kaçağı var deriz. Makine ile su borusu patlağını bulan firmalar bunun temiz su kaçağını anlayacaklardır. Küçük bir kaçak olduğundan geceleri su basıncı yükseldiği için boru kaçırmaya başlar. Gündüz basınç düştüğü için kaçak ya durur ya da çok az kaçırır anlaşılamaz. Bu sebeplerle kafamız karışabilir.

Peki kaçağın pis sudan olduğunu nasıl anlarız? Eğer atık su borusunda kaçak var ise belirtileri sabittir. Alt kat tavanında önce tüylenme olur, daha sonra tüylenen bölge genişlemeye başlar. Tavanda lekelenmelerin başlamasıyla birlikte sararmalarda görülür genellikle tuvalet pis su kaçağı olan yerlerde sararma görülür. Eğer kaçak biraz fazlaysa kullanılınca damlar kullanımdan 1 veya 2 saat sonra damlama durur. Bu durum gidere su döküldüğünde sızdırdığını yani gider borusunda kaçak olduğunu gösterir. Çok su damlayan gider borusu kaçaklarında genellikle küvet altından kaçırıyordur ya da iki pimaş birbirinden ayrılmıştır.

Kombi kaçakları da dikkat edilmesi gereken diğer bir kaçak tipidir. Anlaşılması çok kolay olur çünkü kombi üzerindeki su basıncı düşer bu şekilde kaçak olduğunu anlayabiliriz.Kombide kaçak var ise yapılacak şey önce kombi servisine kombiyi göstermek sorun kombide değilse bizi arayıp yardım almaktır. Kombi tesisatlarındaki kaçakları kaçak tamir sıvısı ile kırmadan tamir ediyoruz. Masrafı çoğaltmadan başınıza tadilat işi açmadan sorun çözülüyor.

Gelelim dış hat kaçağına  kamara ile bakan tesisat ustalarımıza. Dış hat kaçakları bahçelerde ki sulama sistemlerinde daha sık karşımıza çıkmaktadır. Fark edilmesi zor olan bu kaçaklar iyice çoğaldıktan sonra su sarfiyatının fazla olmasıyla anlaşılır. Çünkü toprak altında toprağa giden suyun fark edilmesi imkansızdır. Dış hat kaçağını bulan cihaz ile bu sorunu da çözebiliyoruz.

Su tesisatında kaçak var ise artan ve kabaran bir su faturası ile karşılamamış olmanız düşük bir ihtimaldir.Gerçi bazen kaçak çok küçük olur ve fark edilmesi bile çok uzun zaman alabilir. O sebeple hiç bir sebep yokken faturalarınız da bir artış sürekli olarak meydana geldiğinde  tesisatta su kaçağı olma ihtimalini asla göz ardı etmemek gerekir. Tabi bu kirli suyun tahliye edildiği atık su giderinde de olabilir.Yada kalorifer sisteminde. Çünkü burada oluşan kaçakta da kombi su basıncı düştüğü için kombi sürekli su alır ve hem basınç hem de sıcaklık değişir. Su kaçağı bu anlamda da tesisata ve sisteme zarar verir. Su kaybı olan tesisatlarda acilen bu konuya çözüm bulabilmek için yapacağınız araştırmalar size yol gösterebilir. Fakat bilmeniz gereken en önemli şey su sızıntısı yada kaçağı varsa muhakkak profesyonel bir yardım almanız gerektiğidir. Çünkü ilerleyen ve önlenemeyen su sızıntısı ileri vaade de çok daha büyük karmaşalara sebep olabilir.Ulaşacağınız tesisat kaçağı bulan firmalar bu konuda size yol gösterici ve kılavuz olacaklardır.Burada dikkat edeceğiniz seçtiğiniz firmanın kameralı sisteme sahip uzman ekiplerden oluşuyor olmasıdır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>