Gömme Rezervuar Tamiri ve İç Takımı

Atık su tesisatları insanların temizlik ihtiyacını daha kolay bir şekilde karşılamaları için tasarlanmış sistemlerdir. Geçmişte apartman sistemi olmadığından atık su tesisatını gerektirecek bir durum söz konusu değildi. Tuvaletler için kazılan fosseptik çukurları 1 ailenin atık su giderini karşılayabilmekteydi. Çünkü toprakta doğal atıkları tamamen yok etme gücü vardır, bu sayede çukur dolmaz toprak sürekli atıkları emer.

Şimdi bile yapılan bazı müstakil konutlarda atık su borusunu rögara bağlamayı unutan ve o şekilde üstü kapatılan yerlerde bir çukur olmadığı halde toprak doğal atıkları 6 ay kadar hiç geri tepme olmadan emmektedir. Yani bir çukur olması halinde tıkanma ya da dolması neredeyse imkânsızdır. Tabi bu sadece müstakil bir evde bir ailenin kullanımını karşılayabilecek kadar yeterlidir. Dünya üzerinde insan sayısı çoğaldıkça müstakil ev sayısı azalmıştır. Apartman sistemi gelişmiş hatta haddinden fazla gelişmiş 1000 kişilik apartmanlar bile yapılmıştır. Özellikle Çin` de kapasitesi 10000 kişiyi barındırmaya yeten siteler vardır. Olay bu seviyeye çıkmışken bir atık su sistemi olmadan olmuyor tabi. Tuvaletler önce oturmalı olarak yani alaturka dediğimiz şekilde yapılmıştır ve tüm dünya tuvalet adabını atalarımızdan yani Osmanlıdan öğrenmiştir. O günden bugüne çok şey değişti tabi, mesela tuvalet için sifonlar rezervuarlar geliştirildi. Sifon ya da rezervuar diye adlandırılan sistemler tuvalet kullanımından sonra temizleme için otomatik su dökülmesini sağlar. Klozetlerde ve alaturka tuvaletlerde kullanılan rezervuar sistemleri daha şık olması için duvar içine gömülmüşlerdir. Bu şekilde daha şık ve güzel görünen tuvaletler bu sistemlerin kullanılması ile herhangi bir arıza durumunda başa bela olabilir. Gömme rezervuar iç takımları kullanımı çok güzel ancak arıza durumunda çok problem çıkaran sistemlerdir.

Rezervuar iç takımı tamir etmek için parçasını bulmak gerekir. Firmalar bu konuda yetersiz kalır çünkü gömme rezervuar iç takımını üreten şirketler servisini de kendileri yapabilmek için ya da yedek parça satışını sağlamak için piyasada bulunamayacak şekilde üretim yaparlar. Sifon suyu kesmiyorsa, suyu kestikten sonra tekrar doldurmuyorsa iç takım arıza yapmıştır. Eğer doldurulan suyu kesmiyorsa iç takımın şamandırası bozulmuştur. Tam tersi oluyor da su dolmuyorsa buda rezervuar iç takımı açılmıyor demektir. Çözümü bu parçaların değişmesidir. Ünlü markalar olan vitra ve geberit marka rezervuar iç takımı için parça bulma olanağı vardır. Ancak bunun dışında olan markalarda yedek parça bulmak, servis hizmeti almak zordur. Başka bir yerden temin edilemeyen parçalar sizi o markanın servisine muhtaç eder. O yüzden eğer yapım anında müdahale şansınız varsa bilinen ve yedek parça imkânı olan bir marka tercih etmelisiniz. Bu konuda genellikle kendi imkânlarınızla ya da usta vasıtasıyla çözüm bulunması mümkün olmaz. Gömme rezervuar tamiri malzemesi olmadan yapılamadığından her zaman üretici firmaya bağlı kalınır.

6 Comments

 1. Reply

  mrb serel gomme rezervuar ara boru seti var mi

  • Reply

   İyi günler Kazım Bey. Maalesef parça satışımız bulunmamaktadır. Serel gömme rezervuarın iç takım setini ya da ara boru setini yetkili bayisini arayarak temin edebilirsiniz.

 2. Reply

  merhaba, gömme rezervuarım suckaçırdığı için tamir ettirmek istedim fakat piyasada bulunmayan bir marka takmışlar bir türlü düzelmedi kullanamıyorım, değiştirilmesi mümükün mü acaba?

  • Reply

   İyi günler Nurhan Hanım. Eğer iç takım bulunabilen bir model değil ise değişimi yapılamaz maalesef. İç takım olursa değişimi ve montajı mümkün. Diğer çözüm ise eski deponun bulunduğu alanın kırılıp yeni bir depo takılıp işlemin sonlandırılması. İkinci söylediğim şey biraz daha masraflı ve uğraştırıcı tabii. Sizin için en sağlıklısı ve mantıklısı bir yerden yeni bir iç takım bulup taktırmanız daha iyi olur.

 3. Reply

  Selamlar. Kale marka gömme rezervuar var.çok arıza yapıyor. Bunu değiştirip başka marka taktırmak çok mu zor? Mumkunmu böyle birşey? Teşekkürler. .

  • Reply

   merhabalar arızalı olan gömme rezaervuarınızı baska bir marka ile değiştirelebilirsiniz yenilenmesi mümkün efendim

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>