Merkezi Sistem Kalorifer Temizliği ve Bakımı

Isıtma sistemleri son yıllarda milli ekonomi açısından büyük önem arz etmeye başlamıştır. Bu sebeple yeni imar kanunlarında, belirli sayıda daire sayısının üzerine çıkılırsa merkezi ısıtma sistemi mecburi koşulur. Bu sistemin avantajları çok olsa da dezavantajları da bulunuyor. Merkezi sistem kalorifer temizliği açısından da sıkıntılara sebep olur.

Merkezi Sistem Kalorifer Bakımı

Önce merkezi ısıtma sisteminin faydalarından bahsedeceğiz.Bu ısınma sisteminin yaygınlaşmasının ilk nedeni çevre ve şehircilik bakanlığının bu konu ile alakalı olarak yapmış olduğu düzenlemedir. Bu düzenleme inanılmaz değişimleri ve tasarrufları da beraberinde getirmiştir. İlk avantajı merkezi sistem olduğundan tüm dairelerin ısı kaynağı açıktır ve bina içerisinde eşit ısı dağılımı olur. Oysa bireysel ısınmanın olduğu apartmanlarda, bu sağlanamadığından bazı daireler çok yüksek faturalar öderken, diğerleri çok daha az ödeyebilir. Çünkü ısınmanın yeterli olmadığı daireler, aslında diğer dairenin ısısını çalar. Sıcak hava yukarı doğru yükseldiğinden hem alt hem de üst katınızdaki komşunuzun kaloriferlerinin ısınması sizin için önemli olur. İşte merkezi sistem bu eşitsizliği ortadan kaldırır. Aynı zamanda tüm daireler ısındığı için, çok daha az yakıt kullanılarak çok daha yüksek verim elde edilir. Tüm daireler birbirinin ısısını dengelediği için ısı kaybını bloke eder. Ayrıca merkezi sistemde termostalı vanalar kullanıldığı için de her daire kendi içerisinde tasarruf eder. Örneğin oda sıcaklığındaki bir derecelik bir artış bile, yakıt faturası için %6 ya yakın bir artış demektir. Oysa termostatlı vana en ufak gereksiz ısı artışına bile engel olarak ülkemiz için de tasarruf sağlar. Özetle merkezi ısınma aslında günümüz şartları düşünüldüğünde en doğru çözümdür.

Merkezi sistemlerde tesisat temizliğinin yapılması sistemin daha iyi ısıtmasını sağlar.
Çünkü zamanla şebeke suyundaki kireç balçıklaşır ve tortular oluşturarak tesisat borularının ve peteklerin içerisine çöker. Bu balçıklar tesisattaki suyun rahatça ilerleyebilmesini engellediği için ısınma verimini düşürür. Tesisat düzenli olarak temizletilmediği zaman ısınmak için daha fazla yakıta ihtiyaç duyacaktır bu da daha yüksek fatura anlamına gelmektedir. Bu tortular tesisatın bazı kısmını komple kapatıp suyun akımının tamamen kesmektedir. Odadaki bir petek yanıyorken başka bir odadaki petek hiç yanmıyorsa tesisat borularının içerisinde bir yerde kireç , balçık orayı tamamen kapatmış demektir. Düzenli olarak 2 yılda bir temizlik yapıldığında böyle bir sorunla karşılaşmazsınız. Ayrıca petek tesisat temizliği yapılırken pislikten kapanmış olan bu borular tamamen temizlenip tıkanan yerler açılacaktır.

Merkezi ısıtma bakımı yapılacağı zaman binanın tesisatındaki tüm suyun boşaltılması zorunludur. Merkezi kaloriferin temizlenmesi demek, sistem içerisinde dolaşan suyun zamanla kirlenmesi sonucunda pas ve kireç oluşumu ile birlikte, çamurdan kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmak için yıkama yapılmasıdır. Aslında bu sistemlerde binada dolaşan suyun içindeki pislikler en aşağı noktada olan kazana birikir. Fakat peteklerin dibine çöken ve borulardaki kireç oluşumu çözülmez. Yani normal dairelere göre sistem çok daha geç kirlenir ancak eninde sonunda bakım ister. Sistem yeni yapıldığında aşağı yukarı 10 yıl kadar sorunsuz çalışır. Sorunsuz derken tabi ki ufak tefek bir takım arızalar olacaktır. Sadece bu süre zarfında merkezi ısıtma sistemi ve kazan temizliği gerekmeyebilir. Bahsettiğimiz 8-10 geçtikten sonra kesinlikle detaylı bir yıkama yapılmalıdır. Peki sistem yeniyse bakım yapılmaz mı, tabi ki yapılır. Hatta 2 yılda bir detaylı yıkama yapılmalıdır. Çünkü siz sistem yeni diyerek yıllarca beklerseniz, merkezi sistem suyunu devir daim eden pompaların ömrünü de bitirmiş olursunuz. Sistemde oluşan kireçlenme ve pas pompaların bozulmasına neden olabilir. Pompaların büyük olması nedeniyle, tamiratı veya değişimi size pahalıya mal olur. Sistem temizliği yaptırarak doğalgazdan tasarruf edip, yıkama için verdiğiniz parayı da amorti etmiş olursunuz.

Merkezi Sistem Isıtma Nasıl Temizlenir?

Herkesin merakla beklediği soruya geldik. Merkezi ısıtma nasıl temizlenir? Sistemin temizliği kazan dairesinden yapılır. Evlerde herhangi bir petek sökülmez. Sadece dairelerde hava almak gerekirse veya peteklerin vanalarının açılıp kapanması gerekirse, bunun için dairelere girilebilir. Her dairede birinin bulundurulması gereklidir. Eğer her dairenin ana vanası varsa, ana kolonla daireyi ayırabiliyorsak daire içinden de makine ile temizlik yapılabilir. Kazan dairesi temizliği ve merkezi kalorifer borularının peteklerin temizliği kış gelmeden yapılırsa daha iyidir. Sistem ilk çalışmasını temiz şekilde yapması daha iyi olur. Zaten kış ortasında 1-2 gün kaloriferi yakmadan kimse o evde duramaz. Firmamız size vermiş olduğu hizmetlerinde en iyi malzeme ve imkanları sunar. Profesyonel özel ekibimizle merkezi ısıtma kalorifer sistemlerinizi temizleriz.

Merkezi Sistem Petek Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anadolu Tesisat ustalarımız, merkezi sistem temizliği yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda sizi uyarıyor.

 • Merkezi sistem binalarda petek temizliği daire başına değil tüm sistemde yapılmalıdır.
 • Makineyle merkezi sistem temizliği yaptırmak oldukça önemlidir. Aksi takdirde pompanın kendi gücü yeterli gelmediğinden tüm peteklerin içi temizlenmez.
 • Merkezi sistem temizliği yaptıracağınız zaman mutlaka petek temizlik kimyasalı kullanılmasını isteyin. Aksi takdirde peteklerin içi tam anlamıyla temizlenmeyecek ve kısa sürede tekrar ısınma problemleri ortaya çıkacaktır.
 • Merkezi sistem petek temizliği yapan firma arıyorsanız, ustalarımız garantili petek temizliği yapmaktadır. Siz de bizi arayarak merkezi sistem petek temizliği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • 4 Comments

  1. Reply

   38 adet 3+1 daire, 4 dükkan ve bir görevli dairesi olan apartmanımızda ısınma tesisatı komple temizliği için teklif verebilir misiniz..
   Apartmanımız Anadolu yakası Bostancı\’dadır.

   • Reply

    merhabalar fiyat bilgisi için lütfen 0216 383 36 33 numarasından irtibata geciniz

  2. Reply

   Biz 11 daireli merkezi sistemle ısınan Bakırköy de bir binayız.Merkezi sistem kalorifer tesisatı ve peteklerin temizliği için hem genel bilgi ye hemde fiyat bilgisine ihtiyacımız var.Yardımcı olurmusunuz?Teşekkürler,iyi çalışmalar..

   • Reply

    Merhabalar gerekli bilgilendirme ve fiyat bilgisi için çağrı merkezimizi lütfen arayanız

  Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

  You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>