Kalorifer Tesisat Temizliği

Kalorifer sistemlerinizin doğru ve verimli çalışabilmesi için, her yıl kontrol edilip gerekli bakımlarının yapılması gerekir. Isıtma tesisatlarının kapasitesi bu bakımlarla doğru orantılıdır. Bakım işini çoğu kez boşa masraf olarak gören yurdum insanı, son yıllarda aslında ödenen paraların zaten boşa gitmediğini ve doğalgaz tasarrufu sayesinde cebimizde kaldığını anlamış durumda. Bu bilincin oluşması ile kalorifer tesisat temizliği daha çok rağbet görmektedir. Makine kullanılarak ısıtma tesisatında oluşan pis suyu dışarı atarak, kombi pompasının zorlanmasını engeller, ağırlaşmış suyu hafifleterek daha hızlı dolaşım sağlamış oluruz. Tüm bu olanlar daha az gaz harcayarak ısınmak içindir. Aynı zamanda ısınma kalitesini de artırmış oluruz.

Kalorifer tesisatı yıkama işi ilk firmamız tarafından 2010 yılında yapılmış olup, makinelerin ve kimyasallar denenerek gelişimi sağlanmıştır. Makine kullanımından önce su ile yıkadığımız petekler ve tesisatlarda yeterli oranda yıkama sağlanamamaktaydı. Petekler iyi yıkansa dahi tesisatta pislik kalıyor, yıkama sonrasında borularda kalan atıklar filtreyi tıkayabiliyordu. Bazen de sertleşmiş kireç halinde donmuş kalıntılar tam çözülemiyor ve boru çapını daralttığı için sistemdeki ısı verimi düşüyor. Peteklerin alt kısmı bu nedenlere bağlı olarak daha az ısınıyordu. Bazen de ters bağlanmış olan radyatörler peteğin alt kısmının soğuk olmasına neden olmaktadır. Sıcak su peteğe alttan giriyorsa girdiği alt kısımdan direk yukarı yükselir ve kalorifer peteğinin suyun değdiği kısımları ısınır. Aşağıdaki resmi incelediğinizde göreceksiniz.

alti-yanmayan-petek

Ters bağlanmış petek bu şekilde yanar

Yerden Isıtma Sistemlerinde Tesisat Temizliği

Yerden ısıtma sistemlerinde de kirden dolayı bazı sıkıntılar yaşanır. Bir de bu tesisatlarda petek olmadığı için oluşan tortu direk boruda kalır ve suyun dönmesini çok zorlaştırır. Alttan ısıtma tesisatlarında yıkama daha sıklıkla yapılmalıdır. Aksi takdirde petekli tesisatlara oranla daha da fazla verim düşüşü yaşarlar. Ayrıca zeminden ısıtma sistemlerinde boru neredeyse tüm daireyi dolaştığı için, kat ettiği yol daha fazladır. Dolayısıyla devir daimin yapılması daha zordur. Hem bu kadar uzun bir hat, hem de boru içinde ilerlemeyi güçleştiren tortu olursa ısı verimi çok düşecektir. Bu sebeplerde ötürü tesisat temizliği çok önemlidir.

Kalorifer tesisat temizliği yaptırmak için güvenilir firmalardan destek almanızı tavsiye ediyoruz.Tesisat temizliği 15 dakika ile yarım saat içinde asla bitmez en küçük dairelerde bile yaklaşık olarak 1  saat sürmektedir. Kısa sürede yapılan temizlik işlemlerinde kalorifer tesisatının iyi temizlenmediğine emin olabilirsiniz. Firmamız kalorifer tesisat temizliği yaparken basınçlı su ve hava basabilen bir makine kullanmaktadır. Darbeli şekilde çalışan bu makine  tesisatın içerisinde pislik ve tortu bırakmamaktadır. Bir diğer önemli konu ise kullanılan kimyasal ilaçlar tesisatı çok ucuza temizleyen firmalarda zararlı kimyasallar kullanılmaktadır. Bu kimyasallar tesisata zarar verdiği gibi kombiye de zarar vermektedir. Kombinizin parçalarında arıza vermesine sebep olmaktadır. Normal bir dairede petek temizliği 150 tl ye yapılmaktadır ama bunu 100 tl gibi bir rakama yaparız deniyorsa orada bir problem vardır. 10 tl ye kimyasal olduğu gibi 50 -60 tl ye de kimyasal vardır. Firmamız piyasadaki en kaliteli ürünü kullanmaktadır. Bu kimyasalın zararı olmadığı gibi kombinizi ve tesisatınızı kireçten korumuş oluyoruz.

Kalorifer Tesisat Temizliği Yapan Firmalar

Anadolu Tesisat, kimyasal ve makineyle kalorifer tesisat temizliği yapan firma olarak hizmet vermektedir. Geliştirdiğimiz yöntemler, kullandığımız makine ve kimyasallar, kalorifer tesisat temizliği yapan usta ekibimiz sayesinde hayat bularak, memnun müşteriler ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kalorifer temizliğini petekleri sökmeden yapan firmamız, banyoda bulunan havlupana bağladığı makine ile tesisat temizliği yaparken evinizi temi tutmayı hedefler. Merkezi kalorifer tesisatı temizliği sırasında bireysel olarak petek temizliği yaptırmanın faydasız olduğunu hatırlatırız. Bu tarz sistemlerde temizlik işlemleri binanın birleşimiyle kazan dairesinde yapılır. Çok gerekli görülmesi halinde dairelere girilir. Yerden ısıtma temizliği yapan firma arıyorsanız, firmamız ve ustalarımız size hizmet vermekten zevk duyacaktır. Kalorifer tesisatı temizlik fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

2 Comments

  1. Reply

    emirdöküm nitromiks kombi çalışırken sürekli düşük basınç hatası veriyor ve mavi ışık yanıyor petekler ısınıyor ve 3 günde bir kombide basınç 1 in altına düştüğü için su basmak zorunda kalıyorum. Servisi çağırdım kombi bakımını yaptırdım ve genleşme tankını değiştirdim aynı sorun devam ediyor. Neden sorun çözülmüyor.Ayrıca tesisat kirli olabilir diye başka birisi tesisatı ilaçlı suyla yıkanması gerekiyor dedi ve peteğin birisinden ilaç sıktı ve 15 gün sonra temiz suyla yıkanacakmış ve bu arada havalar iyi olduğu için kombiyi de kapattım kombinin çalışmasımı gerekiyor tesisatta ilaçlı su varken (15 gün boyunca )bilginiz varmı

    • Reply

      malesef bilgimiz yok. İlacı koyan tesisatçı kireçler paslar çözülsün diye bekliyordur belkide, tesisatçıya sormanız gerekiyor.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>