Toprak Altında Su Kaçağı Bulma

Toprağın altından döşenen su borularında oluşan kaçaklar aşırı derecede su sarfiyatına yol açmaktadır. Oluşacak herhangi bir patlakta su kaybını anlamak ancak faturalar sayesinde mümkün olur. Toprak zemin, su kaçağında en zorlu zemin yapılarından biridir. Bu alanlarda çalışma yapılırken, ortamın çok sessiz olması şarttır. Gürültülü yerlerde, gece su kaçak araması yapmak daha uygundur. Geniş alanda su kaybı yaşanıyor ise, borunun nereden geçtiği mutlaka belirlenmelidir. Tahmin üzerine kaçak araması yapmak, çıkacak sonucun olumsuz olmasına neden olur. Toprak, ses oranını en düşük seviyelere çeken en iyi yalıtım malzemesi olduğundan, yukarıya ses gitmesi imkansızdır. İnsan kulağı ile patlak borunun çıkardığı su sesini dinlemek mümkün değil. Üst tarafta ıslaklık ya da belirleyici bir nesne oluşmadığından, kaçağı bulabilmek zorlaşıyor. Bunun yerine toprak altını dinlemeye yarayan dış ortam cihazlarıyla, yerin altındaki kaçağı bulmak mümkün. Tarama başlatırken adım adım dinleme yapılarak su borusunun patladığı yeri buluruz. Borunun üzeri kapatılırken, başka yerden getirilen farklı kum, toprak kaçağın bulunmasında olumsuz etki yapar. Bazen de uzun bir hat üzerinde kaçak araması yaparken, ilkel yöntem denenebilir. Yumuşak toprak olan bir alanda, hat boyunca demir bir çubuğun ucuna bez bağlanarak toprağa batırılır. Bezin ıslandığı bölgede yapılacak çalışmalar yoğunlaştırılır. Ancak bu yöntem eğimin fazla olduğu alanlarda pek fazla işe yaramaz.

Tesisat işlemleri için çokça başvurulanlar sıhhi tesisatçılardır ve gerçekten tesisatçı seçiminiz, çözümü yakalayabilmek için büyük etkendir. Örneğin toprağın altında su kaçağı varsa ya da beton altında kalan su kaçağı varsa, bunu sıradan ve yeterli donanımı olmayan bir tesisatçısının bulması imkansızdır. Evlerde ya da iç mekanlarda oluşan su sızıntıları, ya da kaçakları için başvurulan kaçak arama ekiplerinin bu iş için yeterli eğitime ve teknik cihazlara sahip olmaları bu işin olmazsa olmazdır. İç mekanlardaki aramalarda kullanılan akustik dinleme cihazı, kaçağın bulunmasındaki altın anahtardır diyebiliriz. Buna rağmen cihazı kullanan ustanın tecrübesi ve eğitimi yeterli değilse, bu cihaz bile tek başına bir anlam ifade etmez. İç mekanlar gibi arama alanı ve metrekaresi düşük alanlarda bile, su kaçağı bulma profesyonellik gerektiriyorken, dış mekanlar için iki kat tecrübeye ihtiyaç vardır. Çünkü burada hem çok geniş bir arama alanı vardır, hem de ustanın tesisat bilgisi gerçekten sonuca ulaşmak için çok önemlidir.

Betonun Altında Su Kaçağı Tespiti

Beton altında su borusu yeri tespiti yapmak için öncelikle uyulması gereken kurallar ve adımlar vardır. İsterseniz öncelikle su kaçağından kısaca bahsedelim. Su kaçağı kullandığınız tesisat borularında meydana gelen tahribat sebebiyle suyun borudan sızarak, gereksiz su sarfiyatına neden olmasıdır. Bu durumda profesyonel ekipler, öncelikle su debisi ile ilgili tespitlerini yaparlar. Debi suyun miktarına bağlı olarak boru içerisinde oluşan basınçtır. Su kaçağı olduğunda boru içerisindeki su azaldığı için, oluşan basınç da azalacaktır. Yani su kaybına paralel olarak debi de azalacaktır. Ve miktarlardaki artış ters orantılıdır. Yani su kaçağının miktarı arttıkça, boru içindeki debi düşer. Yani debi düşüşü su kaçağı miktarını da belli eder aslında. Bir de profesyonel kanalizasyon firmaları korelasyon yöntemleri uygular. Bunlar çok teknik konular olmakla birlikte, borunun yer tespiti ve vanalar ile ilgili tespitlerdir. Tabi yer altında yer alan ya da betonun içerisinde su kaçağı oluşmasına sebep olan borularının yerinin tespiti, ilk öncelik taşıyan kuraldır. Bu boruların tespitinde eğer iletken borular ise oluşan manyetik alandan yararlanarak kablo-boru bulma dedektörü ile yer tespiti yapılabilir. Ya da iletkenlik yoksa, yer altına radyo sinyali verilerek oluşan sinyalin dağılmasına engel olan cisimler ya da başka bir deyişle sinyalin çarptığı yerler tespit edilir. Boruların yeri bulunduktan sonra, başka bir arıza durumunda boruları tekrar aramamak için boru yerlerinin kaydedilmesi ve gerekirse bir şablon çizilmesi de önemli bir ayrıntıdır.

Son olarak devreye akustik dinleme cihazları girer. Bu da noktasal beton altı su kaçağı tespiti için gerekli olan cihazdır. Yer altındaki su seslerini diğer sesler arasından filtreleyerek, suyun tam olarak çıkışının olduğu bölgeyi ve haliyle kaçağın yerini bulmanızı sağlar. Yalnız dinleme işlemi dışarıda yapıldığından, dış seslerin filtrelenmesi zor olabilir. Bu sebeple açık alan kaçak tespitleri, işleminine gürültünün minimum olduğu gece saatlerinde ya da şafak vaktinde yapılması daha başarılı neticeler alınmasına yardım eder.

Dış hat kaçakları diğer tüm kaçaklara oranla en zor olanıdır. Dış hat kaçağını bulmak için dedektör akustik dinleme cihazları ve konusunda uzmanlaşmış bir ustanın bulabileceği bir kaçaktır. Daha uzun çalışma alanı olan bu kaçakları bulmak biraz daha uzun zaman alabilir. Ama konusunda tecrübeli bir usta yeterli cihaza sahip ise kaçağı mutlaka bulacaktır. Anadolu tesisat bu konuda sizi çözüme kavuşturacak bir tesisat firmasıdır.
Tüm cihazlara sahip ve tecrübeli personeliyle bu büyük sıkıntıdan sizi kurtaracaktır.

Toprak Altında Su Kaçağı Bulan Firmalar

Anadolu Tesisat, beton altındaki su kaçaklarını bulan firma olarak garantili hizmet vermektedir.  Firmamızın bünyesinde dış mekandaki su kaçağını bulan cihazların tümü mevcuttur. Ekiplerimizin tümünde:

 • Dış mekan akustik dinleme cihazı
 • Detektör
 • Kameralı su kaçak bulma cihazı gibi dış mekandaki su kaçaklarını bulan makineler bulunmaktadır.

İşlemlerimizin tümü garantili olmakla birlikte acil durumlarda 7/24 acil tesisat servisi hizmetimiz sayesinde müşterilerimizi mâğdur etmemek adına elimizden geleni yapıyoruz. Toprak altındaki su sızıntısını bulan ustalarımız problemlerinizi en kısa sürede ve en az masrafla çözmeye çalıştığından betonun altını kırmadan su kaçağını bulma işlemi yapmaktadır.

4 Comments

 1. Reply

  Ben rizedeyim mahallemde iki çeşit su bulunmakta biri belediye suyu diğeri mahalle suyu (bunun belediye ile alakası yok) mahalle suyunun borusu evimin önünde bir yerde kırılmış veya çatlamış yolu doğal gaz ve yolun darlağından dolayı kazamıyoruz yolun altını gören bir makine lazım bize ne yapmalıyız

  • Reply

   Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Yolun altındaki kaçağı bulmak için görüntülü bir cihaz yoktur. Akustik dinleme cihazı ile kaçağın yeri tespit edilmektedir. SAYGILARIMIZLA

 2. Reply

  Su kaçağı var bir caddede bulamıyoruz nasıl yardımcı olursunuz

  • Reply

   Merhaba. Su kaçağınız normal caddede ise buna İSKİ bakmaktadır. 185 nolu numarayı arayarak bilgi alabilirsiniz. Eğer kaçağınız site içerisinde ise buna İSKİ değil biz bakmaktayız. Bunun için fiyatlandırma alan ve metre olarak yapılmaktadır. Ne kadar metraj olduğunu ve alanın ne kadar büyük olduğunu olduğunu yazarsanız bilgi verebiliriz. SAYGILARIMLA

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>