Termal Kamera ile Su Kaçağı Bulma

Yaşadığımız teknoloji çağında patlak borunun yerini bulmak termal kameralar ile daha da kolaylaştı. Su borularında yaşanan sızıntı problemlerinin sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşturulabilmesi için sektörde termal kamera kullanan tesisatçı sayısı bir hayli artış göstermektedir. Bu makineler zeminin röntgenini çekip, patlak noktanın ortaya çıkarılmasında büyük öneme sahiptir.

Müşteri her zaman daha net sonuçları görmek ister. Termal kamerayla sistemi zeminde gözle görünmeyen ısı farklarını ekran üzerinde kullanıcıya renklendirip ortaya çıkarır. Sıva altına döşenen su borularında sıcak su kaçıran yerde ısı farkı oluşur. Su biriken bölgelerin ekran görüntüsü yukarıdaki resimlerde gösterilmiştir. Termal kameraların kullanıldığı alanlar sıcak su tesisatları, kalorifer tesisatlarında ve izolasyon sorunu yaşanan yerlerdir. Yaşadığınız sorunun termal kamera ile bulunmasını istiyorsanız telefonda bilgi alan arkadaşlara mutlaka belirtmeniz gerekir.

 

Nereden geldiği belli olmayan su sızıntılarıyla uğraşmak, yerini bulup tamir etmek çok zor bir iştir. Bazen bu durum öyle karmaşık olur ki her tarafı kazıp, kırmanıza rağmen sonuç elde edilemez. Sızan suları bulmak için geliştirilen cihazlar birkaç yıldır kullanılmaktadır. Son 2 yıldır gündemde olan termal kamera ile su kaçağı tespit hizmeti, elle tutulan gözle görülen bir iş olduğu için insanların daha çok hoşuna gidiyor. Halbuki su kaçağı en iyi akustik dinleme yöntemiyle bulunur. Zaten termal kamerayla su kaçağı bulma genellikle merkezi sistem ısıtmalarda ve kalorifer tesisatlarında daha etkilidir. Termal kamera sadece ısıya duyarlıdır ve su kaçağını da ısınmış su olmadan bulamaz. Bunun yanı sıra yerden ısıtma sistemlerinde her yer ısındığı için, su kaçağı pek anlaşılamayabilir. Bunun için zemini soğutmak ve hangi hatta kaçak varsa onu tespit edip, sadece o hattı çalıştırmak gerekebilir. Bu sebeplerden ötürü termal kamera ile yapılan işlem uzun sürer ve çok zahmetlidir. Termal kameradan bakınca zemindeki sıcak alan aşağıda ki gibi görünür.


Borunun geçtiği yer çizgi halindedir ve eğer o çizginin dağıldığı bir nokta görülürse orası şüpheli bölgedir. Kalorifer sistemindeki sıcaklıkla borunun geçtiği yer turuncu olur. Boruların geçiş güzergahı çizilir. Sadece ısıya duyarlı bir cihaz olduğundan, normal şebeke borularındaki kaçaklara çözüm üretemez. Dinleme yöntemi kaçağın direkt noktasını bulmaya imkan sağlar. Fakat gözle bir şey görülmediği için termal kamera daha çok işe yarar sanılıyor. Termal kamerayla akan suyu bulma 3-4 saat sürerken, akustik dinleme ile bu süre 1 saati geçmez. Ayrıca sadece merkezi sistem ısıtmalarda işe yarayan termal kamera, kaçaklarda su fazla yayılmışsa geniş bir alanda kaçak görür ve noktası tespit edilemez. Bizim sadece merkezi sistem ve kalorifer borularında termal cihazı tercih etmemizdeki sebep de bu sistemde, katlarda vana olmadığından sisteme basınç uygulanamaz. Basıncı uygulayamadığınız zaman da kaçak olan yerden hızlı bir şekilde boşalma olmaz, akustik dinleme ile kaçak sesini duyamayız. Fakat vanası olan her yerde sisteme su ve hava basılabilir ve böylece su kaçağını akustik cihazla bulmak mümkün olabilir. Termal kamerayla bulunan damlama 1 veya 2 karo kırılarak borunun tamiratı yapılır.

Anadolu tesisat firması tüm su tesisat problemlerinize çözüm bulmaktadır. Termal kamera adından anlaşılabileceği gibi sıcak olan suda ki kaçakların yerini tespit edebilir. Ayrıca su kaçakları her zaman temiz sulardan kaynaklanmaz. Pis su borularında da kaçak olma ihtimali oldukça yüksektir. Firmamızda hem temiz su borularına bakabilecek cihazlara hemde giderlere bakabilecek kameraları sistemlerimiz bulunmaktadır. Servis ekibimiz su kaçağı olan daire veya iş yerine geldiği zaman var olan kaçağı mutlaka tespit edebilmektedir. Onarım içinde ayrı bir usta bulmanıza gerek yoktur. Çünkü ekiplerimiz tüm cihazları kullanabilme ve tesisat onarımı yapabilecek şekilde yetiştirilmiştir.

Termal kamera fiyatları yüksek olduğundan ve su kaçağı bulma süresi de çok uzun ve stresli olduğu için servis hizmet fiyatları da oldukça yüksektir. Akustik dinleme cihazı ve kamera sistemi, termal sisteme göre daha uygun fiyatlıdır. Termal kameraya ihtiyaç duyulan bazı kaçaklar olsa da ihtiyaç duyulmadığı sürece akustik sistemle kaçak bulma çok hızlı ve etkilidir.   Firmamız her iki cihazla da hizmet vermektedir. Her zaman teknolojinin bize sunduğu en yeni cihazları kullanırız. Ancak termal kamera servisinde fiyatların biraz yüksek olması, sebebiyle de çok tercih edilmez. Fakat bize başvurduğunuz andan itibaren su kaçağınız kesinlikle bulunur.

Termal Kamerayla Su Kaçağı Bulan Firmalar

Termal kamera kullanarak su kaçağı bulan usta ve termal kamera ile bunun dışında kalan su kaçak bulan aletlere sahip olan Anadolu Tesisat, sektörde en iyi su tesisat firması olma yolunda ilerlemektedir. Firmamızın bünyesinde bulunan su kaçağı bulan termal kameralar,

 • Termal kamerayla kombi kalorifer tesisatında su sızıntısı bulma
 • Termal kamerayla yerden ısıtma kaçağı bulan servis
 • Termal kamerayla sıcak su tesisatında kaçak bulma
 • Termal kamerayla merkezi sitemdeki kaçağı bulan servis hizmetlerini vermekteyiz.

Siz de termal kamera ile su sızıntısının yerini bulma hakkında daha fazla bilgi almak için termal kamera kullanarak su kaçak bulan ustalarımızdan bilgi alabilirsiniz.

6 Comments

 1. Reply

  Zemind yani parke altına döşenmiş kalorifer borularında kaçak varsa bu sistemle yani sizin kullandığınız yöntemle bulunurmu kaçak

  • Reply

   merhabalar parke altı kacaklarını termal kamera yardımı ile noktasal olarak yer tespit işlemi yapmaktayız

 2. Reply

  yerden ısıtma sistemlerinde ve mantalomada yardımcı olur, eletrik kablolarını yerini tespit edermi?

  • Reply

   Sadece gider borusunun içini görüntüleme ve su borusu patlaksa yerini bulma işlerini yapar bu cihazlar.

 3. Reply

  Merhaba pis şu kaçağını nasıl tespit ediyorsunuz. Bu konu yardımcı olursanız teşekkür ederim

  • Reply

   Kamera sistemlerimiz sayesinde gider borularının içine göndererek görüntü alabiliyoruz. Bu sayede çatlak, kırık veya delik varsa görülebilmekte.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>