Cihazla Boruların Nereden Geçtiğini Bulma

anadolu tesisat (Şirket Çalışanı)
Bu çalışana soru sor

Tesisat problemi oluştuğunda, herkeste bir tedirginlik yaratır ve sorunun çözümü insanların gözünde büyür. Ama günümüz teknolojisi sayesinde bu çok da büyütülecek bir durum değildir. Gelişen teknoloji ile bir çok sorun kolayca çözülür. Fakat tesisatta bazen öyle durumlar meydana gelir ki sorunu bulmak için önce tesisat borularının yer tespitinin yapılması gerekir. Ve bu başlı başına büyük bir ustalık gerektiren iştir. Cihazla boruların yerini bulma işlemlerinin kolayca yapılmasının yanında, sadece ustalık becerime güveniyorum diyenler de karşınıza çıkabilir. Ama biz  bugünkü teknolojiyle, bu işlem en kolay nasıl yapılır ya da seçenekler nelerdir, bu konuda sizi biraz aydınlatalım.

Öncelikle bilmeniz gereken yer altı boru tespitleri çok da kolay bir iş değildir ve yalnızca cihaz yeterli olmaz. Tesisat bilgisi, dış ortamdaki gürültü, boruda kaçak varsa kaçağın miktarı ve toprağın emme gücü gibi tüm etkenler bu süreci zorlaştırabilir. Şimdi dört ana başlıktan bahsedelim:

Akustik Dinleme: Adından tahmin edebileceğiniz gibi, boru içerisindeki gürültü ve sesi takip ederek, boruların yeri tespit edilir. Yalnız tesisat boruları yerin altında kaldığından, yani boru ve cihaz arasında toprak olduğu için, dış ortam gürültüsü ve ustanın sesi tanıma, yakalama becerisi de olması gerekir. Yer altında su kaçağı varsa, o zaman da usta akan su sesini yada onun yaydığı diğer sesleri duyar. Yine burada da ustasının bilgi ve tecrübesi önemlidir.

Yer Radarı: Bunlara aslında yer altını fotoğraflamak ya da yer altı tomografi cihazı da diyebiliriz. En çok da iletken olmayan ya da plastik malzeme ile üretilen kabloları görüntülemek için kullanılır. Yer altından aldığı fotoğrafı, üç boyutlu hale getirip size sunar. Belki pvc borular için uygundur diye düşünseniz de açıkçası hem yüksek maliyeti, hem kar çamur gibi zeminlerde çalışma zorluğu sebebi ile pek de başarılı bir yer altı su boru tespit yöntemi olduğu söylenemez.

Elektromanyetik İletkenlik : Bu da yine çok pahalı ve pvc borularda boru tespiti için yararlı olmayan bir yöntemdir. Daha çok çok büyük şantiyelerde ya da yer altı tankı, gaz boruları olan yerlerde kullanılır. Bu yöntem için iletkenlik şart olduğundan, pvc boruların yer altı tespiti hususunda hiç bir işe yaramıyor diyebiliriz. Fakat demir borularda iletkenlik olduğundan işe yarar.
Ultra Yüksek Radyo Frekansları : Bu yöntemde yer altı borularının yer tespiti için akustik kadar işe yarayan başka bir yöntemdir. Tecrübe ve bilgi gerektirse de bir çok yer altı kablo ve boru gibi materyallerin tespitinde etkili olur. Yaydığı yüksek frekansla, yer altında yayılan sesler çarpıp geri döner ve bu sebeple iletkenlik ya da başka bir şart aramaksızın her şeyi tespit edebilir. Başka bir avantajı da kil, çamur, kar fark etmeden sesin takibinin kolayca yapılmasıdır. Çünkü ultra yüksek ses frekansları ile yer bulan ve ilk başta aslında bilimsel bir alet olarak üretilmiş bir teknolojidir.

Hemen Arayın! 0212 645 33 33 Hemen Arayın! 0216 383 36 33

Yer Altı Boruların Nereden Geçtiğini Nasıl Bulurum?

Tesisatlardaki kaçaklar problem oluşturduğunda boruların yerinin bulunması gereklidir. Özellikle kaloriferde ki borular yerden veya duvardan geçtiğinden dolayı bu alanları kırarak bulmak çok zor ve masraflı bir iştir. Termal kameralar yardımıyla ve işinde tecrübeli bir ustayla boruların nereden geçtiğini ve nerelerde problem olduğu tespit edilir. Tespit edilen nokta işaretlenip bölgenin tamiri gerçekleştirilir.

Yukarıda saydığımız aletlerden elinizde mevcut değilse yer altından geçen boruları bulma işlemini yapmanız pek de mümkün değildir. Ancak cihazla yer altından geçen boruları bulan firma çağırmanız halinde bu boruların yerini kolayca tespit ettirmeniz mümkün olabilir. Anadolu Tesisat yılların ustalık deneyimini teknolojiyle birleştiren cihazlı tesisatçı ustalarıyla yer altı borularını bulan tesisat firmasıdır. Firmamızda bulunan teknolojik cihazlar, çoğu tesisat firmasında bulunmamaktadır. Avrupa teknolojisini yakından takip eden firmamız;

 • Demir boruların nereden geçtiğini bulma
 • PVC plastik boruların nereden geçtiğini bulma
 • Temiz su tesisatı borularının nereden geçtiğini bulma
 • Atık su gider tesisatının nereden geçtiğini bulma
 • Gider borularının yerini bulma
 • Pimaşın güzergahını bulma
 • Kırmadan tesisat borularının yerini bulma
 • Rögar bulma, gibi hizmetler vermektedir.
İçeriği faydalı buldunuz mu?
1 puan2 puan3 puan4 puan5 puan (33 oy, ortalama puan: 4,36. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Soru ve görüşler (1)

Cihazla Boruların Nereden Geçtiğini Bulma hakkında yorumlar
 • 2 sene önce

  Sayın yetkili sıhhi tesisat ve mekanik tesisat tecrübesine sahibim, 26 yıllık bir tecrübemi sizin şirketinizin bünyesinde devam ettirmek istiyorum, görüşme talebinde bulunuyorum, İstanbul Bayrampaşa ikamet ediyorum, iyi çalışmalar dilerim

  Yanıtla -
 • Soru veya görüş bildirin

  Ara