Elektrik Prizlerinden Su geliyor

Su kaçağı sorunu kabarmaya, boya atmasına veya dairenizde su ile birlikte bazı parkelerde şişmelere neden olabilir. Bunların tamamı can sıkıcı sorunlardır. Ancak elektrik prizlerinden su geliyor ise, bu çok daha kötü bir durumdur. Nedeni elektrik borusunda ıslanmanın neden olabileceği bir yangındır. Sebebi bilinmeyen bütün yangınlar, kısa devreden çıkar. Peki neden durduk yere bir elektrik tesisatında kısa devre olur? Bunun bir çok nedeni var tabi fakat bizim gözlemlerimize göre elektrik tesisatına su girmesi bunun başlıca nedenlerinden. Böyle bir arıza fark edilemeyeceği için, önlem alamayız diyorsunuz belki ama aslında dikkat edildiğinde önlem alınabilir.

Bir dairede su kaçağı nasıl anlaşılır?

Su sızıntılara genellikle kabarma ve ıslanma şeklinde başlar. Bu kabarmalar ıslanma olayları zamanla büyür ve yayılırlar. Evinizin herhangi bir bölümünde yeni başlayan bir kabarma gördüğünüzde, hemen aklınıza su kaçağı gelmeli. Çünkü su tesisatı patlamış olabilir. Tesisatlar yapıldığı günden sonra da patlayabilirler. Veya fayansların, gömme küvet varsa kenarlarından akıyor olabilir. Her türlü ihtimali göz önünde bulundurmalısınız. Zira durup dururken bir tavan ıslanmaz veya kabarmaz. Kaçak olduğu bellidir. Kırılmadan bulunması için su kaçak tespiti yapan cihazlar mevcuttur. Temiz su tesisatı ve pis su gider boruları için kullanılan bu cihazlar, su sızıntısının yerini bulmak içindir. Şebeke suyundan bir kaçak varsa, borunun patladığı yeri dinleyerek buluruz. Akustik kaçak arama cihazı bu mantıkla çalışır. Cihazın ekranında kaçağa yaklaştıkça yükselen bir frekans vardır. Zaten yaklaştıkça su sesi de yükselir. Sesin en çok yükseldiği nokta sızıntının olduğu noktadır.

Gider borusunda ise kamera ile görülerek kaçak bulunur. Giderde kırık, conta kayması veya tıkanıklık varsa sızıntıya sebep olur. Bu durumların hepsi kameradan görülerek müdahale edilir. Bazı kaçaklarda da sızan su binanın elektrik panosuna gidiyor gibi bir durumla karşılaşmak mümkün. Şalterden su geliyorsa hemen sigortaları kapatıp elektriği kesmeliyiz. Hiç bir şeye müdahale edilmeden, uzman kişiler gelene kadar beklenmelidir. Suyun kaynağı bulunarak boru tamir edildikten sonra, gönül rahatlığı ile elektrik ve suyu kullanabilirsiniz. İşinizi kime yaptırdığınız hiç önemli değil fakat durumun ciddiyetini anlamanızı temenni ediyoruz.

Üst katın banyosunda veya tuvaletinde su borusu patladığında alt katın lambasından su çıkması durumuyla karşı karşıya kalınabilir.  Elektrik kabloları tavan arasında betonun içerisinden gittiği için, 5 mm çapındaki kanalda suyun akmasına sebep olur. En tehlikeli durum lambanın içinden gelen su sızdırmasıdır.

Su borularında oluşan sızıntılar malesef ki bazen tehlikeli olan yerlerden dışarı çıkıyor.
Su akışkan olduğu için kendine en uygun ortamdan dışarı çıkar. Buda bazen lambalardan prizlerden şartellerin olduğu yerlerden akmaya ,damlamaya başlıyor. Çok tehlikeli olan bu durumdan aynı gün kurtulmak için bizi arayabilirsiniz. Uzman personelimizle aynı gün içerisinde gelip kaçağın yerini noktasını bulup tamirinide yapıp size rahat bir nefes aldırıyoruz.

Elektrik Prizinden Su Geliyor Ne yapmalıyım?

Anadolu Tesisat ustaları, elektrik prizinden su gelmesi durumunda neler yapılmalıdır, sizin için yazdı;

 • Elektrik prizinden su gelmesinden önce su kaçağının başkaca belirtileri olabilir. Tavan veya duvarlarınızda kabarma oluyorsa, cihazla su kaçak bulan firma çağırıp kontrol ettirin.
 • Prizden su akıyor ise ilk olarak evin sigortasını ve su vanası kapatılmalı, ardından diğer dairelere de haber verilerek aynı işlem yaptırılmalıdır. Su sızıntısı her zaman için sizin dairenizde olmayabilir, yan dairedeki su sizin dairenizden çıkıyor olabilir.
 • Hemen kamerayla su kaçak bulan tesisatçı firma çağrılmalıdır.

Firmamız aletle su kaçak bulan firma olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Firmamız bünyesinde çalışan makineyle su kaçak bulan tesisatçı ustalarımız deneyimleriyle sorunlarınızı kısa sürede çözümlemektedir.

6 Comments

 1. Reply

  Mrhb bizim altkatin mutfak lambasindan su damliyor yarim saate 1 damla gibi sorunu nerdendir acaba

  • Reply

   Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Dairenizde su kaçağı sorununuz vardır. Bunu cihazlarla tespit edip tamiratı içinde yardımcı olabiliriz. Detaylı bilgi alabilmek için 0212 645 33 33 numaralı telefomdan bizi arayabilirsiniz. SAYGILARIMIZLA

 2. Reply

  Merhabalar bugün üst kattan elektiirk sarteline su kaçtı direkt elektirigi kestim 2 saat sonra sarteli açınca çatırdama gibi bir ses geliyor ne yapmalıyım teşekkürler.

  • Reply

   İYİ GÜNLER ANLATMIŞ OLDUGUNUZ PROBLEM MALESEF BİZİM FİRMA OLARAK BİLMEDİĞİMİZ BİR KONUDUR

 3. Reply

  merhabalar;
  üst kattan benim şartellere su aktı hemen elektriği kestirdim 2 gündür kuruması için elektrikler hiç açılmadı.
  aynı şartelleri kullanmaya devam edebilir miyiz.
  teşekkür ederim.

  • Reply

   İyi günler Mustafa Bey. Su akıntısının kesildiğine tamamen emin olduysanız ve sorun çözüldü diyorsanız bir şey yapmanıza gerek yok artık. Su kurumuşsa eğer şarteli açabilirsiniz bir problem yaşamazsınız.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>