Kombi Su Kaçırıyor Sebepleri

anadolu tesisat (Şirket Çalışanı)
Bu çalışana soru sor

Kombinizin suyu sürekli bitiyormu ? Kombinizin su kaçırdığını mı düşünüyorsunuz. Kombi neden su eksiltir ? Bu yazımızda kombide ki suyun eksilme nedenleri detaylı bir şekilde öğrenebileceksiniz.

Kombideki su kaçağını ilaçla kapatma yöntemi yıllardır sorunsuz olarak uygulama yaptığımız bir işlemdir. Kombinin basıncı alt kata su akıtacak kadar büyük değilse bu yöntem %100 başarı sağlamaktadır. Çok daha fazla büyük kaçaklarda ise cihazla noktası tespit edilip tamiri yapılmaktadır. Yaptığımız işler 1 yıl firma garantisi altındadır.

Hemen Arayın! 0212 645 33 33 Hemen Arayın! 0216 383 36 33

Kombideki su kaçağı nasıl tespit edilir?- Kalorifer kaçağını cihazla tespit eden firmalar

İnternet ortamında çok detaylı konularda bile aranılan cevapları bulmak çoğu zaman mümkün oluyor. Örneğin  kombi kaçağı bulma ve kombideki basınç neden düşer sorusu çoğu tesisatçının bile cevabını veremediği bir soru iken forum sitelerinde, su kaçağı cihazı ile sızan suyu bulan firmalar kendi sitelerinde bu sorulara cevap vermektedir. Yani normalde bu sorunun cevabı için onca para alan insanlar internette bu bilgiyi ücretsiz paylaşması da işin garip tarafı doğrusu. Kalorifer tesisatındaki kaçağı cihazla bulmak şebeke suyundaki kaçağı bulmaktan çok daha zordur. Düşünsenize kombi basıncının düşmesinin kalorifer tesisatındaki kaçak ile alakalı olduğunu fark etmek bile ne kadar paraya mal oluyor kim bilir. Su kaçağı tespit cihazı ile bulunabilen ancak çoğu zaman kaçak onarım kimyasalı yoluna gidilen bu kaçaklar sabır ve özverili bir işçilik ister. Genellikle kaçaklar küçük olur çünkü kalorifer tesisatı çalışma basıncı 2 bar dır. Şebeke suyunda ise bu rakam 6 bardır. Yani tam 3 katı kuvvetlidir buda demek oluyor ki kalorifer tesisatı kolay patlamaz, patlasa da çok kaçırmaz. Bir önemli nokta daha var ki kaçak esnasında akıntının şiddetli olmasının nedenidir. Şebeke suyu sürekli ana şebekeden beslenir çok su akar. Isıtma sistemi ise kapalı devre sistemdir. Dışarıdan beslenmez sistem içinde düşük basınçta sabit bir su vardır. Kaçak olunca su biter tekrar doldurana kadar kendiliğinden bir akıntı olamaz. Kombinin su kaçırmasının nedeni genellikle malzemenin kalitesi ile alakalı olur. Malzeme dayanıklı olmazsa sürekli ısınıp soğuyan borular zamanla kavrulur ve çatlamaya sızdırmaya başlar. Su sızıntısı bu şekilde başlar daha sonra yarıklar açılarak daha da büyürler. Bazen de ustalar kaynak yaparken hata yaparlar bunun sonucunda ek yerlerinden patlayan borular sızıntıya neden olurlar. Kaliteli malzeme kullanılarak sağlam işçilik yapıldığı takdirde bu sorunlar neredeyse sıfıra indirebiliriz. Peteklerin tesisatında kaçak oluşmaması için bu şarttır. Kombi su kaçağı kişinin kullanımı ile alakalı bir durum olmadığından sonradan bir tedbir alınamaz. İşin yapımında gerekli hususlara dikkat edilirse sorunlar en aza inmiş olur.

Kombilerden oluşan su sızıntısı yada su akmasının nedenlerini bir başlık ile kısaca özetleyerek konuyu tamamlayabiliriz.
Kombimden su akıyor diye hemen paniğe kapılmanıza gerek yok nadiren de olsa bazen sebep oldukça basit olabilir.Ne gibi mi?Hava yağmurlu ise kötü takılmış baca sebebi ile yağmur suyu içeriye sızarak sanki kombide su sızıntısı varmış görüntüsüne sebep olabilir. Buna emin iseniz diğer aşamalara geçebilirsiniz. Eğer sızıntı var ve kombiden su akması durumu yalnızca sıcak su açıkken oluyorsa bunu sebebi de sıcak su sebebi ile oluşan genleşme ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kombiden su akması başka bir deyişle kombide su kaçağı. Bunu birde test etme yöntemi vardır. Bildiğiniz gibi kombilerde bir dolum döngüsü vardır. Kombi dolum döngüsü bozulmuş ise buda kaçağın varlığını kesin olarak kanıtlar. Dolum döngüsünü de şöyle anlatalım. Sistemin çalışması için sitemde 1,5-2 bar arası basınç oluşması gerekir.Bu basınç su ile oluşur. Eğer su azalır ise basınç düşer ve sistem otomatik olarak yeniden çalışmak için su yüklemesi gerektirir.

İçeriği faydalı buldunuz mu?
1 puan2 puan3 puan4 puan5 puan (33 oy, ortalama puan: 4,12. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Soru ve görüşler (12)

Kombi Su Kaçırıyor Sebepleri hakkında yorumlar
 • 7 ay önce

  Merhabalar kombinin basıncı düşmüş su akıtmış ama alt kata geçecek kadar çok akmış 2 gün evde yokken alt kata geçmiş su nedeni nedir

  Yanıtla -
  1. İYİ GÜNLER HİLAL HANIM KOMBİNİZİN BASIN DUSMESİ VE ALT KATTA BULUNAN DAİREYE SU AKMASI KALORİFER TESİSATINIZDA OLUSAN BİR KAÇAK TAN MEYDANA GELEBİLİR.
   KALORİFER BORULARINDA OLUSAN KACAKLARIN ÖZEL KAMERALI CİHAZLARLA KIRMADAN NOKTA ATISI OLARAK BULUNMAKTA OLUP DAİRENİZİ KIRMADAN ÇÖZÜMÜ MÜMKÜNDÜR

   Yanıtla -
 • 8 ay önce

  Merhaba
  Demirdöküm kombinin alt borularından su akiyor ve sanki kombinin icinden de akiyor gibi. Son zamanlarda suyu da isiymiyor. Bundan sebep olabilir mi? Ne yapabilirim? Simdiden teşekkürler.

  Yanıtla -
  1. İyi günler İnci Hanım. Öncelikle kombinizin içinden su geliyorsa muhtemelen eşanjörde bir delik olabilir. Ya da kombinin diğer parçalarından su akıtıyor olabilir. Bu da sıcak suyu etkiliyor olabilir. Konu ile alakalı detaylı bilgi verebilmem için yeri muhakkak görmem gerekiyor. Ama yinede en sağlıklı bilgiyi kombi servisiniz verecektir efendim.

   Yanıtla -
 • 8 ay önce

  Kombi alt tahliyeden suyu boşaltarak basınçı düşürüyor

  Yanıtla -
  1. Murat bey kombi servisini çağırmanız gerekiyor emniyet ventili bozulmuş olabilir. Eğer tamiri mümkünse tamir yaptırın mümkün değilse parça değişir.

   Yanıtla -
 • 8 ay önce

  Kombinin su basıncı yükselip su akıtıyor giriş vanası kapatılınca basınç düşüyor kombi normal çalışıyor servis ana esanjor arizalidir değişmesi lazım dedi.kombi ECA white Star tek esanjorlü.sifiri yokmuş yeni kombi alın daha iyi dediler.esanjor tamir olmazmış yada başka sorun yada çözüm varmı.kolay gelsin.

  Yanıtla -
  1. İyi günler Süleyman Bey. Kombinizin su akıtmasının sebebi basıncın yüksek gelmesi ile kombiniz fazla suyu altından akıtır. Daha doğrusu emniyet ventilinden suyu boşaltır. Bunun sonucunda sürekli su tamamlamak zorunda kalırsınız. Anladığım kadarıyla sizin probleminiz tamamen kombiyle alakalı ve kombi parçasıyla alakalı. Bizim bu konu hakkında bir çalışmamız maalesef bulunmamakta ve detaylı bir bilgiye sahip değiliz. Yetkili servisi ya da kombi parçası tamir eden bir yerle görüşmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.

   Yanıtla -
 • 1 sene önce

  Ferroli kombi su pompasinin kenarindan sizinti seklinde su kaciriyor.kalorifer soguk girisinin ustunde asagi dogru akip kuflendirmis.lehim conta vs tamir yoluyla masrafimiz ne olur

  Yanıtla -
  1. merhabalar yetkili kombi servisinden yardım alabilirsiniz efendim bu konu ile ilgili

   Yanıtla -
 • 1 sene önce

  demirdöküm kombinin barını düşürüyoruz ama nedense geri yükseliyor muslukları actıgımızda kombi su akıtıyor nedeni ne olabilir bilginize ihtiyacım var hemen cevaplarsanız sevinirim.teşekkürler

  Yanıtla -
  1. Öncelikle bir kombici çağırıp baktırmalısınız. Büyük ihtimalle kombiden kaynaklı bir sorundur.

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin

  Ara