Kalorifer Tesisatı Bakımı

Günlük hayatımızda kullanmış olduğumuz bir çok teknolojik alet sayesinde işlerimiz kolaylaşır. Fakat kullanılan her sistemin ve aletin çalışabilirliğini sürdürebilmesi için belirli aralıklarla bakımının yapılması gerekir. Kalorifer tesisat bakımı da bu sistemlerden bir tanesidir. Mekanik sistemler insan vücudu gibi kendini yenileyemediği için, dışarıdan müdahale ile bakımları yapılır. Isıtma sistemlerinde bakım olarak genelde tesisat temizliği yaptırılır. Çünkü ısıtmada sorun oluşturabilecek en büyük neden, tesisatın içinde zamanla oluşan çamurlaşmadır. Kombi ve kazanda herhangi bir arıza oluşmadığı sürece, tesisat temizliği yapılarak probleminiz çözüme kavuşacaktır.

Kalorifer Tesisatı Bakımı Nasıl Yapılır?

Tesisat firmalarının makine ve kimyasallarla yapmış olduğu petek ve tesisat temizleme işlerinde kombi bakımı da yapması beklenir. Ancak kombi bakımın denilen olay kombinin içerisindeki toz temizliğidir. Ve kombide bir arıza olup olamadığına bakılır. Ancak kalorifer tesisattaki herhangi bir pisliği en iyi temizleyecek olan kişiler uzman ekibimizdir. Üstelik sadece tesisat ve petek temizliği ile kalmıyor, sisteminizin yıkamadan sonra ısınmaması halinde tesisat hatalarını, nerede yanlış yapıldığını tespit ediyoruz. Böylece kirlenmeden sorun yaşamıyorsanız bile, başka sorunların tespiti yapılmış oluyor. En çok sorulan sorulardan biri de kalorifer bakımı ne kadar aralıklarla yapılmalıdır? Sıfır bir tesisatta sistemin ve peteklerin kirlenip kireç, pas tutması 3-4 yıl sürer ancak bu süreyi aştıktan sonra, her 2 yılda bir veya her yıl mutlaka bakım şarttır. Boru ve peteklerin içinde oluşan paslanma ve kireçle birlikte, tortu kombiye giderek pompa arızalarına neden olabilir. Kombi altındaki filtrenin de tıkanmasına yol açan bu atıklar ısınmayı tamamen durdurur. Çünkü filtre tıkanırsa su sistemde dönemez. Su hareket etmediğinden soğur ve ısınma bu şekilde yok olur. Radyatör bakımı bu sebeplerden dolayı çok önemlidir. Bakım aralıkları petek kalitesi, sistemin çalışma ısısı ve süresi ile alakalı olarak uzar veya kısalır.

Kalorifer tesisat bakımı demek petek temizliği ve tesisat temizliği anlamına geliyor. Kalorifer bakımlarını aksatmadan yaptırmak ileride kombide çıkacak arızaların önüne geçmektedir. Tesisat temizliği yaptıktan sonra sisteme ilave ettiğimiz koruyucu kimyasal kombide ki parçaların şebeke suyundan dolayı kireçlenmesinin önüne geçmektedir. Buda kombinin daha uzun ömürlü olmasına ve kireçten dolayı oluşabilecek arızaların önüne geçmektedir. Kalorifer tesisatı kombili veya merkezi sistem de farketmiyor her iki sistemdeki olay aynıdır. Tesisattaki sıcak suyun rahat dönebilmesi ve suyu soğutacak etkenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Bundan ötürü kalorifer bakımını yaptırmak ileride çıkabilecek problemlerinizin önüne geçer. Firmamız her türlü kalorifer tesisat bakımlarını yapmaktadır. Deneyimli tesisat ustası personelimizle sizlere hizmet vermekteyiz.

Profesyonel Radyatör Petek Yıkama

Kalorifer bakımı neden gerekli bunu anlamanın yolu, bakımın niçin ve nasıl yapıldığını anlatmaktan geçiyor aslında. Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi oluşan kireç ve pastan dolayı ortaya yoğunluğu sudan çok daha fazla olan bir çamur çıkar. Elbette bunun sistemin içinde taşınması da ısınması da oldukça zordur. Sonuç itibari ile özgül ağırlığı daha fazla olduğu için, bu sıvının ısınması çok daha uzun zaman alırken, aynı şekilde taşınması için kombi motorunun daha fazla güçle çalışması gerekir. Ve siz bu kirliliği yok etmeden bu sorun çözüme kavuşmaz. Belki siz evde petekleri yıkama işlemi yaparak sistemi temizlediğinizi düşünebilirsiniz.Fakat bu işlem ile profesyonel petek yıkama temizliği aynı değildir. Çünkü siz su ile yıkama yaparak su içindeki serbest kiri sadece atabilirsiniz.Oysa kireçlenmiş ve tortulaşmış çamur adeta yapışmış gibi boruların dibinde kalır. Profesyonel ekip tarafından kullanılan kimyasal, bu yoğun sıvıyı çözer ve adeta homojen bir çözelti haline getirir. Artık bu noktadan sonra kiri sistemden atmak daha kolaydır. Ama bu haliyle bile evde yıkama çok başarılı olamaz. Bu kiri atmak için yüksek basınçla yıkama yapılmalıdır. Fakat bunun ev imkanları ile yapılması da çok zordur. Biz özel pompalı cihazlarla yüksek basınçla yıkama yaptığımız için yüksek basınçla tesisat yıkama sonucu, petekler çamurdan tamamen arındırılır. Ve artık kombi de tesisat da tam verimle çalışır.

Kalorifer Tesisat Bakımı Yapan Firmalar

Anadolu Tesisat, kalorifer tesisatına bakım servisi vermektedir. Uzman usta ekibimiz, kalorifer petek yıkama makinesi ve petek temizlik kimyasalı kullanarak kalorifer tesisatlarında bakım işlemlerini yapmaktayız. Kombi kalorifer tesisatlarına belirli aralıklarla bakım yapılması kombinin ömrünü uzatan faktörlerdendir. Diğer bir taraftan kalorifer tesisat bakımı yaptırmak yakıt tasarrufu sağladığı gibi ısı verimliliğini de arttırır. Kalorifer bakımı yapan tesisatçı ustalarımız, evinizde kendi evlerindeymişcesine özenle çalışmakta ve temizlik sırasında evinizi kirletmemek için dikkat etmektedir. Bizi arayarak kalorifer tesisat bakım fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>