Tesisat Temizliği

Kalorifer tesisatları neredeyse 100 yıllık bir geçmişi olan sistemlerdendir. Isınma, insanoğlunun varoluşundan bu yana temel bir ihtiyaç olup, her çağda farklı şekillerde yapılmıştır. İlk ısınma bilindiği gibi ateş yakarak ve yakılan bu ateşin başında oturularak sağlanmıştır. Ancak insanoğlu yerleşik bir hayata geçtiğinde, artık evin içinde ateş yakmak mümkün olmadığından şömineler ve sobalar icat edilmiştir. Tabi şu an kullanılan sistemlerin yanında bunlar ilkel sistemlerdir. Kalorifer sisteminin bulunması ile çok katlı binalarda, çok geniş alanlarda ısınma sağlanmış ve adeta bir devrim yapılmıştır.

Tesisat Temizliği Neden Yapılmalıdır?

Tabi kalorifer tesisatı yapımı da birden bire olmamıştır. Farklı şekillerde denemeler yapıldıktan sonra son halini almış ve 40-50 yıldır aynı prensiple kullanılmaktadır. Bu prensipte su ısıtılıp, ısınacak mekânda dolaştırılması ile ısı iletimi sağlanır. Yıllar geçse de prensip değişmemiş sadece suyun dolaştırılma şekli ve malzemeler değişmiştir. Suyun tesisatlarda ısınıp soğumasından ve zamanla oksitlenme nedeni ile çamurlaşmasından kaynaklanan devir daim sorunları, sistemde ısı veriminin düşmesine ve bazı arızalara neden olabilir. Bu sebeple bakımlarının ve tesisatın aralıklar yıkanması gerekir. Petekli sistemlerde yıkama 2-3 yılda bir yapılırken yerden ısıtma sistemlerinde daha sık yapılmalıdır. Çünkü kalorifer peteği ile ısınan sistemde devir daim çok zorlanmaz. Petek içi devir daimi kolaylaştırır ayrıca oluşan çamurlaşma da peteğin dibine çöker. Ancak yerden ısıtma borularında çamur bir yerde kalamadığı için ya dağıtım olan kollektör kısmında kalır ve sistemi tıkar ya da boruda ilerleyemediği için pisliği bir yerde sıkıştırıp çalışmayı durdurur. İşte tesisat temizliği bu nedenle önemlidir.

Tesisat Temizliği Yöntemleri

Kalorifer tesisatının yıkanması da durumun önemine oranla kaliteli olmalıdır. Birkaç farklı teknik bulunmasına rağmen, en bilinen teknik tesisatçıların kombiden su basıp, herhangi bir yeri söküp oradan pis suyu boşaltmasıdır. Hâlbuki bu yöntem sadece pisliğin üstünden akıp giden suyu dışarı boşaltır. Alt kısımda kalan çamur sağlam bir itici güç olmadan dışarı çıkmaz. Kombi ve peteklerde su motoru ile güçlü basınç uygulanarak peteğin dibine çöken tüm pislikler hareket ettirilir ve dışarı atılır. Yerden ısıtma sisteminde ise hava ile suyu karıştıran Ropuls tesisat yıkama makinesini kullanıyoruz. Firmamız tarafından kullanılmaya başlandıktan sonra rağbet gören bu makine, çok yüksek basınç üreterek hava ve suyu karıştırıp en kalıcı kirleri bile temizliyor. Üstelik tamamı plastik olan yerden ısıtma sistemlerinde kimyasala da gerek kalmıyor. Tesisat temizleme işini bize bırakın. Her işin bir ustası vardır, bu işin ustası biziz.

Anadolu tesisat firması tüm tesisat temizlik işlerinizi yapmaktadır. Petek temizliği , yerden ısıtma temizliği ve merkezi sistemlerdeki komple temizlik işlerini yapmaktadır. Tesisat temizliği mecburi yaptırılmasının sebebi zaman la boruların içerisinde kireçten dolayı oluşan tortular tesisatın içerisini daraltmakta ve suyun akşını yavaşlatmakta veya tamemen suyun geçişini engellemektedir. Tamamen kapanmış tesisat boruları yıkama esnasında açılmaktadır basınçlı su ve havayla çalışan makine kireci sökerek temizlemektedir. Tabi ki bu duruma getirmeden önce 2 yılda bir tesisat temizliği yaptırdığınızda bu tip problemlerle karşılaşma olasılığınız yoktur.

Makineyle Tesisat Temizliği Yapan Firmalar

Tesisat temizliği yaptırırken mutlaka makine kullanarak tesisat temizliği yapan firma ile çalışmanızı öneriyoruz. Makine kullanımı, su ve hava ile çalıştığından tesisatın içinde kalan tortuları tamamen temizlemektedir. Tesisat temizliği yapılırken kullanılan kimyasalların kombiye hiçbir zararı olmadığı gibi tesisat sisteminin bakımını da yapmaktadır. Tesisat temizliği nasıl yapılır sırasıyla açıklayalım;

  • Banyolar ıslak zemin olduğundan evin kirlenmemesi için tesisat temizliği genellikle bu noktadan yapılır. Havlupan aracılığıyla sistemdeki su boşaltılır.
  • Ardından tesisat sistemine havlupandan makineyle belirli oranda kimyasal ve su karışımı gönderilerek basınçla içindeki tortuların yıkanması sağlanır.
  • Sistemin içindeki tortular temizlendikten sonra bir kez de durulama yapılır. Ardından sisteme koruyucu kimyasal ilave edilir.
  • Sökülen parçalar yerine takıldıktan sonra sistemin havası alınır.

Anadolu Tesisat makine ve kimyasalla tesisat temizliği yapan firmadır. Firmamız kullandığı tesisat temizlik kimyasalı ve bu işe özel tasarlanmış makinelerle uzun zamandır sektörde garantili hizmet vermektedir. Tesisat temizliği fiyatları ve makineyle tesisat temizliği hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>