Boru Tıkanıklığı Açma

Boru tıkanıklığı açma işlemlerinde genellikle makine kullanılmaktadır. Kırma dökme yapmadan boru tıkanıklığı açma işlemini gerçekleştirmek için yetkili uzmanlarımız ile çalışmaktayız. Firmamız bu anlamda ekipteki bütün ustalara gerekli eğitimi verir. İşine yeni başlamış personel deneyimli ustalarımıza ise bir iş deneyimi kazandırarak(2 yıl kadar); işin püf noktalarını öğretmekteyiz. Ustalarımız belirli yetkinliğe ulaşıp hazır olduğu takdirde servise çıkmaya başlayabilir. Peki boru tıkanıklığını açma işlemi sırasında Anadolu Tesisat olarak nasıl bir yöntem izliyoruz? Hangi teknik yöntemleri kullanıyoruz? Dilerseniz yazımızın devamında bu konulara değinerek, boru tıkanıklıkları hakkında detaylı bir şekilde bilgi verelim!

Söz konusu boru tıkanıklığı olduğunda sorunun kaynağını bulmak, sorunun çözümü için en önemli aşamadır. AnadoluTesisatın deneyimli ustaları öncelikli olarak boru tıkanıklığının neyden dolayı kaynaklandığını araştırır. Bütün faktörleri göz önünde bulunduran ustalarımız, teknik kameralar yardımıyla tıkanıklığın meydana geldiği sorunlu yeri detaylı olarak inceler. Daha sonrasında nedenler ve sorunun çözülmesi için izlenecek yöntemler hakkında müşterilere detaylı bilgilendirme yapılır. Müşterinin de onay vermesi dahilinde boru tıkanıklığı açma işlemi başlatılır. Böylelikle hem siz değerli müşterilerimizin merakı giderilir hem de sorunun kaynağının anlaşılmasının ardından doğru malzeme seçimi yapılarak; sorunlu bölgeye müdahale edilir.

Temel prensip: Kırmamak

Tıkanıklık açma işlemlerini gerçekleştirirken önem verdiğimiz bir diğer husus da, boruların zarar görmeden sorunun giderilmesini sağlamaktır. Bu konuda hassas davranan Anadolu Tesisatın uzman ekibi, yapacakları müdahaleler sırasında bütün detayları düşünmektedir. Daha önceki yıllarda boru tıkanıklıklarını açarken, borulara zarar verebiliyorduk. Bunun nedeni ise boruların içerisinde sert plastik boru veya demir çubuk sokarak tıkanıklığı gidermemizden kaynaklanmaktaydı. Ancak yapılan bu müdahale sonucunda boruların çatlaması veya delinmesi söz konusu oluyordu. Üstelik bu sonuç ile karşılaşılması da oldukça normal karşılanmaktaydı. Çünkü eğer borulardaki sorun bu şekilde giderilemezse kırmaktan başka çare kalmıyordu.

Devir değişti, teknoloji ilerledi!

Fakat artık devir değişmiş, teknoloji çok gelişmiş durumdadır. Eski zamanlarda yapılan bu müdahalelere karşın, bir sürü zahmetle açılan borular şimdilerde farklı teknikler kullanılarak rahatlıkla açılmaktadır. Farklı teknikler uygulanarak makineler yardımıyla açılan borularda, hiçbir delinme veya çatlama meydana gelmemektedir. Yazımızın devamında kullanmış olduğumuz makinelere değinerek, içinizi biraz daha rahatlatalım!

Boruların içine salmış olduğumuz makine telleri, yay şeklinde olup borulara hiçbir zarar vermeyecek biçimde tasarlanmıştır. Tasarımın dikkat çeken bir diğer özelliği makine parçasının sivri hiçbir kenarının bulunmamasıdır. Bahsettiğimiz makineler yalnızca pimaş boruya sürtünerek ilerlemektedir. Ayrıca makinenin uç kısmı da boruları delebilecek uç kısımları bünyesinde barındırmamaktadır. Açma işlemi sadece makine yardımıyla gerçekleşmektedir.

Tıkalı gider borularında kırmadan tıkanıklık açma hizmeti veren firmamız aynı zamanda kamera ile görüntü sistemi vermektedir. Evdeki atık su gider tesisatları tıkandığında veya su geri yönde taşmaya başladığında aklınıza su tesisatçıları gelebilir. Fakat her su tesisatçısı boruları kırmadan açabilir mi? Boru tıkanıklığını açma konusunda doğru yöntemler kullanabilir mi? Yenilikçi makine parkuruna sahip kanal açma firmamız, size bütün imkanları sağlayarak makine ile tıkalı boru açma işlerinizi garantili bir şekilde yapmaktadır. Beton veya zemin altında bulunan atık su giderlerinde gelecek sorunlarda da, zahmetsiz tıkalı boru açma hizmetinden yararlanabilirsiniz. Güvenilir tesisat firmamız sayesinde hem zahmet çekmezsiniz hemde paranız cebinizde kalır. Tıkanık boruyu açma işlemi, robot aracılığıyla etraf kirlenmeden gerçekleştirilir. Hiçbir yeri kırmadan tıkalı boruları açma hizmeti veren firmamız Robot denilen teknoloji ile kamera sistemlerini birleştirerek su tesisat sektöründe hizmet vermektedir. Evinizin seramikleri kırılmadan yapılan bu işlem, görüntüleme sistemleri kullanılarak gerçekleştirilir. Böylelikle ilerde oluşacak problemler de ortadan kalkmaktadır. Çok sevdiğiniz seramiklerin kırılmasına engel olarak, maliyetli ve yorucu olan tadilat işlerine son vermekteyiz. Şunu da belirtmeliyiz ki, boru tıkanıklığı nerede gerçekleşirse gerçekleşsin müdahale edebilmekteyiz.

Yapmış olduğumuz açma işlemleri:

 • Lavabo tıkanıklığı Açma
 • Tuvalet Tıkanıklığı Açma
 • Klozet Tıkanıklığı Açma
 • Banyo Gideri tıkanıklığı Açma
 • Süzgeç Tıkanıklığı Açma
 • Evye gider Tıkanıklığı Açma olmak üzere ayrı ayrı kategorilendirilmiştir.

Tesisat ile ilgili yaşanan sorunların büyük bir kısmı, banyolarda meydana gelmektedir. Bazen akan bir musluk, bazen nedeni bilinmeyen su sızıntıları, bazen de küvet veya duş kabininde tıkanmış olan giderler… Hepsi can sıkıcı ve yorucudur. Özellikle tıkanan banyo giderleri çok can sıkıcı bir hal almaktadır. Tıkanan duş gideri yada küvet giderini açmaya çalışmak ise kimi zaman işkence haline dönüşmektedir. Hatta bazen tıkanan duş gideri (küvet gideri) suyu yeterince hızlı çekemediği için, fazla su alt komşuya kadar gidebilmektedir. Özellikle de duş giderlerindeki tıkanıklar, içinden çıkılamaz bir hale dönüşebilmektedir. Söz konusu tıkanan duş gideri veya tıkalı banyo gideri olduğunda herkesin bir fikri olabilmektedir. Bu fikirler doğrultusunda ise doğru veya yanlış bilinmeden çözüm yolları üretilmektedir. Bazı istisnalar dışında bu çözümlerin işe yaradığını söyleyemeyiz. Üstelik türlü türlü kimyasallar kullanarak, maddi anlamda bütçenize zarar verecek denemeler yaparak, bu soruna kafa yoruyorsanız; sorunun çözümünün firmamıza başvurarak oldukça kolay bir şekilde halledilebileceğini belirtmemiz gereklidir. Anadolu Tesisat tıkanan duş gideriniz yada banyo giderinizi açma işlemini gerçekleştirerek sorunları çözüme ulaştırır. Üstelik size yalnızca bir telefon uzağınızdadır. Bütün bunları evinizi kirletmeden,sizi yormadan ve evinizi kırmadan yapabilir.

Tıkanmış banyo gideri sorununu gidermek,  Anadolu Tesisat sayesinde bir telefon kadar kolay artık!

Klozet tıkandı, gider tıkandı ve ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Başıma gelebilecek en kötü felaket geldi mi diyorsunuz? Hiç telaşa kapılmayın. Klozet tıkanıklığı, tıkalı bir gider artık sizi bu kadar korkutmayacak. Gider tıkanıklığı, hele de bir klozette ise bir felakete eşdeğer olabilmektedir. Daha doğrusu bu durum önceden böyleydi. Artık Anadolu tesisat ile birlikte klozet tıkanıklığı kabusunuz olmaktan çıktı. Çok kısa bir sürede tıkanmış klozetinizi ya da tıkalı giderinizi açıyoruz. Üstelikte kullandığımız teknoloji ve profesyonel ekibimizle evinizi kirletmeden,kırmadan,dökmeden ve en önemlisi de sizi yormadan bu işlemi gerçekleştiriyoruz. Makul fiyatlar ile bütçenizi düşünerek, kaliteli hizmeti ayağınıza getiriyoruz. Kaliteli hizmete ulaşabilmek için tek yapmanız gereken, klozet tıkanıklığı ya da tıkanmış giderinden kaynaklı yaşamış olduğunuz sorun karşısında bizi aramaktır!

Lavabo giderlerinde meydana gelen tıkanmalar, lavabo tıkanıklığı olarak geçmektedir. Banyolarda kimi zaman dikkatsiz kullanım kimi zaman ise sizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü lavabo tıkanıklığı meydana gelebilmektedir.

Lavabo tıkanıklığı ve tıkanmış bir lavabo ile ilgili en bilinen çözüm; -lavabonun dirseği ve borusu ulaşılabilir bir yerde ise- dirseği sökerek temizlemektir. Lavabo tıkanıklığını çözüme kavuşturmak. Ama bazen bu yöntem işe yaramaz. İşe yaramamasının nedeni bazen bağlantı ile alakalı olabileceği gibi bazen de tesisat ile alakalı olabilir. Peki bu durumda ne yapmalı? Büyük bir kabusa dönüşen lavabo ve tıkalı giderler nasıl açılmalı?

Tıkalı lavaboyu temizlemek ve açtırmak sizi kara kara düşündürüyor olabilir. Çünkü lavabo tıkanıklığını çözme sırasında yapılan müdahaleler ve ortaya çıkan sonuç itibariyle yaşanabilecek diğer sorunlar moralinizi bozar. Kırılan dökülen yerler,ek tadilatlar,yorgunluk….Tabi tüm bunları yaşamadan sadece kahvenizi yudumlayarak dakikalar içinde sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Tıkanan giderlere en sık rastlandığı bir diğer mekan ise mutfak giderleridir. Ev hanımlarının en çok canını sıkan ve ev hanımlarını yoran mesele mutfak lavabosunun tıkanması meselesidir. Mutfak giderinin tıkanması ile ortaya çıkan ilk belirti, kötü kokulardır. Genellikle tıkanan mutfak gideri ilk sinyalini bu şekilde vermektedir. Bu durumda tıkanan mutfak giderine yapılan, yerinde müdahaleler yararlı olabilmektedir. (Lavabo açıcı,çeşitli açıcı kimyasallar,pompa v.b) Fakat mutfak giderindeki kokular ve tıkanmalar sıklaşmışsa, bu sizin sorunu yalnızca kısa vadede çözdüğünüzü göstermektedir. Yani mutfak giderinizin zamanla başınızı ağrıtacak bir şekilde tıkanmasının da ilk belirtisidir. Özellikle de tıkanan mutfak giderindeki bağlantılar, sürekli eğilip bükülen borular ve ekler şeklindeyse sorun sandığınızdan daha büyük olabilir.Çünkü bu tip boru ve tesisatlarda, köşelerde önce tortular birikir. Biriken tortular köşelerde zamanla kalın bir tabaka halini alır.Eğer mutfak lavabonuzu birazda dikkatsiz kullanıyorsanız buradaki tortular deyim yerindeyse katılaşıp ,kayalaşabilir. Ve artık neredeyse tıkanan mutfak lavabonuzun yanı sıra mutfak giderinizden bir damla su bile geçemez.Bu durumda yapılabilecek en akılcı çözüm, profesyonel bir yardım almaktır. İstanbul Tesisat olarak mutfak,banyo,klozet vb. tüm gider tıkanıklıklarında evinizi kırmadan, dökmeden ve kirletmeden giderlinizdeki tıkanıklığı  açıyor; gider tıkanıklığı kabusuna son veriyoruz.Profesyonel ve güvenilir ekibimizin titiz çalışmaları ile siz evinizin keyfini çıkarırken, biz sorunlarınızı en çabuk şekilde çözüme kavuşturuyoruz.

Evlerde yaşanan en büyük krizlerden biridir tıkanmış bir tuvalet ya da gider. Çoğu zaman durumun bu denli vahim bir hal almasının çok haklı sebepleri vardır. Tıkanmış tuvalet, tıkalı bir tuvalet yada tıkalı bir giderin başınıza açacağı sıkıntılar azımsanmayacak kadar çoktur. Bu kadar sorun yetmezken tıkanmış tuvalet ya da giderinize yapılacak yanlış bir müdahale, daha da büyük sıkıntıları beraberinde getirir. Örneğin Avcılarda tıkanan bir tuvalette ev sahibinin yaptığı yanlış müdahale, tuvaletin taşması gibi korkunç bir durumla sonuçlanmış ve ekibimiz daireye ulaştığında bir kez daha tıkanmış tuvalet ya da gidere yanlış bir müdahalenin nelere sebep olabileceğini gözleriyle görmüştür. Tıkanmış tuvalet yüzünden mahvolmuş eşyalar ve korkunç durumda bir ev manzarası ile karşı karşıya kalınmıştır. Ev sahibinin ruh hali ise cabasıdır.

Kanalizasyon borularındaki tıkanmalar iki çeşittir. Ana boru tıkanıklığı ve konutunuzun içerisinde yaşanan tıkanmalar olmak üzere ikiye ayrılan bu tıkanmaları birbirinden ayırt etmek oldukça kolaydır. Eğer yukarıdan tuvalet veya lavabo kullanıldığında sizin dairenizden herhangi bir kanalizasyon taşma yapıyorsa anlayınız ki ana boruda bir tıkanma meydana gelmiştir. Lavabodan su döktüğünüzde su geri geliyor, dökülen su gitmiyorsa kendi dairenizin hatlarında tıkanıklık var demektir. Şimdi bu iki tıkanıklığı birer konu başlığı altında detaylı inceleyelim.

Ana boru tıkanıklığı açma

Ana gider boruları, dairenizden çıkan kanalizasyon borularının bağlandığı ve oradan da belediyenin kanalizasyonuna gittiği tesisattır. Ana hatlarda yaşanan sıkıntılar genelde giriş katlarda cereyan etmektedir. Hattın tamamının veya bir kısmının tıkanması halinde kanalizasyon suları en alt kattaki dairenin en alt seviyedeki giderinden geri çıkmaya başlar. Üst katlar kullanım yaptıkça da su bodrum katta ki daireden çıkar. Bu yüzden bodrum katlarında konut satın almayı düşünüyorsanız, satın almadan önce bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Almayı düşündüğünüz dairenin tesisatlarını çok iyi kontrol ettirmek ise bir diğer çözümdür. Bazen de ara katlarda ana boru tıkanmaları yaşanabilir. Bu tür tıkanmalarda dairenizden gelen boru ile ana boru arasında yer alan çatal, tıkanmaya sebep olur. Tıkanıklık açılmadığı takdirde atık sular bir üst kattan dışarı çıkmaya başlayacaktır.

Daire içerisinde yaşanan tıkanmalar

Daire içerisinde yaşanan tıkanmaların nedeni, borulara herhangi bir bez veya katı cisim kaçırılmasından kaynaklanmaktadır. Böyle bir durum söz konusu olmadığı sürece bu alanlarda tıkanmalar meydana gelmez. Tuvaletlere kaçırılan yabancı cisimler tıkanmalara yol açabilirken, tuvalet hatları genelde tıkanma yapmaz. Çok yoğun kullanılan tuvalet kağıtları ise daire tıkanmalarının başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Mutfak giderlerinde yaşanan tıkanmaların %90 tesisatçıların hatasından kaynaklanmaktadır. Bu hatalara düşmemek için aşağıdaki kurallara uymak gerekir:

1- Mutfak atık su gider borularını yatayda uzun tutmamak gerekir. En fazla uzunluk 3 metre olmalıdır.

2- Yatayda döşenen borulara yeterli eğimin verilmesi gerekir.

3- 90 derece dirsek yerine dönüşlerde 45 derecelik dirsekler tercih edilmelidir. Bu hatayı genelde ustalar kolon dönerken yaparlar.

4- Lavabo boru hattı 5 metreden daha uzun mesafe çekilecekse hattın çapının 70 lik diye tabir edilen borudan çekilmesi daha iyi olacaktır.

Makalemizde bahsettiğimiz tüm bu bilgilerin üzerine eklenmesi ve hatırlatılması gereken mühim bir konuya daha değinmek isteriz. Boru tıkanıklığı açma,tesisatı tıkayan borular ya da suyu çekmeyen tesisat gibi durumların bir çoğu temelde aynı prensibe dayanmaktadır. Özellikle eski ve dolayısı ile plastik boru tesisatı olmayan evlerde çoğu zaman sebep; temiz su borularındaki kireçlenme ve tortulanmadır. Ama burada asıl sorun tıkalı tesisat borusu değil, bu borunun saçtığı zehirdir. Çünkü bu bu borulardan geçen her yudum su, borudaki oksiti de size taşımaktadır. Zamanla vücutta biriken oksit ise oldukça zararlı olabilmektedir. Ayrıca kireçlenme sorununu ortadan kaldırmak için, kimyasal  ya da suyun sertliğini kıracak ürünler kullanmamalısınız. Çünkü araştırmalar, bu suyun yumuşatılması için yapılan müdahalelerin vücut için gerekli olan bir çok mineralleri kırdığını ve içtiğimiz suyun artık su olmaktan çıktığını göstermektedir.Bu nedenle tıkanan -özellikle temiz- tesisat borularında hemen onarım yerine, yenileme yapılması çok daha sağlıklı ve güvenilir olacaktır.

3 Comments

 1. Reply

  Merhaba Bodrumda şubeniz var mı.? Servis bedeli ne kadardır. Mutfak gideri için. Kolay gelsin.

 2. Reply

  tıkalı olan yagmur gider borusunu kış gelmeden actırmak için anadolu tesisattan servis talebinde bulundum ve firmanın profesyonel ekibi kısa surede binamıza gelerek tıkalı olan boruyu acıp işlerini temiz dikkali şekilde yapıp sıkıntımızı çözdüler tesekkür ederim

 3. Reply

  öncelikle merhaba ofisimizde uzun süredir kullanmadıgımız klimayı ihtiyac oldugu için kullanmak istediğimizde suyun gitmediğiniborunun tıkalı oldugu anladık internetten yaptıgımız arastırmada anadolu tesisatın robot ile tıkalı boru açma işlemi yaptıgı gördük ve servis talebinde bulunduk ve kısa sürede servis personelleri ofisimize gelip tıkalı olan boru titizlikle acıp kontrol ettikten sonra formlarını yazıp ofisimizden ayrıldılar
  işine bu kadar bağlı bir firma bulmak gercekten zor

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>