Lavabo Tıkanıklığını Ne Açar?

Lavabo tıkanıklığını ne açar ve nasıl tıkanır? Dairemizde iki tane lavabo bulunmaktadır. Bu lavaboların birisi mutfak lavabosu bir diğeri ise banyo lavabosudur. İkisinin de tıkanma şekli farklı farklıdır.

Mutfak lavabosu neden tıkanır?

Mutfakların tıkanma şekli genelde yağlanma şeklinde görülmektedir. Mutfakta bayanların her ne kadar biz yağ dökmüyoruz deseler de lavabolara illaki yağ gitmektedir. Bulaşık makinesinde yıkansa bile tabaklar makineye konulmadan illaki lavaboda bir ön yıkama yapılıyor kaba pisliği. O yağ lavabodan ayrı gidiyor bir diğer yağ gitmesi de bulaşık makinesinde yıkanan bulaşıkların yağları. Neticede her ikisi de aynı gidere bağlı farklı yerlere değil aynı yere gidiyor. Bir zaman sonra bu yağlar iyice birikme yapıyor ve pimaşın etrafına yapışıyor. Bunun sonucunda lavabomuz tıkanıyor.

Mutfak lavabosunu nasıl açarız ?

Peki şimdi bu lavabo tıkanıklığı nasıl açılır ve lavabo tıkanıklığını ne açar? Bunun için kendi başımıza yapabileceğimiz belli başlı çözümler var tabi. Hepimizin bildiği gibi ilk yapılacak işlemlerden birisi pompalamadır. Lavabomuzun süzgecine pompayı bastırarak basınç yaparız ve gideri açmaya çalışırız. Bilindik en eski ve ilk akla gelen yöntem budur. Ama bu etkili olmayabilir. Tıkalı lavabo açma işlemimiz için bir diğer yöntem ise toz ya da sıvı lavabo açma kimyasallarıdır. Aldığımız kimyasalları lavabomuzdan su ile göndererek açmayı deneyebiliriz ama bu da çözüm olmayabilir. Ya da bir susta alıp pimaşın içine sokarak tıkanıklığı açmayı deneyebiliriz. Bunlara ilave olarak yapabileceğiniz günlük bazı uygulamalarda vardır. Yalnız önemle belirtmek gerekir ki bunlar tıkanıklık esnasında değil tıkanma yaşanmadan önce düzenli olarak yapılması gereken uygulamalardır. Borular içinde sıkışmış atıklar olan bir lavabonuz olsun istemiyorsanız bunlar sadece önlem amaçlıdır. Sıkışık lavabo boruları oldukça can sıkıcı bir durum olduğundan erken tedbir daha akılcı bir çözüm olur. Bunun için çeşitli aralıklarla kaynar su ile 5 dakika lavabonuzu yıkayarak su akıtmak ilk kuraldır ki bu bu lavabonuzda gresleşmiş olan yağları sökmek için önemlidir. Lavabo borularınızın sıkışmasını engellemenin başka bir yolu da kullanım esnasında katı ve suda çözünemeyecek cisimlerin dökülmemesidir. Örneğin lavaboya dökülen yağlar zamanla boru içerisinde gresleşir ve borunun su tahliye gücünü azaltır. Yada lavaboya dökülen çok katı cisimler Bunlarda çözünmez ve yavaş yavaş birikerek kaçınılmaz kötü sona doğru götürür sizi. Düzenli açıcı kullanmakta fayda sağlar size. Bu işlemlerin hiçbiri fayda etmediyse devreye robotlar ve kameralı sistemlerimiz girecektir.

Robotla lavabo tıkanıklığını açan firmalar

 Lavabo tıkanıklığı açma işlemini özel robotlarımız sayesinde kırmadan dökmeden sorunsuz bir şekilde açıyoruz. Bu işlem için sustadan çok daha farklı robot için özel üretilmiş çelik yayla yapıyoruz. Daha sonra bu çelik yay pimaşın içine girip tıkanan bölgeye ulaşıp oradaki pislikleri parçalayarak açma işlemini tamamlar. Daha sonra yapacağımız işlem ise açtığımız pimaşın içinde herhangi bir sorun var mı yok mu kontrol etmektir. Bunu kamera yardımı ile yapmaktayız. Giderin içerisine kameramızı göndererek görüntüleme yapıyoruz ve ne var ne yok görebiliyoruz. Bu işlem tıkanıklıkta çok önemlidir çünkü ileride bize sıkıntı çıkaracak bir durum var mı yok mu görmemizi sağlar. Kamerasız bu işlemi yaptırmamanızı kesnilikle tavsiye ederiz.

Robotla lavabo açma firmaları açım esnasında hiç bir şekilde boruya zarar vermeden tıkanıklığı gidermektedir. Açılan gider borularının tekrar tıkanıp sorun yaratıp yaratmayacağı da kamera görüntülemesin de tespit edilmektedir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>