Tabandan Isıtma Tesisat Temizliği

Bir zamanlar insanlar odun kömür ve yakılacak her tür şeyle ısınırken çeşitli kaynakların bulunması ve teknolojinin bunu desteklemesi ile elini hiç şeye sürmeden tek düğmeye basarak tabandan ısıtma sayesinde rahatça ısınır hale geldi. Kalorifer tesisatları bu işin genel adı olmakla beraber birçok kısma ayrılır. Yerden ısıtma da denilen tabandan döşenen ısıtma sistemi ile zemin ısıtılır iç mekân ısıtması sağlanmış olur. Enerji kaynağı olarak genelde doğalgazın tercih edilme sebebi maliyeti, atık bırakmayan bir doğal kaynak olmasıdır. Belirli ülkelerde çokça bulunan doğalgaz ülkemizde bulunmadığından ve son yıllarda elektrik üretiminin de buna bağlanması ile faturalarda artış olmuştur. Yinede kömür fiyatlarını ele alacak olursak doğalgaz daha avantajlı konumdadır. Çünkü aynı parayı ödeyip üzerine birde soba yakma derdiyle uğraşmayı kimse istemez. Sağlık açısından da kalorifer sistemleri evin ısısını sabit tutabildiğinden daha kullanışlıdır.

Yerden ısıtma temizliğini makine ile yapan firmalar arasında Anadolu Tesisat bulabileceğiniz en tecrübeli firmadır. Yerden ısıtma temizliğini makine ile yapan firmamız etrafa hiç bir pislik yaymadan tesisatı ilk günkü gibi tertemiz yapmaktadır. Tabandan ısıtma temizliğini her 2 yılda yaptırmanızı tavsiye etmekteyiz. Temizliği yapılan tesisatın ömrü uzadığı gibi ısı veriminde de artış olacaktır. Yerden ısıtma temizliğinin fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir servis oluşturabilirsiniz.

Tabandan ısıtma sağlıklımı?

Çeşitli söylentilerin olduğu bu konu aslında tam anlamıyla bilinmemektedir. Kimine göre sağlıksız kimine göre ise en sağlıklı sistem olarak görülür. Genelde kullananlar met eder, kullanmayanlar sağlıksız olduğunu sanırlar. Bahsedilen konular “astım hastalarına yaramaz, yüksek fatura gelir, ayakta mantar oluşumuna neden olur” şeklindedir. Hâlbuki astım hastaları toza karşı rahatsızlık duyarlar ve bir ev temizse ve her metrekareye halı serilmezse havaya kalkacak bir toz ortamda zaten bulunmaz. Bu durumda astım hastasını rahatsız edecek bir durum olmaz. Yüksek fatura olayına gelince kime göre neye göre yüksek fatura diyoruz? Bir evin ısıtılması dış duvarların kalınlığından tutun, tesisat malzemesi ve döşenmesinden alt kat, üst katın ısınmasına kadar bir sürü olayla alakalıdır. Ancak normal şartlarda petekli sistemle hemen hemen aynı yakıt sarfiyatına sahiptir, hatta deneyimlerimize göre daha da az yakıt harcar. Ayakta mantar oluşumuna sebep olur denmesi de tamamen hurafedir. Çünkü bir ayağın terleyecek kadar ısınması gerekir ki mantar hastalığına neden olsun. Evde tabandan ısıtma tesisatından ayağınızı basamayacak kadar sıcaklığı zaten isteseniz de elde edemezsiniz. Sonuç olarak yerden ısıtma gayet sağlıklıdır.

Tabandan ısıtma tesisatı temizliği neden yapılır?

Isınan suyun zemin altına döşenen borularla dolaştırılmasıyla elde edilen sıcaklık belirli bir zaman sonra azalmaya başlar. Farklı sebeplerle devir daim yavaşlar ve çıkış noktasında 50 derece olan su hattı dolaşıp geri döndüğünde 25 derece olarak döner. Eğer çıkış noktası ile dönüş noktasında yarı yarıya fark varsa bu normaldir. Ancak 50 derece çıkışla dönüşte 10 dereceye düşmüşse o sistemde bir şeyler ters gidiyor demektir. Devir daimin hızını düşüren şeyi bulmak gerekir. En çok karşılaşılan durum uzun yıllar tabandan ısıtma temizliği yapılmadığı için çamurlaşmadan dolayı suyun daha yavaş devir daim olmasıdır. Yerden ısıtma sistemlerinde temizlik yapılmazsa zamanla bu sorunlar yaşanır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>