Bodrumdan Su Çıkıyor

Son yıllarda ülkemizde konut yapımında adeta patlama yaşanıyor. Birbirinden büyük dünya çapında projeler, proje ödülü alan konutlar, hastaneler, kamu binaları ve daha bir sürü çalışma yapılan ülkemizde deprem riski ile birlikte mahallelerde inşaat çalışmaları hızlanmış durumda. Yapılan her yapının insanlara yararlı olması hem istihdam açısından hem de satın alan kullanan vatandaşlar açısından önemli. Bir inşaatta çıkabilecek en sıkıntılı arızalardan biri su arızasıdır. Bina yapımından önce temelden çıkan suya bir önlem alınmazsa inşaat tamamlandıktan sonra her şey bitmişken bodrumdan su çıkmaya başlar. İnşaatların yapım süreleri iyice kısalmış durumda vakit eşittir diyerek hızlıca bitirilen konutlar ardında su sorunu gibi büyük çözülmesi zor arızalar bırakıyor. Bina sakinleri kendi aralarında sorunu çözmek isterlerse anlaşma sağlanması halinde daha çabuk çözüm bulunur. Aksi takdirde bodrum katta oturan kişilerin bu sorunu çözmesi çok daha uzun sürer. Bu zaman zarfında binanın temeli zarar görür zeminden çıkan su bina zeminini kaydırabilir. Yani kısacası size her yönden sıkıntı çıkaracak bu arızaların bir şekilde onarılması gerekir. En alt katın bodrumdan su çıkıyor şikâyetine genelde kulak asılmaz çünkü kimin evinden su çıkıyorsa o bu işin peşine düşer. Fakat sonunda iş yasalara mahkemeye dayanırsa yine bina sakinlerini bağlayacak duruma gelir. Olay bu kadar büyümeden bina içinde çözmek en doğrusu olacaktır. Suyun durumuna bakarak fikir sahibi olabiliriz.

  • Örneğin sürekli ya da ara ara su çıkması bize fikir verebilir. Eğer su çok sık gelmiyorsa kullanıma bağlı olduğu anlaşılabilir. Sürekli ve şiddeti artarak kaynayan bir su varsa buda şebeke suyunda herhangi bir patlama var diyebiliriz. Tabi bu fikirler daha önce karşılaşılan durumlar ve tahminler doğrultusunda beyan edilenlerdir. Suyun bize yapacağı sürprizlere de her zaman hazır olmalıyız. Hiç düşünmediğimiz aklımıza gelmeyecek bir sürü sorun bulunmakta. Bodrumdan su çıkma nedenleri olarak birkaç madde sıralayabiliriz.

Bunlar şu şekildedir;

 • Çevre (yağmur) suları
 • Patlayan şebeke suları
 • Rögar tıkanmalarından dolayı çıkan sular
 • Kaynak suları

Bodrumdan su çıkma nedenleri olarak bu 4 maddeyi sayabiliriz. Peki, sorunlara çözüm olabilecek öneriler nelerdir? Çıkan suya çare olacak onarımlar arızanın tipine göre belirlenmelidir. Eğer bina altında kaynak suyu varsa o suyun kaynağını kurutmak mümkün olmadığı için suyu tahliye etme üzerine bir sistem kurulur. Eğer bodrumdan çıkan su kokuyorsa rögar suyu olma ihtimali yüksektir. Bu suyun geldiği kırık boru ya da çökmüş rögar tamir edilerek sorun çözülür. Patlayan şebeke sularından dolayı bodrumdan kaynayan su ise şebeke suyundaki patlak bulunarak çözüme kavuşturulur. Çevresel nedenlerden dolayı zeminden çıkan sular ise bina etrafına ya da altına drenaj borusu döşenerek drenaj içine alınıp rögara gönderilir. İnşaat temeli atılmadan önce hesap edilerek yapılması gereken drenaj işleri sonradan çok maliyetli olur. İyi bir yapının alt yapısı iyi olmasa üst yapıda ki tüm sıkıntılar daha sonra sizi bulur. Verdiğimiz bilgilerin size yol göstereceğini ümit ediyoruz.

Alt katlardan çıkan su tuvaletlerden yani giderlerden taşma yapıyorsa bu problem boru içerisinde veya rögarda bir tıkanma olduğunu gösterir. Rögarda bir tıkanıklık var ise bunu belediye ekipleri ücretsiz olarak açmaktadır. Bina ana borularında bir tıkanıklık mevcutsa bu problemi de özel firmalar çözüme kavuşturmaktadır. Anadolu tesisat firması kanal açma makineleriyle tıkanıklığı açıp kameralı sistemlerle kontrolünü sağlayıp problemin ana kaynağını bulabilmektedir.

 • Yeni gelişen akıllı teknolojiler sayesinde bodrumdan çıkan suyu cihazla bulan usta personelimizle hiç bir alanı kırmadan problemin tespitini yapmaktayız.

 

4 Comments

 1. Reply

  Slm Apartman girişte oturuyom benim dayremden düşe kabinden ve tuvaletten rogar suyu çıkıyor neyapmalıyım veya nasıl bir önnem almalıyım acaba

 2. Reply

  Merhaba biz cemre enjeksiyon izolasyon firma olarak zeminden Bodrum’da asansör kuyularından gelen kaynak suyu yağmur suyu kanalizasyon sularını kesin ve garantili olarak yapınızdan kırma be inşaat işlemi olmadan yapıyoruz 0535 661 06 16

 3. Reply

  Merhabalar 30 yıllık binamızda son 7 aydır aşırı bi lağım kokusu bodrumdan gelmektedir gündüz kökü gidiyor gece evlerin içine bile geliyor duvardan bi su geliyor musluk açılmış gibi su doluyor bodrum ve aşırı rahatsız oluyoruz kokudan çözümünü bulamadık İski belediye bulamadı en son çare suyun geldiği yerden kiricaz sanırım yardımcı olursanız sevinirim

 4. Reply

  Hayırlı günler. Ben Kartal , İstanbul, da oturuyorum. Binamız da bodrum katına çok ciddi su akıntısı olmakta. Yönetici yada apartman sakinleri konuyla ilgilenmiyorlar.cunku masrafı kimse ustlenmiyor. Normalde asansör tamir isinde bile daire sakinleri üzerlerine düşen görevi yapmadıklari için artık kimse apartmanla ilgilenmiyor. Bu konuda çok endişeliyim. Acaba ortalama ne kadar bir tamir masrafı tutabilir? Eger odeyebilecegim bir miktarsa kendim tamir etmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>