Tavandan Damlayan Suyu Bulma

Genellikle banyo ve mutfak tavanlarında oluşan su damlamaları ve kabarmalar, size kendi evinizde rahat edememe sorununu yaşatır. Bir insan kendi evinde rahat edemiyorsa, tüm hayatının düzeni bozulur. İnsanlar böyle durumda ister istemez asabileşir ve asabi ruh halini bu konu dışındaki her konuya da yansıtır. Tabi dünya her konuda aşırı gelişmiş teknolojiye sahipken, bu konuya da çözüm bulunmuş durumda. Çözüm ise su kaçağını bulan cihazlar sayesinde ayağınıza kadar geliyor. Kendini geliştiren ve teknolojiye ayak uyduran şirketler, bu işleri servis olarak yapıyorlar. Firmamız sektörün öncülerinden olup, girdiği su kaçağı bulma alnında da başarılı olup kendini kanıtlamıştır.

Tavandan Akan Su

Tavandan damlayan suyu bulma konusuna gelince, sızıntının sebebini bir an önce bulmak gerekir ki hem kafanız rahat olsun, hem de betona ve boyaya daha fazla zarar gelmesin. Bir de üst kat komşunuzla aranızda yaşayacağınız sıkıntılar da var tabi. Sızıntı olması halinde eviniz sigortalı ise önce sigorta şirketini arayarak, nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenmek gerekir. Komşunuzun da sigortalı olup olmadığını sorun çünkü sigorta bu günler içindir. Ücretsiz bir şekilde arızayı bulup yaparlar ve oluşan zararları da tamir ederler. Örneğin üst kattan alta su sızması durumunda, üst kat daire sigortalı ise o dairedeki kaçağın bulunması yapılması ve aşağı katın boyasının yapılması ve bu sorundan dolayı oluşmuş başka hasar varsa, onların da yapılması zorunluluğu vardır. Ancak bunlar sigorta yaptırırken neleri kapsadığı konusu bilinerek yapılmalıdır. Firmamız bu tür hasarlar için birçok sigorta şirketi ile anlaşmalı çalışmaktadır. Yani sigortayı çağırdığınız zaman yanında su kaçak firmaları çağırılır. Sigorta eksperi gelip arızayı görünce, tam donanımlı profesyonel bir ekip gerekiyorsa bizi ararlar ve gidip sorunu çözeriz. Eğer sigortalı değilseniz, bizi arayıp servis kaydı bırakıyorsunuz, biz size aynı gün bir su kaçak uzman ekip gönderiyoruz. Suyun üst kattan olup olmadığını anlamak için, üst dairenin de tavanına duvarlarına bakarak ıslanma var mı, kontrol etmeliyiz. Tavandan damlayan suların çoğu bir üst dairedeki kaçaktan kaynaklanır. Çok azı ise, üst katlardan veya yan daireden gelen suyun yol bulup size akmasıyla oluşur. Tavandan sızan sular bizden kaçamaz, siz bizi arayın gerisini biz hallederiz.

Tavan dan su damlıyorsa bu temiz su kaçağının işaretidir. Temiz su tesisatının içerisinde sürekli su bulunduğu için boru bir yerden patladığı zaman su sürekli aşağıya akmaya başlayacaktır. Pis su giderlerinde problem olduğu zaman sadece kullanım olduğu zamanlarda alt kata su geçişi olmaktadır. Bunu anlayabilmenin en iyi yolu su kaçak tespit cihazlarıyla tesisata baktırmak olacaktır. Hiç bir yer kırılıp dökülmeden kaçağın noktası tespit edilebilmektedir. Kaçak tespit edildikten sonra sadece o bölge kırılıp tamiri yapılır. Buda daha az kırım ve daha az maliyetle bu sorundan kurtulabiliriz anlamına gelmiş olur. Dairenizde veya iş yerinizde ki bu tip sorunlar çok kısa sürede halledilip akan suyu kesmek mümkündür.

Banyonun Tavanından Su Akıyor

Üst katınızda oturan komşunuzun banyosunda su borusu patlaması olduğunda, banyonuzun tavanı yağmur gibi akan  sulara maruz kalır. Patlayan su borusunun üstünde seramik olduğu için de nereden su kaçırdığını göremezsiniz. Şu bilgiyi vermek istiyorum; alt kat dairenin banyo tavanından su geldiği zaman alt kattan su kaçağını bulamayız. Üst kat komşunuzun da dairede bulunması gerekmektedir.

Tavandan Damlayan Suyu Bulan Cihazlar

Tavandan akan suyu kırmadan bulan cihazlar artık var. Bu sayede akan suyun yerini bulmak için kırma çalışması yapılmaz. Tavandan akan suyu bulan makineler kullanılarak, su patlağının yeri tespit edilir. Kaçıran nokta tam olarak tespit edilmeden de herhangi bir kırma işlemi yapılmaz. Tavandan su kaçıran yeri bulma işlemi tamamlandığında bir iki fayans kırılarak, kaçıran bölgenin tamiri yapılır. Tesisatçıların kullandığı tavandan akan suyu bulan cihazlar;

 • Akustik Dinleme Cihazı: Prensip olarak su kaçağının çıkardığı sesleri dinleme yöntemiyle bulmaya yaramaktadır. Dinleme cihazını kullanan ustanın deneyimi sayesinde kısa sürede kaçak bulunur.
 • Nem Ölçer; Su akan yeri bulma konusunda yardımcı bir araçtır. Nem seviyesini ölçme metoduyla su akıntısının bulunmasında yardımcı olur.
 • Termal kamera: Sıcak su borularının yerini gösterebilen bu kameralar yardımcı su kaçak cihazlarındandır.
 • Kanal görüntüleme kamerası: Bu kameralar kanal ve gider boruları dediğimiz atık su sitemlerinin içine gönderilerek kaçağın bulunmasını sağlamaktadır. Atık su tesisatında kaçağı bulan tek cihaz da bu kameralardır.

Mutfağın Tavanından Su Akıyor

Mutfak tavanından sızan sular, yapısı itibariyle dolaplar için büyük tehlike arz etmektedir. Üst kat mutfak giderinde su sızıntısı olduğunu işaret eden bu durum, en kısa zamanda çözme ulaştırılmazsa çok büyük tadilatlara gebe olacaktır. Anadolu tesisat mutfak tavanından akan suyu bulan usta ekibiyle kısa sürede probleminizi ortadan kaldırabilecek bir firmadır.

8 Comments

 1. Reply

  Merhaba.Bizim banyonun asma tavanından alt komşunun banyosuna su akıyor acaba sorunu nasıl hallederiz.

  • Reply

   İYİ GÜNLER MUSTAFA BEY ALT KAT KOMSUNUZA AKAN SU PROBLEMİ TESİSAT KACAGI OLABİLECEĞİNİ GÖSTERMEKTEDİR
   KAMERALI CİHAZLAR İLE TESPİTİ YAPILABİLMEKTE OLUP DAİRENİZİ KIRDIRMADAN PROBLEMİ ÇÖZEBİLİRSİNİZ

 2. Reply

  Merhaba evimizin banyo tavanı asma tavan şeklinde yani tavanı açtığımız zaman borular direkt görünüyor ve üst komşumuz ne zaman banyoda olsa sular direkt bize akmaya başlıyor damla halinde buna nasıl bi çözüm bulabiliriz acaba

  • Reply

   İyi günler Fatma Hanım. Efendim problem tavanı açtığınızda pimaşlardan aktığını görüyorsanız sizin dairenizden değişiminin yapılması gerekiyor. Şayet böyle bir durum yoksa betondan sızıp gelen bir şey varsa üst kattan cihazlar ile suyun nereden geldiğini bulmamız gerekiyor. Bu işlem yapıldıktan sonra kaçağınızın tamiratı için gerekli işlemleri ekiplerimiz size uygulayıp anlatacaktır. Böylelikle problemden tamamen kurtulursunuz

 3. Reply

  Merhabalar yan yana olan dairelerde oturuyoruz yan tarafımdan komşumun banyoşu tavandan su akıtıyor ve kararma yapmış onun üstünde oturan komşum geçen sene tadilat yaptığını sorunun ondan kaynaklanmadigini dile getiriyor acaba benim daireden yan komşunun tavanına sızıntı olurmu bilgi almak istiyorum çok teşekkürler

  • Reply

   İyi günler Duygu Hanım. Öncelikle bu problemi birçok aşamada ele alabiliriz. Yan komşunuz tadilatını yaptırmış evet ama tam anlamıyla tadilat olmuş mu? Ya da tadilat yapılırken bir yere zarar verilmiş olabilir ya da bir şeyler eksik yapılmış olabilir. Bu yüzden yan tarafın tadilat yaptırması kesinlikle oradan kaynaklanmadığını göstermez. Ama şöylede bir durum var suyu sizden gitme ihtimalide var. Çünkü su betonda en zayıf olan bölgeden noktadan aşağıya iner. Bu yüzden tam anlamıyla emin olabilmek için cihazlarla evinizin kontrolünü yaptırın içiniz rahat etsin en güzeli bu.

 4. Reply

  Benimde evim ikikatlı üsten alt kata 2 aydır su damlıyordu 1 haftadır damlama kendiliğinden durdu acaba tekrarlarmı ? Lütfen cevap verin.

 5. Reply

  Biz Bayrampaşa’ da 5 dairelik bir apartmanın 4. katında oturuyoruz. Mutfak tavanımıza çatıdan ve oluklardan su sızıyor ve üst kat komşumuz yaptırmama konusunda ısrarcı (üst kat dubleks). Geçen sene çatı ve oluklar bu sebepten dolayı, tüm apartman tarafından onarıldı ama sorun bu sene tekrarladı. Komşular sorumluluk üst katındır diyerek onarıma katılmıyor, üst kattaki komşuda yaptırma yanlısı değil. Sizce nasıl bir yol izleyebiliriz? Bu tespiti yaptırıp ve gerekirse onarımını da yaptırıp raporlamak istiyoruz. Resmi bir belge niteliği taşıyor mu raporunuz? Ücretiniz nedir?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>