Evde Su Kaçağı Bulma

Su sızıntıları her zaman çözümü zor arızalar olmuşlardır. Her zaman her yerde karşımıza çıkabilecek bu olay en çok evlerde bizi sıkıntıya sokar. Evde meydana gelen tüm su kaçaklarını bulmak için Anadolu Tesisat farkı olarak kameralı dedektörlerle tespiti yaparız. Evdeki su kaçaklarını bulmak artık çok kolay kırmadan dağıtmadan direk kaçağın olduğu noktayı buluyoruz. Peki bu nasıl oluyor? Çok basit geliştirilen elektronik dinleme ve görüntüleme kameraları ile oluyor. Dinleme dediğimiz cihaz suyun borudaki çatlaktan çıkarken yapmış olduğu sesi duyuyor. Kamera sistemi ise gider borularının içine sokulup iterek ileriye doğru gidip ana boruya kadar olan daire pimaşlarınızı görmemizi sağlıyor. Bu sayede görerek veya dinleyerek su sızan yeri tam olarak buluyoruz. Tespiti yapılmış olan kaçağın onarımı için evinize fazla zarar verilmeden sadece tespiti edilen nokta kırılarak yapılmaktadır. Evinizin banyo, lavabo ve mutfağında meydana su kaçaklarının tespiti sadece kameralı cihazlarla yapılmaktadır. Tespit sırasında hiçbir yere zarar verilmeden tespit edilmektedir. Banyonuzda meydana gelen su kaçağını tespit etmek için önce kameralı cihazlarla noktasal olarak tespiti yapılmaktadır. Tespit yapılan noktaya fazla zarar verilmeden ( az kırma dökme ile) onarımı yapılmaktadır. Kırmadan tamir imkanı da bazen mümkün olabiliyor. Özellikle kalorifer tesisatlarında çok faydalı olan yöntem kaçağı kapatan bir kimyasalla yapılıyor. Biraz katı kıvamda olan bu kimyasal su sızdıran ince çatlakların içine dolarak hava ile temas ettiği an donuyor. Cam gibi şeffaf biçimde donan bu kimyasal çokta sağlam oluyor. Kimyasal madde hava ile temas ettiğinde donuyor deyince bazı müşterilerimizin soruları oldu. Sorular şu şekilde, şap içinde olan borunun veya beton içinde olan su borusu hava ile temas etmediği için ilaç nasıl tutacak deniyor. Boru betonun içinde de olsa hava alır. Bir beton içine hava geçirir. Zaten hava almasa sızan suyunda aşağı akmaması gerekir. Anlayacağınız boru nereye gömülü olursa olsun hava alıyor. Kaçak kimyasalı her şekilde donar, merak etmeyin. Evinizin her noktasında meydana gelen su kaçağını bulmak için sadece kameralı cihazlarla tespiti yapılmaktadır. Bu tespit aşamasında her hangi bir kırım döküm yapılmamaktadır. Evinizde meydana gelmiş olan su kaçaklarını bulmak için Anadolu tesisat su kaçağı servisimizi arayabilirsiniz.

     

Su kaçağı tespit denince çoğumuzun aklına kamera ile borularının içerisine bakmak geliyor.Ama durum biraz daha farklıdır. Kısaca size su kaçak tespiti yapan firmaların bu işi nasıl yaptıklarının anlatacağız. Borunun içerisine kamera ile bakma olayı evet doğrudur. Atık su gider borularının içerisine kamera salınarak borularda kırık, çatlak, ezilme vb durumları görmek için bakarız. Temiz su borularının içerisine kamera salınması mümkün değildir,bu borular dardır ve kesinlikle kamera içerisine girmez. Akustik dinleme cihazı dediğimiz yöntemle temiz suda ki kaçakların yerini noktasal olarak tespit ediyoruz. Tesisata su basarak manometrenin düşüş yapıp yapmadığına bakarak tesisatta kaçak olup olmadığına anlarız, ufak bir kaçak varsa bile cihazda düşüş olacaktır. Düşme olayını tespit ettikten sonra ise akustik dinleme cihazlarımızla sesin geldiği noktayı bularak sadece 1-2 fayans kırarak kaçağı bulmuş oluruz. Kalorifer kaçaklarında ise termal kamera dediğimiz sıcak suyun akışını bize gösteren cihazdan yardım alırız. Ama kaçak çok ufak ise ilaçla bu kaçağı kapatmamız mümkündür.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>