Atık Su İçerisindeki Yağlar Nasıl Temizlenir?

Atık su borusu tıkanıklığı bazen karşılaştığımız berbat bir sorundur. Gider boruları tıkanması o anki çaresizlikle pisliğin birleşmesi durumunda sinir bozucu bir olay haline gelir. Hele birde tuvalet tıkanması olmuş ve siz kullanmadığınız halde sular dairenize geri tepiyorsa çıldırmak an meselesi olur. Böyle durumlarda komşularınızın anlayışlı olması çok önemlidir. Çünkü yukarıdan kimse su kullanmazsa sizden de su çıkmaz. Bazı insanlar kendi dairelerinde sorun olmadığından aşağıdakinin durumunu hiç önemsemez mutfak tuvalet her yeri hiç bir şey olmamış gibi kullanır. Zaten bir başkasının döktüğü su sizin evinizden çıkıyorsa ortak kullanılan ana boru tıkanmış demektir. Genellikle ortak kullanılan mutfak hatlarında tüm binanın mutfak atıkları biriktiği için daha sık tıkanma olur. Özellikle yağlar donarak çok katı bir şekilde boruyu tıkayabilir. Mutfak giderinde yağlanma kullanımla alakalıdır. Eğer dikkat edilmeden kullanılır yemek artığı ve yağlar gelişi güzel gidere dökülürse ortaya bu sonuç çıkar. Yağdan dolayı boruda tıkanma sorunu susta ile ya da lavabo aç dökerek çözülemez. Biriken yemek artığı ve yağlar zamanla sertleşmiş açılması çok güç şekilde donmuştur. Direk bir darbe yaparak yağları parçalayarak açılır. Bunun için kanal açma makineleri en iyi çözüm ortağıdır. Nedeni ise makine yay ve ucuna takılan başlık vasıtasıyla dönerek ve ileri doğru hareketle yağların parçalanmasını sağlar. Yağ birikintisi fazlaysa önce delinerek ufak bir yol açılır daha sonra bu yol genişletilerek tamamen parçalanma gerçekleştirilir. Yalnız önemli bir nokta var ki yağların borudan tamamen temizlenmesi buna bağlı. Borudaki akıntı yani dökülen suların kendiliğinden akıp gidebilmesi için gereken meyil. Eğer boru hattı yeterli meyile sahip değilse yağ birikimi daha hızlı olur ve tıkanıklık açma makinesi ile açılsa da yağlar borudan gitmez. Bu noktada devreye boru içi yıkama girer.

Pimaş borularını makine ile yıkayan firmalar arasında Anadolu Tesisat güvenebileceğiniz tek adrestir. Mutfak gideri yağlarını temizleyen ustalarımız tesisatınızın ilk günkü gibi tertemiz ve hijyenik olmasını sağlamaktadır.

Pimaş boru yıkaması nasıl yapılır?

Boru hattı öncelikle kanal açma makinesi ile su gidecek kadar açılır. Nedeni yıkama yaparken suyun geri tepmemesi ve yapılan çalışmanın amacına ulaşabilmesidir. Gider gerekli şekilde açıldıktan sonra yüksek basınçla boru içini yıkayan makine kullanılarak yapışmış olan ya da akıntı olmadığı için gidemeyen yağlar borudan temizlenir. Makinenin çalışma prensibi yıkama hortumunun ucuna takılan başlık sayesinde yüksek basınçlı suyu belirli açıda basarak önüne gelen pislikleri söküp sürükleyerek boru dışına atmadır. Atık su borusu içerisindeki yağlar bu şekilde temizlenir. Pimaş boru hattı tertemiz hale gelir. Yağ çözücü ürünler kullanarak tekrar boruda yağ birikimi engellenebilir.

Lavabo Giderindeki Yağ Birikimi Nasıl Önlenir:

Banyo lavabo ve küvetler genel olarak tıkanan ve giderler en çok sorun teşkil eden atık su borularıdır. Mevcut borularınızın uzun kullanım sonrasında tıkanmaması zaten bir mucize olur. Fakat gösterdiğiniz dikkat ve alabileceğiniz küçük tedbirler uzun zaman temiz gider borularınızın olmasını sağlayabilir. Bu arada hatırlatmak istediğimiz başka bir nokta daha var. Lütfen hemen doğanın korunması hem de gider borularınızın daha temiz kalması için atık yağlarınızı lavabolara dökmeyin.Döktüğünüz yarım litre yağ tonlarca suyu kirletiyor.Bu her zaman aklınızın bir köşesinde kalmalı. Şimdi Bir kaç küçük ip ucu:
Öncelikle düzenli olarak beyaz sirke ve tuz karşımını sık sık kullanarak lavabonuzun giderini temiz tutun. Ve bu iki karışımı kullandıktan sonra bir miktar sıcak su ile çözünen kirlerin giderden akmasını sağlayın.
Ara sırada lavobonuzun giderine çamaşır suyu dökerek 5-6 saat su dökmeden bekletin. Buda ara sıra yapılması gereken ve etkili bir yöntem.
Bunu haftada bir kez yine ardından kaynar su dökerek yapın.
Başka bir yöntemde de kaynar suya bol bulaşık deterjanı koyarak giderden dökmektir. Bu deterjanların yağ çözücü özelliği olduğundan bu işe yarayan bir yöntemdir.
Bu bir kaç maddeyi ara sıra uygulamak hem faydalı hem de tıkanmayı oldukça geciktiren yöntemlerdir.

9 Comments

 1. Reply

  Merhaba bina mutfak giderlerinde yağlanmadan dolayı tıkanıklık söz konusu makine boruları yıkama işi için maliyet ne dir. Yaklaşık 20 -25 metre

  • Reply

   Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Normal ana hatlarda yıkama fiyatımız metre başı 120 tl dir. Ancak bazı yerlerde bu fiyatı düşürebiliyoruz. Sizin orası için 2000 tl gibi bir fiyat çıkarılmıştır. Destek için bizi 0212 645 33 33 numaralı hattımızdan arayabilirsiniz

 2. Reply

  Mutfak gideri tam olarak tıkanmadı ama çok su dökünce geri veriyor. Direk temizleme için fiyat istiyorum

  • Reply

   Merhaba. Mutfak giderlerindeki yağlanmanın temizlenmesi için önce hattın robot ile açılıp daha sonra kamera ile kontrolü gerekmektedir. Robot ücreti 150 tl’dir daha sonraki yıkama işlemi için oraya tıkanıklık açmaya gelen ekip size fiyat verebilir. Burdan yıkama için fiyat verme şansımız bulunmamaktadır. Bize ulaşmak için 0212 645 33 33 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz. SAYGILARIMLA

 3. Reply

  katı yağdan dolayı lavabo gideri tıkandı bunun için plastiği delmeyen hangi maddeyi kullanabilirim

  • Reply

   İyi günler Fatih Bey. Oraya kullanabileceğiniz en zararsız maddeler marketlerde satılan lavabo açıcılar. Bunun dışında dökeceğiniz ağır kimyasallar pimaşlarınızın contasını yakabilir ve alt kata su akıtabilir. Bununla beraber başınıza beklenmedik daha büyük sorunlar ortaya çıkar. Sizin için en mantıklısı makine ile borunun içini temizletip problemi kökünden çözmek. Bu şekilde günü ya da haftayı kurtarırsınız ve açıcılara ödediğiniz paralarla köklü bir çözüm bulamazsınız.

 4. Reply

  Yağlanmadan dolayi pimas yıkama yaptiracagim.Fiyatı nedir

  • Reply

   Öncelikle yaşadığınız sorunun yıkama ile çözüleceğinden emin olmamız gerekiyor. Boru içini görüntüleme için size servis gönderiyoruz. Görüntüleme servisimiz 150 tl dir. Eğer yıkama ile düzelecek bir durum ise ustalarımız size fiyat veriyorlar. Yıkama işlemini biz yaparsak görüntüleme ücreti almıyoruz.

 5. Reply

  servise gelen arkadaşların eline koluna sağlık lavabo giderini temizlediler. Bende buradan bir teşşekkür ediyim dedim

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>