Donan Kombi Nasıl Açılır

1 puan2 puan3 puan4 puan5 puan (1 oy, ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
Donan Kombi Nasıl Açılır

Soğuk kış aylarında ısıtma tesisatlarımızı bekleyen tehlikelerden biri de kombinin donması durumudur. Görevleri ısıtmak olan kombiler nasıl oluyor da donma sorunu yaşıyor gerçekten de ilgi çekici bir konu. Kombiler yapıları gereği yanmış gazların dışarı atılabilmesi açısından dışarısıyla bağlantılı bölgelere konulmak zorundadır. Bu sebeple çoğunlukla balkonlara monte edilen kombi kış aylarında soğuk havalarla yüzleşmek zorundadır. Kombiler çalışır durumdayken bir sorun yaşanmasa da kapatıldığı zaman kombi donma sorunu yaşayabilir. Kombinizin donmasını istemiyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kombi Neden Donar?

Açık balkonlara monte edilmiş kombiler havaların aşırı soğuması nedeniyle donma yaparlar. Böyle durumlarda soğuktan etkilenen kombi çalışmaz ya da arıza verir. Elbette ki kombinin donmasını engellemek için alınabilecek bir takım önlemler mevcuttur. Kombinin donduğu nasıl anlaşılır?diye soracak olursanız günümüzde mevcut olan kombi modellerinde donma yaşandığında ekranda herhangi bir arıza kodu belirmediğini söylememiz gerekir. Ancak kombinin donduğunu anlamak için açık balkonlarda dolap olsa dahi hava sıcaklığı – derecelerdeyse kombiniz donmuştur.
Kombi Donduğunda Ne Yapmalı?
Kullanılan kombi tesisatçılarında yaşanan donmalarda donan sadece kombi değil tesisatlar da olabilir. Kombiniz açık balkonda ise donma riski çok daha yüksektir. Ancak kapalı balkonda bulunan kombilerde tesisat boruları donma yapmış olabilir. Böyle bir durumda aşağıda saydıklarımız kontrol edilerek ona göre çözüm uygulanmalıdır.
• Kombi kullanırken musluklardan sıcak ve soğuk su hiç akmıyorsa sular kesik olabilir, su saati donmuş olabilir veya su boruları donma yapmış olabilir. Bu durumda bir tesisatçıdan yardım istemeniz gerekmektedir.
• Kombi kullanımı sırasında soğuk su çeşmesinden su gelmesine rağmen sıcak su çeşmelerinden su akmıyorsa kombinin soğuk su giriş borusu donmuş olabilir. Bu durumda bir tesisatçıdan yardım isteyebilirsiniz.
• Kombi kullanımı sırasında musluklardan soğuk su gelmesine rağmen sıcak su akmıyor ya da petek tesisisatı ısıtmıyorsa ve buna ek olarak kombi açık bir biçimde monte edilmişse kombi tesisatı donmuş olabilir.
donmus-kombi-isinarak-acilir
Kombinin Donması Nasıl Engellenir?

Montaj sırasında kombi balkona monte edildiyse montaj ekipleri sizi kombi donma sorunu hakkında bilgilendirecektir. Bu uyarılara uymamak ya da dikkate almamak sonucu kombi donar. Ortaya çıkabilecek sorunları bertaraf etmek için alabileceğiniz önlemler mevcut.

Kombinin donmaması için

Kombinizi dolap içinde kullanarak riskleri bertaraf edebilirsiniz. Bu iş için plastik malzemeden yapılan dolaplar önerilir.
Kombinizi açık balkonda kullanmayın. Balkonunuz açık ise kapatmanız donma sorununun önüne geçecektir.
Kombinizin dışardaki tesisat borularına izolasyon yaptırabilirsiniz.
Kış gelemden kombinizin bakım ve kontrollerini bir uzmana yaptırmak tesisatta oluşabilecek her türlü sorunun önüne geçecektir.
Kombiniz kısa süreli olarak kullanılmayacaksa kombinin ve kalorifer tesisatının donmasını önlemek için, elektrik beslemesi ve gaz vanası açık tutulmalıdır. Aksi halde donmaya karşı emniyet sistemi devreye girmeyecektir.
Kombiniz uzun süreli kullanılmayacaksa elektrik beslemesi ve gaz vanası mutlaka kapatılmalıdır. Bu gibi durumlarda kombi tesisat suyunun boşaltılması gerekmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ARA

Avrupa Yakası

0212 645 33 33
Tıkla Ara
ara-image

Anadolu Yakası

0216 383 36 33
Tıkla Ara
ara-image