Kırmadan Su Kaçağı Bulma

1 puan2 puan3 puan4 puan5 puan (155 oy, ortalama puan: 4,68. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
Kırmadan Su Kaçağı Bulma

Su tesisatlarının zamanla eskimesinden veya tesisatın yapımından kaynaklanan arızalar çevresel etkilerle birleşerek ileri ki dönemlerde borunun su sızdırmasına sebep olabiliyor. Bu yazıda amacımız sizlere bu konu hakkında bilgi vermek ve aynı zamanda kırmadan su kaçağı bulma işlemi ile yaşadığınız sorunu en az hasarla nasıl atlatabileceğinizi size anlatmaktır. Konuyu anlamamak çözüme ulaşmak için gereklidir. Şimdi su arızası neden olur, kaç çeşit su arızası vardır ve çözümü nedir en baştan başlayarak sırasıyla sizlere açıklayacağız.

Su kaçağı nedir?

Konutlarda yada iş yerlerinde iç mekan ve dış mekanlarda bizlere maddi ve manevi zararlar veren her türlü su boru patlaması ve sızdırmasına su kaçağı denir. Maddi zararlardan biri, herhangi bir yerden su çıkmadığı halde gözle görülmeyen bir arızanın su faturasına yansıyarak bize fazladan maliyet çıkarmasıdır. Birde su akıntısı nedeniyle parke şişmesi, boya kabarması ve duvar alçı boya patlaması gibi sorunlar bize maddi açıdan zarar verir. İşin manevi boyutuna gelince su akıntısı oluştuğunda su borusu patlağı olduğunu bildiğiniz halde çözüm üretememek fena halde moralinizi bozar. Hele birde bu su komşunuza akıyorsa sorunu elden bir şey gelmediği için çözememek kendi kendinize ciddi öfke patlamaları yaşamanıza neden olur. İşte su kaçağı bu yönleriyle çok ciddi bir arızadır.

Bina içerisindeki su kaçakları

Su kaçağı temelde ikiye ayrılır. Birincisi bina içerisinde dairelerde ve iş yerlerinde oluşan su kaçaklarıdır. Belli bir kapalı alanda ve vanası olan basınç testi yapılabilen kısımlar bina içi su kaçakları diye adlandırılır. Bina içerisinde farklı alanlarda değişik tip borularda su kaçağı sorunları vardır. Su kaçağının yerini arama ve bulduktan sonra  bunları tamir etme konularını inceleyeceğiz.

 • Plastik su borusu çatlaması

Son 20 – 25 yılda yapılan tesisatlar plastik olarak yapılmıştır. Plastik boruda su sızıntısı cihazlarla bulunur ve tamiri demir boruya nazaran daha kolaydır. Plastik borularda patlak oluşması inşaat zamanında borunun darbe almasıyla yada ustanın makine soğukken ve boru tozluyken kaynak yapmasıyla bu nedenlerle plastik boruda kaçak oluşur.

 • Demir boruda çürüme ve su sızıntısı

Demir borularda genellikle çürüme olmasından dolayı su sızıntısı başlar. Zaten demir borularda 25 – 30 yıldan önce su sızıntısı pek görülmez. Bazen çürüyen kısmın devamında ek yeri olur o kısma kadar boru değişerek sorundan kurtuluruz. Ancak bazı demir borularda çürüme yaygın olduğundan tamir edilemez. Çürümüş boru tamiri yerine böyle durumlarda borunun komple iptal edilip yeni plastik tesisat çekilmesi gerekir.

 • Atık su gider borularında su kaçağı

Temiz su boruları test edildikten sonra sağlam çıkarsa gider borularında atık su kaçağı aranmaya başlanır. Kamera sistemi ile pimaş içerisinde görüntüleme yapılır. Pimaş içerisinde herhangi bir delik, kırık, ek yerlerinde tam geçmemiş bir bölüm veya conta sıyırması görülür sızıntının olabileceği anlaşılır. Her zaman gider borusunda arıza olmaz, bazen de fayans yapımında hatalar olur ve fayanslar oynadıkça aralarından zemine su çeker. Bu zemin doldukça da suyu emen beton aşağı katın tavanında sararma, lekelenme ve damlatma olarak görülür.

 • Kalorifer tesisat kaçağı

Temiz su ve atık su gider borularında incelemeler yapıldığında herhangi bir arıza görülmüyorsa kalorifer tesisatında su sızıntısı olabilir. Eğer kombi sürekli su eksiltiyor ise buda bu sızıntının bir belirtisidir. Kalorifer kaçaklarında merkezi sistemde daire girişinde vana bulunması gerekir aksi takdirde test yapılıp kaçak bulunamaz. Eğer kombili daire ise zaten test yapmak mümkündür. Kombi kaçağı olarak ta biline bu sızıntılar kombiden kaynaklanmıyorsa eğer tesisat kısmı bizim uzmanlık alanımızdır.

 • Duvarda ve tavanda rutubet nemlenme

Su sızıntılarının genellikle ilk başladığı zamanlarda beton suyu emdiği anda ortaya kabarma ve rutubet çıkar. Kaçak çoğaldıkça ve beton suya doydukça kabarmalar damlamaya dönüşür. Ancak her kabarma ve nemlenme su borusunun patlamasıyla yani su kaçağıyla alakalı değildir. Örneğin banyo yüzeyine dökülen sular zeminde ki sızdırmazlık sorunundan dolayı aşağı katın tavanında kabarma yapabilir. Veya çok kullanılan bir banyoda havalandırma yeterli değilse küflenme ve rutubet olduğu için boya dökülmeleri nemlenme olabilir. Bunlar su tesisatı, gider borularındaki arızalarla alakası olmayan sorunlar. Bu sorunların kesin olarak bir sonuca ulaşması için cihazlarla su sızıntı tespiti şarttır.

Bina dışındaki su kaçakları

Bina dışındaki kaçaklar belirli bir planı olmayan nereden geçtiği belli olmayan temiz su ve pis su borularındaki sızıntılarıdır. Bu sızıntıları bulmak için dış hatlarda kullanılan özel başlıklar vardır. Akustik dinleme cihazlarına bağlanan dış hat başlığı toprak ve beton zeminlerde daha derindeki su kaçaklarını bulabilir.

 • Ana şebeke suyu kaçağı

Belediyelerin konutlarda ki kullanım suyu için sokaklara döşediği su borularına ana şebeke suyu denir. Genellikle bu boruların bakımını ve arıza tespitlerini belediyeler yapar. Bazı sitelerde site bahçesinin içinde kalan kısımlara belediye bakmayabilir, işte bu alanlarda dış hat kaçağı tespiti yapılabilir.

 • Yangın hidrant hattı su kaçağı

Genellikle avm lerde ve sitelerde bulunan yangın hidrant hatları da akustik cihaza takılan dış hat başlığı ile dinleyerek bulunur. Yangın hidrant patlağı olan tesisatlarda hidrafor da su basıncı azalır basınç yükselmediği için kaçak olduğu anlaşılır.

 • Bahçe sulama kaçağı

Bahçe sulama hatları normal borulara nazaran daha dayanıksız ve basıncı az olan borulardır. Bu borularda kaçak olduğunda bahçe sulamaya kullanılacak yeterli basınç oluşmaz veya fatura çok kabarık gelir. Hatta su kaçağı olduğu genelde böyle anlaşılır. Yine bu kaçaklarda aynı akustik dinleme cihazı ile bulunur.

Su kaçağı nasıl bulunur?

Su akıntılarının bulunmasında kullanılan tespit cihazları arızaların insanlara vermiş olduğu maddi zararları büyük ölçüde azaltmaktadır. Su kaçağı noktasını bulmak için profesyonel yöntemler ve amatör yöntemler mevcuttur. Yazımızın bu kısmında profesyonel yöntemlerden bahsedeceğiz.

 • Akustik dinleme cihazı ile su kaçağı tespiti

Bu cihazla su sızıntısı tespiti yapabilmek için tesisata belirli oranda basınç uygulanarak borunun çatlak yerinden kaçırma anında su sesinin çıkması sağlanır. Burada amaç çıkan bu kaçak sesini cihazla duyarak borudaki çatlağa ulaşmaktır. Demir boru ve plastik boruda geçerli olan bu yöntemle su sızan nokta tam olarak bulunur. Böylece çok az bi kısım kırılarak komşuya su akıntısı çözülür.

 • Kamera sistemi ile su kaçağı bulma

Kamera sistemi ile pis su gider borularında ki sızıntılar bulunur. Boru içerisinde elle itilerek ilerlemesi sağlanan bu kameralar aynı göz gibidir. Boruda herhangi bir çökme, kırılma vb. durumları görmemizi sağlar. Su sızıntısı atık su borularında ise kamera olmadan hiçbir şekilde arıza tespiti yapılamaz.

 • Termal kamera ile su kaçağı tespiti

Termal kameralar ısıyı algıladığından sıcak su borularında yada kalorifer tesisatlarında etkilidir. Isınan bölgeleri kırmızı göstererek ortamda çizgi halinde görülen bölüm boruların kaçak olan kısmında daha geniş görülür. Bu görüntü suyun o bölgede sızıp etrafa dağıldığını yani kaçak olduğunu gösterir. Termal kameralı kaçak tespiti için gereken bu görüntüyü alabilmek için yapılan hazırlık ve sızıntıyı bilinçli bir şekilde artırmak çok zordur işin asıl kısmı buradadır zaten.

 • Amatör su kaçağı tahmin yöntemleri

Profesyonel yöntemlerin yanı sıra kendi deneyebileceğiniz yöntemlerde bulunuyor. Borudan sızan suyu bulma işlemi mümkün olmasa da en azından temiz su mu yoksa atık su arızası mı onu görebilirsiniz. En basiti eğer mümkünse vanaları kapatarak veya giderlere su dökmeyerek denemeler yapmaktır. Temiz su kaçağından şüpheleniyorsanız daire girişindeki vanaları kapatarak 1 gün deneme yapabilirsiniz. Eğer su kesiliyorsa temiz su kaçağı var demektir. Eğer gider borularından şüpheleniyorsanız yine sular açık vaziyette sadece giderlere su dökmeden 1 gün deneme yapabilirsiniz. Kaçak gider borularında ise suda azalma ve hatta kesilme olacaktır.

“Su kaçağı bulma yöntemleri” hakkında bilgi almak için tıklayın.

30 YORUM
 • Rifat Kangi

  12 Mart 2017

  Yorumunuz moderatör onayı bekliyor.

 • Dilek E.

  12 Aralık 2016

  Yorumunuz moderatör onayı bekliyor.

 • Metin

  24 Kasım 2016

  Duşakabinin altına su akıyor, nasıl kaynaklandığını anlayamadık. Ne kadara bakıyorsunuz? Ve tamir ücreti ne kadar? Ev Çıksalın’da

  1. anadolu tesisat

   24 Kasım 2016

   Eğer normal bir ustanın bulamayacağı kaçak ise biz bakıyoruz. Cihaz gerekmeyen bir iş ise biz bakamıyoruz malesef.

 • ali yokuş

  08 Kasım 2016

  En üst katta oturuyorum. Tavandan avizelerden su damlıyor yağmur yağınca. Ücret nekadar.

  1. anadolu tesisat

   08 Kasım 2016

   Üst katlardan gelen su kaçaklarını bulmak çok zahmetlidir. Bu yüzden üst katınızda şüpheli dairelerin tek tek su kaçak kontrollerinin yapılması gerekir. Su sızıntısının hangi daireden geldiği belli değilse daire başı maliyet artar. Fiyatlar konusunda firmamızla irtibata geçmeniz gerekir. Kontrol edilen daire sayısı arttıkça su kaçağı fiyatı düşer

 • selim kurt

  08 Kasım 2016

  anlattıklarınız fena şeyler değil yalnız insanların kafasını bulandıran konu her zaman maliyettir.bizim binada üst katlardan gelen su problemi var.tespiti için ne kadar ücret alıyorsunuz açıklarsanız sevinirim.iyi çalışmalar.

 • hilal tatar

  08 Kasım 2016

  Firmanızın hizmetleri çok güzel ama benim dikkatimi her zaman fiyatlar çeker. Su kaçaklarını bulmak için kaç para alıyorsunuz. Ayrıca benim dairemde iki kaçak olursa yine aynı ücretimi alıyorsunuz

 • Hakan B.

  07 Kasım 2016

  Apartmanızda meydana gelen su sızıntı problemini bulmak için istanbul tesisat firamasından önce 2 tesisatçı usta getirdim fakat herhangi bir çözüme ulaşamadım. İnternette dolaşırken sizin firmanızı buldum elemanlarınız sabırlı bir çalışmadan sonra cihazlarla su sızıntısının yerini buldular. Teşekkür ediyorum

 • cihan büyük

  12 Ekim 2016

  Almanyadan selamlar..Ilkönce orada calisan herkese tesekkür ediyorum.mükemmel iscilikleri ve teknolojileri ile göz doldurduklarini belirtirim.istanbulda 6 ay icinde kac tesisatciya gösterdim ise arizayi tesbit edemediler.bu arkadaslar beni bu sıkıntıdan yarım saat icinde 3fanyas kırararak kurtardılar.almıs oldukları ücret ise kendilerine helal hoş olsun.tekrar teşekkür eder allah razı olsun diyorum.

 • Murat Yılmaz

  28 Eylül 2016

  6 kat 12 daireli bir apartmanımızın bütün su kaçaklarını bulma işi ne kadara mal olur ve nasıl bir yol izleyeceğiz?

  1. anadolu tesisat

   28 Eylül 2016

   Firmamızı arayıp detaylı görüşmeniz gerekiyor efendim.

 • Doğan Ünal

  28 Eylül 2016

  Evimin tuvalet ve banyo giriş üstünde su kaçağı var damla geliyor tam tespit yapılabilir mi maliyeti ne olur nasıl yardımcı olursunuz?

  1. anadolu tesisat

   28 Eylül 2016

   Apartman dairelerinde su kaçaklarına 150 tl ye bakıyoruz efendim. Arayıp servis yazdırabilirsiniz.

 • Ertan Savaş

  28 Eylül 2016

  Banyo dolabımın iç kısmında rutubet oluştu su sızdırması var galiba tespit yapıp arızanın giderilmesini istiyorum yardımcı olabilir misiniz?

  1. anadolu tesisat

   28 Eylül 2016

   Tabi ki kaçak cihazlarımız ile yerini buluruz ve isterseniz tamiride yapılır.

 • Salih Çolak

  28 Eylül 2016

  Acaba sadece tespit mi yapıyorsunuz. Yoksa tedavisini de yapıyor musunuz?

  1. anadolu tesisat

   28 Eylül 2016

   Tabiki arıza tespiti ve onarımınıda yapıyoruz.

 • Serhat Serik

  28 Eylül 2016

  Merhaba ben bodrum katta kalıyorum bana eskı. Binanın boşluğunda giderler var. 2 seneden beri tavan ve duvar ıslanıyor.kımden geldıgınde bılmıyorum. Apt.boslugunda cok dar ve bır sey goremiyorum.bu suyun hangı kattan geldıgını tespit edrbılıyormusunuz.sımdıden tsk . Ist Aksaray dayım.bılgı verirseniz sevınırım..

  1. anadolu tesisat

   28 Eylül 2016

   Su kaçağı için o bölgeye akabilecek daireleri test etmemiz gerekiyor. Bakılan ilk daire için 150 tl alınıyor devamında test edilen her daire içinde 100 er tl ekleniyor.

 • Tolga

  28 Eylül 2016

  merhaba bizim evin içinden gider borusu geçiyor giriş katta oturuyorum üst katların gider suyu bızım evde borudan geçiyor köpüklü su geldiği zaman su bizim evin içine akıyor normal su giderken sorun yok makina vs calıstıgında onun köpüklü suyu eve akıyor nasıl birşey yapabiliriz

  1. anadolu tesisat

   28 Eylül 2016

   Gider borularının içerisine kamera ile bakarız ancak o şekilde sorunu tespit edebiliriz.

 • Erdem Selvi

  28 Eylül 2016

  Merhaba .uşak merkezde müstakil bir evde kiracıyım. Odanın birinde rutubet var. Duvar kabarmış. İçinden su borusu geçme ihtimali yüksek yardımcı olur musunuz?

  1. anadolu tesisat

   28 Eylül 2016

   Malesef yardımcı olamıyoruz çünkü orada servisimiz yok.

 • birol tumel

  09 Ağustos 2016

  gercekten helal olsun bu zamanda bir sıkıntıyı fırsata cevirmeden çözüm bulan sizi gibi bir fırmaya
  dairemdeki kaçagı diğer firmalar gibi kırarak değilde kırmadan su kacagını bulup olabildiğince titiz calışarak dairemdeki sıkıntıyı çözdükleri için gercekten teşekkür ederim

 • muharrem erasla

  08 Ağustos 2016

  merhabalar benim banyo tuvaletime su damlıyor. tatvan/bitliste dairem var kiracı oturuyor ve yaklaşık 1 yılı aşkın süredir su damlamasından şikayetçi yaklaşık 5 6 ay öncesinde üst katın lavabo su borusunun çatlak olduğu tespit edilmiş ve tamir edilmişti ama ortalama 1 ay sonra yine bu şikayetler başladı daha önce tamir edilen boru kontrol edildi herhangi bir sıkıntı görülemedi fayans derz dolguları felan çözüm bulamıyoruz sizce neden kaynaklanıyor olabilir tavsiyeleriniz nedir ayrıca bitlis e hizmet verir misiniz şayet hizmet verirseniz ortalama masrafı (tl cinsinden) ne kadar tutar gerekli bilgilendirmeleri mailime gönderirseniz sevinirim.

  1. anadolu tesisat

   08 Ağustos 2016

   Malesef bitlis e servisimiz yok. Ancak bir su kaçağı tespit servisi bulup test yaptırırsanız sonuç alabilirsiniz.

 • onur

  08 Ağustos 2016

  Merhaba İstanbul tesisat yetkilileri ben alt katta oturuyorum 2 sene içinde tam 4kez sıcak su borusu patlıyor yatak odası kısmında komşu usta geliyor kaynatıyo ek yapıyo başka bölgeden patlıyor borular eski kalitesiz usta faktörü de var tabii boruları dışardan verebilirmiyiz cevabınızı bekliyorum

  1. anadolu tesisat

   08 Ağustos 2016

   Tabiki efendim tesisat borularınızı fayans üzerinden güzel bir şekilde döşeyerek hiç bir yeri kırmadan sorundan kurtulmanızı sağlayabiliriz.

 • Cemil Nazir

  07 Ağustos 2016

  Üst katımda oturan vatandaş ısrarla su kaçağının ondan kaynaklanmadığını söylüyor cihazla kaçak varmı diye baktığınızda rapor veriyor musunuz? Benim evin sigortalı su kaçağının parasını kendim ödesem sigortadan parasını alabilirmiyim?

  1. anadolu tesisat

   08 Ağustos 2016

   Üst katta kaçak olup olmadığı kesinlikle ortaya çıkar fakat parayı sigortadan alabilirmisiniz onu experiniz ile görüşmelisiniz.

 • semih d.

  05 Ağustos 2016

  Duyduğumda canımın sıkılmasına yol açan su kaçağı problemini servisi yazdırdıktan sonra aynı gün erisinde gelip dikkatli bir araştırma yaparak klimanın borusundan bulan mustafa ustaya teşekkürü bir borç biliyorum…

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ARA

Avrupa Yakası

0212 645 33 33
Tıkla Ara
ara-image

Anadolu Yakası

0216 383 36 33
Tıkla Ara
ara-image