Kırmadan Su Kaçağı Bulma

1 puan2 puan3 puan4 puan5 puan (13 oy, ortalama puan: 4,08. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
Kırmadan Su Kaçağı Bulma

Konut ya da işletmelerin su tesisat borularında oluşan patlakların yerini bulabilmek için çalışma yürütmekteyiz. Bulunan su kaçağının en kısa sürede tadilatı yine kendi bünyemizde çalışan ustalar tarafından gerçekleşir. Binalarda zemin içerisine gizlenmiş su borularında oluşan çatlaklar cihazla yeri bulunduktan sonra işaretlenir. Yapılan bütün kontroller duvar veya seramikler kırılmadan yapılır. Kırmadan su kaçağı bulma işlemi her ustanın ve firmanın yapabileceği bir iş değildir. Su problemlerinize kesin çözüm bularak size rahat bir yaşam sunuyoruz. Su kaçağı denildiğinde aklımıza ilk olarak başımıza damlayan sular gelir. Bununla birlikte bizden alt kata damlayan sular , kötü görüntüler , pis rutubet kokuları bizi çıkmaza sokar ve ne yapacağımızı bilmez duruma geliriz.  İşte tam o sırada profesyonel bir tesisat ustası arayışına geçeriz. Ev iş yeri, alışveriş merkezleri ve tüm yaşam alanlarını kapsayan bu sorunu çözmek usta ellerin işidir. Anadolu tesisat kalitesiyle güven veren çalışma anlayışını birleştirerek, kırmadan su kaçağı tespiti konusunda uzmanlaşmış bir firmayız. Tesisat borularında oluşan su sızıntıları, üst komşunuzdan gelen tavanı sarartan su kaçakları gibi ve sizde rahatsızlık oluşturan tüm sorunlarınız da firma güvencesiyle yanınızdayız. Eskiden kalma yöntemlerle yapılan su akan yeri bulma işlemleri oldukça zahmetli bir işti. Evinizin yada iş yerinizin tüm fayansları, duvarları, parkeleri kırılıp dökülerek tam bir kabus halini alırdı. Şuan bile mahalle tesisatçısı diye adlandırılan şahıs olarak çalışan ustalar uzun zahmetler uğraşlar vererek vaktinizin büyük bölümünü alarak kırma olayını gerçekleştirmektedirler. Biz firma olarak kırma ve dökme olayını uzun zamandır rafa kaldırmış durumdayız. Uzman ekiplerimiz cihazla su akan yeri bulup sizleri hem bilgilendirip hem de sorununuzu kökten halletmeyi hedefler. Su kaçakları genelde duvar içinde döşeli boruların kırılması patlaması ve çatlakların oluşmasıyla ortaya çıkar. Bu boru kırılmaları ve patlaklarını kameralı özel robot cihazlarla görüntülemek mümkündür. Kameralı makinelerle sızıntı yapan bölge kırma olayına girmeden özel son teknoloji sayesinde tespit edilir. Tespit işleminden hemen sonra tamirat tadilat ve onarım işlemi de yine uzman ekiplerimizce fiyatlandırılarak itinayla tamir yapılır. su-kacagi-tespiti

Su Kaçağı Tespiti Yöntemleri

 1.  Hazırlıklar
 2. Nem Ölçerek Kaçak Bulma Yöntemi
 3. Kaçak Tamir Kimyasalı Yöntemi
 4. Kırarak Kaçak Bulma Yöntemi
 5. Hava Basıncı ile Su Kaçağı Tespiti Yöntemi
 6. Su Basıncı ile Kaçak Tespit Yöntemi
 7. Kamera ile Görüntüleme Yaparak Kaçak Bulma Yöntemi
 8. Termal Kamera Yöntemi
 9. Boyalı Su ile Kaçak Bulma Yöntemi

Hazırlıklar

 • Su Akan Bölgenin Gözle Kontrolü

Eğer su sızıntısı damlama şeklinde oluyorsa damlayan noktaya bakılarak nereye denk geldiği ölçülür. O bölgede yoğunlaşarak su kaçağı tespiti yapılmalıdır. Fakat her zaman damlama ile karşılaşmayız. Boyanın döküldüğü kabaran kaçaklarda mevcuttur. Böyle bir durumda kabarma veya damlama ne zaman başlamış, sürekli akıntı var mı sürekli akıntı var mı sorulmalı bilgi alınmalıdır. Çünkü suyun hareketine göre temiz su ya da pis su arızası tahmin edilebilirse tespit daha sağlıklı olur.

 • Su Saatinde Dönmenin Kontrolü

Temiz su kaçaklarında musluklar açık olmadığı halde sanki su akıyormuş gibi saat boşa dönebilir. Beton içerisinde veya fayans altında kalan borulardan su akıntısı olduğu için saat dönüyor demektir. Kombi altından sıcak su vanası kapatılarak 1 dakika beklenip tekrar açıldığında su saatinde dönme oluyorsa sıcak suda kaçak var demektir. Aynı işlemi soğuk su hattı için su saatinin yanındaki vanadan kapatıp 1 dakika sonra tekrar açarak yapabiliriz. Normal şartlarda herhangi bir boruda kaçak olmadığında su eksilmeyeceği için su saati de hareket etmez. Bu yolla en azından temiz suda kaçak var mı varsa sıcak suda mı yoksa soğuk suda mı anlarız.

 • Suları Kapatma

Su kaçağı için hangi testi yaparsak yapalım tüm muslukların ve vanaların kaçırmayacak şekilde kapalı olduğundan emin olmalıyız. Kaçıran yada damlatan bir musluk olursa bir yerde boru patlamış diyerek kaçağı bulmaya çalışırken zaman kaybederiz. Bazı tesisatlar eski olduğundan musluklar ve vanalar tam tutmayabilir. Gerekiyorsa musluklar sökülerek ağızlara tapa sıkılıp sızdırmaz hale getirilmelidir. Tüm muslukların damlatma olmadığından eminsek su kaçağı tespit işlemini rahatlıkla yapabiliriz.

 • >Nem Ölçerek Kaçak Bulma Yöntemi

nem-olcer-ile-kacak-bulma-yontemi

 • Önce en ıslak olan ve su akan noktaya gidin

Bir mekanda nem ölçer ile su kaçağı bulacaksak nemin en yoğun olduğu bölgeyi bulmalıyız. Tabi önce bir gözle kontrol şarttır. Eğer damlama varsa direk o bölgeden nem ölçülmeye başlanır. Su borusu patladığında su yayıldığı için kaçak bulmak biraz zorlaşır fakat detaylı şekilde incelenirse sonuç elde edilir.

 • Nem ölçerin kullanımı

Nem ölçen cihaz ile ıslak olan bölgelerde gezilerek veriler toplanır ve en yoğun nem olan bölgede incelemeler derinleştirilir. Fakat tüm ölçümlere rağmen bazen alanı daraltamayabiliriz. Böyle bir durumda suyun aktığı yer nereye denk geliyorsa o kısım kırılarak kaçak bulunabilir. Zaten nem ölçer ile su kaçağı tespiti çok fazla denenen bir yöntem değildir. Sadece size yardımcı olabilecek fikirler verir.

 • Kaçak Tamir Kimyasalı Yöntemi

kacak-tamir-kimyasali-yontemi

 • Doğru kimyasalı kullanın

Su sızıntılarını bulmak için çok çaba harcanmakta ama aslında su kaçağını direk tamir etmek aha kolay. Kaçak tamir kimyasalı diye adlandırılan flex dub adında ki bu sıvı kaçağın yerini bile bulmaya gerek kalmadan kaçağın tamiratını yapma imkanı sağlıyor. Dolayısıyla maddi ve manevi külfetten kurtuluyorsunuz. Ancak doğru kimyasalı seçerseniz bu dediğimiz gerçekleşir. Aksine ne olduğu belli olmayan bir kaçak kimyasalı kullanırsanız dert birken bin olur.

 • Tamir kimyasalını doğru şekilde uygulayın

Kaçak onarımı yapacak olan kimyasalın markası ve uygulama şekli çok önemli. Ambalaj üzerinde uygulama şekli anlatılmasına rağmen yinede usta kontrolünde uygulanması daha yararlı olacaktır. Yanlış uygulama yapılırsa kaçak kapanmaz. Tamir kimyasalı sonuçta kimyevi bir madde ve gözle herhangi bir teması olması durumunda ciddi sıkıntılar ortaya çıkar. Tesisatınıza ve kombinize herhangi bir zararı olmasa da insan sağılığı açısından uygulama sırasında tecrübe şarttır.

 • Kırarak Kaçak Bulma Yöntemi

kirarak-kacak-bulma-yontemi

 • Kırmak için keski uçlu matkap kullanın

Su kaçağını kendiniz bulmak istiyorsanız tesisatçı olmasanız da en azından bu işlerden biraz anlamanız gerekiyor. Kırım işleminde boruları delmemek için keski dediğimiz yassı uç ile kırım yapılmalıdır. Sivri murç ucu ile kırım yapılırsa sağlam olan borularında delinmesi muhtemeldir.

 • Islaklığın daha fazla olduğunu yöne doğru kırın

Su patlağının yerini bulmak için kırım yapılırken her zaman daha ıslak olan bölgeye doğru gidilir. Akıntının olduğu kısımdan kırılmaya başlanabilir. Hatta zemine bakılarak ıslak, renk değiştirmiş veya kabarmış kısımlar tespit edilirse direk kaçağın olduğu yere bile rastlayabiliriz. Tahmin edilen bölge açıldığında orada boru yoksa sağa sola bakılarak hangi taraf daha ıslak kırarak ilerlenir. Kırarken aynı zamanda seste dinlenmelidir. Su patlağına yaklaştıkça seste artacaktır. Bu şekilde kaçağı bulma ihtimalimiz var ancak biraz fazla yer kırılabilir. elbise askısı kullanarak klozet tıkanıklığı açma

 • Hava Basıncı ile Su Kaçağı Tespiti Yöntemi
Kompresör yardımı ile su tesisat borularında basınç testi

Kompresör yardımı ile su tesisat borularında basınç testi

 • Profesyonel bir firma bulun

Tesisat borularında kaçağın yerinin belirlenmesi için sisteme basınç uygulanmaktadır. En iyi sonuç alınacak kaçak bulma yöntemi hava ile yapılandır. Su tesisatında ki patlaktan çıkan sesin en iyi ve net şekilde duyulmasını sağlayan şey havadır. Profesyonel bir firma bu işte çok önemlidir. Firmayı bulmak için tanıdığınız tesisatçılara sorun eğer böyle bir imkanınız yoksa internetten su kaçağı bulma yazarak profesyonel bir firma bulabilirsiniz.

 • Kullandıkları cihazların profesyonel olmasına dikkat edin

Her su kaçak firması profesyonel değildir. Servis elemanlarının dış görünüşü, servis araçları ve disiplin kadar kullanılan ekipmanlar da çok önemlidir. Hatta kullanılan ekipmanlar daha da önemli diyebiliriz. Siz bu işin içinde olmadığınız için profesyonel cihazın hangisi olduğunu bilemeyebilirsiniz haklı olarak. Fakat cep telefonu kadar küçücük cihazları getirip bu cihazla kaçak bulacağız diyenlere de kesinlikle itibar etmeyin. Özellikle su kaçağına gelen ekiplerde bir adet akustik dinleme cihazı ve gider borusunun içini görüntüleyen bir kamera mutlaka olmalıdır.

 • Kesinlikle kamera sistemi olan ekipler çağırın

Kamer sistemi diğer cihazlara göre daha maliyetli olduğu için bu sistemler işine önem veren profesyonel düşünen firmalarda bulunur. Çağırdığınız firmada kamera sistemi yoksa bu yoldan kısaca firmanın işine verdiği değeri anlayabilirsiniz.

 • Su Basıncı ile Kaçak Tespit Yöntemi

su-basinci-ile-kacak-bulma-yontemi

 • Hava basıncı ile yapılan işlemleri yapın

Su basıncı ile kaçak bulmada tıpkı hava ile yapılanın aynısıdır. Tek fark suyun patlak olan noktadan çıkışı ile havanın çıkışı esnasında oluşan ses farkıdır. Kullanılan ekipmanlarda ki fark ise yalnızca basınç yapan su pompası ve kompresördür.

 • Kamera ile Görüntüleme Yaparak Kaçak Bulma Yöntemi

kamera-ile-kacak-bulma-yontemi

 • Doğru kameranın kullanıldığından emin olun

Bu yöntem pis su kaçaklarının bulunması için kullanılır. Atık su borusu içerisinde oluşabilecek herhangi bir çatlama, conta ısırması veya tıkanma su kaçağına sebep olabilir. Bu arızaları anlayabilmek içinde pimaşın içine görmek gerekir. Kamera kafasında ışık olan elle iterek boruda ilerleyen bir sistemdir. İstediğimiz kadar ileri doğru sürerek borudaki sorunları tespit ederiz. Tabi istediğimiz gibi görebilmek için de kaliteli ve bu iş için üretilmiş bir kamera sistemi kullanılmalıdır. Doğru kamera kullanılmaz ise arızayı görmekte mümkün olmaz.

 • Termal Kamera Yöntemi

termal-kamera-ile-kacak-bulma

 • Tesisata sıcak su verme

Termal kameralar sıcaklık algılayan ve bir fark varsa bu farkı bize değişik renkte göstererek anlamamızı sağlayan cihazlardır. Su kaçağı bulmak için üretilmemiş bir cihazdır fakat kaçak bulma alanında kullanılmaktadır. Tesisata sıcak su vererek boruların yeri görülebilir. Tabi bu sırada kaçak olan yerden sıcak su dışarı sızacağından termal kamera o alanda bir yayılma görür. Bu şekilde kaçağın o bölgede olduğu gözle görülebilir. Ancak bu işlem basit görünse de saatlerce süren bir işlemdir. kamerali-ariza-tespiti

 • Kaçak olan bölgenin ayrıştırılması

Su kaçağı olan bölge termal kameradan görülür ancak tam nokta bulmak istersek termal kamerada bu iş çok zordur. Sebebi termal kamerada ısı algısı geniş tutulur. Tesisata verilen sıcak su boruları ısıttıkça yayılan ısı borunun etrafını komple kırmızı gösterir. Alan belirlenir ancak nokta tam olarak işaretlenemez.

 • Boyalı Su ile Kaçak Bulma Yöntemi

boyali-su-ile-kacak-bulma

 • Boya yöntemini sadece gider borusunda deneyin

Gider borularında kaçak olduğunda genelde aşağı kattan kabarma yada ıslanma yaparak belirti verir. Eğer boru kırılmışsa kaçıran yer büyükse damlamada oluşur. Gider borularında temiz su tesisatı gibi su fışkıran bir yer bulunamayacağı için çok net bir tespit yapılamaz. Bir kırık olması halinde net tespit olur ancak genelde giderler ek yerlerinden eskimiş olduğu için sızdırırlar. Bu giderdeki kaçağı bulmak için sulu boya veya mürekkep dökülebilir. Aşağı sızan bir su varsa her zaman olmasa da çoğu zaman boya alt katın tavanında belirir. Böylece kaçağı kendi imkanlarımızla bulmuş oluruz. Gidere boya dökerek su kaçağı tespiti bu şekilde yapılabilir. demir-boruda-su-kacagi

Demir Boruda Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Günümüzde plastik boru ile yapılan su tesisatları bundan yaklaşık 20-30 yıl önce galvaniz borularla yapılmaktaydı. Zamanla çürüme ve kireçlenme olan demir – galvaniz borular sızdırmaya başlarlar. Ancak plastik borudaki gibi kolay bulunamaz bu sızıntılar. Çünkü boru çürümüşse aynı anda bir çok noktadan su sesi gelir. Buda su kaçak tespitini imkansız hale getirir. Uzman ekiplerimiz sayesinde ne olursa olsun su sızan yer bulunur. Ancak her zaman tamirat yapılamayabilir. Örneğin resimdeki demir boru tamamen çürümüş ve tamir edilemeyecek kadar yıpranmış. Böyle bir durumda işin sağlıklı olması için tamir yapılmaz tesisat yenilenir. Eğer demir borudabulunan su kaçağı çürümemiş ise tamiratı yapılabilir. Sizin için en iyisini düşünüp kendi evimizde tesisat yapıyormuş gibi karar veriyoruz. termal-kamera-ile-kacak-bulma

Duvar içindeki su borusu neden patlar?

Aklınıza takılan ve bize sorulan sorulardan biride, duvar içinde gömülü olan borular nasıl olur da kırılır yada patlar. Eski binalarda duvar içine demir borular döşenir, zaman aşımına uğrayan demir borular zamanla çürüme yaparak duvar içine su sızdırırdı. Plastik boru kullanılmış bir tesisat borusunun kırılıp patlamasının da birkaç nedeni olabilir. Bunlardan  biri su tesisatı döşeyen tesisat ustasının hatası, diğeri de su basıncının fazla gelmesiyle oluşan patlamalar. Sıcak su boru hatlarında genleşme sonucunda su sızıntıları oluşabilir. Kırmadan su kaçağı bulma konusunda İstanbul genelinde hizmetimiz mevcuttur. Su kaçağı bulma konusunda kullanılan son teknolojik cihazların yanılma payı çok düşüktür. Su kaçak cihazlarının bir çok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan biri ve en önemlisi kırma olayının olmaması, diğer avantajlardan biride tahmini fikir yürütmek yani su kaçağı olabilir de olmayabilir de deyip sizlerin hem vaktini hem parasını almamak. Bu konuda olasılıkları bir kenara bırakarak kesin çözüm için bize ulaşmanız yeterli olacaktır. Su kaçağı tespiti büyük ustalık isteyen bir iştir. Çalışanlarımız su damlayan bölgeyi tespit ederek birçok alanın kırılmasını engellemiş olurlar. Tesisatta oluşan su kaçağını tespit işlemi esnasında, yurt dışından ihraç edilen özel cihazlar sayesinde kırma dökme yapmadan, evinizi iş yerinizi kirletmeden ve değerli vaktinizi almadan hizmet sunuyoruz. su-sizintisi-tamiri

Su sızdırmasının nereden geldiğini nasıl bulurum?

Nereden geldiğini bilmediğiniz su sızıntıları artık başınıza dert olmayacak. Geniş bir alana yayılan su sızdırmaları yaşam alanlarında büyük rahatsızlıklar vermektedir. Sizleri rahatsız eden görüntü kirliliğine de yol açan su damlamaları bazı dairelerin tavanlarında kararma ve küf şeklinde ortaya çıkmaktadır. Konutunuza taşınmadan önce tesisat borularının 10 bar basınca dayanıklılığını mutlaka ölçüm yaptırmanız gerekir. Aslında bunu müteahhit firmanın yapması gerekir. Ancak kaliteli iş.ilik olmayan yapılarda bu tarz tesisat arızaları ile karşılaşabiliriz. Problemli tesisat boruları akustik ses dinleme cihazı ile tespit edilerek bölgesel tamir yapılır. Su sayacından itibaren meydana gelen boru patlakları mülk sahibini ilgilendirmektedir. Aşağıya verebileceği her türlü su arızasından daire sorumludur. Bu yüzden alt komşunuza vereceğiniz her türlü zarar sizi ilgilendirir. Günümüzde toplu yaşam alanlarının hızla artması komşuluk ilişkilerini gündeme getirmiştir. Yan daireden sızan suyun komşunuzu rahatsız etmesi hoş bir durum değildir. Gün içerisinde komşu dairesinden size akan sular gibi yüzlerce şikayet almaktayız. Her dairenin sayaç girişinden sonra basınç düşürücü vana olsa bu sorunları yaşamamış olursunuz. Bazı zamanlarda sular idaresi şebeke hattından gelen yüksek basınçlı su daire tesisatının içerisine girdiğinde boru patlamalarına neden olabilir. Önlemini almak çok kolay basınç düşürücü vananın ayarını 4 ile 5 bar seviyesinde tutmak yeterli olacaktır. Aynı zamanda evde su ile çalışan makineleri de yüksek basınçtan koruyarak bozulmasını önlemiş olursunuz. Tüm önlemleri almanıza rağmen yinede tesisatta kendiliğinden arıza oluşabiliyor. Uzman ekiplerimiz tarafından yapılan tespitlerde su kaçağı sürekli bir damlamaya sebep oluyorsa genel olarak temiz su kaçağı var demektir. Ara sıra damlıyor normalde kabarıyor ise bu durumda pis su şüphesini artırır. Su sızdıran bölgeden başlanarak banyonuzun her tarafını kırmak maliyeti yüksek sonuçlar doğurabilmektedir. Su kaçağı işlerinde tahmini bir tespit hiç yapılmamış sayılır. Zaten evinde elektronik cihazla kaçak bulunmasını isteyen bir kişi şüpheyi ortadan kaldırıp net olarak arıza şurada denmesi için para öder. Atık suda veya şebeke suyunda kaçak var diyebilmek bile bir adım ileri gitmektir. Daha sonrada cihazların yardımı ile tam olarak kaçağın yeri bulunur. Genellikle tüm su arızaları net olarak bulunur. Sadece atık su giderlerinde bazen tüm borunun değişmesi gerekir, oda borunun eğimsiz olması sonucu mecburen yapılır. Gider borularında kaçak aramak için usta tecrübesi çok önemlidir. Su tesisat arıza tespit kamerası gider borularında görüntü almayı sağlasa da usta gözünden asıl kaçak neredeyse anlaşılır. Alınan kamera görüntüleri ustalar tarafından analiz edilmelidir. Eğer şebeke suyu tesisatında kaçak varsa tesisat basınç testine tabi tutulur. Basınç testi sağlam olan dairede kaçak cihazı ile aramaya gerek kalmaz. Suyun az damlaması veya çok damlaması servis hizmeti açısından sadece süreyi kısaltmaya yarar. Sürekli damlayan bir sızıntı temiz su olma olasılığı yüksektir. Vanayı kapattığınızda su duruyorsa temiz su hattınızda kaçak olma olasılığı biraz daha artar. Fakat yeri tam olarak bulunmadıktan sonra kesin bir sonuç çıkaramayız. Su kaçağının bulunması işi için değişik yöntemlerde bulunur. Sayacınızı ilk okuduğunuz değerle son okuduğunuz değer arasında fark görüyorsanız su tesisat borularınız da patlak var demektir. Musluklar kapalı olduğu halde sayacınızın döndüğünü fark ettiyseniz buda su kaçak probleminiz olduğunu gösterir. Tabi sızan suyu net olarak bulmak istiyorsak tespit cihazları şarttır. Aslında bunu da basit bir testle anlayabilirsiniz. Bütün muslukların kapalı olduğundan emin olun sonra sayacınızı beş dakika arayla veya sürekli gözle takip ederek tesisat borularında herhangi bir sızdırma var olup olmadığını anlayabilirsiniz. Probleminizin çözüme kavuşması için su kaçağı şikayetinizi telefonla bize bildirerek su arıza tespit servisinden randevu alabilirsiniz. su-kacagi-nokta-tespiti
Temiz Su Tesisatı Sızdırmazlık Testi ve Dikkat edilecek Hususlar
Plastik boru kaynaklarında kaynak sıcaklığı ve kaynak süresine dikkat edilmelidir. Aksi halde boru içinde istenmeyen kesit daralmaları oluşacaktır. Fark edilmeleri ise zaman alacaktır. Boru montajları sonrasında tesisata kullanım basıncının 1,5 katı seviyesinde deneme tulumbası ile su basılıp 3 gün süre beklenerek sızdırmazlık testi yapılır. Tutanak haline getirilir ve ilgili dosyaya konulur. Şebeke basıncının yüksek olduğu bölgelerde bina girişlerinde kesme vanası sonrasında basınç düşürücü regülatör konulur. Aksi halde bina iç tesisatında ve sayaçlarda kaçak ve patlaklar oluşabilir. Sızdırmazlık testi, basınçlı ve renklendirilmiş su, hava veya yanıcı olmayan gazlar kullanılarak ekipmanların kaçak tespitinde kullanılan bir tahribatsız test yöntemidir. Test edilen ekipmanlar hava, gaz veya su ile doldurularak Sızdırmazlık testi yapılır. Sızdırmazlık testi vakum kutuları, basınçlı sıvılar ve ultrasonik metotlarla yapılabilir.
Pis Su Tesisatı Su Sızdırmazlık Testi
Pis su borularının projede belirtilen uygun eğimde, çapta ve et kalınlığında montajının yapılmasına dikkat edilmelidir. Pvc boru bağlantılarında conta kullanılması gerekmektedir. Pis su tesisatlarında mümkün olduğunca 90° dirsek ve çatal uygulamalarından kaçınılması gerekmektedir. 45° dirsekler tercih edilmelidir. Pis su borularının yatay hatlarda %1,5-2 eğimde döşenmesi belirtilmelidir. Pis su tesisatındaki sızdırmazlık testini yaparken atık su borusu içerisine kamera sokarak bu hususlara bakılır. İstenilen kriterlere göre döşenmeyen atık su borusu testi geçemez. Zaten bu özelliklere uygun olmayan tesisat aşağı kata su kaçırmaya başlayacaktır.

 • Alt dairenin banyo tavanında oluşan damlamalar
 • Alt katın banyo veya mutfak tavanındaki sararma veya kararma belirtileri
 • Tuvaletiniz den aşağıya akan su kaçakları
 • Banyo veya tuvaletiniz in bitişiğindeki duvarlarda boya kabarması
 • Seramik aralarında bulunan derz aralarının sararması ve böceklenme
 • Üst kattan veya üst katın sebebini bilmediğiniz su tesisat sızdırmaları
 • Evinizin su faturası yüksek geldiğinde
 • Su vanasını kapattığınızda sayaç hala dönüyorsa
 • Tuvaletin sifonunu çekince alt kata bir su sızdırması yaptığında
 • Kombiye sürekli su takviyesi yapmak zorunda kaldığınız durumlarda

Eski ve ömrünü yitirmek olan tesisat borularınız da su kaçağı meydana gelmeden değiştirmenizi öneririz. Galvaniz boru tesisatlarında durumunuz müsait olduğu sürece su kaçağı tespit ekibini çağırmak yerini banyonuzun su tesisat borularını tamamen değiştirmenizi öneririz. Bunu yaparken de atık su gider borularınızı mutlaka yenileri ile değiştirin. Aksi takdirde yeni yaptırdığınız seramikler 1 ay sonra veya 1 yıl sonra kırılmak zorunda kalabilir. Birde seramiklerinin aynısından bulamadığınızda işin mali boyutları bu sefer biraz daha yükselmeye başlar. Muslukları yenilemek yerine alt yapı tesisatına yatırım yapmanızı öneririz. Yüzeyde duran her şey yenisiyle kolayca değiştirilebilir fakat fayansların altında kalan su borularını yenilemek istediğinizde tüm seramikleri kırmak zorunda kalırsınız. Eğer dairenizde bir tadilat yaptırıyorsanız kesinlikle eski su tesisatlarını değiştirmelisiniz. Fayansları komple yaptıktan sonra en ufak bir su arızasında yeni fayanslar kırılmak zorunda kalır. Birde yağmur esnasında oluşan su kaçakları vardır. Genelde teraslarda daha sık görülen bu sızıntılar kabarmalar ve bazen damlamalar olmaktadır. Teraslarda ki sızıntılar bizim elimizdeki kaçak cihazları ile bulunamayabilir. Fakat yaptıracağınız su kaçağı tespiti sayesinde sorunun tesisatla alakalı olmadığını tamamen anlamış olacaksınız. Buda izolasyon problemine odaklanarak sorunu çözmenizi sağlayacaktır. Yağmur suyundan kaynaklanan sorunlarınız da bu yolla halledilir. Anadolu tesisat olarak size en iyi hizmeti sunarız.
Su Kaçağı Tamiri
su-borusu-patlagi Su sızıntılarının kaynağını bulmak kadar önemli olan bir diğer husus ise su kaçağı tamiri dir. Genellikle arıza bulunduktan sonra tespit edilen noktadaki fayans veya parke kırılarak tamirat yapılır. Burada avantajınız kaçağın yerini bulmak için her yerin kırılmasını önlemek olacaktır. Fakat kırmadan su kaçağı tespiti denince akla ilk gelen tamiratında kırılmadan yapılacağıdır. Sağlıklı olan yöntem sızıntıyı bulup o bölgenin kırılıp yapılması olacaktır. Eğer özel bir durum varsa o zaman kırmadan tamirat yoluna başvurulur. Kaçak tamir kimyasalları bu işi üstlenmektedir. Su tesisatına kaçak ilacı basılarak gerekli talimatlar yerine getirildiğinde su patlağından kurtulmuş olursunuz. Tabi bu işlem usta tarafından yapılırsa etkili olur. Kaçak tamir ilacının nasıl uygulandığı ise satış yaptığımız müşterilerimize firmamız tarafından açıklanmaktadır.

Nedeni bilinmeyen su sızıntılarıyla ilgili önemli konulardan biride suyun bir akıp bir kesilmesi durumudur. Bu gibi durumlarda önce şebeke suyu test edilmeli ve suyun buradan olup olmadığı kesinleştirilmelidir. Zaten sürekli akmıyorsa genellikle pis su kaçağı olma ihtimali öne çıkar. Ancak pis suda kaçak var diyerek temiz su tesisatını test etmemek büyük bir hataya sebep olabilir. Su kaçağı bulma işinde her zaman kademe kademe ilerlemek gerekir. Temiz su yani şebeke suyunu test ettikten sonra sağlam çıkarsa pis su tesisatına bakılır. Kamera sistemi ile gider borusu içerisinde kırık, çatlak ve herhangi bir delik varsa görülür. Eğer bunlardan herhangi biri görünmüyorsa ek yerlerinden sızıntı yapıyordur. İşte bu durumda su yoğun kullanıldığında su akar, az kullanıldığında su akmaz. Buda su sızan yerin bulunmasını zorlaştırır. Böyle anlarda usta tecrübesi ve daha önce karşılaştığı su kaçaklarından yola çıkarak işi çözer.

12 YORUM
 • şenol köksal köksal yapı ticaret

  28 Mart 2015

  Aynı sektörde faaliyet göstermekteyiz bugün internet sitenizde gezinti yaptık vermiş olduğunuz bilgiler son derece doğru ve profesyonelce, vatandaşı doğru şekilde bilgilendirmek adına faydalı olacağı kanaatindeyiz, işlerinizde başarılar dileriz…

  şenol köksal – genel koordinatör yönetici

  1. ibrahim

   28 Mart 2015

   Temennileriniz için teşekkürler…

 • duran peker

  21 Mayıs 2015

  ibrahim bey kocaeli /karamürselde 2011yılında almış oldugum sıfır yeni bitmiş dairemde 2014yılı sonunda alt komşumun banyosunda kuf yeşerme su sızıntısının meydana geldi gelen yerin hemen üstünde kulozet var usda geldi boya dökdü bi sonuca varamadik sitenizde flex dud kimyasalını okudum banyoyu kırmadan komşunun maduriyetini nasıl gideririm TEŞEKÜRLER DURAN PEKER 05332525614

 • SALİHA HALATÇI

  26 Haziran 2015

  mrb evimizin banyosunun boyası döküldü ve su damlıyor kontrol için ücret bilgisi alabılırmıyım

 • Erkan Koç

  09 Temmuz 2015

  Su arıza tesbiti hakkında bilgi lazım 0552 442 2525 numaradan ulaşırmışsınız
  İYİ ÇAlişmalar

 • ilyas YILDIRIM

  16 Temmuz 2015

  Ben Kocaeli Darıca ilçesinde oturmaktayım Banyo tavanından su damlatması var,Darıcaya’da gelme imkanınız varmı

 • abdurrahman

  21 Temmuz 2015

  merhabalar . yaklaşık 5 metre yeraltından geçen temiz su borularında kaçakları bulabilmemizi sağlayan yöntemi tam olarak izah edebilr misiniz? (OTEL)

 • Ferhat

  18 Ocak 2016

  Mrb evimde bulunan kombi tesisatında kaçak olduğunu servis söylüyor evin tabanı rabıta döşeli olduğundan gözle görmek olmuyor bunun tespiti yapılırmış beni ararsanız iyi olacak tşkler

 • ali cesur

  18 Ocak 2016

  cihazla bakılan su kaçaklarına hemen tamir edebiliyomusunuz mahallemizde tesisatçı sizin numaranızı verdi fakat pazar günü size ulaşamadım acilen pazartesi gününe servis kaydı oluşturabilirmisiniz alt kata çok kötü durumda fena su akıyor

 • Feyyat yıldız

  15 Şubat 2016

  Merhabalar. İstanbul Anadolu yakasında olan şantiyemizde wc kısmında sızan su tespitini farkettik fakat sızılalın yerini bulamıyoruz mümkünse fiyatini öğrenmek istiyorum iyi günler iyi çalışmalar.

 • nedret yılmaz

  23 Şubat 2016

  Slm mutfaktan ara ara tezgah altindan su geliyor bulasik makinesini kullanmasak bile kullandigimiz zaman gelmiyor program bittiyor bir sure sonra nasil bir islem olur ve fiyat bilgisi verirmisiniz

 • yasemin atahasircioglu

  13 Nisan 2016

  internette cihazlı tesisatçı ararken web safanıza rastladım açık söylemek gerekirse yaptığınız işin kalitesini görmek isterim. Sektörünüzde gerçekten kendini kanıtlamış bir sürü kameralı tesisatçı arasından sıyrılmayı başarmışsınız. Çalışmalarınızda başarılarınızın devamını temenni ederim.

 • cüneyt

  01 Mayıs 2016

  Yorumunuz moderatör onayı bekliyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir