Kırmadan Su Kaçağı Bulma

Kırmadan Su Kaçağı Bulma

Kırmadan su kaçağı bulma işlemi her ustanın ve firmanın yapabileceği bir iş değildir. Su problemlerinize kesin çözüm bularak size rahat bir yaşam sunuyoruz. Su kaçağı denildiğinde aklımıza ilk olarak başımıza damlayan sular gelir. Bununla birlikte bizden alt kata damlayan sular , kötü görüntüler , pis rutubet kokuları bizi çıkmaza sokar ve ne yapacağımızı bilmez duruma geliriz.  İşte tam o sırada profesyonel bir tesisat ustası arayışına geçeriz. Ev iş yeri, alışveriş merkezleri ve tüm yaşam alanlarını kapsayan bu sorunu çözmek usta ellerin işidir. Anadolu tesisat kalitesiyle güven veren çalışma anlayışını birleştirerek, kırmadan su kaçağı tespiti konusunda uzmanlaşmış bir firmayız.
Tesisat borularında oluşan su sızıntıları, üst komşunuzdan gelen tavanı sarartan su kaçakları gibi ve sizde rahatsızlık oluşturan tüm sorunlarınız da firma güvencesiyle yanınızdayız. Eskiden kalma yöntemlerle yapılan su akan yeri bulma işlemleri oldukça zahmetli bir işti. Evinizin yada iş yerinizin tüm fayansları, duvarları, parkeleri kırılıp dökülerek tam bir kabus halini alırdı. Şuan bile mahalle tesisatçısı diye adlandırılan şahıs olarak çalışan ustalar uzun zahmetler uğraşlar vererek vaktinizin büyük bölümünü alarak kırma olayını gerçekleştirmektedirler. Biz firma olarak kırma ve dökme olayını uzun zamandır rafa kaldırmış durumdayız. Uzman ekiplerimiz cihazla su akan yeri bulup sizleri hem bilgilendirip hem de sorununuzu kökten halletmeyi hedefler. Su kaçakları genelde duvar içinde döşeli boruların kırılması patlaması ve çatlakların oluşmasıyla ortaya çıkar. Bu boru kırılmaları ve patlaklarını kameralı özel robot cihazlarla görüntülemek mümkündür. Kameralı makinelerle sızıntı yapan bölge kırma olayına girmeden özel son teknoloji sayesinde tespit edilir. Tespit işleminden hemen sonra tamirat tadilat ve onarım işlemi de yine uzman ekiplerimizce fiyatlandırılarak itinayla tamir yapılır.
demir-boruda-su-kacagi

Demir Boruda Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Günümüzde plastik boru ile yapılan su tesisatları bundan yaklaşık 20-30 yıl önce galvaniz borularla yapılmaktaydı. Zamanla çürüme ve kireçlenme olan demir – galvaniz borular sızdırmaya başlarlar. Ancak plastik borudaki gibi kolay bulunamaz bu sızıntılar. Çünkü boru çürümüşse aynı anda bir çok noktadan su sesi gelir. Buda su kaçak tespitini imkansız hale getirir. Uzman ekiplerimiz sayesinde ne olursa olsun su sızan yer bulunur. Ancak her zaman tamirat yapılamayabilir. Örneğin resimdeki demir boru tamamen çürümüş ve tamir edilemeyecek kadar yıpranmış. Böyle bir durumda işin sağlıklı olması için tamir yapılmaz tesisat yenilenir. Eğer demir borudabulunan su kaçağı çürümemiş ise tamiratı yapılabilir. Sizin için en iyisini düşünüp kendi evimizde tesisat yapıyormuş gibi karar veriyoruz.

Duvar içindeki su borusu neden patlar?

Aklınıza takılan ve bize sorulan sorulardan biride, duvar içinde gömülü olan borular nasıl olur da kırılır yada patlar. Eski binalarda duvar içine demir borular döşenir, zaman aşımına uğrayan demir borular zamanla çürüme yaparak duvar içine su sızdırırdı. Plastik boru kullanılmış bir tesisat borusunun kırılıp patlamasının da birkaç nedeni olabilir. Bunlardan  biri su tesisatı döşeyen tesisat ustasının hatası, diğeri de su basıncının fazla gelmesiyle oluşan patlamalar. Sıcak su boru hatlarında genleşme sonucunda su sızıntıları oluşabilir. Kırmadan su kaçağı bulma konusunda İstanbul genelinde hizmetimiz mevcuttur. Su kaçağı bulma konusunda kullanılan son teknolojik cihazların yanılma payı çok düşüktür. Su kaçak cihazlarının bir çok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan biri ve en önemlisi kırma olayının olmaması, diğer avantajlardan biride tahmini fikir yürütmek yani su kaçağı olabilir de olmayabilir de deyip sizlerin hem vaktini hem parasını almamak. Bu konuda olasılıkları bir kenara bırakarak kesin çözüm için bize ulaşmanız yeterli olacaktır. Su kaçağı tespiti büyük ustalık isteyen bir iştir. Çalışanlarımız su damlayan bölgeyi tespit ederek birçok alanın kırılmasını engellemiş olurlar. Tesisatta oluşan su kaçağını tespit işlemi esnasında, yurt dışından ihraç edilen özel cihazlar sayesinde kırma dökme yapmadan, evinizi iş yerinizi kirletmeden ve değerli vaktinizi almadan hizmet sunuyoruz.
su-kacagi-bulma

Su sızdırmasının nereden geldiğini nasıl bulurum?

Nereden geldiğini bilmediğiniz su sızıntıları artık başınıza dert olmayacak. Geniş bir alana yayılan su sızdırmaları yaşam alanlarında büyük rahatsızlıklar vermektedir. Sizleri rahatsız eden görüntü kirliliğine de yol açan su damlamaları bazı dairelerin tavanlarında kararma ve küf şeklinde ortaya çıkmaktadır. Konutunuza taşınmadan önce tesisat borularının 10 bar basınca dayanıklılığını mutlaka ölçüm yaptırmanız gerekir. Aslında bunu müteahhit firmanın yapması gerekir. Ancak kaliteli iş.ilik olmayan yapılarda bu tarz tesisat arızaları ile karşılaşabiliriz. Problemli tesisat boruları akustik ses dinleme cihazı ile tespit edilerek bölgesel tamir yapılır. Su sayacından itibaren meydana gelen boru patlakları mülk sahibini ilgilendirmektedir. Aşağıya verebileceği her türlü su arızasından daire sorumludur. Bu yüzden alt komşunuza vereceğiniz her türlü zarar sizi ilgilendirir. Günümüzde toplu yaşam alanlarının hızla artması komşuluk ilişkilerini gündeme getirmiştir. Yan daireden sızan suyun komşunuzu rahatsız etmesi hoş bir durum değildir. Gün içerisinde komşu dairesinden size akan sular gibi yüzlerce şikayet almaktayız. Her dairenin sayaç girişinden sonra basınç düşürücü vana olsa bu sorunları yaşamamış olursunuz. Bazı zamanlarda sular idaresi şebeke hattından gelen yüksek basınçlı su daire tesisatının içerisine girdiğinde boru patlamalarına neden olabilir. Önlemini almak çok kolay basınç düşürücü vananın ayarını 4 ile 5 bar seviyesinde tutmak yeterli olacaktır. Aynı zamanda evde su ile çalışan makineleri de yüksek basınçtan koruyarak bozulmasını önlemiş olursunuz.
pis-su-giderinde-kacak
Tüm önlemleri almanıza rağmen yinede tesisatta kendiliğinden arıza oluşabiliyor. Uzman ekiplerimiz tarafından yapılan tespitlerde su kaçağı sürekli bir damlamaya sebep oluyorsa genel olarak temiz su kaçağı var demektir. Ara sıra damlıyor normalde kabarıyor ise bu durumda pis su şüphesini artırır. Su sızdıran bölgeden başlanarak banyonuzun her tarafını kırmak maliyeti yüksek sonuçlar doğurabilmektedir. Su kaçağı işlerinde tahmini bir tespit hiç yapılmamış sayılır. Zaten evinde elektronik cihazla kaçak bulunmasını isteyen bir kişi şüpheyi ortadan kaldırıp net olarak arıza şurada denmesi için para öder. Atık suda veya şebeke suyunda kaçak var diyebilmek bile bir adım ileri gitmektir. Daha sonrada cihazların yardımı ile tam olarak kaçağın yeri bulunur. Genellikle tüm su arızaları net olarak bulunur. Sadece atık su giderlerinde bazen tüm borunun değişmesi gerekir, oda borunun eğimsiz olması sonucu mecburen yapılır. Gider borularında kaçak aramak için usta tecrübesi çok önemlidir. Su tesisat arıza tespit kamerası gider borularında görüntü almayı sağlasa da usta gözünden asıl kaçak neredeyse anlaşılır. Alınan kamera görüntüleri ustalar tarafından analiz edilmelidir.

Eğer şebeke suyu tesisatında kaçak varsa tesisat basınç testine tabi tutulur. Basınç testi sağlam olan dairede kaçak cihazı ile aramaya gerek kalmaz. Suyun az damlaması veya çok damlaması servis hizmeti açısından sadece süreyi kısaltmaya yarar. Sürekli damlayan bir sızıntı temiz su olma olasılığı yüksektir. Vanayı kapattığınızda su duruyorsa temiz su hattınızda kaçak olma olasılığı biraz daha artar. Fakat yeri tam olarak bulunmadıktan sonra kesin bir sonuç çıkaramayız.

Su kaçağının bulunması işi için değişik yöntemlerde bulunur. Sayacınızı ilk okuduğunuz değerle son okuduğunuz değer arasında fark görüyorsanız su tesisat borularınız da patlak var demektir. Musluklar kapalı olduğu halde sayacınızın döndüğünü fark ettiyseniz buda su kaçak probleminiz olduğunu gösterir. Tabi sızan suyu net olarak bulmak istiyorsak tespit cihazları şarttır. Aslında bunu da basit bir testle anlayabilirsiniz. Bütün muslukların kapalı olduğundan emin olun sonra sayacınızı beş dakika arayla veya sürekli gözle takip ederek tesisat borularında herhangi bir sızdırma var olup olmadığını anlayabilirsiniz. Probleminizin çözüme kavuşması için su kaçağı şikayetinizi telefonla bize bildirerek su arıza tespit servisinden randevu alabilirsiniz.

Temiz Su Tesisatı Sızdırmazlık Testi ve Dikkat edilecek Hususlar

Plastik boru kaynaklarında kaynak sıcaklığı ve kaynak süresine dikkat edilmelidir. Aksi halde boru içinde istenmeyen kesit daralmaları oluşacaktır. Fark edilmeleri ise zaman alacaktır. Boru montajları sonrasında tesisata kullanım basıncının 1,5 katı seviyesinde deneme tulumbası ile su basılıp 3 gün süre beklenerek sızdırmazlık testi yapılır. Tutanak haline getirilir ve ilgili dosyaya konulur. Şebeke basıncının yüksek olduğu bölgelerde bina girişlerinde kesme vanası sonrasında basınç düşürücü regülatör konulur. Aksi halde bina iç tesisatında ve sayaçlarda kaçak ve patlaklar oluşabilir. Sızdırmazlık testi, basınçlı ve renklendirilmiş su, hava veya yanıcı olmayan gazlar kullanılarak ekipmanların kaçak tespitinde kullanılan bir tahribatsız test yöntemidir. Test edilen ekipmanlar hava, gaz veya su ile doldurularak Sızdırmazlık testi yapılır. Sızdırmazlık testi vakum kutuları, basınçlı sıvılar ve ultrasonik metotlarla yapılabilir.

Pis Su Tesisatı Su Sızdırmazlık Testi

Pis su borularının projede belirtilen uygun eğimde, çapta ve et kalınlığında montajının yapılmasına dikkat edilmelidir. Pvc boru bağlantılarında conta kullanılması gerekmektedir. Pis su tesisatlarında mümkün olduğunca 90° dirsek ve çatal uygulamalarından kaçınılması gerekmektedir. 45° dirsekler tercih edilmelidir. Pis su borularının yatay hatlarda %1,5-2 eğimde döşenmesi belirtilmelidir. Pis su tesisatındaki sızdırmazlık testini yaparken atık su borusu içerisine kamera sokarak bu hususlara bakılır. İstenilen kriterlere göre döşenmeyen atık su borusu testi geçemez. Zaten bu özelliklere uygun olmayan tesisat aşağı kata su kaçırmaya başlayacaktır.

  • Alt dairenin banyo tavanında oluşan damlamalar
  • Alt katın banyo veya mutfak tavanındaki sararma veya kararma belirtileri
  • Tuvaletiniz den aşağıya akan su kaçakları
  • Banyo veya tuvaletiniz in bitişiğindeki duvarlarda boya kabarması
  • Seramik aralarında bulunan derz aralarının sararması ve böceklenme
  • Üst kattan veya üst katın sebebini bilmediğiniz su tesisat sızdırmaları
  • Evinizin su faturası yüksek geldiğinde
  • Su vanasını kapattığınızda sayaç hala dönüyorsa
  • Tuvaletin sifonunu çekince alt kata bir su sızdırması yaptığında
  • Kombiye sürekli su takviyesi yapmak zorunda kaldığınız durumlarda

Eski ve ömrünü yitirmek olan tesisat borularınız da su kaçağı meydana gelmeden değiştirmenizi öneririz. Galvaniz boru tesisatlarında durumunuz müsait olduğu sürece su kaçağı tespit ekibini çağırmak yerini banyonuzun su tesisat borularını tamamen değiştirmenizi öneririz. Bunu yaparken de atık su gider borularınızı mutlaka yenileri ile değiştirin. Aksi takdirde yeni yaptırdığınız seramikler 1 ay sonra veya 1 yıl sonra kırılmak zorunda kalabilir. Birde seramiklerinin aynısından bulamadığınızda işin mali boyutları bu sefer biraz daha yükselmeye başlar. Muslukları yenilemek yerine alt yapı tesisatına yatırım yapmanızı öneririz. Yüzeyde duran her şey yenisiyle kolayca değiştirilebilir fakat fayansların altında kalan su borularını yenilemek istediğinizde tüm seramikleri kırmak zorunda kalırsınız. Eğer dairenizde bir tadilat yaptırıyorsanız kesinlikle eski su tesisatlarını değiştirmelisiniz. Fayansları komple yaptıktan sonra en ufak bir su arızasında yeni fayanslar kırılmak zorunda kalır.

Birde yağmur esnasında oluşan su kaçakları vardır. Genelde teraslarda daha sık görülen bu sızıntılar kabarmalar ve bazen damlamalar olmaktadır. Teraslarda ki sızıntılar bizim elimizdeki kaçak cihazları ile bulunamayabilir. Fakat yaptıracağınız su kaçağı tespiti sayesinde sorunun tesisatla alakalı olmadığını tamamen anlamış olacaksınız. Buda izolasyon problemine odaklanarak sorunu çözmenizi sağlayacaktır. Yağmur suyundan kaynaklanan sorunlarınız da bu yolla halledilir. Anadolu tesisat olarak size en iyi hizmeti sunarız.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir