Kırmadan Su Kaçağı Bulma

1 puan2 puan3 puan4 puan5 puan (21 oy, ortalama puan: 3,86. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
Kırmadan Su Kaçağı Bulma

Su tesisatlarının zamanla eskimesinden veya tesisatın yapımından kaynaklanan arızalar çevresel etkilerle birleşerek ileri ki dönemlerde borunun su sızdırmasına sebep olabiliyor. Bu yazıda amacımız sizlere bu konu hakkında bilgi vermek ve aynı zamanda kırmadan su kaçağı bulma işlemi ile yaşadığınız sorunu en az hasarla nasıl atlatabileceğinizi size anlatmaktır. Konuyu anlamamak çözüme ulaşmak için gereklidir. Şimdi su arızası neden olur, kaç çeşit su arızası vardır ve çözümü nedir en baştan başlayarak sırasıyla sizlere açıklayacağız.

Su kaçağı nedir?

Konutlarda yada iş yerlerinde iç mekan ve dış mekanlarda bizlere maddi ve manevi zararlar veren her türlü su boru patlaması ve sızdırmasına su kaçağı denir. Maddi zararlardan biri, herhangi bir yerden su çıkmadığı halde gözle görülmeyen bir arızanın su faturasına yansıyarak bize fazladan maliyet çıkarmasıdır. Birde su akıntısı nedeniyle parke şişmesi, boya kabarması ve duvar alçı boya patlaması gibi sorunlar bize maddi açıdan zarar verir. İşin manevi boyutuna gelince su akıntısı oluştuğunda su borusu patlağı olduğunu bildiğiniz halde çözüm üretememek fena halde moralinizi bozar. Hele birde bu su komşunuza akıyorsa sorunu elden bir şey gelmediği için çözememek kendi kendinize ciddi öfke patlamaları yaşamanıza neden olur. İşte su kaçağı bu yönleriyle çok ciddi bir arızadır.

Bina içerisindeki su kaçakları

Su kaçakları temelde ikiye ayrılır. Birincisi bina içerisinde dairelerde ve işyerlerinde oluşan kaçaklardır. Belli bir kapalı alanda ve vanası olan basınç testi yapılabilen kısımlar bina içi kaçaklar diye adlandırılır. Bina içerisinde farklı alanlarda değişik tip borularda su kaçağı sorunları vardır. Su kaçağının yerini arama ve bulduktan sonra  bunları tamir etme konularını inceleyeceğiz.

su-patlagi-bulma  su-kacaginin-yerini-arama  su arizasi-neden-olur

 • Plastik su borusu çatlaması

Son 20 – 25 yılda yapılan tesisatlar plastik olarak yapılmıştır. Plastik boruda su sızıntısı cihazlarla bulunur ve tamiri demir boruya nazaran daha kolaydır. Plastik borularda patlak oluşması inşaat zamanında borunun darbe almasıyla yada ustanın makine soğukken ve boru tozluyken kaynak yapmasıyla bu nedenlerle plastik boruda kaçak oluşur.

 • Demir boruda çürüme ve su sızıntısı

Demir borularda genellikle çürüme olmasından dolayı su sızıntısı başlar. Zaten demir borularda 25 – 30 yıldan önce su sızıntısı pek görülmez. Bazen çürüyen kısmın devamında ek yeri olur o kısma kadar boru değişerek sorundan kurtuluruz. Ancak bazı demir borularda çürüme yaygın olduğundan tamir edilemez. Çürümüş boru tamiri yerine böyle durumlarda borunun komple iptal edilip yeni plastik tesisat çekilmesi gerekir.

 • Atık su gider borularında su kaçağı

Temiz su boruları test edildikten sonra sağlam çıkarsa gider borularında atık su kaçağı aranmaya başlanır. Kamera sistemi ile pimaş içerisinde görüntüleme yapılır. Pimaş içerisinde herhangi bir delik, kırık, ek yerlerinde tam geçmemiş bir bölüm veya conta sıyırması görülür sızıntının olabileceği anlaşılır. Her zaman gider borusunda arıza olmaz, bazen de fayans yapımında hatalar olur ve fayanslar oynadıkça aralarından zemine su çeker. Bu zemin doldukça da suyu emen beton aşağı katın tavanında sararma, lekelennme ve damlatma olarak görülür.

 • Kalorifer tesisat kaçağı

Temiz su ve atık su gider borularında incelemeler yapıldığında herhangi bir arıza görülmüyorsa kalorifer tesisatında su sızıntısı olabilir. Eğer kombi sürekli su eksiltiyor ise buda bu sızıntının bir belirtisidir. Kalorifer kaçaklarında merkezi sistemde daire girişinde vana bulunması gerekir aksi takdirde test yapılıp kaçak bulunamaz. Eğer kombili daire ise zaten test yapmak mümkündür. Kombi kaçağı olarak ta biline bu sızıntılar kombiden kaynaklanmıyorsa eğer tesisat kısmı bizim uzmanlık alanımızdır.

 • Duvarda ve tavanda rutubet nemlenme

Su sızıntılarının genellikle ilk başladığı zamanlarda beton suyu emdiği anda ortaya kabarma ve rutubet çıkar. Kaçak çoğaldıkça ve beton suya doydukça kabarmalar damlamaya dönüşür. Ancak her kabarma ve nemlenme su borusunun patlamasıyla yani su kaçağıyla alakalı değildir. Örneğin banyo yüzeyine dökülen sular zeminde ki sızdırmazlık sorunundan dolayı aşağı katın tavanında kabarma yapabilir. Veya çok kullanılan bir banyoda havalandırma yeterli değilse küflenme ve rutubet olduğu için boya dökülmeleri nemlenme olabilir. Bunlar su tesisatı, gider borularındaki arızalarla alakası olmayan sorunlar. Bu sorunların kesin olarak bir sonuca ulaşması için cihazlarla su sızıntı tespiti şarttır.

Bina dışındaki su kaçakları

Bina dışındaki kaçaklar belirli bir planı olmayan nereden geçtiği belli olmayan temiz su ve pis su borularındaki sızıntılarıdır. Bu sızıntıları bulmak için dış hatlarda kullanılan özel başlıklar vardır. Akustik dinleme cihazlarına bağlanan dış hat başlığı toprak ve beton zeminlerde daha derindeki su kaçaklarını bulabilir.

yangin-hidrant-su-kacagi-tespiti  sebeke-suyu-kacagi-nasil-bulunur  dis-hat-su-kacagi-bulma

 • Ana şebeke suyu kaçağı

Belediyelerin konutlarda ki kullanım suyu için sokaklara döşediği su borularına ana şebeke suyu denir. Genellikle bu boruların bakımını ve arıza tespitlerini belediyeler yapar. Bazı sitelerde site bahçesinin içinde kalan kısımlara belediye bakmayabilir, işte bu alanlarda dış hat kaçağı tespiti yapılabilir.

 • Yangın hidrant hattı su kaçağı

Genellikle avm lerde ve sitelerde bulunan yangın hidrant hatları da akustik cihaza takılan dış hat başlığı ile dinleyerek bulunur. Yangın hidrant patlağı olan tesisatlarda hidrafor da su basıncı azalır basınç yükselmediği için kaçak olduğu anlaşılır.

 • Bahçe sulama kaçağı

Bahçe sulama hatları normal borulara nazaran daha dayanıksız ve basıncı az olan borulardır. Bu borularda kaçak olduğunda bahçe sulamaya kullanılacak yeterli basınç oluşmaz veya fatura çok kabarık gelir. Hatta su kaçağı olduğu genelde böyle anlaşılır. Yine bu kaçaklarda aynı akustik dinleme cihazı ile bulunur.

Su kaçağı nasıl bulunur?

Su akıntılarının bulunmasında kullanılan tespit cihazları arızaların insanlara vermiş olduğu maddi zararları büyük ölçüde azaltmaktadır. Su kaçağı noktasını bulmak için profesyonel yöntemler ve amatör yöntemler mevcuttur. Yazımızın bu kısmında profesyonel yöntemlerden bahsedeceğiz.

 • Akustik dinleme cihazı ile su kaçağı tespiti

Bu cihazla su sızıntısı tespiti yapabilmek için tesisata belirli oranda basınç uygulanarak borunun çatlak yerinden kaçırma anında su sesinin çıkması sağlanır. Burada amaç çıkan bu kaçak sesini cihazla duyarak borudaki çatlağa ulaşmaktır. Demir boru ve plastik boruda geçerli olan bu yöntemle su sızan nokta tam olarak bulunur. Böylece çok az bi kısım kırılarak komşuya su akıntısı çözülür.

 • Kamera sistemi ile su kaçağı bulma

Kamera sistemi ile pis su gider borularında ki sızıntılar bulunur. Boru içerisinde elle itilerek ilerlemesi sağlanan bu kameralar aynı göz gibidir. Boruda herhangi bir çökme, kırılma vb. durumları görmemizi sağlar. Su sızıntısı atık su borularında ise kamera olmadan hiçbir şekilde arıza tespiti yapılamaz.

 • Termal kamera ile su kaçağı tespiti

Termal kameralar ısıyı algıladığından sıcak su borularında yada kalorifer tesisatlarında etkilidir. Isınan bölgeleri kırmızı göstererek ortamda çizgi halinde görülen bölüm boruların kaçak olan kısmında daha geniş görülür. Bu görüntü suyun o bölgede sızıp etrafa dağıldığını yani kaçak olduğunu gösterir. Termal kameralı kaçak tespiti için gereken bu görüntüyü alabilmek için yapılan hazırlık ve sızıntıyı bilinçli bir şekilde artırmak çok zordur işin asıl kısmı buradadır zaten.

 • Amatör su kaçağı tahmin yöntemleri

Profesyonel yöntemlerin yanı sıra kendi deneyebileceğiniz yöntemlerde bulunuyor. Borudan sızan suyu bulma işlemi mümkün olmasa da en azından temiz su mu yoksa atık su arızası mı onu görebilirsiniz. En basiti eğer mümkünse vanaları kapatarak veya giderlere su dökmeyerek denemeler yapmaktır. Temiz su kaçağından şüpheleniyorsanız daire girişindeki vanaları kapatarak 1 gün deneme yapabilirsiniz. Eğer su kesiliyorsa temiz su kaçağı var demektir. Eğer gider borularından şüpheleniyorsanız yine sular açık vaziyette sadece giderlere su dökmeden 1 gün deneme yapabilirsiniz. Kaçak gider borularında ise suda azalma ve hatta kesilme olacaktır.

14 YORUM
 • şenol köksal köksal yapı ticaret

  28 Mart 2015

  Aynı sektörde faaliyet göstermekteyiz bugün internet sitenizde gezinti yaptık vermiş olduğunuz bilgiler son derece doğru ve profesyonelce, vatandaşı doğru şekilde bilgilendirmek adına faydalı olacağı kanaatindeyiz, işlerinizde başarılar dileriz…

  şenol köksal – genel koordinatör yönetici

  1. ibrahim

   28 Mart 2015

   Temennileriniz için teşekkürler…

 • duran peker

  21 Mayıs 2015

  ibrahim bey kocaeli /karamürselde 2011yılında almış oldugum sıfır yeni bitmiş dairemde 2014yılı sonunda alt komşumun banyosunda kuf yeşerme su sızıntısının meydana geldi gelen yerin hemen üstünde kulozet var usda geldi boya dökdü bi sonuca varamadik sitenizde flex dud kimyasalını okudum banyoyu kırmadan komşunun maduriyetini nasıl gideririm TEŞEKÜRLER DURAN PEKER 05332525614

 • SALİHA HALATÇI

  26 Haziran 2015

  mrb evimizin banyosunun boyası döküldü ve su damlıyor kontrol için ücret bilgisi alabılırmıyım

 • Erkan Koç

  09 Temmuz 2015

  Su arıza tesbiti hakkında bilgi lazım 0552 442 2525 numaradan ulaşırmışsınız
  İYİ ÇAlişmalar

 • ilyas YILDIRIM

  16 Temmuz 2015

  Ben Kocaeli Darıca ilçesinde oturmaktayım Banyo tavanından su damlatması var,Darıcaya’da gelme imkanınız varmı

 • abdurrahman

  21 Temmuz 2015

  merhabalar . yaklaşık 5 metre yeraltından geçen temiz su borularında kaçakları bulabilmemizi sağlayan yöntemi tam olarak izah edebilr misiniz? (OTEL)

 • Ferhat

  18 Ocak 2016

  Mrb evimde bulunan kombi tesisatında kaçak olduğunu servis söylüyor evin tabanı rabıta döşeli olduğundan gözle görmek olmuyor bunun tespiti yapılırmış beni ararsanız iyi olacak tşkler

 • ali cesur

  18 Ocak 2016

  cihazla bakılan su kaçaklarına hemen tamir edebiliyomusunuz mahallemizde tesisatçı sizin numaranızı verdi fakat pazar günü size ulaşamadım acilen pazartesi gününe servis kaydı oluşturabilirmisiniz alt kata çok kötü durumda fena su akıyor

 • Feyyat yıldız

  15 Şubat 2016

  Merhabalar. İstanbul Anadolu yakasında olan şantiyemizde wc kısmında sızan su tespitini farkettik fakat sızılalın yerini bulamıyoruz mümkünse fiyatini öğrenmek istiyorum iyi günler iyi çalışmalar.

 • nedret yılmaz

  23 Şubat 2016

  Slm mutfaktan ara ara tezgah altindan su geliyor bulasik makinesini kullanmasak bile kullandigimiz zaman gelmiyor program bittiyor bir sure sonra nasil bir islem olur ve fiyat bilgisi verirmisiniz

 • yasemin atahasircioglu

  13 Nisan 2016

  internette cihazlı tesisatçı ararken web safanıza rastladım açık söylemek gerekirse yaptığınız işin kalitesini görmek isterim. Sektörünüzde gerçekten kendini kanıtlamış bir sürü kameralı tesisatçı arasından sıyrılmayı başarmışsınız. Çalışmalarınızda başarılarınızın devamını temenni ederim.

 • cüneyt

  01 Mayıs 2016

  cihazı sizmi satıyorsunuz marka nedir? almak istiyorum,bilgiilendirirseniz sevinirim kacak bulma,ısı ölçmede,

  1. anadolu tesisat

   07 Mayıs 2016

   Cihaz satışımız yok su kaçağı servis hizmeti sağlıyoruz. Bu bilgileri buradan paylaşamıyoruz malesef.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir